De hoogste kwaliteit in (digitale) filn iconservering en geluidrestauratie De collectie-Adolfs heel Nederland op de film! RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament Documenten W acht Haghefilm Conservation B.V ^"1 |A M Willem Fenengastraat 39 II ^3 H EZ U I LI VI Postbus 94764, 1090 GT Amsterdam A CINECO COMPANY Tel. 020-568 54 61 Fax 020-568 54 62 info@haghefilm.nl www.haghefilm.nl Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.lnfo@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl Brieven Archieven Boeken Banden Kaarten Wandkaarten Prenten Grafiek STERKEN ATELIER m Charters Zegels De opzet van de films was een bewe gend fotoalbum van het dorp te maken, waarbij zo veel mogelijk activiteiten, ver enigingen en inwoners getoond werden. 'Het wordt dus een gemeentefilm van, over en door de plaatsgenoten...1, aldus de reclamebrochure. De verwachting was dat door het geven van een zo volledig mogelijk beeld van het alledaagse dorps leven, compleet met zo veel mogelijk portretten van inwoners, een maximaal aantal inwoners de vertoningen zou bij wonen, en aldus de kas van de opdracht gevende vereniging zou spekken. Ook was de verwachting dat de reclame voor de vereniging ertoe zou leiden dat er zich nieuwe leden of donateurs zouden mel den. Het was expliciet niet de bedoeling om de films buiten het dorp waar ze opgenomen waren te vertonen, daarvoor waren ze te veel lokaal gericht. Zoals Adolfs op het affiche, dat de inwoners op de filmvertoning attendeerde, vermeld de: 'De plaatselijke film is geen kunstzin nige filmische documentaire over de plaats, doch een gezellige film, met jong en oud als "filmsterren"'. Om daaraan toe te voegen: 'De garantie wordt gegeven dat men de toegangsprijs terug ontvangt wanneer er niet hartelijk wordt gela chen'. Adolfs zette zijn naam nooit op de aftite ling. De films zijn echter alle min of meer volgens hetzelfde principe opgebouwd, waardoor het relatief makkelijk is een Adolfs-film te herkennen. Er is sprake van een zogenaamde Adolfs-signatuur. Over het algemeen heten de films: 'Hoe het reilt en zeilt in De films beginnen met opnamen van het gemeentehuis en de lokale bestuurders. Daarna spontane kiekjes van de inwoners, vervolgens de plaatselijke school. Daarna weer opna men van de inwoners en het verenigings leven: voetbalclub, naaiclub, vrouwen vereniging, gymnastiekvereniging, etc. Over het algemeen stopte Adolfs enige filmische trucjes in de eindmontage: hij vertraagde het bokspringen op school, of speelde de opnamen achterstevoren af. Dit deed hij ook bij de voetbalwedstrij den of de atletiekdemonstraties. Ook ver traagde hij het werk van de gemeen teambtenaren, meestal stratenmakers, maar na een vlammend protest van de Katholieke Arbeiders Bond in Oirschot stopte hij hiermee. De plaatselijke mid denstand kon zich in de film inkopen: voor een bepaald bedrag werd de winkel getoond, voor een hoger bedrag werd er ook nog eens mondeling reclame gemaakt door de explicateur tijdens de vertoningen van de 'Gemeentefilm', zoals zijn films altijd heten. De Adolfs- films eindigen altijd met een optocht van alle deelnemende verenigingen. De films hebben een nostalgische waar de, blijkens de grote belangstelling voor de speciale filmavonden en de herverto ning op de regionale omroepen, en de grote oplage van de speciale koopvideo's. Ze vormen tevens een onmisbare bron voor wetenschappers die de veranderin gen op het Nederlandse platteland bestu deren. En ook programmamakers kun nen eruit putten bij het maken van docu mentaires over een bepaalde regio of bepaald dorp. Dit zowel uit nationaal als uit regionaal en lokaal oogpunt belangwekkende cul turele erfgoed ligt, hoewel het uit één bron komt, verspreid over heel Nederland. De collectie-Adolfs is dan ook een virtuele collectie: sommige films bevinden zich in de regionale archieven, andere bij heemkundeverenigingen of in gemeentehuizen, en sommige liggen bij particulieren thuis. Om deze collectie in kaart te brengen en voor een deel te con serveren is in 2002 door het Nationaal Overleg Regionale Audiovisuele Archie ven de Adolfs-pilot opgezet. Het ordenen van deze 'collectie' bood tevens een uit- stekende gelegenheid om de audiovisuele archiveringspraktijk van de verschillende regio's te vergelijken. Mijn opdracht was om een historisch onderzoek naar de opname- en verto ningspraktijken van Adolfs te verrichten. Weliswaar waren er hier en daar, vooral in lokale kranten, wel artikeltjes over Adolfs verschenen, maar er was nog nooit een alles omvattend onderzoek naar het werk van deze 'filmmaker' verschenen. Daar door vertoonden de verschillende artike len nogal wat fouten en lacunes, onder andere in de jaartallen, de gefilmde plaat sen, de achtergronden van Adolfs' filmac tie, de vertoningspraktijk etc. De resultaten van dit onderzoek zijn in 2003, tezamen met een compilatiefilm met gehermonteerd Adolfs-materiaal, op een cd-rom verschenen, die ter beschik king is gesteld aan de verschillende regio nale audio-visuele archieven. Naast de resultaten van het inhoudelijke onder zoek is op de cd-rom ook een lijst opge nomen van alle door Adolfs gefilmde plaatsen, met jaartal. Dit moet de ver schillende regionale archieven een hand vat bieden om de ontbrekende films in hun collectie alsnog te achterhalen, of ze misschien definitief af te schrijven. De verspreide ligging van het materiaal is een groot probleem. Het bouwen van een speciale website die dienst zou kunnen doen als centraal informatiepunt zou hiervoor een oplossing kunnen bieden. Dit blijft echter nog een toekomstwens door het gebrek aan financiële middelen. I 19 Calamiteitenservice, zorg en beheer DocumentenWacht is een service van restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie. DocumentenWacht is de officiële dealer van Isotron Nederland BV voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Door Eddy Appels* De Enschedese zakenman Adolfs filmde tussen 1948 en 1970 het leven in zo'n 1500 Nededandse dorpen en steden tot 20.000 inwoners. Dit heeft een belangwekkende collectie films opgeleverd. 'Heel Nederland op de film!', zo betitelde Johannes Willem Lambertus Adolfs (1917-1977) zijn 'Landelijke Filmactie'. Adolfs liet zijn cameramensen het dagelijks leven in Nederlandse dorpen vastleggen. Doel was, reclame te maken voor de plaatselijke muziekverenigingen, en vanaf 1963 tevens voor de lokale afdelingen van de Nederlandse Blindenbond. Dit heeft een unieke verzameling filmbeelden van het Nederlandse platteland opgeleverd, met name van de veranderingen die zich daar tussen 1949 en 1970 afspeelden. april 2005 Adolfs, cameraman Kupers en enkele'filmsterren'. Eddy Appels is antropoloog en documentairemaker, bestuurslid van de Vereniging Geschiedenis Beeld en Geluid en directeur van Beeld voor Beeld, Festival voor Visuele Antropologie. archievenblad I

Archievenblad | 2005 | | pagina 9