Taskforce Digitale Töfgankelijkheid Archieven Taskforce Digitale toegankelijkheid Archieven l6 17 Door Ma Oeh Pe* De Taskforce Digitale Toegankelijkheid Archieven is in september 2004 opgericht met als taak het ontwikkelen van een dyna misch en zelfregulerend kwaliteitssysteem voor digitale toegankelijkheid in de archief sector. Het Nationaal Archief is trekker en werkt nauw samen met DIVA en DEN. IPO en VNG zijn op bestuurlijk niveau vertegen woordigd. De Taskforce heeft een strategi sche toekomstvisie ontwikkeld op de rol van ICT in het vergroten van het publieks bereik. x* Digitalisering van cultureel erfgoed is een thema dat volop in de aandacht staat. Hier ligt de maatschappelijke ambi tie aan ten grondslag om zo veel moge lijk mensen te laten profiteren van het nationale, historische en culturele ver mogen dat besloten ligt bij onder meer archiefinstellingen, musea, bibliotheken en bij instellingen binnen de sectoren archeologie en monumenten. Het berei ken van een zo groot mogelijk publiek zal in belangrijke mate via digitale weg plaatsvinden. Internet en nieuwe infor matie- en communicatietechnologie (ICT) breiden het publiek uit tot in potentie alle wereldburgers. ICT kan erf goed makkelijk toegankelijk maken voor een groot publiek, zowel in geografisch als sociaal opzicht. ICT verhoogt het gemak om data van allerlei informatie systemen op verschillende plaatsen tege lijk te consulteren en te vergelijken. Daardoor vergemakkelijkt het samenwer king tussen instellingen en stimuleert het onderwijs, wetenschappelijk onder zoek en cultuurproductie. Ook kunnen nieuwe vormen van publieksparticipatie worden ontwikkeld (goedkope en snelle interactiviteit met een groot publiek). De interesse bij het publiek is er. Zo laat het rapport uit 2003 Naar een publieksgericht Archiefbeleid (IOO) zien dat er een nieuwe doelgroep is, die vooralsnog alleen inte resse heeft om virtueel kennis te nemen van archieven en die alleen via internet een bezoek wil brengen aan de archiefin stellingen. In cijfers uitgedrukt gaat het om een potentieel aan nieuwe virtuele bezoekers van archiefinstellingen van circa 28 procent van de Nederlandse bevolking van achttien jaar en ouder. De praktijk Binnen de hele erfgoedsector, en zeker binnen de archiefsector, zijn de laat ste jaren vele stappen gezet op het gebied van digitalisering en digitale toeganke lijkheid. Al deze initiatieven hebben geleid tot een gedifferentieerd digitaal landschap. In dat landschap zijn websites van instellingen zelf te zien, informatie systemen op regionaal en lokaal niveau, landelijke informatiesystemen, en ver schillende inspirerende voorbeelden van digitale samenwerking tussen instellin gen. Binnen de archiefsector zijn behalve de eigen website van instellingen ook een Woonomgeving, GenLias, Digitale Stamboom, TOP en IDA te noemen. Het sterke punt van al deze initiatieven is dat er daadwerkelijk binnen de erfgoedsector als geheel veel ontwikkeld is. Aan pio niersgeest, actiegerichtheid en creatief vermogen is zeker geen gebrek. Maar, deze kracht kent ook een zwakte. Zonder basale gemeenschappelijke uitgangspun ten is het risico dat er 'boom naast boom' geplant wordt en dat het publiek door die bomen het bos niet meer ziet. Als we ohs alleen al op de archiefsector concentre ren, dan blijkt uit een webtest uit 2003 door het blad Informatie Professional, evenals uit een webtest eind 2004 door de NGV dat er nog behoorlijk wat verbete ring nodig is. In de uitgave van het Archievenblad van februari 2005 heeft u daar al over kunnen lezen. Knelpunten Het daadwerkelijk langs virtuele weg bin nen handbereik brengen van het natio nale historische en culturele vermogen bij zo veel mogelijk mensen, vraagt dus nog inspanningen. Als we de sinds 1998 tot nu uitgebrachte onderzoeken, advie zen en beleidsstukken bestuderen, dan springen daar tien belangrijke conclusies uit: Internet biedt enorme kansen voor cul turele instellingen om nieuw publiek aan te trekken en hun publiek beter te bedienen. Er is geen of nauwelijks een visie op een verdere ontwikkeling van het gebruik van ICT. Vooral bij de kleinere en middelgrote instellingen moet de professionalise ring op het gebied van digitalisering nog beginnen. Aan de andere kant zijn de pioniers juist vaak onder deze instel lingen te vinden. Digitaliseringsinspanningen van erf goedinstellingen zijn te veel gericht op het eigen collectiebeheer en de eigen catalogi, gericht op de eigen belangen en identiteit. Er zijn knelpunten op het gebied van het ontbreken van onderlinge afstem ming, duurzaamheid en continuïteit. Er moeten niet-vrijblijvende kwaliteits eisen gesteld worden voor de toeganke lijkheid, contextualisering en duurza me beschikbaarheid van ICT-diensten en -producten. Deze eisen moeten door het veld zelf geformuleerd worden. Er is sprake van een versnippering van projecten, wat leidt tot verspilling van geld en tijd. Interoperabiliteit vergt allereerst de wil om de gebruikers van informatiesyste men centraal te stellen en afspraken te maken over de wensen van de gebruiker, aanbieder en opdrachtgever/financier. Er moeten duidelijke rollen en verant woordelijkheden worden onderschei den (coördinatie, kennis- en expertise centrum, vaststellen van kwaliteitsei sen, volgen van de uitvoering, toetsen en evalueren). Mentaliteitsverandering is wezenlijk, dat begint bij het opbouwen van ken nis, competentie en expertise. De uitdaging voor de komende jaren zal zijn om alle creativiteit, initiatieven en gezamenlijke kennis en ervaringen van individuele instellingen te bundelen, en een gezamenlijke visie en lijn te ontwik kelen op het gebied van ICT in de dienst verlening aan het publiek. Dit heeft voordelen voor het publiek (en daar ging het toch om), maar ook voor instellin gen, die niet eigen wielen hoeven uit te vinden, en voor de financiers van deze instellingen, omdat een gezamenlijke lijn waarborgen biedt voor een zo effec tief en efficiënt mogelijke inzet van mid delen. Taskforce Archieven De gesignaleerde knelpunten vragen om actie. Binnen de archiefsector is in september 2004 de Taskforce Digitale Toegankelijkheid Archieven - afgekort Taskforce Archieven - opgericht. Deze Taskforce heeft als taak om een zelfregu lerend en dynamisch kwaliteitssysteem voor digitale toegankelijkheid in de archiefsector te ontwikkelen. Dit kwaliteitssysteem zal de kwaliteitsei sen formuleren op het gebied van digita le toegankelijkheid binnen de archiefsec tor. Ook worden in het systeem de kennis en ervaringen, de best en bad practises op dat gebied verzameld en levend gehou- Een digitale toegang tot alle kennis die in het cultureel erfgoed besloten ligt, vereist een geïntegreerde inspan- ning van alle erfgoedsectoren. den. Hiermee wil de archiefsector haar bijdrage leveren aan het zo veel mogelijk oplossen van de gesignaleerde knelpun ten. Hierbij zal natuurlijk de digitale aan sluiting op de ontwikkelingen in de andere erfgoedsectoren in het oog gehouden moeten worden. Om die reden is het contact met DEN dan ook van groot belang. De Taskforce heeft de volgende doelen: Het formuleren van een strategische toekomstvisie op de rol van ICT in het vergroten van het publieksbereik en de verdere verbetering van de digitale dienstverlening in de archiefsector. Het ontwikkelen van een dynamisch en zelfregulerend kwaliteitssysteem ten aanzien van digitale toegankelijkheid voor de archiefsector. Het stimuleren van de implementatie van dit kwaliteitssysteem binnen de archiefsector. Het Nationaal Archief trekt de Taskforce, werkt nauw samen met DIVA en houdt contact met DEN. Op bestuurlijk niveau nemen IPO en VNG deel. Als startpunt heeft de Taskforce in het vierde kwartaal van 2004 een toekomst visie opgesteld, De archiefsector in het digi tale tijdperk, visie op de rol van ICT in het vergroten van het publieksbereik. Bij de tot standkoming van deze visie is met ver schillende betrokken partijen binnen en buiten de archiefsector gesproken. Bij de consultatie binnen de archiefsector zijn zowel kleinere als juist de grotere archief instellingen betrokken. Dankzij de ideeën die er in al deze gesprekken naar voren zijn gekomen, is het gelukt om een visie te ontwikkelen die een integraal beeld van de problematiek, maar ook van de kansen en de gewenste ontwikkelings richting schetst. Enkele belangrijke thema's en aandachtspunten Gebrek aan algemeen geaccepteerde standaarden, procedures op het gebied van digitalisering van bronnen, contex tualisering en beheer. Gebrek aan deskundigheid op het gebied van digitalisering en ICT binnen de archiefsector zelf. Veel aandacht voor actie, gebrek aan collectief geheugen (verzameling kennis en ervaringen). Functioneren van verschillende applica ties naast elkaar, voordelen van appli caties op landelijke schaal. Voor- en nadelen van open standaarden. 'Beheer op orde' als randvoorwaarde. De visie op hoofdlijnen In het kort komt deze visie op het volgende neer. De archiefsector wil het publieke en maatschappelijke kapitaal dat in de gezamenlijke collecties besloten ligt, maximaal benutten. Zo veel moge lijk burgers moeten in de gelegenheid gesteld worden om kennis te nemen van en toegang te krijgen tot de 'schatkamers van het verleden'. Daartoe zullen ook nieuwe vormen van dienstverlening gezocht moeten worden, met name langs digitale weg. Sleutelwoorden hierin zijn: een principiële oriëntatie op het publiek, het aanhaken bij de interesses van dat publiek, een laagdrempelige aanpak, samenwerking met andere instellingen en leren van eikaars ervaringen. Het toekomstbeeld waar de archiefsector een bijdrage aan wil leveren is het realise ren van één Virtuele Collectie Nederland, die de optelsom is van alle digitale inspanningen van de archiefsector, musea, bibliotheken, archeologie en monumenten. Deze omvat tekst, beeld en geluid en bevat alle gedigitaliseerde objecten, registraties en weergaven. De bijdrage van de archiefsector bestaat daarnaast ook uit het op een gebruikers vriendelijke manier digitaal beschikbaar stellen van alle toegangen tot de archie ven. Hoe meer de archiefsector als geheel digitaliseert en digitaal toegankelijk maakt, hoe groter het aandeel van de archiefinstellingen aan de Virtuele Collectie Nederland wordt. Om de potenties van de digitale weg optimaal te benutten, moet er op een doordachte manier met ICT omgegaan worden. Een digitale toegang tot alle kennis die in het cultureel erfgoed beslo ten ligt, vereist een geïntegreerde inspan ning van alle erfgoedsectoren en de bereidheid om te werken met gemeen schappelijke standaarden en procedures, die invulling geven aan de gewenste interoperabiliteit. Hierbij zal uiteraard ook gekeken worden naar internationaal geaccepteerde standaarden. Het kwali teitssysteem zal de kwaliteitseisen op dit gebied voor de archiefsector formuleren. Met het ontwikkelen, levend houden en blijven toepassen van het kwaliteitssys teem voor digitale toegankelijkheid kan een belangrijke volgende stap gezet wor den in de richting van een publieksge richt archiefbestel. Het visiestuk zelf kunt u downloaden van de website van de Taskforce Archieven www.taskforce-archieven.nl. Van de verdere stappen en resultaten in de Taskforce Archieven houden wij u graag op de hoogte. Naar uw eventuele reacties, suggesties en ideeën zijn wij benieuwd. U kunt deze mailen aan de Taskforce: taskforce@taskforce-archie- ven.nl. Ma Oeh Pe is projectleider van de Taskforce Digitale Toegankelijkheid Archieven. archievenblad april 2005 april 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 8