OOOO#OOO00OO fusie Drents Archief en gemeentearchief Assen BEELD EN GELUID ONTDEKT IVENS-FILMS nieuws uit het veld 6 nieuws uit het veld Aanmelding voor Landelijke Archievendag 2005 LANDELIJKE ARCHIEVEN DAG Zestig jaar bevrijding in Streekarchief Midden- Holland NIEUWS u i t Per 1 april is Erik van der Doe aangesteld als coördinator archieven bij het Bureau Metamorfoze op de Koninklijke Biblio theek. Metamorfoze heeft nu naast het lan delijke programma voor de conservering van bibliotheekmateriaal ook een apart tra ject voor archieven. Voor het behoud van archieven van nationaal belang heeft het ministerie van OCW voor de komende jaren geld beschikbaar gesteld. Metamor foze is een samenwerkingsverband tussen het Nationaal Archief, de Koninklijke Bibliotheek en het instituut Collectie Nederland. Hiervoor was Van der Doe hoofd bewerken op het Nationaal Archief- Eerder was hij verbonden aan het Zeeuws Archief en werkzaam voor het oud-archief van de gemeente Oostburg. Sinds 1 april heeft het Internationaal Informatiecentrum en Archief voor de Vrouwenbeweging (IIAV) in Amsterdam een nieuwe directeur in de persoon van dr. Saskia Wieringa. Wieringa heeft jarenlange ervaring als docent en onderzoeker op het terrein van vrouwenstudies - voornamelijk in derdewereldlanden - en heeft daarnaast veel ervaring in het managen van onder- zoeks- en ontwikkelingsprojecten. Saskia Wieringa is cultureel antropoloog en als senior onderzoeker verbonden aan de Universiteit van Amsterdam. Ze is voorzit ter van de International Association for the Study of Sexuality, Culture and Society en medeoprichter en bestuurslid van het Kartini Network for Asian Women's Studies. Vanaf het begin van de jaren zeventig is ze actief betrokken bij de Nederlandse én de internationale vrouwen beweging. Ze heeft jarenlang gedoceerd op het Haagse Institute of Social Studies en was daar recentelijk Associate Professor. Wieringa heeft vele internationale onder- zoeks- en ontwikkelingsprojecten geleid op het gebied van vrouwenstudies, seksualiteit en HIV/AIDS. Ze heeft gedoceerd, onder zoek gedaan en consultancy-projecten ver richt in vele landen, waaronder Indonesië, India, Japan, Namibië, Soedan, Peru en Costa Rica. Haar vele publicaties zijn voor namelijk gerelateerd aan vrouwenstudies, de vrouwenbeweging en seksualiteit. Wieringa volgt interim-directeur Inge Ruys MBA op, die vanaf 10 februari 2004 werk zaam was voor het IIAV. Zij verving voor malig directeur Joke Blom, die op 26 januari 2004 onverwachts overleed. De WoonOmgeving moet uitgroeien tot de belangrijkste digitale infrastructuur voor geografisch-historische informatie. Naast kwartiermaker voor de beheerorgani satie ten behoeve van De WoonOmgeving Roelof Hol heeft DIVA onlangs Leila Liberge aangesteld als inhoudelijk medewerker digitale infrastructuur. Zij houdt zich aller eerst bezig met het bijwerken en herstellen van de huidige site. Vervolgens zal zij zich richten op de verdere ontwikkeling van de site. Met ingang van 1 april is drs. Lieuwe Zoodsma officieel benoemd tot directeur van het Noord-Hollands Archief te Haarlem. Het Noord-Hollands Archief is de nieuwe naam van de organisatie die is ontstaan uit de fusie tussen de Archiefdienst voor Kennemerland en het Rijksarchief in Noord-Holland. De in Friesland geboren en getogen Zoodsma studeerde rechtsgeschiedenis aan de Vrije Universiteit en werkte ver volgens tien jaar bij het Rijksarchief in Zeeland te Middelburg. Op 1 januari 1995 werd hij gemeentearchivaris van Haarlem en twee jaar later directeur van de Archiefdienst voor Kennemerland. Op 20 januari 2005 is op zeventig jarige leeftijd Henk Hagemeijer overleden. Hij werkte bijna veertig jaar als archief medewerker bij Centraal Beheer in Apeldoorn. Gedurende acht jaar was hij penningmeester van de NVBA. Sinds 6 januari vervult Tom van Slooten, gemeentearchivaris van Heer len, deze functie ook voor de gemeente Simpelveld. Vanaf 1 november 2004 zijn de historische archieven van de gemeente Simpelveld ondergebracht in de archiefdepots van het Stadsarchief Heerlen. Het betreft de archieven van de gemeente Simpelveld (1795-1941) en de voormalige gemeente Bocholtz (1794- 1940). De fusie tussen het Drents Archief en het gemeentearchief Assen kan doorgaan. Dit heeft de Asser gemeenteraad op 24 februari besloten. De fusie moet nog wor den goedgekeurd door het parlement, omdat het Drents Archief tot aan het moment van de fusie deel uitmaakt van het ministerie van OCW. De nieuwe orga nisatie, die Drents Archief blijft heten, wordt een zogeheten gemeenschappelijke regeling. Naar verwachting vindt de offi ciële oprichting medio 2005 plaats. De fusie moet ertoe leiden dat de histori sche informatie van de archiefdiensten nog beter een groot en gevarieerd publiek bereikt. De nieuwe instelling wil dat reali seren door bijvoorbeeld cultuurtoeristi- sche activiteiten te organiseren en een betere service te bieden voor onderzoe kers. Archiefbezoekers kunnen rekenen op een forse uitbreiding van het aantal openingsuren (naar 43,5 uren per week), betere faciliteiten en de beschikbaarheid van digitale bronnen. Het Drents Archief heeft inmiddels een naam opgebouwd in het ontwikkelen van publieksgerichte activiteiten, zoals 'Geheugen in Beeld' en 'Het Drents Verhalenkabinet'. 1 archievenblad april 2005 het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid heeft recent drie verloren gewaande films van Joris Ivens (1898- 1989) teruggevonden in zijn archieven. Deze 'zwijgende' films uit 1930 zijn door Ivens gemaakt in opdracht van de Algemene Nederlandse Bouwarbeiders- bond (ANBB). De opdracht van de bond stelde Ivens in staat zich geheel te wijden aan het maken van films. De films zullen komend najaar worden vertoond op het International Documentary Festival Am sterdam (IDFA). Tijdens research naar de Nederlandse documentairefilm stuitte mediahistori- cus Bert Hogenkamp van Beeld en Geluid op de Evens-films 'Betonarbeid', 'Spoor wegbouw Zuid-Limburg' en 'Van jeugd, strijd en arbeid', geproduceerd in 1930. Inmiddels heeft Beeld en Geluid de films overgezet van het brandgevaarlijke nitraat op veiligheidsfilm en is er een master van gemaakt. Op deze wijze zijn ze in ieder geval veiliggesteld, aangezien nitraatfilm een onstabiele drager is en zichzelf uiteindelijk vernietigt. De films zijn gemaakt ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Alge mene Nederlandse Bouwarbeidersbond. Als centraal thema voor zijn films koos Ivens de beroepstrots van de bouwarbei ders. Hij schreef over deze opdracht in zijn autobiografie: 'Dit was het. Iemand had werkelijk behoefte aan mijn werk. Hier lag een kans mijn werk richting, doel en strijdbaarheid te geven. Hier Een beeld uit de film 'Van jeugd, strijd en arbeid'. Foto: Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid. werd me de gelegenheid geboden om al mijn tijd aan het maken van films te wij den.' De film 'Betonarbeid' laat zien hoe cais sons worden gebouwd. Ivens benadrukt de rol van de menselijke arbeid en maakt daarbij gebruik van de typische avant- garde-stijl van het einde van de jaren twintig met veel nadruk op beeldcompo sitie en montage. De film 'Spoorwegbouw Zuid-Limburg' gaat over de werkzaamheden aan het 'Miljoenenlijntje'. De spoorlijn tussen Schaesberg, Kerkrade en Simpelveld die per kilometer een miljoen gulden kostte. Hiervoor moesten enorme hoeveelheden grond worden verplaatst. De film laat zien hoe mensen met hun eigen spier kracht en met machines dit werk ver richtten. Een thema dat Ivens overigens in talloze films centraal stelde: de mens die dankzij zijn arbeidskracht en vernuft Doet uw instelling nog niet mee aan de Landelijke Archievendag op zaterdag 29 oktober a.s.? Meldt u dan nu aan, want het belooft een inspirerende dag te worden. Het thema 'Buren' biedt uiteenlopende mogelijkheden nieuw publiek kennis te laten maken met het archief. De Landelijke Archievendag vormt net als vorig jaar de aftrap van de Week van de Geschiedenis. Deze week staat in het teken van burenre- laties door de eeuwen heen. DIVA houdt u de komende maanden weer op de hoogte van de plannen en activiteiten van andere erfgoedin stellingen. Kijk op www.divakoepel.nl voor het aanmeldingsformulier. de natuur de baas wordt. Ook deze film kent de typerende avant-garde-filmstijl van de jaren twintig: in kikvorsperspec tief gefilmde arbeiders en spoorwagons die diagonaal door het beeld lopen. De derde film 'Van jeugd, strijd en arbeid', ook wel bekend als 'Jeugddag Vierhouten', brengt het vakantiekample ven van jonge bouwvakkers in beeld in het laatste jaar voordat de crisis toesloeg in de bouw. Van deze film is alleen de eerste acte bewaard gebleven. Deze drie films maakten deel uit van een filmprogramma, waarmee de Bouwar beidersbond in 1930 en in 1931 een film tournee organiseerde, onder de gelijkna mige titel 'Van jeugd, strijd en arbeid'. Zes Goudse instellingen, waaronder het Streekarchief Midden-Holland, heb ben de handen ineen geslagen voor een educatief project rond zestig jaar bevrij ding gericht op leerlingen van groep 8 van de basisschool. Ruim 150 leerlingen van zeven basisscholen zijn in februari vol enthousiasme begonnen met het bezoeken van twee tentoonstellingen om inspiratie op te doen. Het gaat om de ten toonstelling 'Verboden klanken, muzika le vrijheden' in het Verzetsmuseum Zuid- Holland, over door de bezetter verboden muziek, en om de tentoonstelling 'Bevrijding, 60 jaar geleden' in het Streekarchief, waar verschillende aspec ten van de bevrijding worden geïllus treerd met foto's en originele oorlogsaffi ches. Inmiddels zijn de klassen zelf aan de slag gegaan met liedteksten, gedichten en tekeningen. Het eindresultaat van dit project wordt een cd met daarop door de scholieren gezongen eigen liedteksten en voorgelezen gedichten. De tekeningen worden tentoongesteld. De mooiste teke ning zal de voorkant van het cd-hoesje sieren. april 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 3