IB I N N E N UITENLANDSE EVENEMENTEN Tentoonstellingen In de vitrine bij de entree van het Regionaal Archief Leiden is een tentoonstel ling ingericht over het productiepro ces van de nieuwe vierdelige geschiedenis van Leiden. Prof.dr. Rudi van Maanen, eindredacteur van de eerste grote Leidse geschiedschrij ving na zo'n honderd jaar en adjunct archivaris van het Regionaal Archief Leiden, licht in deze expositie een tipje van de sluier op over de totstandkoming van de serie. Oorspronkelijke en bijge stelde productieschema's, berekeningen voor de paginering, aantekeningen bij de selectie van afbeeldingen, correctievellen van de index en een paar drukproeven getuigen van het veelzijdige productie proces. Daarnaast is een aantal stukken te zien rond de feestelijke presentaties van de afzonderlijke delen door de Stichting Geschiedschrijving Leiden. Door het Jaar van het Kas teel staan de kas telen en historische buitenplaatsen lan delijk in de schijnwerpers. Friesland kende in de Middeleeuwen honderden stinzen en na 1500 een groot aantal sta ten. Van deze gebouwen is een klein aan tal overgebleven. Friesland heeft nog één stins, de Schierstins in Veenwouden. Er is wel veel materiaal bewaard gebleven. Aan de hand van maquettes, schilderijen en tekeningen wordt duidelijk gemaakt wat stinzen en staten zijn. Bijzonder in de tentoonstelling is een korte film van de cineast Anton Stoelwinder over de state Groot Terhorne. Met behulp van gespecialiseerde technieken neemt hij ons mee op een rondgang door de maquette van Groot Terhorne. Deze negentiende-eeuwse maquette is ook een van topstukken in de tentoonstelling. Tresoar, Boterhoek 1, Leeuwarden Info: tel. (058) 789 07 89 of www.tresoar.nl Op 30 april 2005 viert koningin Bea trix haar 25-jarig re geringsjubileum. Vooruitlopend hier op heeft het Haags Gemeentearchief vo rig jaar een oproep gedaan in het leden- bericht van de stich ting Koninklijk Ver bonden. Een groot aantal zeer uiteenlo pende koninklijke bedrijven, instellin gen en verenigingen heeft gereageerd en heeft de archieven doorgespit op zoek naar hun mooiste, meest historische, reclame- en/of aankondigingaffiches. Dit heeft een bonte schakering van affiches opgeleverd van onder andere de Koninklijke Lucht- en Landmacht, de Marine, de Milva en Marva (allemaal van de hand van de beroemde ontwerper Frans Mettes), de Shell, de ANWB, Peijnenburg en Talens, de Konin klijke Nederlandse Gymnastiek Unie (KNGU), modehuis Meddens en vele andere. De tentoonstelling is dagelijks van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gratis te bezoeken. De Affiche Galerij is gevestigd op station Spui in de Haagse tramtunnel. In het Zeeuws Archief worden veel handgeschreven, beze gelde documenten be waard: van prachtige twaalfde-eeuwse perka menten oorkonden tot twintigste-eeuwse nota riële akten. Belangrijke documenten werden vroeger bezegeld om ze rechtsgeldig te maken. Die zegels werden gemaakt door een zegelstempel of een zegelring, waar op bijvoorbeeld een familiewapen of ini tialen stonden, af te drukken in was of lak. Ook hebben vele overheden, instel lingen, organisaties en personen hun schriftelijke sporen in het archief nagela ten. Al deze documenten gunnen ons boeiende inkijkjes in organisaties én in het persoonlijke leven van mensen. Deze tentoonstelling is gewijd aan het leven van negen beroepsgroepen uit de Zeeuwse samenleving: een edelman, een monnik, een wijnkoopman, een regent, een onderwijzer, een ambtenaar, een vis ser, een schilder en een boer. Bijeenkomsten Het Historisch Centrum Overijssel in Zwolle organiseert in samenwerking met het Kenniscentrum Vervolging, Oorlog en Geweld Cogis een symposium over de vraag hoe de Nederlandse samenleving is omgegaan met de erfenis van de Tweede Wereldoorlog. Vertegenwoordigers uit de wereld van de wetenschap, journalistiek, hulpverlening, kunst en cultuur zullen elk vanuit hun eigen expertise kritisch kijken naar deze vraag. Herdenken wordt daarbij opgevat als een vorm van maat schappelijke verwerking die tevens een bedding kan vormen voor individuele verwerking. In het programma wordt dit uitgangspunt ook weerspiegeld. Deelnamekosten: 95,00 (inclusief lunch en consumpties) 40 agenda De KVAN organiseert samen met DIVA en de Archiefschool, ook dit jaar weer een Studiedag voor archivarissen! De dag zal in het teken staan van lobby en op verschillende niveaus. Van 13.15 tot 14.00 uur vindt de algemene leden vergadering van de KVAN plaats. Congres, platform en informatie- beurs voor ICT-toepassingen en -diensten in de overheidssector. Onder leiding van Joop van Gent, directeur van Irion Technologies BV, zal het thema informatieontsluiting worden uitgediept. Hij zal daarbij ingaan op de mogelijkheden, de strategieën en de benodigde functies om informatie te ont sluiten in een digitale omgeving. Aanvang: 13.30 uur. Welke competenties verwachten archiefdiensten van hun medewerkers? Zij hebben steeds meer mogelijkheden om een eigen opleidingsprofiel samen te stellen, een profiel dat past bij hun wen sen, tijd en achtergrond. Sluiten de hui dige opleidingen en cursussen daarbij aan? De Adviescommissie Opleidingen van de Archiefschool organiseert dit con gres om de verwachtingen van het archiefveld en de vernieuwingen in het onderwijs met archivarissen en andere professionals te bespreken en zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. Elke DIV'er heeft in zijn functie te maken met intergemeentelijke samen werking en ICT-ontwikkelingen. Hoe ga je hier in de praktijk mee om? Hoe stem je de DIV-functie beter af op het primaire proces? Dit achtste Doxis-seminar staat in het teken van efficiency binnen de DIV en richt zich op de operationele en organisatorische kant van informatie management. Beurs voor en door professionals op het gebied van restauratie, monumentenzorg en onder houd en ontwikkeling van het cultureel erfgoed. Restauratiebedrijven, technische en financiële adviseurs, belangenorgani saties en kennis- en opleidingscentra kunnen nieuwe ontwikkelingen, plan nen, regelingen, technieken en opleidin gen presenteren aan decision-makers, particuliere erfgoedeigenaren, liefheb bers en geïnteresseerden uit Nederland, België en Duitsland. Steeds meer culturele organisaties ontwikkelen een educatief beleid en plaatsen educatie als zelfstandig onder deel binnen de organisatie. Door deze professionalisering zijn de betrokken medewerkers hard op zoek naar meer informatie over cultuureducatie en wil len daarnaast hun ervaringen met colle ga's uitwisselen en leren van andere pro jecten. Cultuurnetwerk Nederland wil met de Dag van de cultuureducatie aan educatie medewerkers informatie bieden over beleid en praktijk van cultuureducatie en tegelijk een platform en ontmoetings plaats vormen. Het thema van de eerste editie is cultuur educatie voor kinderen (4-12 jaar). Buitenland Lezingenreeks georganiseerd door Culturele Biografie Vlaanderen vzw, Vlaams steunpunt voor onder meer archiefinstellingen, in samenwerking met Gent Cultuurstad en het Gents Archievenover- leg. Binnen- en buitenlandse sprekers geven hun visie op de rol van archieven, archiefinstellingen en/of archivarissen in de 21ste eeuw. Locatie: Koninklijke Academie voor Nederlandse Taal- en Letterkunde, Gent. culturele biografie Vlaanderen vzw <fl!GENJLA Haarlemmerstraat met Hartebrugkerk op de ach tergrond, foto T. Binnenkamp 1924. Collectie Regionaal Archief Leiden. t/m 28 april Leiden. De geschiede nis van een Hollandse stad. De productie van een vierdelig werk Regionaal Archief Leiden, Boisotkade 2A, Leiden Info: tel. (071) 516 53 55 of www.leidenarchief.nl t/m mei Staten en stinzen in Friesland I t/m 4 mei Koninklijk verbonden Info: tel. (070) 353 70 03 of www.gemeentearchief.denhaae.nl t/m 4 juni Wie schrijft die blijft! Zij drukten hun stempel op de Zeeuwse geschiedenis Koninklijke Vereeniging van Nederlansche Siga renfabrieken Trio. Ont werp: onleesbare hand tekening, tussen 1900- 1925. Collectie ReclameArsenaal. Zeeuws archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 67 88 00 of www.zeeu wsarch ief.nl Symposium 'Herdenken en Verwerken' Locatie: Mieuwe Buitensociëteit, Zwolle archievenblad april 2005 Informatie en aanmelding: www.cogis.nl of www.historischcentrumoverijssel.nl 19 april KVAN Studiedag 2005. Aan het netwerk! Locatie: De Lindenhof, Delft Info: www.kvan.nl,www.divakoepel.nl of www.archiefechool.nl 26-28 april Overheid ICT Locatie: jaarbeurs Utrecht Informatie en aanmelding: www.overheid-en-ict.nl 11 mei NVBA Seminar 'Informatieontsluiting: wij of zij?' Locatie: VDA Informatiebeheersing BV, Seinstraat 32, Hilversum, routebeschrijving op www.vda.nl Info: Paul Klaassen, tel. (035) 655 44 33 Aanmelding: seminars-regiomidden@nvba-info.nl 125 mei Congres Opleiding en beroep Info: www.archiefechool.nl 26 mei DOXIS Praktijkseminar 2005 'Effectief werken in de DIV' Locatie: KNVB, Woudenbergseweg 56-58, Zeist Info: www.doxis.nl 1 26-28 mei De Nederlandse Restauratiebeurs 2005 Locatie: Brabanthal, Diezekade 2, 's-Hertogenbosch Info: www.restauratiebeurs.nl I 16 juni Eerste Dag van de cultuureducatie Locatie: Nederlands Spoorwegmuseum, Utrecht Info: www.dagvandecultuureducatie.nl 21 april, 2 en 30 juni Lezingenreeks voor archiefinstellingen Info: www.culturelebiografie.be april 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 20