vort ■■R»i Gemeente f Bergen op Zoom wmmmstmm mmm »jmm Hoofd bureau beheer archiefcollecties en dienstverlening (m/v) -STÖ Peter Schoen WtNSaWft 155 -:Sfl sector Cultuur de archiefschat Vanaf het moment dat ik in 1988 begon met het onderzoek naar goud- en zilver smeden in Friesland, ben ik regelmatig verrast door opmerkelijke archiefstuk ken. Soms in positieve zin, als het bij voorbeeld tot identificatie van een mees terteken leidde, maar soms ook in nega tieve zin, als bleek dat een deel van een museale collectie ten onrechte aan een bepaalde zilversmid was toegeschreven. Van Friese goud- en zilversmeden is, voor zover ik weet, geen bedrijfsadministratie overgeleverd. Boedelbeschrijvingen en testamenten bieden vanaf de zestiende eeuw weliswaar inzicht in de welstand op een bepaald moment, maar ze geven geen beeld van het economisch reilen en zeilen over een langere periode. De ver rassing was dan ook groot toen ik in Tresoar de boekhouding van Jan Rienstra ontdekte.1 Deze Sneker zilversmid no teerde tussen 1775 en 1796 gegevens over zijn bedrijfsvoering in de jaarlijkse uitgave van de Friesch Koopmans Comptoir en Schrijfalmanak of Parctizijns Dagwijzer. i Rienstra's aantekeningen zijn belangrijk omdat ze ons iets vertellen over het werk van een zilversmid in de tweede helft van de achttiende eeuw. Hoe zagen zijn voor werpen eruit, wat maakte hij zoal en met wie dreef hij handel? De aantekeningen van Rienstra zijn daarnaast interessant omdat ze de schaarse gegevens over het goud- en zilversmedengilde in Sneek aanvullen aan de vooravond van de Franse tijd. Jan Rienstra werd in 1 746 geboren als zoon van Pieter Rienstra en Eeke Ypes. Tijdens zijn lange leven - hij stierf in 1832 - huwde hij tweemaal. Van 1771 tot 1784 was hij getrouwd met Imke Ysbrants Bouma. Na haar overlijden op 23 januari 1784 hertrouwde Rienstra Akke Nijland. De almanakken bevatten een aantal ont werpschetsen. Zo oefende Rienstra op het maken van spiegelmonogrammen, familiewapens en het ontwerpen van theebussen. Jan Rienstra onderhield uitgebreide han delscontacten. Vooral aan collega's in het zuidwesten van Friesland verkocht hij veel gebruikszilver zoals brandewijnkom men en lijfsieraden. Hieruit kunnen we concluderen dat het lang niet altijd zeker is dat de zilversmid die het voorwerp uit eindelijk verkocht ook daadwerkelijk de maker was. Zijn handelsgebied beperkte zich niet tot Friesland. In 1780 leverde hij aan de Nederduits Gereformeerde Kerk van Beverwijk een avondmaalsstel, bestaande uit twee bekers en een schaal, voor een bedrag van 280 caroli guldens. In 1784 verhandelde Rienstra 73 gouden oorijzers. Hiervoor gebruikte hij vijf kilo goud. Gezien de omvang van de totale jaarlijkse productie is het waarschijnlijk dat hij gebruik maakte van knechten en leerlingen. Het stadsbestuur van Sneek was een goede klant. Regelmatig mocht Rienstra de prijzen voor de jaarlijkse harddraverij leveren. Ook de zilveren stadssleutels, die in het Fries Scheepvaart Museum worden be waard, zijn door hem vervaardigd. De boekhouding laat zich, wat betreft deze transacties, goed vergelijkepjjiet de reke- ningboeken van de stad. Van het goud- en zilversmedengilde in Sneek zijn niet veel archivalia bewaard gebleven. De meeste informatie biedt het gildenboek dat van 1600 tot 1748 werd bijgehouden.2 Hierin vinden we gege vens over de intrede van nieuwe mees ters, verkiezing van keurmeesters, leve rantie van de jaarletter door de keur- meestergeneraal, namen van leerjongens en zeer summiere gegevens over het aan tal gekeurde voorwerpen. Gildenbeschei den uit de periode na 1748 zijn niet be waard gebleven. De almanakken vullen deze lacune ten dele aan. Ze bevatten informatie over de jaarlijkse verkiezing van keurmeesters. Rienstra was een pro minent lid binnen het gilde. Menigmaal betaalde hij de consumpties die tijdens de bijeenkomsten werden genuttigd. Hij maakte vaak de kretsmolen schoon. Dit apparaat, ook wel lavuurmolen ge noemd, was gezamenlijk bezit van de gil denbroeders en werd gebruikt om vijlsel, dat bij de bewerking van goud en zilver overbleef, terug te winnen. Rienstra beschikte over scheikundige kennis, wat blijkt uit het recept voor het vergulden van zilver dat in de almanak van 1779 is opgenomen. Al met al is dit een rijke bron met uitge breide informatie die zich uitstrekt over een langere periode. Het biedt een zeld zame blik in de werkplaats van een Friese zilversmid in de achttiende eeuw en is om die reden voor mij een echte archief schat. - l i .T 15 f 711 'iii Of III II lil Fj ff Bergen op Zoom is trots op haar rijke verleden en deze historie biedt vele kansen voor de verdere ont wikkeling van de stad. Het his torisch besef van de inwoners draagt er toe bij dat plannen om het historisch karakter van de stad te versterken een groter draagvlak krijgen. Door een verregaande samenwerking met het gemeente museum Het Markiezenhof zijn beide instellingen verenigd in de naam Historisch Centrum het Markiezenhof (HCM), gevestigd op twee locaties. Het HCM tracht het historisch karakter van de stad te versterken met publicaties, tentoonstellingen, lezingen en evenementen. Het RHC draagt niet alleen zorg voor het beheer en behoud van de archieven en collecties van de ge meente Bergen op Zoom, maar ook van de gemeenten Woensdrecht en Steenbergen, van het voormalige waterschap het Scheldekwartier, van verenigingen, instellingen en van personen die voor de ge schiedschrijving van belang zijn. Om de klantvriendelijkheid bij het verstrekken van gegevens te ver hogen wordt gewerkt aan het ver beteren van de informatievoorzie ning van de archieven en collecties d.m.v. een steeds verdergaande digitalisering. Jacob Obrechtlaan 4 Postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom T (0164)27 70 00 F (0164) 24 53 56 E stadskantoor@bergenopzoom.nl I www.bergenopzoom.nl Per 1 april 2005 is binnen het Historisch Centrum Het Markiezenhof de functie vacant van Vacaturenummer SC05/001 Het betreft een functie voor 36 uur per week. Functie-informatie: Je geeft leiding aan circa 14 medewerkers en begeleidt en adviseert hen op het gebied van verwerving, inventarisatie- en selectiewerk zaamheden van archieven, het maken van nadere toegangen en op het gebied van dienstverlening. Verder stel je managementrapportages op en ben je lid an het Algemeen Management Team van het HCM. Functie-eisen: Je hebt een afgeronde opleiding Archivistiek A of B en kennis van geautomatiseerde systemen en digitalisering. Je beschikt over erva ring in leiding geven en met inventarisatie van archieven, het maken van nadere (digitale) toegangen op archieven en collecties en op het gebied van dienstverlening. Salaris: Afhankelijk van opleiding en ervaring maximaal 4.053,- bruto per maand (schaal 11). De gemeente kent het systeem van aanloop-, functie- en uitloopschaal. De gebruikelijke rechtspositieregelingen zijn van toepassing. Bijzonderheden: Binnen de gemeente Bergen op Zoom is een nieuw functiebeschrij- vings- en functiewaarderingstraject lopende. Inmiddels is boven genoemde functie ingedeeld in standaardfunctie bureauhoofd C. In de loop van 2005 zal het schaalniveau worden vastgesteld. Het gemeentelijk beleid is er op gericht meer vrouwen, gehandi capten en leden van etnische minderheden in dienst te nemen. Aan hen die aan de gestelde eisen voldoen wordt uitdrukkelijk verzocht te solliciteren. Nadere informatie over de inhoud van de functie kan worden inge wonnen bij de heer drs. W. Reijnders, gemeentearchivaris, tevens directeur van het Historisch Centrum het Markiezenhof, telefoon (0164) 277 077. Sollicitaties dienen, met vermelding van het vacaturenummer, vóór 23 maart 2005 te worden gericht aan de directeur van de sector Cultuur, Postbus 35,4600 AA Bergen op Zoom. De archiefschat Ontwerpschetsen voor spiegelmonogrammen en thee- busjes in de almanak van 1775. (sj if "SU- e „v-ev /v april 2005 Peter Schoen is historicus, werkzaam in het onder wijs en actief als zilverconservator van Museum Willem van Haren te Heerenveen. Hij organiseerde (zilverjten- toonstellingen en publiceert regelmatig over Friese goud- en zilversmeden. Noten Met dank aan Otto Kuipers van Tresoar. 1. Tresoar, Bibliotheek cat.nr. 30031. 2. Gemeentearchief Sneek, inv.nr. 993. archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 1