Doe Consult 1 PreservationTechnologies RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament Documenten W acht A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl «SB* «UB» «UB3 Brieven Archieven Boeken Banden Kaarten Wandkaarten Prenten Grafiek STERKEN 73 ATELIER m Charters Zegels Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.lnfo@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl Beslissend voor de ontwikkeling van de moderne, post-antiquarische archeolo gie, was de doorbraak van het besef dat een voorwerp, een artefact alleen maar goed kan worden geduid als de relatie met de context nauwkeurig wordt bestu deerd. Het was afgelopen met schatgra ven en plunderen. De inmeetgegevens werden belangrijker dan het voorwerp zelf. We kunnen ons nog altijd verbazen over de wijze waarop belangrijke vind plaatsen door onoordeelkundig opgraven in het verleden zijn verwoest. Ook de archivistiek kent van die momen ten waarop er opeens doorbraken in pro fessionaliteit tot stand kwamen. Het besef van 'oude orde', het besef van archieven als procesgebonden informa tiebestanden, en het besef van... context. Als er één begrip is dat in de afgelopen jaren de internationale archiefweten schap vooruit heeft geholpen, dan is het wel het begrip context. De grote vraag stukken van duurzaamheid, leesbaar heid, toegankelijkheid en authenticiteit van informatie in een digitale omgeving, hebben aan het contextbegrip nieuwe inhoud en urgentie gegeven. Alleen een uitgebreid pakket van con- textgegevens kan aan digita le informatie haar formele en inhoudelijke waarde ver lenen. En dan het absurde: welke moderne archivaris heeft ooit het gevoel dat hij in de voetsporen treedt van de achttiende-eeuwse anti quarische archeologische verzamelaar als hij weer eens een archiefvindplaats volledig verwoest. Als een middeleeuwse grafrover betreedt de archivaris de vindplaats, rukt kasten en laden leeg en troont de prooi mee naar huis. Vol afschuw wordt met de colle ga's nog eens nagekaart over de afschuwelijke omstan digheden waaronder de arme archieven zijn aange troffen. Inderdaad absurd! In situ zijn de archieven in hun materiële ver schijningsvorm het interessantst. Opberg- methoden, maar vooral ook de positione ring van het archief en de deelbestanden in een organisatie, volledig in de marge of op het snijvlak van de informatiestro men. Beheerd door medewerkers volledig in de marge, of juist door de sleutelfiguur van de organisatie, de secretaresse van de directeur. Archieven in adellijke huizen, opgeborgen in speciaal ontworpen ruim ten en in speciaal getimmerde kasten met een archivalisch geïnspireerde orna mentiek. Gelukkig heeft World of Interiors nog oog voor deze zaken en wordt er veel gedocumenteerd. Een uitermate beteke nisvolle context, maar de archivaris heeft er geen oog voor. In een volledig gede- contextualiseerde omgeving, in de Amsterdamse doos in het depot, moeten de archivalia hun verdere leven slijten. In de omstandigheden waaronder het archief zijn ware leven sleet, is de archi varis niet geïnteresseerd. Hoe komt het dat de archivaris niet, zoals zijn collega de archeoloog dat wel doet, een archief beschouwt als een voorwerp 'in situ'. Waarom meten we de vindplaats van een archief niet precies op? Als er ergens in de Egyptische woestijn nog eens een bibliotheek of archief wordt aangetroffen, stuur er dan alsjeblieft geen archivarissen op af! Hoe komt dat nu? Waarom is het begrip context zo essen tieel voor de archivistiek, maar vertoont de archivaris een blinde vlek voor de hier bedoelde context? Het onderwerp is natuurlijk wel eens aangestipt. In het SAP-Jaarboek 2000, 'Context. Interpre tatiekaders in de archivistiek', raken enkele belangrijke bijdragen de materie aan en in zijn werk van de laatste jaren besteedt ook Ketelaar veel aandacht aan de socio-culturele context van archieven, maar de verwoesting van archivalische 'sites' gaat onverminderd door. Waarom dan toch? Omdat de benadering van archieven in de praktijk van alledag nog steeds slechts één dimensie kent, die van de inhoudelijke informatie. Er komt wat verandering in, denk aan de Kete laarlezing van Gerard Rooijakkers over de rituele functie van archieven, maar er beklijft niets in de archiefpraktijk. Wat zou het aardig zijn om bij de eerstvolgen de acquisitie eerst eens een archeoloog los te laten op archief en vindplaats. Welke informa tie over al die andere dimensies van een archief zou dan op tafel komen? Wat vertellen de materiële aspecten en verschijnings vormen van een archief over de archiefvormer en uiteindelijk de samenle ving? Lees Rooijakkers. Een nieuwe discipline is dringend nodig: archiefar- cheologie! DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Calamiteitenserviee, zorg en beheer DocumentenWacht is een service van restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie. DocumentenWacht is de officiële dealer van Isotron Nederland BV voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Archie archeologie Door Bert Looper b.looper@wxs.nl Tekening: Peter Vlot archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 14