Bookkeeper" Als kwaliteit telt! DOX PreservationTechnologies Support A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 Archiefbewerking en DIV-diensten Ook uw archief ontsluiten met onze sleutels? U kunt ons inschakelen voor: de praktijk we de opmerking: 'Ja maar alles is ook uitgedraaid en in het papieren dossier opgeborgen' in vrijwel alle gevallen ern stig in twijfel moeten trekken. Al met al moeten we constateren dat de documen taire informatie in de afgelopen decennia is losgeweekt van het primaire proces als een postzegel van een enveloppe. We schetsten al eerder dat er op verschil lende momenten aandacht is geweest voor de huidige problematiek. Maar waarom is het de overheid dan toch niet gelukt om de zaken goed op orde te krij gen? Wij vinden dat het management het belang van een goede informatie voorziening nog steeds onvoldoende onderkent. Het gevolg hiervan is een gebrek aan sturing, waardoor de digitale en papieren informatiestromen autono me processen zijn geworden. Wij vragen aandacht voor het feit dat het oplossen van dit probleem complex is en nog veel tijd zal kosten. Het is nadrukkelijk niet uitsluitend een technisch probleem: het oplossen ervan zal diep ingrijpen in de primaire processen van organisaties. Toch zijn er juist in de digitale omge ving nieuwe kansen om deze problema tiek professioneel op te lossen. Zo zijn veel organisaties, waaronder de ministe ries, op dit moment bezig om document- management-systemen en record-manage- ment-applicaties in te richten. In het rap port Een dementerende overheid? wijzen we er nadrukkelijk op dat de implementatie van deze systemen uitsluitend succesvol zal zijn als aan een aantal andere essen tiële voorwaarden is voldaan. We vragen in het rapport Een dementerende overheid? aandacht voor het feit dat de inrichting van zulke applicaties nauw moet aanslui ten op de primaire processen van over heidsorganisaties, dat er goede beheersaf- spraken worden gemaakt, dat de juiste expertise beschikbaar moet zijn en dat kwaliteiten van verschillende professies gebundeld moeten worden om dergelijke projecten te doen slagen. Alleen dan beschikt de overheid over de sleutel tot een volledige en betrouwbare voorzie ning voor haar verantwoordingsinforma tie. En dan vragen we nogal wat. Eigenlijk zeggen we dat er een volledige omslag in denken en doen nodig is om een betrouwbare informatievoorziening bij de centrale overheid te kunnen realise ren. Het beëindigen van de bestaande situatie is ingrijpend en kostbaar, maar de risico's van het voortduren van de bestaande situatie zijn groot. Daarom hebben we in het rapport Een dementeren de overheid? vooral de nadruk willen leg gen op die risico's. Want voor ingrijpen de en kostbare maatregelen is een 'sence of urgency' nodig bij de doelgroep van ons rapport, het management van de overheidsorganisaties. Met alleen de inspanning van het management komen we er echter niet. De Inspectie richt zich in haar rapport daarom ook tot de staatssecretaris van Cultuur en Media en de minister voor Bestuurlijke Vernieuwing om het thema duurzaam beheer van digitale overheids informatie op te pakken door het facilite- ren van praktische ondersteuning van organisaties die hun digitale erfenis veilig willen stellen of een actieve digitalise ringsslag willen maken. Alle betrokken partijen moeten samen werken aan de oplossing van het probleem. Het is de hoogste tijd dat de verschillende stromen weer samenkomen. 29 n Van document tot digitaal image Wij bieden u de volgende dienstverlening: y Beschrijven, waarderen en inventariseren van archiefbescheiden y Materiële verzorging van bestanden en documenten y Traditionele ontsluiting middels het opstellen van een inventaris op maat y Analoge en/of digitale ontsluiting middels microverfilmen en scannen/indexeren Postbus 9577 9703 LN Groningen Tel. 050-5446000 lnfo@Zodiarch.nl Postbus 18 1474ZG Oosthuizen http://www.doxsupport.nl Adviezen over - Calamiteitenplan archieven - Capaciteitsberekeningen archiefbewaarplaatsen - Documentair Structuurplan (DSP) - Formatieberekeningen afd. DIV/Interne Zaken - Informatievoorziening Archiefbewerking Informatiebeleid Interimmanagement Training en begeleiding VOOR DOCUMENTAIRE EN CONSULTANCY Tel: 0299 - 40 21 30 Fax: 0299 - 40 21 31 E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van documentaire infor matievoorziening. Onze klantenkring bevindt zich voor namelijk binnen de lokale en rijks-overheid alsmede non-profit organisaties. r Gevolgen voor de archiefbewaarplaatsen We verwachten dat het onvermijdelijk is dat de archiefdiensten uit de periode tot 2005 (en misschien nog wel veel langer) uiteindelijk een incomplete stroom archief overgedragen zullen krijgen van over heidsorganisaties. Daarbij zal het dan voornamelijk om papieren archief gaan. In dit artikel hebben we willen duidelijk maken dat deze dossiers voor de over heidsinstellingen zelf maar beperkt bruik baar zijn in hun eigen bedrijfsvoering, of als ze zich over hun handelen moeten ver antwoorden. Dit leidt onherroepelijk tot de vraag welke waarde deze overgebrach te dossiers voor de bewijszoekende bur ger of de onderzoeker zullen hebben. Ons inziens zal het de toekomstige bezoeker ten minste duidelijk gemaakt moeten wor den binnen welke context de dossiers gevormd zijn en welke informatie moet worden gemist. Het achteraf preserveren van in het verle den gevormde digitale bestanden is een kostbare en risicovolle operatie. We zetten bovendien vraagtekens bij de bruikbaar heid van het gepreserveerde materiaal voor de recht- en bewijszoekende burger. De toegankelijkheid van achteraf veiligge stelde bestanden is beperkt, evenals de context en betrouwbaarheid van de indivi duele digitale documenten. Een oud probleem en nieuwe kansen Heien Heskes en Manja Koomen zijn werkzaam als inspecteur van de Rijksarchiefinspectie. Noten 1. In dienst van de democratie: het rapport van de Commissie Toekomst Overheidscommunicatie, 2001, zie: www.minaz.nl/wallage/. 2. Machineleesbare gegevensbestanden. Archivering en beheer bij het Rijk. Onderzoek opgedragen aan F.G. Kordes ter gelegenheid van zijn afscheid als President van de Algemene Rekenkamer op 31 oktober 1991. 3. De digitale erfenis. Deelrapport 1: Arbeidsvoorziening (Den Haag 2003), zie: www.rijksarchiefinspectie.nl. Jacques Boogaarts (Nationaal Archief) publiceerde over dit project in het Archievenblad van december 2003: De prak tijk: Digitaal archief Arbeidsvoorziening overge bracht naar het Nationaal Archief. 'Digitalisering is een volwassen probleem dat een volwassen aan pak verdient.' april 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 14