OOOO#OOO00OO Regionaal Archief Leiden jubileert Ontwerpvertaling ISAAR gereed Producten- en bedrijvennieuws Onderzoek naar archiefbeheer wint prijs Regionaal Archief Nijmegen nieuws uit het veld nieuws uit het veld Kennisbank op wuvw.diuakoepel.nl 7 NIEUWS u i t Sinds 1 juni is Joost Salverda hoofd Publieksbereik bij het Gelders Archief. Hiervoor was hij werkzaam als archivaris bij het Stads- en Streekarchief Zutphen en omstreken en Het Utrechts Archief. Daarnaast is hij bestuurslid van de SNAAI (Sectie nieuwe en aankomend archivaris sen en informatiespecialisten). Anette de Lange is sinds 1 mei de nieu we gemeentearchivaris van Gemert en Bakei. Zij was werkzaam als hoofd van de sectie Acquisitie en Beheer van het Stadsarchief Breda. Zij is een nieuwe com missie buitenland aan het opzetten bij de KVAN. Henk Roosenboom, gemeentearchi varis van Helmond en oud-redactielid van het Archievenblad, is onlangs met VUT gegaan. Hij heeft gebruik gemaakt van de mogelijkheid om eer der te stoppen met werken en wil zo, als historicus en archivaris in hart en nieren, zijn tijd en energie gebruiken om een meer persoonlijke invulling aan die aspecten te geven. Open-deur-restauratie Restauratie-Atelier Helmond in UB Maastricht In april heeft het Restauratie- Atelier Helmond in de bibliotheek van de Universiteit Maas tricht een zogenaamde open-deur-restauratie uit gevoerd. Bij deze activi teit kon het publiek lijfe lijk aanwezig zijn bij een deel van het restauratie proces, in dit geval het restaureren van oude boekbanden. Ieder jaar besteedt de UB Maastricht een deel van het COnserveringsbudget Foto: Philip Driessen. aan het restaureren van delen van haar oude collecties. Hier voor worden die collectie-onderdelen geselecteerd die een dergelijke 'voor keursbehandeling' op dat moment extra kunnen gebruiken. Voor 2005 was gekozen voor de collectie van de Studiezaal Kostbare Werken. Gedurende vier dagen demonstreerden medewerkers van het Restauratie- Atelier Helmond op locatie een aantal restauratiehandelingen. Hierbij richtten zij zich met name op basistechnieken als het vastzetten van boekbanden en lijmbehandelingen. Geïnteresseerden konden hiernaar komen kijken en eventueel vragen stellen en foto's maken. Voor de UB Maastricht is de open-deur-restauratie een manier om te laten zien hoe publiek geld wordt besteed aan het beheer van cultureel erfgoed. Op de eerste dag was er veel belangstelling van de media. Twee cameraploe gen, van TV Limburg en TV Maastricht, kwamen langs voor opnamen. Daarnaast werd een radio interview gegeven aan LI. Diverse lokale kranten en het Eindhovens Dagblad besteedden een artikel aan de restauratie. Het Restauratie-Atelier Helmond, waarvoor het de eerste keer was om in deze vorm op locatie te res taureren, heeft veel positieve reacties ontvangen. KBenP Academie: nu ook in Noord- en Zuid-Nederland KBenP Academie, in 2002 begon nen als interne opleiding bij KBenP, is inmiddels uitgegroeid tot een bekend en gerenommeerd opleidingsinstituut. Dit instituut biedt opleidingen op meerdere niveaus: van MBO tot acade misch. Naast Document Management kan men nu ook terecht voor Business Process Management en Facility Ma nagement en Outsourcing. Strategische en operationele partners van KBenP Academie zijn GO opleidingen (MBO) en de Hogeschool van Amsterdam (Media en Informatie Management; HBO). Met ingang van medio 2005 geeft KBenP Academie haar opleidingen op drie locaties: het Koetshuis in Park Middenburg te Voorburg, de Agnie- tenberg te Zwolle en Kasteel Wijnands- rade te Wijnandsrade (Limburg). Daarnaast verzorgt KBenP Academie in- company opleidingen op locatie van organisaties. KBenP Academie gecertificeerd De MBO- en post-HBO-opleidingen van KBenP Academie hebben de branche erkenning verworven. Door deze bran che-erkenning zijn studenten na het volgen van de opleiding breder inzet baar. Rijksoverheidsorganisaties kunnen ESF-subsidie aanvragen voor deze oplei dingen via het A+O fonds. Het Europees Sociaal Fonds verlangt dat de uitvoering van de opleiding aan een aantal eisen voldoet. KBenP Academie faciliteert organisaties bij het leveren van de benodigde bewijsstukken. Meer info: www.kbenp.nl/academie of tel. (070) 300 06 84. archievenblad fUBI 2005 het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl In 2004 publiceerde de Utrechtse rekenkamercommissie een rapport over het gemeentelijke archiefbeheer en archiefbeleid. Dit rapport, met de veel zeggende titel Gaten in het Geheugen, heeft de Goudvink 2004 gewonnen, de prijs voor het beste rekenkamerrapport. De Archiefschool tekende voor het onderzoeksontwerp en was mede-uit voerder van het onderzoek. Uit het juryrapport van de Goudvink 2004: 'Het rapport laat zien welke tekort komingen er in de archivering zijn en doet gerichte aanbevelingen voor ver beteringen. De rekenkamercommissie slaagt er goed in om, naast het geven van een oordeel in de specifieke casus (Parkeergarage Lepelenburg), te abstrahe ren naar het algemene beleid. Het rap port is zeer helder van opzet en weet de lezer snel inzicht te geven in de materie.' 'De Rekenkamercommissie Utrecht slaagt er goed in om het belang van archive ring, een voor velen abstract onderwerp, voor het functioneren van de gemeente naar voren te brengen. Het rapport heeft in de ogen van de jury niet of nauwelijks zwakke punten.' De aanleiding voor het onderzoek was een WOB-affaire over de voorgenomen bouw van de parkeergarage Lepelen burg. B en W waren niet in staat gebleken een actiecomité snel en adequaat de gevraag de documenten te verschaffen. Uiteinde lijk kon het dossier uit alle hoeken en gaten gereconstrueerd worden, maar had het rumoer de gemeenteraad al bereikt. Deze gaf de rekenkamercommissie op dracht een onderzoek in te stellen naar de kwaliteit van de archiefzorg in Utrecht. Vervolgens heeft de commissie de Archiefschool gevraagd de nodige expertise te leveren. Het onderzoek concentreerde zich rond de casus, maar nadrukkelijk werden ook het gemeentebrede beleid, regelgeving, toezicht en de uitvoering van het archief beheer zelf onderzocht. Op basis van interviews, documentonderzoek en inspectie van de werkvloer konden con clusies getrokken worden over het grote re geheel. De jury van de Goudvink 2004 bestond uit Klaas de Vries (lid van de Tweede Kamer en oud-minister van Binnen landse Zaken en Koninkrijksrelaties), Michiel Herweijer (hoogleraar Bestuurs kunde, Rijksuniversiteit Groningen) en Egbert Kalse (journalist NRC Handels blad). Een prima resultaat natuurlijk voor de rekenkamercommissie, die zestien ande re gemeenten, twee provincies en de Algemene Rekenkamer achter zich wist te laten. Maar niet minder is het een mooi compliment voor de Archiefschool. DIVA werkt continu aan de verbe tering van haar website www.divakoe- pel.nl. Naast informatie over de vereni ging en haar activiteiten is op de site ook een Kennisbank te raadplegen. Via www. divakoepelnl/ken n isbank. html heeft de gebruiker toegang tot een schat aan nieuws en informatie over het div- en archiefvak. Vanaf juni krijgt de Kennisbank het karakter van een kwartaalmagazine: elke drie maanden verschijnt een volledig vernieuwde Kennisbank met nieuwe achtergrond informatie en vakkennis. Op de Kennisbank leest u onder meer over de competentie- en beroepsprofielen, archiefrecht, beheer en behoud en bij voorbeeld fondsenwerving. Ook kunt u beleidsplannen van DIVA en andere instellingen lezen om zo te 'spieken' bij andere instellingen. Soms vindt u uit gebreide achtergrondinformatie, soms ook een link of verwijzing naar deskun digen op een bepaald terrein. Het is de bedoeling dat de Kennisbank op www.divakoepel.nl uitgroeit tot hét naslagwerk voor mensen die werkzaam zijn in de documentaire informatie voorziening en het archiefwezen. Op 19 april jl. was het 150 jaar geleden dat in Leiden de eerste gemeentearchivaris werd aangesteld. Die eerste gemeentearchiva ris was jhr. W.I.C. Rammelman Elsevier, een gepensioneerd officier. Het archivarissenlijstje van de afgelopen 150 jaar ziet er als volgt uit: 1855-1885 jhr. W.I.C. Rammelman Elsevier 1886-1901 mr. Ch.M. Dozy 1901-1929 mr.dr. J.C. Overvoorde 1931-1938 mr.dr. J.W. Verburgt 1938-1956 mr. R. van Royen 1956-1970 mw. mr. A.J. Versprille 1970-1985 mr. W. Downer 1985-1999 mr. Th.N. Schelhaas 1999-heden mw. drs. A.H. Netiv De officiële viering van dit jubileum vindt plaats op de Landelijke Archievendag, op zaterdag 29 oktober 2005. Sinds enige tijd is de Neder landse ontwerpvertaling van ISAAR (CPF), tweede uitgave, beschikbaar voor commentaar (zie www.vvbad.be/ isaar.html). Tot en met vrijdag 1 juli kunt u commentaar op deze ontwerpvertaling sturen naar ^isaar@stad.antwerpen.be. Het gemeentebestuur van Nijmegen heeft onlangs besloten de naam van 'Het Archief. Centrum voor Stads- en Streekhis- torie Nijmegen' te veranderen. De nieuwe naam luidt: Regionaal Archief Nijmegen. Deze nieuwe naam geeft duidelijk aan dat het archief in Nijmegen is gevestigd en ook dien sten verricht voor (inwoners van) een aantal andere gemeenten en voor het Waterschap Rivierenland. Bovendien is de naam goed her kenbaar voor (potentiele) klanten en makke lijk te vinden op internet. juni 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 3