9 mm Groenendijk Microfilm- en Scanservice archiefafslankers Dutch Light in the "Norwegian Night". Maritime relations and migration across the North Sea in Early Modern Times Foto's www.gmsnl.nl info@gmsnl.nl Hof van Friesland, De hoofd lijnen van het procederen in civiele zaken voor het Hof van Friesland zowel in eer ste instantie als in appèl literatuur Aan de zus van Anton. Dagboek, brieven en tekenin gen uit Indië 1942-1945 De verdieping van Nederland. Duizend jaar Nederland aan de hand van topstukken uit de Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief 35 Louis Sicking, Harry de Bles, Erland des Bouvrie (red.) Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2004 ISBN 90-6550-814-7, 128 biz., 14,00 Dit boekje bevat de papers die gepre senteerd werden op een symposium in november 2002. De negentiende-eeuwse Noorse historiografie beschouwde de per sonele unie tussen de Noorse en de Deense kronen sedert 1380 als een 'night of four- hundred years'. De hier gepresenteerde opstellen belichten de (maritieme) relaties tussen Noorwegen en Nederland in de zes tiende, zeventiende en achttiende eeuw. De eerste bijdrage (van Louis Sicking) gaat over de vlucht van de laatste Noorse aarts bisschop Olav Engelbrektsson in 1537 en de rol van de Nederlanden daarbij. Solvi Sogner schreef over de Noors-Nederlandse relaties op migratiegebied in de zeventien de eeuw. Erg veel Nederlanders gingen er niet naar Noorwegen (tussen 1613 en 1700 verbleven er bijvoorbeeld slechts 90 Nederlanders in Bergen), maar omgekeerd trokken heel veel Noren naar de Nederlanden. Naast Denemarken was de Republiek tot de negentiende eeuw (toen men vooral naar Amerika trok) de belang rijkste bestemming van Noorse emigran ten. 'Among the approximately 12.000 Norwegian brides and bridegrooms who married for the first time in Amsterdam during the period 1600-1800, the highest numbers occurred in the seventeenth cen tury - eighty per year as against forty per year in the eighteenth century - (p. 48). Andere bijdragen in dit interessante boekje gaan over de Noorse Natie binnen de Amsterdamse Lutherse Kerk (door Erika Kuijpers) en Noorse zeevarenden. Zoals de te Stavanger geboren Cornelis Cruys, die carrière in de Republiek maakte en het later tot admiraal van de Russische vloot bracht DUTCH LIGHT IN THE "NORWEGIAN NIGHT" (door Marc van Alphen), Jacob Dirk- sen, een Noor die voor de Middelburg- sche Commercie Com pagnie werkte (deze bijdrage van Ivonne Lucker verscheen in iets andere vorm in het Nederlands in: J.R. Bruijn, A.C. Meij er, A.P. van Vliet (red.), Marinekapiteins uit de achttiende eeuw; een Zeeuws elftal, een gezamenlijke uitgave van het Instituut voor Maritieme Historie en het Koninklijk Genootschap der Wetenschappen, 2000) en de Nederlandse kapitein Cornelis de Jong, die in 1795-1796 te Trondheim verbleef en over zijn verblijf aldaar schreef (een relaas van de hand van Jaap R. Bruijn). Het boekje wordt besloten met een niet eerder gepubli ceerd manuscript van Johan Huizinga ('Norway and the Netherlands compared'). (PS) QMS heeft camera's in gebruik die uiterst geschikt zijn voor het digitaliseren van historisch kwetsbare originelen. Er wordt in kleur gescand en hierdoor zijn de bestanden een authentieke weergave van het origineel. Resultaat: mooier dan het was. Laat ons dit bewijzen en bel voor een gratis proef! xÊmyEmmL* tl MSwarukte boeMn Ingebonderypridschriften tosbla^ll^andschriften DTB-boeken Registers burgerlijke stand Notariële protocollen Prentbriefkaarten inelen. ■Tijdschriften Kranten Groenendijk Microfilm- en Scanservice B.V. Edisonweg 50D 2952 AD Alblasserdam Postbus 260 2950 AG Alblasserdam Tel. 078 - 6931300 Fax 078 - 6931123 archievenblad juni 2005 B.S. Hempenius-van Dijk Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2004 ISBN 90-6550-779-5, blz. 96, 10.00 De tweede publicatie in een serie gid sen over de procesgang bij de rechtscolleges in de Republiek der Verenigde Nederlanden beschrijft het Hof van Friesland. Dit Hof was van 1515 tot 1811 de hoogste rechter lijke instantie in Friesland. Achtereenvol gens worden de geschiedenis van het Hof, de rechterlijke organisaties van Friesland, de samenstelling en inrichting van het Hof, de advocatuur en de competentie van het Hof behandeld. De auteur gaat in op de instructies en regels met betrekking tot de wijze van procederen. Het zakelijk geschil tussen de koopmannen Posthumus en Krop dat in de jaren 1772 en 1774-1777 werd gevoerd, dient als voor beeld van een procesverloop. Het geschil ging over een rekening voor geleverde houtwaren. Krop had de timmermans knecht Collart ingehuurd voor een aantal aanpassingen aan zijn huis. Daarbij was afgesproken dat het werk voor een bepaald Hof van Friesland bedrag zou worden uit gevoerd, het arbeids loon en de kosten voor benodigde materialen waren hierbij inbegre pen. Echter: Collart had bij het ophalen van houtwaren gezegd dat de materialen voor Krop bestemd waren. Posthumus diende de rekening daarom in bij Krop. Deze zaak kwam uiteindelijk voor bij het gerecht omdat Krop weigerde om te betalen. Posthumus kreeg zijn gelijk niet en ging in hoger beroep. Met behulp van de bewaarde archiefdocumenten heeft de auteur dit proces stap voor stap beschreven. (TG) Mary Brückel-Beiten Walburg Pers, Zutphen, 2004 ISBN 90-5730-288-8, 208 blz., 17,95 Mary en Lex Brückel woonden met hun kinderen op Noord-Celebes (Sulawesi) toen de oorlog met Japan uitbrak. Na de bezetting in 1942 moesten ze ruim drieënhalf jaar lang zien te overleven in gescheiden internerings kampen in de streek Minahassa. In het geheim smokkelde het echtpaar brieven naar elkaar toe. Hun zoon Lex vond die bijna een halve eeuw later terug. Een unieke vondst. Nooit eerder was immers een brief wisseling tussen geïnterneerden, hoe gefrag menteerd ook, teruggevonden. Lex ver brandde destijds uit lijfsbehoud de meeste brieven van zijn vrouw. Mary daarentegen bewaarde een groot gedeelte wel. Samen met het dagboek dat Mary bijhield en een groot aantal tekeningen die zij met haar kampge noot Molly Roukens maakte, vormt de brief wisseling van Mary en Lex dit bijzondere document. 'Aan de zus van Anton' schetst een indringend beeld van het leven in de Japanse interneringskampen. Na de oorlog keerde het gezin Brückel terug naar Nederland. Mary Brückel speelde een steeds belangrijkere rol in de Indische gemeen schap in Nederland en werd vooral bekend als de initiator van de nog altijd populaire Pasar Malam in Den Haag. Met een verant woording door Mariska Heijmans-van Bruggen en een inleiding van Esther Captain is dit boek een lezenswaardig tijdsdocument geworden. Het doet recht aan deze bij zondere Indis che vrouw. Het is dus niet verwonderlijk dat de Indi sche Biblio theek, die zich richt op de uitgave van egodocumenten op het gebied van de Indische/ Indonesische/ Nederlandse geschiedenis, dit werk in haar fonds heeft opgenomen. (HS) Aan de zus van Anto Dagboek, brieven en tekeningen uit Indië t942-1945 Mary Brückel-Beiten Deirdre Carasso, Martine Gosselink, Reinder Storm (red.) Koninklijke Bibliotheek/Nationaal Archief/ Uitgeverij De Buitenkant, Den Haag/Amster dam, 2005 ISBN 90-76452-65-2, 224 blz., 12,50 De Verdieping van Nederland verscheen gelijktijdig met de opening van de perma nente expositie onder dezelfde naam. Kroonprins Willem-Alexander verrichtte op 30 maart van dit jaar de officiële opening. De 'kroonjuwelen' uit de collecties van de beide nationale erfgoedinstellingen zijn in deze expositie bijeengebracht. En bij zo'n tentoonstelling van louter topstukken be hoort uiteraard een mooie publicatie. Dat is dit van een fraaie hardcover voorziene boek je zeker geworden. Telkens is een afbeelding in kleur, veelal over twee bladzijden, opge nomen. Daarna volgt het verhaal achter het object, op de linkerpagina in het Engels en op de rechterpagina de Nederlandse tekst. Bijzondere handschriften en kaarten komen aan bod, maar ook de Vrede van Munster, visboeken, brokaatpapier, een foto van het eerste Nederlandse voetbalelftal, prenten van Hendrik Werkman, brieven aan 'vader tje' Drees, de eerste Nederlandse Donald Duck enz. De redactie heeft daarnaast de goede gedachte gehad om naast de toelich tingen van vakspecialisten een aantal Nederlandse auteurs te vragen een korte tekstbijdrage te leveren en zo vinden we ge dichten van Hagar Peeters (over een zestien- de-eeuwse kaart van Europa en over de bekentenis en het vonnis van Balthasar Gerards, de moordenaar van Willem van Oranje) en voorts bijdragen van Cees Fasseur, Nelleke Noordervliet, Rudy Kous broek, Jan Mulder, Herman Pleij, Jacques Wallage en Anil Ramdas. Een leuk boekje! (PS) juni 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 17