Art Conservation www.artconservation.nl Archiefbewerking en DIV-diensten Ook uw archief ontsluiten met onze sleutels? literatuur Ite, missa est, 70 jaar St. Jan de Doper Tussen centraal en lokaal gezag. Bestuurlijke organi satie en financieel beheer in Gelre en Holland tijdens de Habsburgse periode Archiveren. Een inleiding. Archiefschoolschrift 1 33 "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk door Adlib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden oio 460 34 37 info@artconservation.nl Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 030 2411885 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Van document tot digitaal image Wij bieden u de volgende dienstverlening: y Beschrijven, waarderen en inventariseren van archiefbescheiden y Materiële verzorging van bestanden en documenten Traditionele ontsluiting middels het opstellen van een inventaris op maat y Analoge en/of digitale ontsluiting middels microverfilmen en scannen/indexeren Postbus 9577 9703 LN Groningen Tel. 050-5446000 lnfo@Zodiarch.nl Multispectrm Imaging met de ARTIST camera uw partner voor gammabestraling Art Conservation BV Kon.Wilhelmlnahaven ZZ.19 3134 KG Vlaardingen Art Conserva Massa-co Tjebbe T. de jong en Syds Wiersma (eindredactie) Werkgroep Gedenkboek St. Jan de Doper, Titus Brandsma-parochie, Leeuwarden, 2004 ISBN 90-9018307, 112 blz., 11,50 Het tekort aan financiële middelen vormt een ernstige bedreiging voor het voortbe staan van diverse kerken. Na amper zeven tig jaar bestaan viel dan ook het doek voor de Johannes de Doper in Huizem/ Leeuwarden wegens een teruglopend aan tal parochianen en de hoge onderhouds kosten van het kerkgebouw. 'Ite, missa est', dat vertaald kan worden als 'de mis is afge lopen' of 'gaat, u wordt gezonden', beschrijft de geschiedenis van de parochie, de parochiewijk en het kerkgebouw. Na jaren van discussie over het al dan niet stichten van een eigen kerk voor de katho lieke inwoners van Huizem werd uiteinde lijk besloten om de architect H.P.J. de Vries aan te trekken voor de bouw van een nieu we kerk. De kerk kwam te staan aan de oevers van het oude riviertje de Potmarge. Spoedig werden een klooster en een lagere school toegevoegd aan ditzelfde terrein. Naast de ontstaansgeschiedenis, hoogte punten en de neergang van de parochie wordt tevens ruime aandacht geschonken aan de diverse vrij- wiiligers(groe- pen), de koren die de kerk rijk is geweest, het klooster, de Sint Johannes de Doperschool en de katholieke jeugdbeweging in Huizum in dit prachtige, rijk geïllustreerde herdenkingsboek. (TG) Wil van der Pas Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2004 ISBN 90-6550-831-7, 208 blz., 20,00 De jonge veelbelovende onderzoeker drs. Wil van der Pas (1961-2001) raakte na zijn studie Middeleeuwse geschiedenis in Nijmegen zeer geïnteresseerd in de Habsburgse periode van de Gelderse insti tutionele geschiedenis. Zijn onderzoek en publicaties bewogen zich met name op de tweede helft van de zestiende eeuw en de nadruk op de rol, positie en functie van de Gelderse Rekenkamer. Het proefschrift dat hij daarover voorbereidde, heeft hij door zijn plotselinge dood in 2001 echter niet kunnen voltooien. Vier vrienden en collega's - zijn beoogde promotoren prof.dr. H. de Schepper (eme ritus hoogleraar RUN) en prof.dr. F. Keverling Buisman (directeur Gelders Archief), drs. B. Thissen (stadsarchivaris van Kleef) en drs. T. Maas (uitgever) - heb ben een aantal van zijn belangrijkste arti kelen en bijdragen in deze postume publi catie bijeen gebracht, als hommage aan Wil van der Pas en als bijdrage aan dit nog onontgonnen deel van de Gelderse geschiedenis. Zij fungeerden ook als redac tie van het boek. A.M.J.A. Berkvens en Tussen centraal G.H.A. Venner hebben met wij len Van der Pas in dit boek met een lijvige bij drage aandacht geschonken aan de overheidsin stellingen van Spaans en Oostenrijks Gelre uit de periode 1543 en 1795, met ver melding van bibliografie, bronnenuitga ven en archiefbewaarplaatsen. In deze bun del is ook de bibliografie van Wil van der Pas opgenomen van 1984 tot 1999. (HS) P.). Horsman MSc. Stichting Archiefpublicaties, 's-Gravenhage, 2004 ISBN 90-71251-21-7, 106 blz., 15,00 Het eerste deel uit de nieuwe serie Archiefschoolschriften onder redactie van G.J. van Bussel, behandelt de moderne archivistiek voor iedereen die te maken heeft met het beheersen van vastgelegde informatie. Daarmee is duidelijk niet het brede publiek bedoeld dat orde probeert te scheppen in zijn eigen schoenendoos met bonnetjes voor de accountant of graag een familiearchief wil opbouwen. Het compac te boekje richt zich op medewerkers van een organisatie die de opdracht hebben gekregen orde te scheppen in de chaos. De werkprocessen in de organisatie vormen daarbij het uitgangspunt. Het eerste hoofdstuk leidt de lezer op een prettige manier de wereld van de archivis tiek binnen. Alle belangrijke onderwerpen worden daar geïntroduceerd. In hoofdstuk twee wordt het orde scheppen in de chaos aangepakt met behulp van de systeembe nadering. Hierbij wordt het probleem in deelproblemen (deelsystemen) opgeknipt, waarna elk van de deelproblemen afzon derlijk wordt behandeld. Het archiverings systeem heeft, zoals elk informatiesysteem, de mogelijkheid om informatie op te nemen en uit te voeren. Daarnaast moet het systeem ook worden bestuurd, maar dat wordt in deze inleiding buiten beschouwing gelaten. De volgende hoofd stukken behandelen de verschillende pro cessen die gezamenlijk het archiverings systeem vormen. Archiveren. Een inleiding. Een buiten staander die geregeld bij archiefdien sten aan huis komt, leert allerlei aspec ten van het het archiefwezen als losse puz zelstukjes ken nen. Deze inleiding legt alle puzzelstukjes op de juiste plaats, op de formele manier die hij van archivarissen gewend is. Door het vaker na te slaan en passages over te lezen, zal de lezer steeds beter begrijpen wat de moderne archivistiek behelst. Voor meer diepgang is elk hoofdstuk afgesloten met een beredeneerde bibliografie. Het boek doet zijn titel zeker eer aan. (IZ) juni 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 16