Alles! LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V \y y m a i I p r o f sc Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl Wat is jarenlange ervaring waard? A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG literatuur Het voortgezet onderwijs in Heerlen in de 20ste eeuw Verboden Kringen. Vrije schootsvelden en inunda ties rond 's-Hertogenbosch in de 19e eeuw 37 advisering projecten documentaire informatievoorziening archiefbewerking archiefopslag Een bekende naam, die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven.Tenslotte bieden wij opslag van archieven aan in ons eigen archiefdepot. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES.DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds.van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.:030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl Steeds meer organisaties kiezen voor Mailprofs Uitzendbureaux, dé marktleider op het gebied van tijdelijk DIV-personeel. Deze leidende positie heeft Mailprofs door de jaren heen verdiend. Door veel aandacht en tijd te investeren in haar flexkrachten levert Mailprofs altijd goed opgeleide, gemotiveerde en flexibele krachten die direct inzetbaar zijn. En elke DIV-flexkracht van Mailprofs heeft een exclusieve opleiding bij de SOD succesvol afgerond. Zo blijkt maar weer dat de jarenlange ervaring van Mailprofs goud waard is voor opdrachtgevers en flexkrachten. Kiest u voor Mailprofs, dan heeft u de garantie dat u niet zomaar een flexkracht binnenhaalt. Meer weten? Bel 0174-219100 of kijk op www.mailprofs.nl K A R D E X J.C.G.M. Janssen Historische Reeks Parkstad Limburg nr. 4, Heerlen, 2005 ISBN 90-804217-9-0, 410 blz., 17,50 Het komt niet zo vaak voor dat van een stad een groot deel van de onderwijsgeschie- denis op papier wordt gezet. Meestal wordt dit van een bepaalde school gedaan bij een passend jubileum en dat is in Heerlen in het verleden ook veel gebeurd. Het was dan ook nu in eerste instantie niet de bedoeling om een totaaloverzicht van de geschiedenis van het voortgezet onderwijs te schrijven. Het initiatief voor deze publicatie werd genomen door het voormalige bestuur van het Herle- college, een VMBO-school, dat inmiddels is gefuseerd met de Onderwijsstichting Sint- Bernardinus. Het zou het verhaal worden van het beroepsonderwijs in Heerlen, met name van de onderwijsinstellingen die met elkaar de stamboom vormen van het Herle- college. Gaandeweg werd besloten om deze publicatie veel breder te laten zijn. In dit kloek boekwerk komen in acht hoofd stukken de diverse vakrichtingen aan bod. Hoofdstuk I beschrijft de aansluitingsproble men en de moeizame start om tot goed onderwijs in Heerlen te komen. Het beroeps onderwijs komt in deel II aan de orde, onder andere het landbouwonderwijs, het tech nisch onderwijs, de mijnschool, de huis- houd- en industrieschool en de vroedvrou wenschool. Het algemeen vormend onder wijs - zoals de muziekschool, de St. Bernardinus HBS, de Meisjes-HBS en de volksuniversiteit - passeert in hoofdstuk III de revue. De tijd ging niet onopgemerkt voorbij in het Heerlense onderwijsland. Dat is te lezen in hoofdstuk IV, waarin de gelei delijke uitbouw van het voortgezet onderwijs wordt be schreven. In de vol gende hoofdstukken wordt aandacht be steed aan de oor logsjaren, het verzet en de vernieuwing en de stormachtige groei in een tijd van overgang. Het laat ste hoofdstuk handelt over de vernieuwing en de onzekerheid in de periode 1968 tot op de dag van vandaag. De auteur heeft met name uitgebreid onderzoek verricht in de diverse schoolarchieven, het Katholiek Documentatiecentrum te Nijmegen, het Stadsarchief Heerlen en het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg. Jammer dat er geen namenregister is opgenomen. (HS) Her voortgezet oiidcrwijj in Heerlen in de zoste eeuw Hans Willems en Hans Steketee Adr. Heinen Uitgevers, 's-Hertogenbosch, 2003 ISBN 90-70706660, 140 blz., 19,50 Bij de bestudering van de militaire geschiedenis van de stad 's-Hertogenbosch kwamen de schrijvers de term 'Verboden Kringen' tegen. Nadere studie bracht aan het licht dat deze term betrekking had op het nabijgelegen gebied rondom vestingen en andere verdedigingswerken. Hierin golden wettelijke beperkingen wat betreft de aanleg van wegen, de bouw van huizen, het plan ten van bomen en dergelijke. De bedoeling was de verdedigers van de vestingwerken een vrij blik- en schootsveld te garanderen. Niets in het aan het verdedigingswerk gren zende terrein mocht immers in het voordeel van de aanvaller zijn. Het creëren van een vlak en open terrein had voor enkele ves tingsteden, waaronder 's-Hertogenbosch, nog een ander belangrijk voordeel: het maakte de inundatie (onderwaterzetting) rondom de stad mogelijk. De inundaties waren een effectief verdedigingsmiddel om de vijand op afstand te houden. De auteurs gaan in het boek in op de gevol gen die de verboden kringen hadden op de ontwikkeling van de stad 's-Hertogenbosch, met name de invloed van de beperkende maatregelen van defensie op de inrichting van het omliggende landschap. Om gege vens hierover boven water te krijgen moest pionierswerk worden verricht, want op dat gebied was niet zo veel bekend. Literatuur onderzoek leverde weinig op. De aandacht richtte zich vervolgens op de verschillende archieven. Naast het Stadsarchief van Verboden Kringe 's-Hertogen- bosch en het Rijksarchief in Noord-Brabant werd ook het Nationaal Archief te Den Haag bezocht. In dit laatste insti tuut zijn onder andere verschil lende archieven van het Ministerie van Oorlog/Defensie geraadpleegd, zoals tekeningenarchieven, de Memories van Genie en het Verbaal Archief van het Ministerie van Oorlog. Met name dit laat ste archief bleek een heel rijke bron te zijn. Het onderzoek heeft zich beperkt tot de directe invloedssfeer van de vesting 's-Hertogenbosch met de haar omliggende versterkingen Anthonie, Isabella, kamp Vught, Orthen, Herven, kamp Hintham, Blauwe sluis en Crèvecoeur. (HS) juni 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 18