[De ©aak] yan 38 I KVAN nieuws KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Over het hellend vlak Reactie staatssecretaris op onderwijsbrieven Sbssü KVAN nieuws Voor het voetlicht: Roland de Jong Senior-informatiespecialist Historisch Centrum Overijssel 39 archivarissen Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Het is inmiddels algemeen bekend dat het niet ver standig is om archieven of archiefstukken te kopen. Hoe meer documenten een handelswaarde krijgen, hoe groter het risico wordt dat ze worden gestolen. Denk maar aan de bekende aandelendiefstal in Amsterdam. Maar wat kun je doen als er iemand een belangrijk stuk van particuliere herkomst komt aanbieden? Een stuk dat past in het acquisitiepro fiel van de dienst en dat historisch belangrijke informatie bevat. En ook van onverdachte her komst. Over te nemen voor een aanvaardbare prijs. Dit overkwam een collega een tijdje geleden. En die vond een oplossing. Maar was dat, achteraf gezien, in alle opzichten wel de goede? Toen het stuk aan het archief werd aangeboden, is er direct en duidelijk gezegd dat het archief geen documenten koopt. Geheel naar de geest van de Nederlandse praktijk en van de beroepscode voor archivarissen (art. 8: de archivaris mag geen deel heb ben aan handel in archiefbescheiden). Maar de aanbie der werd niet rigoreus de deur gewezen. Omdat het echt ging om een belangrijk stuk, beloofde de archi varis er nog eens over na te denken. En die kreeg een inval. Er werd contact opgenomen met de rechtsopvolger van de oorspronkelijke archiefvor mer, een niet-armlastige particuliere organisatie. Na enig overleg was die organisatie wel bereid om het stuk tegen een (kleine) vergoeding over te nemen om het vervolgens aan het archief te schenken. Een elegante oplossing. Er werd ook afgesproken dat het stuk overhandigd zou worden aan de bestuurders van het archief. Invloedrijke personen, ook welbekend bij de schen kende instelling. Toen de archivaris de gang van zaken met het bestuur besprak, werd er vol enthou siasme op aangedrongen om toch vooral te zorgen voor een feestelijke bijeenkomst (drankjes, hapjes). En zo geschiedde. Het kostte wel een paar centen, maar er was nog steeds een situatie waarmee ieder een tevreden kon zijn. De tevredenheid verminderde een tijdje later, na een telefoontje van een van de bestuurders. Die was benaderd met de vraag of het archief geen speciale tentoonstelling zou kunnen maken over de schen kende organisatie. Uiteraard werd over geld niet gesproken. En daar raakte de archiefdienst op het hellende vlak. Tentoonstellingen maken op verzoek van een particulier is iets wat daar binnen het nor male takenpakket helemaal niet gebruikelijk is. En wat, gezien de prioriteiten, ook niet voor de hand ligt. Er is nogal wat ander, en belangrijker, werk te doen. Maar de bestuurder had zich al half en half gecommitteerd. In zo'n situatie is er, wat er ook gebeurt, heel wat uit te leggen - hetzij intern, hetzij extern. Geeft de beroepscode voor dit soort gevallen enig houvast? Indirect wel. Deze zaak raakt aan artikel 8: de archivaris dient het speciale vertrouwen dat hem gegeven is aan te wenden in het algemeen belang en te vermijden dat hij zijn positie gebruikt om zichzelf of anderen onevenredig te bevoordelen. Door het maken van een speciale tentoonstelling wordt de schenker bevoordeeld boven andere archiefeigenaars. En maakt de archivaris zich kwetsbaar. Het is nog maar de vraag of het bij dit ene verzoek zal blijven. En een actie als deze heeft onvermijdelijk een prece dentwerking. Ook anderen kunnen op het idee komen om een bestuurder te vragen of het archief niet een particuliere tentoonstelling (of een boek, of een diapresentatie) kan maken. En dan is het moei lijk 'nee' zeggen. Moraal van het verhaal? Pas op dat je niet terecht komt in een ketting van geven en nemen. En bewaak de grenzen, wees duidelijk tot hoever je als archivaris kunt en wilt gaan. Objectiviteit en onpartijdigheid van de archivaris zijn, volgens de beroepscode (art. 1) een maatstaf voor zijn vakbekwaamheid. Deze reputatie moeten we maar liever niet in de waagschaal stellen. Yvonne Bos-Rops s Staatssecretaris Medy van der Laan heeft het bestuur van de vereniging bij brief van 31 maart 2005 antwoord gegeven op de geza menlijke brieven van KVAN en DIVA op 12 oktober en 20 december 2004. In deze brieven werd aandacht gevraagd voor de knelpun ten in het huidige archiefonderwijs, en werd aangeboden om mee te denken over een oplossingsrichting. De vereniging wordt nu gevraagd om mee te denken over een nieuwe opzet voor het archiefonderwijs. Aan het Nationaal Archief wordt de opdracht verstrekt om de nieuwe opzet van het archiefonderwijs inhoudelijk voor te bereiden. Behalve de vereniging worden daarbij ook betrokken: DIVA, de Stichting Archiefschool en het departement. De staatssecretaris heeft als voornemen om voor 1 januari 2006 besluiten te nemen om die nieuwe opzet met ingang van het school jaar 2006-2007 ingang te doen vinden. 1 archievenblad juni 2005 Vervolgonderwijs moest hij elders vol gen. Het werd de HAVO in Emmen en daarna de Christelijke Hogeschool Win- desheim. Dit laatste instituut is dé hoge school voor Zwolle en omgeving, aldus Roland, die hier de lerarenopleiding Nederlands-Engels ging volgen. Deze opleiding werd netjes afgemaakt en kreeg zelfs een vervolg. Roland ging, wonend in Zwolle, studeren in Nijmegen en stu deerde daar aan de universiteit af met een doctoraalscriptie over het leven en werk van Joe Orton. Roland de Jong werd onlangs 36 jaar. Toch is hij reeds 'senior', maar dan als informatiespecialist (audio)visueel mate riaal. Hij is, als opvolger van Dick ter Harmsel, sinds 1 januari 2004 druk bezig het beschikbare audiovisueel materiaal klaar te stomen voor de opening van het nieuwe gebouw van het Historisch Centrum Overijssel in maart 2006, met hierin als kroon op het werk het audiovi sueel paviljoen! Fusie Hoe komt iemand die Engels heeft gestudeerd nu terecht in het archiefwe zen en dan ook nog als informatiespecia list? We vroegen het aan Roland zelf die, zoals gezegd, werkt bij het Historisch Centrum Overijssel, in 2000 ontstaan door een fusie tussen het Rijksarchief in Overijssel (1838) en het Gemeentearchief Zwolle (1858). Voor Roland was de tijd hierna een jaar van fusie en reorganisa tie, van rechtspositionele zaken en finan ciële ontvlechting. Dat heeft hij echter allemaal achter de rug. Orton Terug naar Roland, die op 14 juli 1969 ter wereld kwam in het Drentse Smilde. Hij heeft die gemeente niet bewust meegemaakt, want een jaar later verhuisde de familie naar Nieuw Weerdinge. Hier groeide Roland op en ging hij naar de lagere school. 'Tegger' Het studieritme hield Roland nog even aan de gang door zijn 'kopstudie' Engels in Amsterdam, een postdoctorale opleiding die hij volgde om zijn eerste- graadslesbevoegdheid te halen. Ook dit kon hij met gepaste trots aan zijn palma res toevoegen. Na de studie stond de militaire dienstplicht figuurlijk voor de deur. Dat zag hij echter niet zitten. Roland werd als erkend gewetensbe zwaarde tewerkgesteld bij het Rijksarchief in Overijssel. Hij gaat hier de geschiedenis in als de laatste 'Tegger' (Tewerkstelling erkend gewetensbezwaar den). Een jaar lang werkte hij hier en kon, na zijn vervangende dienstplicht tot tevredenheid van zijn bazen te hebben voldaan, op contractbasis aan het werk blijven bij dit Rijksarchief in Zwolle. Maar liefst vier jaar lang werkte hij via de Stichting Archiefpersoneel (SAP) op tijde lijke basis. Toen deze laatstgenoemde stichting werd opgeheven en de hoeveel heid werk niet minder werd, kreeg Roland in 1999 een vast dienstverband aangeboden. Stork Een jaar later volgde de eerder genoemde fusie tussen rijksarchief en stadsarchief. Roland ging mee, kwam bij de afdeling projecten en kreeg vanzelf affiniteit met het archiefvak. Hier werden diverse archieven bewerkt en geïnventa riseerd, met name van kantongerechten en andere kleine archiefbestanden. Via archivarissen de fotocollectie van de voormalige machinefabriek Stork kwam hij in aan raking met het fenomeen visueel archief. Gegrepen door het beeld ver diepte hij zich intensief in deze materie en ging het archiefland in om te kijken hoe andere instellingen hiermee omgingen. Als klap op de vuurpijl kwam het verzoek van de Koninklijke Bibliotheek mee te doen aan het pro ject Geheugen van Nederland. Roland had toen naar schatting reeds circa 18.000 objecten beschreven. Overijssel deed mee, Roland kreeg de leiding van dit project en het resultaat hiervan is heden ten dage op internet te zien, want ongeveer 10.500 foto's van Stork zijn tegenwoordig op het wereldwijde web te bekijken. ADO In 2004 werd het op één na oudste regionale categoraal audiovisueel archief, de Stichting Audiovisueel Documentatiecentrum Overijssel (ADO), geïntegreerd in het HCO. Deze stich ting - met als doel het verzamelen, opsporen en conditioneren van audio visueel materiaal - stond onder leiding van Dick ter Harmsel. Na diens vertrek vroeg men Roland om deze tak van de archiefsport te coördineren. Roland is ingaande 1 januari 2004 hiermee begonnen. Op de vraag of hij, achteraf gezien, geen spijt heeft zijn studie Engels niet 'verzilverd' te hebben, ant woordt hij ontkennend. Met name in het informatiewereldje is een goede kennis van Engels geen overbodige luxe. "Ik denk en droom half in het Engels", aldus Roland. Ook houdt hij door veel lezen de taal goed bij. Hij voelt zich verbonden met de taal, maar niet met het taalonderwijs. Tot slot Buiten de eerder genoemde audio visuele projecten heeft Roland nog een 'audiohobby': het meespelen als ama teur-muzikant bij de groep ZINC. Hij speelt gitaar en neemt de zang voor zijn rekening. Roland is getrouwd en woont in Zwolle. Harry Strijkers juni 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 19