7k Decos Kies voor zekerheid van flexi eit Een nieuwe op|/>sH digitale duurzaamheid Document - web edition Restauratie Atelier Helmond bv 24 uur bereikbaar op: 06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Bezoek www.decos.nl voor meer informatie TMOP Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten overheid de verplichting op zich zorg te dragen voor het hele nationale archief erfgoed. Die taak kan de overheid direct laten gelden ten aanzien van de eigen archieven. De nieuwe paragraaf over par ticuliere archieven stelt het archiefwezen in staat die zorgtaak ook te kunnen ver vullen ten aanzien van het particuliere deel van het staatsarchieffonds. Dat deel is dan ook sinds de omwenteling van 1989 behoorlijk toegenomen. Voor 1990 was er eigenlijk geen sprake van archief- goed in bezit van particuliere instellin gen. Particuliere instellingen bestonden niet en het archiefgoed van privé-instel- lingen die na de communistische machtsovername in 1948 waren opgehe ven of genationaliseerd was overgebracht naar archiefbewaarplaatsen van de staat. Alleen kon het zijn dat particulieren thuis over belangrijk archiefmateriaal beschikten en dat is ook het soort archiefmateriaal waar de paragraaf over het staatsarchieffonds in de wet van 1974 op doelt. Na 1990 werd het door de communisten geconfisqueerde bezit gerestitueerd en zo werden ook de archieven die de staat zich na 1948 had toegeëigend teruggeven. Voor wat betreft de archieven die destijds naar de staatsarchiefbewaarplaatsen waren versleept kwam dit neer op slechts een papieren overdracht. De bezitsver houdingen veranderden, maar de meeste archieven bleven gewoon in de archief bewaarplaatsen. Er kwam echter ook veel archiefmateriaal vrij dat voorheen niet in de staatsarchiefbewaarplaatsen lag opge slagen. Zo bestond er voor 1990 bijvoor beeld het instituut van het bedrijfsarchi- variaat. Grote staatsbedrijven waren ver plicht zelf archieven op te richten en te onderhouden voor het beheer van hun eigen archief en dat van hun rechtsvoor- gangers. Wat moest er met dit soort archiefmateriaal gebeuren toen de bedrij ven na 1989 één voor één werden gepri vatiseerd? Het is tegenwoordig ook in Tsjechië gewoon mogelijk voor een particuliere instelling het archief over te brengen naar een archiefbewaarplaats van de overheid. Maar er is nu ook de paragraaf over particuliere archieven in de archief wet die het mogelijk maakt voor particu liere instellingen archieven in eigen beheer te houden en dan zo dat ze daar bij geholpen kunnen worden door het staatsarchiefwezen. Naast het artikel over particuliere archieven is namelijk in de nieuwe wet ook nog een heel hoofdstuk over accreditatie van archieven inge voegd. Particuliere archieven, maar ook zogenaamde archieven van het plaatse lijk zelfbestuur (districtsarchieven en archieven van kleinere gemeenten) kun nen bij het ministerie van Binnenlandse Zaken de status van geaccrediteerd archief aanvragen. Voldoet het archief aan een aantal basisvoorwaarden dan verkrijgt het die titel, wat de archiefin stelling het recht geeft op gratis vakkun dige steun van de kant van het staatsar chiefwezen. Voor het staatsarchiefwezen betekent dit alles echter dat het zo een vinger aan de pols kan houden bij privé- instellingen voor wat betreft het beheer van hun oude archieven.9 Het betekent tevens dat het zijn taak kan blijven ver vullen die het zichzelf heeft gesteld in het kader van het beheer van het staats archieffonds. Er zouden nog veel meer punten kun nen worden aangestipt. Er is echter gekozen voor het bespreken van een paar onderwerpen waarvan werd veron dersteld dat, juist omdat ze verschillen met de Nederlandse archiefpraktijk, ze interessant zouden kunnen zijn voor de Nederlandse archivaris. Het 'staatsar chieffonds' en 'particuliere archieven in de zin van de wet' zijn niet bepaald gebruikelijke noties in Nederland. Toch moet hier echter nog worden gewezen op één item dat de Nederlandse archiva ris wel bekend voorkomt. Het betreft de naam van het Tsjechische staatsarchief. Werd in de oude wet voor deze instel ling de term 'Staats Centraal Archief te Praag' gebruikt, in de nieuwe wet heet dezelfde instelling Nationaal Archief. Ten onrechte ontbrak Aat in 't Hout in het overzicht 'Nieuwe lichting archivarissen' in het vorige nummer van het Archievenblad. In 't Hout studeerde in 2004 af aan de Universiteit van Amsterdam in het vak Archiefwetenschap. De titel van zijn afstu deerscriptie luidt: Archiveren in Praag en Den Haag. Onderzoek naar de achtergronden van verschillen in benadering in de archiefwetten van Nederland en de Tsjechische Republiek van het begrip archiefdocmnent. Zijn e-mailadres is a.in.t.hout@utrecht.nl. 15 1 Decos Document - web edition is dé totaaloplossing voor organi satiebreed document- en archiefbeheer. Het registreren, zoeken, raadplegen en bewerken van documenten is hiermee vanaf iedere werkplek mogelijk. Tevens biedt de applicatie uitgebreide mogelijk heden voor onder andere butkscanning, e-mailregistratie, barcode- scanning en workflow. Decos Document - web edition is ReMANO gecertificeerd ais DMS/RMA. De flexibele opbouw van de applicatie maakt het mogelijk om uw Documentair Structuurplan één op één over te nemen. Uw DSP vormt hiermee de basis voor procesgericht werken binnen Decos Document. Het Documentair Structuur Plan bestaat ook uit een beschrijving waarmee de digitale duurzaamheid bewaakt kan worden. Decos heeft met de DSP Inventaris een overzichtelijke oplossing voor het maken van een inventarisatie van applicaties, databestanden, systemen en processen dat voldoet aan de eisen gesteld in de Archiefwet. Zodoende kan de informatiewaarde van bestanden worden vastgelegd, de duurzaamheid worden gegarandeerd én wordt inzicht verkregen in de kosten voor aanschaf, beheer en onderhoud van applicaties. De DSP Inventaris is de gebruikers vriendelijke, overzichtelijke en flexibele opvolger van Decos EDDA. Onze all-round medewerkers Documentaire Informatievoorziening zijn inzetbaar voor o.a.: Archiefbeheer en -bewerking Coaching medewerkers Beleidswerkzaamheden DIV/DIS Interimmanagement Applicatie- en gegevensbeheer TMOP Spacelab 4 - Postbus 2682 - 3800 CE Amersfoort Telefoon: (033) 450 70 70 - Fax: (033) 450 70 80 TMOP heeft ook vestigingen in Den Haag. Drachten en Waalre. E-mail: tmop@tmop.nl - Internet: www.tmop.nl vast en zeker in tijdelijk werk TMOP nuafcl dtvi uit van de BMC GROEP Document Management Decos Software Engineering BV Postbus 292 2200 AG Noordwijk 071 - 364 07 00 Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Uw rechtstreekse partner voor gammastraling Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel.+31(0)492-5539 90 Fax+31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoó>restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Aat in 't Hout is is senior-medewerker bij de afdeling Documentaire Informatievoorziening van de Secretarie van de Gemeente Utrecht. Noten 1. De nieuwe wet staat op www.cesarch.cz/legis- lat/2004-499.htm. De wet is (nog) niet vertaald. 2. Zie voor de ontwikkeling van het concept in de voormalige Sovjet-Unie o.m. Brenneke, Adolf; Leesch, Wolfgang, Archivkunde. Eine Beitragzur Theorie und Geschichte des europaischen Archivwesens, Leipzig 1953, p. 270 e.v. 3. Ook in o.m. Polen en de Russische Federatie is in nieuwe wetgeving van na 1990 vastgehouden aan het concept van het staatsarchieffonds. Zie Archivum XL (1995). 4. Het archief van de Tsjechoslowaakse Communistische Partij viel in de tijd voor 1989 bui ten het staatsarchieffonds. 5. Het stukje over het huidige gebruik van de data bank en het gebruik ervan in het recente verleden is gebaseerd op mondelinge informatie verschaft door Ph.Dr. Michal Wanner, medewerker van de archiefsectie van het Tsjechische ministerie van Binnenlandse Zaken en coördinator van het staats archieffonds. 6. Zie voor een verklaring voor het custodiale karak ter van het Tsjechische archiefwezen (over de nadruk die het Tsjechische archiefwezen legt op het beheer van 'te bewaren' documenten), Hout, Aat in 't, 'Tsjechië en de archieven. Over de vraag hoe 'Europees' het Tsjechische archiefwezen is', in: Archievenblad, oktober 2004, p. 14-17. 7. De term 'archivalia' uit de oude wet was al geschikt voor de benoeming van ook digitale documenten. De definitie in de wetswijziging van 1992 luidde: 'Archivalia zijn geschreven, verbeelde, geluids- en andere optekeningen die zijn ontstaan uit de bezigheden van staatsorganen, gemeenten en andere rechtspersonen alsmede uit de bezighe den van fysieke personen en die met het oog op hun documentaire betekenis blijvende waarde bezitten'. De definitie was dus zo ruim gesteld dat die van toepassing was op elk soort archiefstuk, dus ook op digitale archiefstukken. 8. De wet van 1974 en de wetswijziging van 1992 werden aangeduid met 'wet op het archiefwezen'. De nieuwe wet draagt de titel 'wet op het archief wezen en de registratuurdienst'. 9. Tsjechië is overigens niet het enige land waar het staatsarchiefwezen op basis van wetgeving een zekere invloed kan uitoefenen op het beheer van archieven in particulier bezit. Zie hierover b.v. het hoofdstuk over particuliere archieven in: De archie ven in de Europese Unie. Rapport van de groep des kundigen over coördinatieproblemen op het gebied van archieven, Luxemburg 1994, p. 78-84. Rectificatie 'Nieuwe lichting archivarissen' april 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 7