Calamiteiten Verzekering Calamiteitenposter Gratis te bestellen Calamiteitenservice, zorg en beheer 1 Cultuurwijzerredactie verhuisd /isotronU Een beredderingsabonnement op de DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: s/ 16 uren deskundige beredderingshulp, t/ inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in shockfreezer tot minus 40 graden, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering Bijna 500 instellingen hebben al een calamiteitenverzekering van DocumentenWacht Ondersteuning bij het behoud en beheer van archieven, bibliotheken, collecties en verzamelingen. Diensten DocumentenWacht 24 uurcalamiteitendienst Collectie- en depotinspecties Schade rapporten, schade-inventarisatie en restauratieplannen tSchimmel-, insectenbestrijding en reiniging van collecties l/ Ontijzeren, ver- en herverpakken Massa ontzuring l/ Geconditioneerde archiefopslag s/ Archief- en bibliotheekverhuizing van stelling tot stelling Wat te doen bij een calamiteit, alle informatie die nodig is om snel en juist te handelen staat op deze poster. U kunt deze poster gratis bestellen bij DocumentenWacht 055-5423147 of www.documentenwacht.nl Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. lnfo@sterken.nl Meer informatie op www.documentenwacht.nl - www.sterken.nl - www.isotron.com nieuws uit het veld VVBAD-Sectie Archief en Hedendaags Documentbeheer bezint zich op haar positie Het archieflandschap in Vlaanderen ontwikkelt zich bijzonder snel. In de afgelopen jaren werden bijvoorbeeld een archief- en een erfgoeddecreet goedge keurd, kwamen er projectsubsidies en verschenen er steunpunten. Voor de sec tie Archief en Hedendaags Document beheer van de Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek-, Archief- en Documentatie wezen (VVBAD) is dit aanleiding om zich te beraden over haar rol en functie als beroepsvereniging. Daarom heeft de sec tie besloten onder haar leden een enquê te te houden over de werking van de beroepsvereniging en over de wensen van haar leden. Het bestuur van de sectie wil de resultaten van de enquête gebrui ken om het beleid van de sectie in de toe komst te bepalen en tot een taakafbake ning te komen met andere partners uit het archiefwezen. De resultaten van de enquête zullen in de loop van april of mei bekend gemaakt worden via het ledenblad Info en via de webpagina van de VVBAD. (bron: www.wbad.be) Erfgoedhuis Zuid-Holland naar Delft Het Erfgoedhuis Zuid-Holland heeft een nieuwe behuizing betrokken in Delft. De oude locatie, het Rijnlandhuis aan de Breestraat in Leiden, voldeed niet meer aan de eisen. Aan de Oude Delft is het gerenoveerde Meisjeshuis het brand punt van Zuid-Hollands erfgoed gewor den. In het monumentale complex beschikt het Erfgoedhuis niet alleen over een modern kantoor, maar tevens over zalen voor congressen, cursussen en andere bijeenkomsten. Van hieruit bedient het Erfgoedhuis de gehele pro vincie Zuid-Holland. Het Erfgoedhuis zal feestelijk geopend worden in juni. Musea, bezitters van monumenten, gemeenten, scholen, archieven, histori sche verenigingen en talloze anderen maken in toenemende mate gebruik van de expertise die het Erfgoedhuis heeft. ERFGOEDHUIS Een leger vak experts, van monumenten wachters tot en met museum consulenten, ondersteunt erfgoedbeheer ders door in specties, advie zen, trainingen, ICT en publi caties. In veel gevallen 'on the spot', dus op de werkvloer, in de instelling of op en aan het monument. Het Erfgoedhuis Zuid-Holland is in Nederland uniek: het verenigt praktisch alle vormen van erfgoedexpertise in één provinciaal huis. Onlangs nog werd het Erfgoedhuis uitgebreid met het Provinciaal Historisch Centrum Zuid- Holland, een afdeling die de geschiedenis van Zuid-Holland samen met de Zuid- Hollandse archieven voor een groot publiek toegankelijk gaat maken. Vanaf februari is de redactie van Cultuurwijzer.nl gevestigd bij Instituut Collectie Nederland (ICN) te Amsterdam. Instellingen kunnen nog steeds hun bij dragen leveren aan de tweemaandelijkse thema's voor het brede publiek en het onderwijs. DEN is voorlopig nog inten sief betrokken bij de Cultuurwijzer, met name bij het collectie-onderdeel, waarin de online-databases van verschillende instellingen gezamenlijk ontsloten zijn. De bezoekcijfers voor Cultuurwijzer.nl en Cultuurwijs groeien ook nog steeds. Voor 2005 is de prognose circa 450.000 unieke bezoekers en circa 550.000 bezoekers in totaal. De redactie is te bereiken via redactiecw@icn.nl of tel. (020) 305 46 23 (Annemiek Teesing). Evaluatiecommissie vraagt naar ervaring van praktijkmensen De commissie die op verzoek van de staatssecretaris van OCW de 'Regeling bouw en inrichting archiefruimten en archiefbewaarplaatsen' evalueert, roept gebruikers van deze regeling op hun erva ringen en opmerkingen met haar te delen. Hiertoe zijn twee digitale formulieren beschikbaar op www.nationaalarchief.nl. De regeling is op 20 september 2001 in werking getreden. De commissie, onder voorzitterschap van dr. L. Hovy, inspec teur bij de Rijksarchiefinspectie, onder zoekt de regeling op uitvoerbaarheid, effectiviteit en handhaafbaarheid. Daarvoor gebruikt zij verschillende methoden, waarvan de enquête onder de gebruikers er een is. De commissie brengt in 2006 advies uit aan de staatssecretaris van OCW. Op grond van de aanbevelingen van de com missie kan de staatssecretaris besluiten de regeling aan te passen. De 'Regeling bouw en inrichting archief ruimten en archiefbewaarplaatsen' is een uitwerking van artikel 13 van het Archiefbesluit 1995, die geldt voor de hele overheid. In de Regeling is omschreven aan welke eisen de archiefruimten en de archiefbewaarplaatsen van de overheid moeten voldoen. De eisen moeten een deugdelijke constructie, voldoende brand werendheid, bescherming tegen water overlast, beveiliging tegen onbevoegden en een goed klimaat waarborgen. De 'Regeling bouw en inrichting archief ruimten en archiefbewaarplaatsen' en de enquêteformulieren zijn te vinden op www.nationaalarchief.nl (klik op 'Archiefbeheer', dan 'Archiefzorg' en ver volgens 'Archiefwet'). Jaarlijkse DEN-conferen- tie in november 2005 De conferentie Erfgoed in het eCiiltwele tijdperk van 1 en 2 decem ber 2004 was een groot succes. Daarom is DEN begonnen met de organisatie van een volgende twee daagse conferentie. Deze vindt plaats in november 2005. Voor meer infor matie: www.den.nl/conferentie. Documenten Wacht DocumentenWacht is een service van restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie DocumentenWacht is de officiële dealer van Isotron Nederland BV voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. 1 STERKEN P° Dl Co H ATELIER m april 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 4