O Bijeenkomsten BINNEN- E UITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen Tentoonstelling samen gesteld uit kerkelijke voorwerpen en archief stukken uit de twee Zoeterwoudse parochie archieven, de Meerburgparochie en de parochie St. Jan's onthoofding, die in het Regionaal Archief Leiden bewaard worden. De getoonde archivalia, aangevuld met een aantal kerkelijke voorwerpen uit het bezit van de parochie, belichten zowel de algemene als de bijzondere zaken van het katholieke leven in Zoeterwoude. Regionaal Archief Leiden, Boisotkade 2A, Leiden Portieken kom je in een groot deel van Den Haag tegen. Inmiddels zijn met de stadsvernieuwing veel portieken ver dwenen. Een aantal portieken is gelukkig voor de sloop al door Loek Muntz gefoto grafeerd. Uit de ten toonstelling blijkt dat ondanks de min of meer vaste defini tie van het portiek, er toch veel verschil len zijn. Bij de bouw hebben zich gedu rende de jaren veel ontwikkelingen voor gedaan. Dit komt in de tentoonstelling, die uit zo'n 300 foto's bestaat uit de periode 1900-1940, goed naar voren. Haags gemeentearchief, Spui 70, Den Haag Info: tel. (070) 353 70 20 (070) 353 70 42 of www.gemeentearchief.denhaag.nl Onder de titel 'De ideale stad' houdt de Historische Vereniging Haerlem zich dit jaar met de problematiek rond stads vernieuwing van een historische stad bezig. De tentoonstelling geeft een beeld van de veranderingen in de gebouwde omgeving van de vijf 'toegangspoorten' tot de oude stad. Daarbij ligt de nadruk op de periode 1945-2005. Het fotomateriaal is afkomstig van het Noord-Hollands Archief, Openbare Werken van de gemeente Haarlem en enkele particulieren. De toonstelling is alleen in het week end toegankelijk. Destijds kwam Aletta Jacobs ondanks een verkiesbare plaats niet in de Kamer, maar nu is Nederlands bekendste voorvechtster van de vrouwenbeweging er alsnog te zien. En wel in de vorm van een tentoonstelling. Daar zijn enkele bij zondere voorwerpen uit het bewogen leven van Aletta Jacobs te zien zoals brie ven, haar reiskist, spotprenten, foto's en een film. Maar liefst drie portret ten van Aletta Jacobs van de schil der Isaac Israels hangen voor het eerst naast elkaar. De actuele beteke nis van Aletta Jacobs komt naar voren in filmclips van zes Kamer leden en een korte film van leerlingen van het Aletta Jacobscollege uit Hoogezand. Cursussen Digitalisering van beeldmateriaal en publicatie hiervan op internet is een ideale mogelijkheid om een collectie, onafhankelijk van tijd en plaats, toegan kelijk te maken. Bovendien is digitalise ring een prima manier om het originele, vaak kwetsbare, materiaal te sparen. Alle mogelijke facetten die van belang kunnen zijn bij de succesvolle uitvoering van een digitaliseringproject komen in deze zesdaagse cursus uitgebreid aan de orde. VNG Uitgeverij organiseert in samen werking met VHIC (Van Heijst Information Consulting) een congres waar de bezoeker aan de hand van lezingen, interactieve ses sies, een informatiemarkt en een paneldis cussie alles te weten kan komen over de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van documentaire structuurplannen, leren van de ervaringen van anderen en praktische handvatten kan vinden om binnen een overheidsorganisatie met DSP als sturings systeem aan de slag te gaan. Tijdens dit symposium zullen the ma's behandeld worden die te maken hebben met het wel en wee rond het museale collectie- en tentoonstellingsbe- leid. Gekeken wordt naar de veranderin gen in dat beleid en wat dat op langere termijn voor gevolgen kan hebben voor 40 de collectie en voor het publiek. Het symposium wordt aangeboden door de Ottema-Kingma Stichting (OKS) in het kader van haar vijftigjarig jubileum. De OKS houdt zich bezig met het bevorde ren van de kunst- en cultuurhistorie in Friesland. Zij doet dit onder meer door objecten en verzamelingen te verwerven die van belang zijn voor de openbare col lecties in Friesland. Seminar georganiseerd door het Nationaal Archief en de Koninklijke Bibliotheek in samenwerking met het InterPARES project waarbij de nadruk ligt op het onderzoek dat binnen het InterPARES project (www.interpares.org) wordt gedaan op het gebied van authen ticiteit, betrouwbaarheid en integriteit van digitale objecten; een onderwerp dat veel organisaties raakt in het kader van digitale duurzaamheid. Na een introduc tie tot het InterPARES project, worden op dit seminar enkele casestudies gepresen teerd waarin wordt onderzocht wat in de praktijk bij de omgang met digitale objecten allemaal om de hoek komt kij ken. Deelnamekosten: 50,00 Er is meer mogelijk in uw professione le omgeving dan u wellicht vermoedt. Dit geldt zeker voor de veranderingen op het gebied van DIV en de archieffunctie. Elke bezoeker van het event krijgt de kans zelf de grenzen te verleggen, gestimuleerd door een aantal partijen uit de DIV-wereld. Speciale gasten op dit tuinfeest zijn: Lee Towers en Loretta Schrijver. Dit jaar organiseren Digitaal Erfgoed Nederland en Virtueel Platform opnieuw een workshop over ICT en cultuur bin nen de anmi-Summerschool. LocatieLocatie: World Trade Center, Amsterdam 'Archival Affinities. Adapting and Adopting Archival Cultures' luidt de titel van I-CHORA 2. Deze internationale con ferentie, georganiseerd door de Universiteit van Amsterdam en de Archiefschool, richt zich op verschillen in archivistische cultuur, op internationale invloeden op archiefbeheer en archivisti sche theorie en op verbreiding en receptie van theorieën en ideeën over archieven en archiefbeheer. Prof.dr. F.C.J. Ketelaar, drs. A.E.M. Jonker en P.J. Horsman Msc zijn verantwoorde lijk voor de samenstelling van het confe rentieprogramma, waarvoor ze sprekers uit de hele wereld hebben uitgenodigd. Een uitgelezen gelegenheid om kennis te nemen van internationaal onderzoek en te reflecteren op eigen werk. Uitgangspunt bij dit congres is dat de publieke belangstelling voor het roerend erfgoed vergroot moet worden en het belang van betrokkenheid en participatie bij conservering en restauratie moet wor den onderstreept. Daartoe moeten profes sionals op het gebied van conservering ontvankelijk gemaakt worden om een breed publiek de informatie te geven om zich open te kunnen stellen voor de filo sofie achter conservering en conserve ringsmethoden. Het programma biedt plenaire sessies, werkgroepbijeenkomsten en excursies in de Randstad naar culturele instellingen met restauratieactiviteiten. Op de 'Trade Fair' presenteren bedrijven zich om nieuwe ontwikkelingen op het terrein van restauratie te tonen. Het con gres sluit af met een feestelijke slotbijeen komst met optredens van een bekend Haags dansgezelschap en een DJ. Het con gres is bedoeld voor alle (aankomende) professionals op het gebied van conserve ring en restauratie en wordt georganiseerd door het ICN, samen met vertegenwoordi gers van ICOM-Nederland, ICOM-CC, NMV, VeRes, Centraal Museum Utrecht en de gemeente Den Haag. 41 t/m 14 juni Het katholieke leven in Zoeterwoude info: tel. (071) 516 53 55 of www.leidenarchief.nl t/m 3 september Portieken, een Haags fenomeen t/m 25 september De ideale stad Hoofdwacht, Grote Markt 17, Haarlem Info: www.haerlem.nl t/m 4 november Aletta jacobs en het verlangen naar de politiek Tweede Kamer, Lange Poten 4, Den Haag Info: Info: tel. (070) 318 22 11 of www.alettajacobs.org Foto: Internationaal Informatiecentrum en Archief voor de Vrouwenbeweging (IIAV). 12 september Digitaliseren van culturele collectie Deelnamekosten 1725,00 Informatie: tel. (070) 351 23 80 (contactper soon: Peter Becker) of via www.stgo.nl 16 juni DSP in bedrijf- sturingsinstrument voor de infor matiehuishouding van overheden Locatie: Congrescentrum Orpheus, Apeldoorn Informatie: DSP-helpdesk, tel. (070) 326 81 20 of www.dsp.vnguitgeverii.nl 17 juni De museumcollecties: van lust tot last? archievenblad juni 2005 Locatie: Grote Kerk, Harlingen Informatie en aanmelding: tel. (058) 213 78 88 of e-mail oks@artilaw.nl 22 juni Finding pathways for preserving authentic digital objects Locatie: Aula van de Koninklijke Bibliotheek, Den Haag Informatie en aanmelding: www.kb.nl/interpares 22 juni Elfde KBenP Event Mensen en kansen Locatie: Huize Middenburg, Westeinde 28, Voorburg Informatie en aanmelding: www.kbenp.nl 22 t/m 26 augustus Summerschool Informatie en aanmelding: www.anmi.nl 31 augustus t/m 2 september Second International Conference on the History of Records and Archives (l-CHORA 2) Informatie en aanmelding: http://i-ch0ra2.archlefsch00l.nl 12 t/m 16 september Congres ICOM-CC 2005: 'Our Cultural Past - Your Future!' Locatie: Nederlands Congres Centrum, Den Haag Informatie en aanmelding: www.icom-cc2005.org juni 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 20