[De ©aak] KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Over bemoeizucht van de archivaris Moet een archivaris zich bemoeien met het gebruik dat een onderzoeker maakt van de informatie die deze in het archief vindt? En maakt het dan verschil of het gaat om openbare of niet-openbare bestanden? En maakt het ver schil waar iemand de informatie raadpleegt? En hoe? Deze vragen dringen zich op naar aanlei ding van recente bijdragen op de DIVA-discus- sielijst. Naar aanleiding van de vraag hoe een provincie het best zou kunnen reageren op een verzoek om inzage van niet-overgedragen dos siers betreffende burgemeesters. En van een vraag over het bouwarchief, dat in de gemeente Nijmegen op internet is gezet. Op het eerste gezicht lijkt het allemaal niet zo ingewikkeld. Voor de vraag naar burgemeesters dossiers biedt een al lang bestaande praktijk een oplossing. Op dit verzoek is de WOB van toe passing. Inzage kan, mits aan een aantal voor waarden is voldaan. Vooral het beschermen van de privacy van nog levende personen. Dat bete kent dat niet alle stukken in een dossier inge zien mogen worden. Uit praktische overwegin gen wordt de onderzoeker daarom gevraagd een verklaring te tekenen, zoals dat ook gebruikelijk is als er bij een archiefdienst niet-openbaar archief ter inzage wordt gegeven. Daarin belooft de onderzoeker dat hij de niet-openbare gege vens slechts voor het aangegeven doel zal gebruiken, dat hij niets openbaar zal maken dat de belangen van nog levende personen oneven redig kan schaden, dat hij pas zal publiceren nadat hij daarvoor van de beheerder schriftelijk toestemming heeft gekregen en dat hij de overi ge gegevens niet aan derden zal verstekken. De archivaris bemoeit zich daarna niet meer met het gebruik. Wel leest hij het manuscript voor dat het wordt gepubliceerd. Geen bemoeizucht, ook geen censuur, maar ter controle van de afspraak. Een goede manier om te voldoen aan art. 7 van de beroepscode: archivarissen dienen zowel de openbaarheid als de persoonlijke levens sfeer te respecteren en te handelen binnen de grenzen van de relevante wetgeving. Daar was niet iedereen het mee eens. 'Het is geen overheidstaak zich te verdiepen in het doel van het verzoek', werd er betoogd. En 'het doel is duidelijk: het verkrijgen van informatie'. Wie dat vindt, zou dit verzoek om informatie moe ten afwijzen, omdat de bescherming van de per soonlijke levenssfeer niet kan worden gewaar borgd. En kan beroep verwachten. Maar dan het tweede geval. De gemeente Nijmegen heeft het 'bouwarchief' integraal op internet gezet. Het is te bevragen via het adres (straat en huisnummer). En in vier stappen komt de burger uit bij een gescand document. Het is openbaar materiaal, iedereen kan het bij de gemeente zonder beperkingen komen inzien. En mensen die bezwaar hebben tegen het beschikbaar stellen van documenten met hun persoonsgegevens kunnen dat aangeven. De bewuste documenten worden dan op ver zoek verwijderd. Maar niet alle inwoners van Nijmegen blijken deze digitale service te waar deren. Het is zo té gemakkelijk om te achterha len wat de verbouwing van de buurman heeft gekost. Voor hen maakt het kennelijk verschil waar de digitale informatie wordt geraadpleegd. Een pleidooi voor drempels? In de beroepscode wordt gepleit voor optimaal gebruik van de archieven: archivarissen dienen een zo breed moge lijk gebruik van archieven te bevorderen en onpartij dig aan alle gebruikers dienst te verlenen (art. 6). Uiteraard met in achtneming van het boven aangehaalde artikel 7. Een hersenbreker voor de archivaris. Hoever gaat de persoonlijke levenssfeer? Hoe gaat hij om met andere openbare registers? Wat huizen gekost hebben is via het Kadaster probleemloos te achterhalen. Per e-mail kan iedereen een kopie van de laatste hypotheekakte van elk huis bestellen. Een drempel is hooguit het te betalen tarief voor de kopie 5,72, exclusief eventuele onderzoekskosten). En als de bestanden een maal zijn overgedragen, kunnen ze allemaal zonder belemmering worden geraadpleegd. Ook op internet lijkt mij. Maar geldt dat voor alle openbare registers? Civiele vonnissen van de rechtbank zijn openbaar, curatele- en voog- dijregisters ook. En er zijn nog meer openbare registers. Drempelloos op internet? Er is ten minste één tuchtcollege waarbij dat gebeurt. Want wat is voor privacybescherming nu eigen lijk het verschil tussen een kaartenbak en een computer? En tussen de studiezaal en de luie stoel thuis? Laten we maar eens doordenken over een heldere afbakening van het begrip 'per soonlijke levenssfeer'! 38 koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Voor het voetlicht: Jan Bos Adjunct-directeur Drents Archief Jan Bos kwam ter wereld in Naaldwijk op 20 maart 1953, waar zijn vader toen werkzaam was. Zijn ouders kwamen uit Drenthe en verhuisden een jaar later naar het Groningse Haren, gele gen aan de noordkant van de provincie Drenthe. Hier groeide Jan op en kreeg hij nog een broer. Na de lagere school ging hij naar de HBS. De militaire dienstplicht zat hem destijds behoorlijk in het vaar water. Na amper een jaar geschiedenis studie aan de Groningse universiteit moest hij soldaat spelen. Of hij wilde of niet, hij moest en kreeg geen uitstel. Achteraf viel het allemaal best mee. De achttien maanden bij het 43e Pantser Infanterie Bataljon in Assen waren voor hem een soort praktijkstage als bataljons fotograaf. Een niet-officieel bestaande functie, gecreëerd door hemzelf en zijn commandant. Hier leerde Jan ook het afdrukken van zijn geschoten plaatjes. Eerder had hij in het begin van zijn diensttijd zijn eerstejaarsstudie afge maakt en zo het eerste studieobstakel genomen. Afgezwaaid en teruggekeerd in de burgermaatschappij pakte Jan de draad weer op en nam de studieboeken ter hand. Zijn studie aan de Rijksuniversiteit Groningen duurde wat langer dan ervoor stond. Hij was 27 jaar toen hij in 1980 afstudeerde. Het onderwerp van zijn doc toraalscriptie was een onderzoek naar en inventarisatie van alle werkliedenvereni gingen in Drenthe tot 1894. Jan had ondertussen zijn vrouw leren kennen en kon eventueel aan de slag in het onder wijs. Dat trok hem niet erg aan. Op advies van zijn echtgenote oriënteerde hij zich op een archiefopleiding. Omdat hij 'maar' de HBS had gedaan en dus geen Latijn kende was er een probleem. Zijn vrouw, die op het gymnasium wel Latijn had genoten, vond dat hij dat maar eventjes erbij moest doen. Jan kreeg een degelijke 'super-bijspijkercursus' Latijn thuis bij een oude leraar, waar orde en netheid geen prioriteit hadden. Lesgeven kon hij echter wel goed, want Jan slaagde later voor het toelatingsexamen Latijn aan de Archiefschooi in Den Haag. Een stageplaats had hij intussen geregeld bij het Rijksarchief in Drenthe. De studie hoger archiefambtenaar kon beginnen. Deze studie was nog gesplitst in twee delen. In 1982 haalde Jan deel 1 en in 1984 deel 2. Al die tijd had hij als vrijwil liger gewerkt in Assen. Vast werk was er toen nog niet. Eenmaal in het bezit van het archief diploma ging het allemaal wat sneller. Begin december 1984 werd hij benoemd tot hoofd van de afdeling Inventarisatie van het Rijksarchief in Drenthe. In die tijd inventariseerde hij als hoofd driftig mee. Daar was toen nog de tijd en de 'rust' voor. Deze functie bekleedde Jan tot circa 1991. Hierna fuseerden de afdelin gen Inventarisatie en Externe Dienstver lening tot de nieuwe afdeling Archieven, die weer onder zijn leiding kwam. Jan ging zich bezighouden met onder andere het opstellen van ondernemingsplan nen. Dit was destijds een nieuw begrip in archievenland. Drenthe was met Friesland en Noord-Brabant in die periode een voortrekker op dit terrein. Meer en meer werd er gekozen voor een meer zakelijke aanpak. In deze plannen werd onder meer aangegeven wat er gedaan moest worden, met welke hulpmiddelen en wat de vereiste in- en output was. Een lastige periode brak aan toen de directeur van het Rijksarchief in Drenthe voor een onbepaalde periode naar Groningen vertrok. Jan moest toen, naast zijn eigen werk, als waarne mer ook het Drents archiefschip op koers houden en dat vergde veel van hem. In die periode kwam hij tot de overtuiging dat hij deze functie niet ambieerde. Drie jaar lang duurde deze situatie. Dat eiste in 2001 wel zijn tol. Een jaar lang zat hij thuis vanwege een 'burn-out'. Terug aan het werk kreeg hij in 2002 de functie van staffunctio naris communicatie en marketing. De organisatie zat intussen niet stil. In 2000 was de naam reeds veranderd in Drents Archief. Momenteel zijn er weer twee afdelingen en wel Collecties en Publiek. Met name bij deze laatste poot wordt veel aandacht besteed aan edu catie en marketing en is Jan de verant woordelijke persoon. Hierbij is hij dus adjunct-directeur, een situatie waarin hij zich goed kan vinden. In de schaarse vrije tijd tekent en schil dert hij of sleutelt aan zijn dertig jaar oude Fiat 500. Er moet van hem nog ergens een geschilderd portret van pro fessor Van der Gouw hangen. Dit hing vroeger in de Archiefschooi in Den Haag. Hij is benieuwd waar dat is geble ven. Als iemand dat weet, dan graag een tip aan de redactie! Jan woont in Assen op drie minuten lopen van zijn werkplek, is getrouwd en vader van twee kinderen. 39 van archivarissen Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Yvonne Bos-Rops archievenblad april 2005 l^an Het is louter toeval, maar in deze rubriek staat weer een adjunct-directeur in de schijnwerpers. We zijn in het hoge noorden van het land blijven hangen. Ditmaal betreft het Drenthe. We hebben gesproken met Jan Bos, sinds 2002 adjunct-directeur van het Drents Archief. Fotograaf Latijn Reorganisatie Portret Harry Strijkers I april 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 19