Doe Consult WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Art Conservation met de ...ALS HET ECHT OM KWALITEIT GAAT zT Boekverfilming Boekscanning Q' Fotoscanning kleur/zwart-wit Zi Negatiefscanning DÉ Diascanning DÉ Documentverfilming ZÉ' Documentscanning Zé Groot formaat verfilming Zé' Groot formaat scanning ZÉ' Microfilmscanning ZÉ' Microfichescanning zi Microfilmafdrukken Zi Plotten CAD-bestanden op microfilm column In de NRC van enkele weken geleden stond een interessant artikel onder de kop 'Slowaakse politiek siddert voor archieven'. We kennen de verhalen natuurlijk al sinds 1989, maar het blijft fascinerend om te zien wat het openen van archieven in de voormalige Oostbloklanden teweeg brengt. In dit geval gaat het om het Slowaakse politieke establishment dat al maanden op zijn grond vesten trilt omdat het archief van de commu nistische geheime dienst, 'afdeling Bratislava', bin nen enkele maanden openbaar wordt gemaakt. Dat archief wordt beheerd door - wat een schitterende naam - het Instituut voor Volksherin nering. Meer dan in andere voormalige Oost bloklanden is men in Slowakije in staat om af te rekenen met het com munistische verleden, omdat in één klap alle medewerkers van de geheime dienst zijn ontslagen. Voor dat ze het goed en wel in de gaten hadden, stonden ze buiten en hadden ze niet meer de mogelijk heid om dossiers te manipuleren of te vernietigen. In dergelijke extreme gevallen van plotselinge machts- en mentaliteits wisselingen is de maatschappelijke rele vantie van archieven overduidelijk. In het licht van de sterk toenemende belangstelling voor het fenomeen van de 'memorialisering' van de samenleving is die titel van de archiefbeherende instel ling, het Instituut voorVolksherinnering, ook zeer betekenisvol. Verplaatst naar de Nederlandse verhoudingen en naar onze lijnen van geleidelijkheid, blijft toch nog steeds overeind staan dat de politiek vaak siddert voor de archie ven. Er zijn nog veel thema's in dit land waarvan menig politicus de dag vreest dat de dossiers op tafel komen. Nova, Andere Tijden, de landelijke en regionale dagbladen, enz. enz. het archiefdossier is vaak de basis voor hun journalistieke succes. Zo is er in het licht van een goed werken de democratie een natuurlijk spannings veld tussen de archivaris en de politicus. Bijzonder is natuurlijk dat laatstgenoem den ook nagenoeg altijd de broodheren zijn van eerstgenoemden. Gelukkig is de positie van archivarissen en archieven nog voldoende in wet- en regelgeving gewaarborgd om ongelukken te vermij den. Zijn er recente voorbeelden - zeg uit de laatste vijftig jaar - van politici die archivarissen intimideren? Manipulatie en ongeoorloofde vernietiging van nog niet overgebrachte archieven is natuur lijk aan de orde van de dag, maar 'that's in the game', moeten we maar beter inspecteren. Nee, wat ik hier aan de orde wil stellen is een heel andere zaak waar door dat natuurlijke en democratisch noodzakelijke spanningsveld tussen archivarissen en politici dreigt te verslon zen. En nu komt het gevaar van de kant van de archivarissen zelf! Geeft het u ook zo'n ongemakkelijk gevoel dat geschiedenis op dit ogenblik zo mateloos populair is? Met de succes volle boekenweek net achter de rug is het maatschappelijk draagvlak voor ons vak gebied weer enorm versterkt. We kunnen niet meer kapot en in kringen waar tot voor kort geschiedenis en erfgoed syno niemen waren voor verspilling van belas tinggeld, daar dringt ook het besef door dat dergelijke gedachten en uitspraken de verkondiger in ernstige mate diskwali ficeren. In de komende jaren kunnen erfgoedin stellingen in de ruime zin des woords oogsten op deze vruchtbare akker. Maar tegelijkertijd is er dus dat ongemakke lijke gevoel. Politici ont fermen zich opeens ook over de geschiedenis en pleiten voor versterking van historisch besef en historische kennis. Het begrip 'canon' vliegt je van alle kanten om de oren. En historici, archi varissen en museumme dewerkers gaan daarin mee. In hun politieke correctheid versterken zij de politieke roep naar canon. Met het laten stollen van identiteit in een paar begrippen, met het samenstellen van top-tienen van grootste zus en oudste zo beant woorden zij perfect aan de behoefte om geschiedenis als politieke strijdbijl te kunnen hanteren. In hun streven naar publiekspresentaties die aansluiten op de maatschappelijke actualiteit, raken de erfgoedmensen het zicht kwijt op de grens tussen het gebruik maken van maat schappelijke discussies en het gebruikt worden in maatschappelijke discussies. In Slowakije is wel duidelijk waar je voor staat als medewerker van het Instituut voor Volksherinnering. Is deze vraag ook relevant voor de doorsnee-medewerker van een archiefinstelling? 33 RESTAURATIE CONSERVERING 4 Multisp Telefoon oio 234 02 91 Fax fr-mail info@artconservation.nl www.artconservation.nl DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job <|j^p archiefbewerkingen ,jj^p in-company trainingen <jj^> wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl Art Conservation is ook uw partner voor gammabestraling Massa-co Art Conservation BV Kon-Wilhelminabaven ZZ19 3134 KG Vlaardingen Edisonweg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax: 078-6931123 E-mail: gms@gmsnl.nl Website: gmsnl.nl Skfdererxle politici? Door Bert Looper b.looper@hcov.nl Tekening: Peter Vlot april 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 16