Restauratie Atelier Helmond bv 21, uur bereikbaar op: 06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Archiefbewerking en DIV-diensten Ondersteuning bij calamiteiten Ook uw archief ontsluiten met onze sleutels? Restauratie en conservering van papier, leer en perkament de praktijk Eén van de uitgangspunten was dat het beroepsprofiel ging over de 'doorsnee-archiva ris'. Dit is niet een beginnende óf een ervaren of gespecialiseerde archivaris. De 'doorsnee-archi varis' is een zelfstandig opererende professional die direct verantwoordelijk is voor de producten binnen het (de) betreffende functioneringsdo- mein(en) en die prestaties levert die collega's in het beroepenveld als gemiddelde standaard zien. Figuur 4 laat drie stappen zien in de (fictieve) loopbaan van een archivaris. De beginnende archivaris start zijn/haar loopbaan met startkwa lificaties. Door een inleerprogramma groeit hij/zij in de organisatie, haar cultuur en collectie en in zijn/haar werk. Bij voorkeur begeleid door een ervaren collega als coach of mentor. Na de groeifase volgt de bloeifase waarin de medewerker de 'doorsnee' zelfstandig beroepsbe oefenaar is. Die is niet uitgeleerd. De doorgroei wordt ondersteund door een ontwikkelprogram- ma. In de rijpingsfase is de archivaris uitgegroeid tot een ervaren professional, door collega's (h)er- kend als een voorbeeld. Ook die groeit verder. Een leven lang leren is geen veroordeling, maar een programma om persoonlijke ontwikkeling vorm te geven en ten goede te laten komen aan de organisatie. Bijvoorbeeld door de rol van coach of mentor te vervullen. De driestapscarrière in de figuur is een versim pelde weergave. Een loopbaan volgt vaak niet een rechte lijn, zeker niet wanneer iemand naar een andere organisatie overstapt. Het beroeps profiel is voor medewerker en organisatie een referentiepunt om sturing te geven aan ontwik keling en loopbaangroei. Het materiaal geeft een compleet beeld van het beroep. Dat is per definitie een generiek beeld: het moet passen bij elke archiefbeherende instelling. Zie het kader hiernaast. Het beroeps profiel heeft het karakter van een catalogus. Elke hogere functie bij een archiefbeherende instel ling omvat een selectie uit het beroepsprofiel. De invulling van een functieprofiel is afhanke lijk van de specifieke manier waarop de functie binnen een organisatie ingevuld wordt. Zo zijn bijvoorbeeld van een aantal RHC's de functie- boeken gebruikt. Men kan grofweg stellen dat het totaalplaatje van alle functies bij de RHC's min of meer gelijk is. Echter, het takenpakket en de verkaveling van de afzonderlijke functies variëren per RHC. Het beroepsprofiel benoemt voor elk taak- domein een kerncompetentie. Verdere detaille ring van deze kerncompetentie vindt u op www.divaprofielen.nl. Hiermee kunt u bijpas sende competentieprofielen aanmaken. Deze geven een opsomming van de vereiste kennis, inzicht, vaardigheden en houdingen. De erva ringen met het ontwikkelen van dit beroepspro fiel en met het gebruik van de competentiepro fielen op de website leveren voortschrijdend inzicht op. Dat is nuttig om bij actualisering van de website de aansluiting tussen de twee te ver beteren. Men kan het beroepsprofiel (gecombineerd met competenties) opvatten als de hoeksteen van de inrichting van werken en leren, het func tiegebouw en het opleidingenstelsel. Figuur 5 toont het beroepsprofiel als hoeksteen voor het A. Jacobsstraat 28 5142 PN Waalwijk 0416 - 348980 documentbehandeling, (raining en service Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax+31 (0)492 55 24 42 Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Uw rechtstreekse partner voor gammastraling E-mail: infoórrestauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Van document tot digitaal image Wij bieden u de volgende dienstverlening: y Beschrijven, waarderen en inventariseren van archiefbescheiden y Materiële verzorging van bestanden en documenten y Traditionele ontsluiting middels het opstellen van een inventaris op maat y Analoge en/of digitale ontsluiting middels microverfilmen en scannen/indexeren Postbus 9577 9703 LN Groningen Tel. 050-5446000 lnfo@Zodiarch.nl Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften 'Doorsnee' Catalogus Beroepsprofieldivaprofielen Hoeksteen voor leren, werken en groei junior of startend archivaris beginnend beroepsbeoefenaar 'doorsnee'- archivaris zelfstandig beroepsbeoefenaar senior, ervaren of gespecialiseerd archivaris ervaren /excellent beroepsbeoefenaar 'ingroeien' via inteer- of inwerkprogramma 'doorgroeien' via (bedrijfs-) opleidings programma coaching mentoraat 'uitgroeien' via leven-lang-leren- programma Figuur 4: De carrièrelijn van de 'doorsnee-archivaris'. 'Moet ik dat allemaal kunnen?' Natuurlijk niet! Het beroepsprofiel is niet uw persoonlijke profiel. Maar het is wel op iedere archivaris van toepassing. Het profiel schetst het beroepsdomein in zijn volle breedte. Dat wil niet zeggen dat elke archivaris bij elke archiefbeherende instelling alle kerncompetenties dient te beheersen en alle vaardigheden moet bezitten om alle genoemde beroepstaken uit te voeren. Dat is zelfs van een archivaris te veel gevraagd. Voor een specifieke functie in een bepaalde organi satie zal een keuze van de relevante elementen uit het beroepsprofiel moeten worden gemaakt. maart 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 8