Nut en noodzaak van het nieuwe beroepsprofiel van de archivaris Lü HOEKSTEEN VOOR LEREN, WERKEN EN GROEI de praktijk de praktijk De presentatie van het beroepsprofiel1 vond plaats tijdens een DIVA- en KVAN-studiedag op 16 december 2004. Het profiel is ontwikkeld door een Commissie Beroepsprofiel Archivaris2 op verzoek van de Adviescommissie Oplei dingen van de Archiefschool. De aanleiding was de discussie over de aansluiting van de opleidin- maar op de totstandkoming en gebruiksmoge lijkheden van het profiel. De Commissie heeft tien uitgangspunten geformuleerd (zie kader). Werkendeweg heeft zij besloten zich te beperken tot het beroepsprofiel van de hoger opgeleide archivaris werkzaam bij een archiefbeherende instelling. In de praktijk betekent dit dat het strategische en het tactische niveau - zoals die op www.divaprofielen.nl genoemd worden - aan bod komen, maar dan niet voor het DIV-domein. Overigens is het wel de bedoeling het tweeluik compleet te maken met een DIV-profiel. Naar verwachting bieden de gekozen indeling en kerncompetenties de mogelijkheid het DIV-domein analoog aan het archiefdomein te beschrijven. De Commissie heeft eerst 'kerncompeten ties' benoemd en het beroepsdomein ingedeeld. Vervolgens is een aantal instellingen gevraagd recente functieprofielen aan te leveren. Daarin gold als functie-eis het bezit van een diploma archivistiek. Verder zijn recente vacatureteksten gebruikt. In totaal zijn ongeveer zeventig beschrijvingen geanalyseerd. Ook is ander rele vant materiaal over (toekomstige) functie-eisen gen Archivistiek A en B op de beroepseisen die de werkpraktijk stelt. Het profiel kan onder meer dienen om opleidingsprogramma's vorm en inhoud te geven, respectievelijk om bestaande programma's tegen het licht te houden. Zodoende kan een gefundeerd oordeel over de aansluiting gegeven worden én kan weloverwo gen aan opleidingsprogramma's gewerkt wor den. Dit artikel gaat niet in op deze discussie, gebruikt. Commentaar van de informan ten uit de instellingen op een concept versie is verwerkt. Na de presentatie in december 2004 is het veld via de DIVA- discussielijst in de gelegenheid gesteld reacties te geven. Al met al biedt het materiaal een representatief en toekomst gericht beeld van het beroepenveld van de archivaris. Het beroepsprofiel is een samenvat tend overzicht van taakdomeinen, taken en bekwaamheden van de hoger opgelei de archivaris bij een archiefbeherende instelling. Het geeft inzicht in de 'eigen heid' van het beroepsdomein van de archivaris en benoemt zo min mogelijk algemene taken. Het beroepsdomein is verdeeld in negen taakdomeinen. Bij elk taakdomein hoort een kerncompetentie. Dit is een brede omschrijving van de kennis, inzicht, vaardigheid en attitude die de profes sional bezit die werkt in dit domein. Zie figuur 1. Elke kerncompetentie wordt uitgewerkt in vaardigheden. Kennis, inzicht en hou ding zijn opgevat als randvoorwaardelijk om een vaardigheid uit te oefenen. Bij de vaardigheden worden kenmerkende pro ducten en handelingen genoemd. Dit levert voorbeelden van beroepstaken, ont leend aan het uitgangsmateriaal. Figuur 2 bevat als voorbeeld 'Toegankelijk maken'. Elementen die meerdere taakdomeinen gemeenschappelijk hebben, zijn opgeno men onder 'taakoverstijgend'. Ze gelden voor de volle breedte van het beroepsdo mein. Zie figuur 3 voor het eerste gedeel te van 'Taakoverstijgend'. Een vaardigheid benoemt wat iemand moet kunnen (kennen en zijn) en is ver woord als: 'De archivaris kan Een beroepstaak benoemt wat iemand doet en produceert en is verwoord in actieve zinnen: actiewerkwoord plus object. Het onderscheid is gradueel: de beroepstaken zijn doorgaans specifieker en concentre ren zich op de beroepshandeling en de opbrengst/uitkomst daarvan. 14 Door Thijs Laeven* In december 2004 is het beroepsprofiel van de hoger opgeleide archivaris bij een archiefbeherende instelling gepresenteerd. Het profiel brengt het ken merkende van het beroep in beeld. Het levert een referentiepunt voor de discussie over de aansluiting van de beroepsopleiding op de beroepspraktijk. Het biedt aanknopingspunten voor profilering en profes sionalisering. Dit artikel gaat over de aanleiding en werkwijze om het profiel op te stellen. Het beroeps profiel staat niet op zichzelf. Het moet worden beschouwd in zijn context van werken en leren. Figuur 1: Taakdomeinen en bijbehorende kerncompetenties uit het beroepsprofiel TAAKDOMEIN KERNCOMPETENTIE 1. Archiveringssysteem ontwerpen De archivaris kan een archiveringssysteem ontwerpen, borgen, implementeren en disciplineren. 2. Archiveringssysteem beoordelen De archivaris kan de kwaliteit van een archiveringssysteem in zijn institutionele context beoordelen. 3. Ordenen De archivaris kan de 'archiefwaardigheid1 (recordness) van docu menten vaststellen en kan de binding van documenten aan werkprocessen (de relatie tussen document en werkproces) garanderen door het toekennen van metadata. 4. Toegankelijk maken De archivaris kan archieven toegankelijk maken vanuit de samen hangende werkprocessen die deze hebben gegenereerd. 5. Waarderen selectie acquisitie De archivaris kan de waarde van archieven bepalen. 6. Beheren bewaren De archivaris kan de handhaving van de band tussen archieven en hun ontstaanscontext door de tijd heen garanderen, in intel lectuele zin én in materiële zin (conservering). 7. Beschikbaar stellen De archivaris kan tijdig en in de gewenste vorm informatie uit of over archieven beschikbaar stellen. 8. Onderzoek De archivaris kan onderzoek in en over archieven verrichten. 9. Educatie voorlichting De archivaris kan doelgroepgerichte producten en diensten ver zorgen ten behoeve van instructie en ondersteuning in het effec tief omgaan met archieven en met toegangen op archieven. 10. Taakoverstijgend Kader Werkwijze De Commissie Beroepsprofiel Archivaris heeft de volgende uitgangspunten gehanteerd: de taakdomeinen van www.divaprofielen.nl dienen als basis; heeft betrekking op de 'doorsnee'-archiva- ris; heeft betrekking op de records-continuum- breed inzetbare archivaris; twee deelprofielen: voor de archivaris werk zaam bij een archiefdienst óf een archiefvor mer; beperkt zich tot de archivistische competen ties; 'archief' opgevat als 'procesgebonden docu mentaire informatie'; de begrenzing van 'archief' is collectiege bonden: het unieke van archief is zijn ont- staanscontext; maakt duidelijk wat het beroep van archiva ris onderscheidt van andere beroepen; vertaalt hedendaagse opvattingen maar met het oog op toekomstige ontwikkelingen; dient als input voor de discussie binnen de Adviescommissie Opleidingen van de Archiefschool. Figuur 2: Taakdomein Toegank KERNCOMPETENTIE De are werkp VAARDIGHEDEN elijk maken livaris kan archieven toegankelijk maken vanuit de samenhangende ocessen die deze hebben gegenereerd. BEROEPSTAKEN (Voorbeelden) 1. De archivaris kan de (historisch-) institutionele en de maatschappelij ke context van een archiefvormer) vaststellen resp. reconstrueren. a. Verrichten van retrospectief organisatieonderzoek van (gemeentelijke) organisaties ten behoeve van Toegankelijk maken en/of Selecteren. b. Handelingen en werkprocessen analyseren en beschrijven. 2. De archivaris kan archieven en archiefsystemen analyseren met het oog op T. c. Beoordelen of toegangen moeten worden ontwikkeld, en zo ja welke en hoe. d. Beoordelen of toegangen die door anderen binnen de keten zijn ontwikkeld, moe ten worden aangepast, en zo ja hoe. 3.1 De archivaris kan ontsluitingstech nieken toepassen om toegangen voor beheer en gebruik te (laten) ontwikkelen en beoordelen. 3.2 De archivaris kan (wettelijke en andere) eisen, standaards en nor men toepassen bij het beschrijven ontsluiten van (al dan niet) gestructureerde gegevens. e. Verzorgen van reeksen van toegangen bij (nieuwe) archieven en archiefbestandde len (c.q. uitvoeren van aanpassingen). f. Toegankelijk maken van (complexe) archief-, beeld- en bibliotheekbestanden met inventaris (inleiding hierop), plaatsingslijst, onderzoeksgids, trefwoorden (thesauri). g. Bijdragen leveren aan totstandkoming en kwaliteit van landelijke (digitale) toegan gen, als Toegang Op Personen TOP, www.digitaalverleden.nl of de Woonomgeving. h. Ordenen en beschrijven [bewerken] van (te bewaren) archiefbestanddelen of gespecialiseerde collecties (w.o. AV, foto's, bewegend beeld, geluid). i. Archiefbestanddelen d.m.v. metadata koppelen aan handelingen werkprocessen. j. Bewerken en ontsluiten van de in de gemeentelijke archiefbewaarplaats berusten de archieven en verzamelingen. k. Vervaardigen van inventarissen, plaatsingslijsten, (nadere) toegangen. l. Ontsluiten van materiaal van de Topografisch Historische Atlas. 4. De archivaris kan systemen en methodes voor T inrichten, toepas sen, beheren en beoordelen. m. Ontwikkelen (interne) richtlijnen, normen, standaards voor T. Deze invoeren en handhaven. Garanderen van de een(vormig)heid en de kwaliteit van de uitvoering. n. Beoordelen van beschrijvingsmodellen en -methodieken als ISAD(G) op toepas baarheid en deze toepassen. 0. Beoordelen van metadata-modellen op toepasbaarheid en deze toepassen. p. Bijdragen leveren aan het opstellen van programma's van eisen voor software t.b.v. T. Begeleiden van aanbesteding en invoering. De losse hoofdletter'T' die hier en daar staat, betekentTaakdomein, in dit geval Toegankelijk maken. Figuur 3: Taakoverstijgend (gedeeltelijk) KERNCOMPETENTIE VAARDIGHEDEN De archivaris kan de beroepscode beredeneerd toepassen. 1.1 De archivaris kan zich voor zijn werkzaamheden in elk Taakdomein adequaat en snel inwerken in inhoud en aard van de 'eigen' archieven en collecties en van het archiefnetwerk in het verzorgings gebied. 1.2 De archivaris kan zich voor zijn werkzaamheden in elk Taakdomein de relevante (plaatselijke, regiona le, institutionele, nationale, politie ke, rechts- etc.) geschiedenis eigen maken. 1.3. De archivaris kan zich voor zijn werkzaamheden in elk Taakdomein inwerken in gespecialiseerde collec ties, verzamelingen en archieven (kaarten, prenten, foto's, bouwte keningen, beeld en geluid etc.) 1.4 De archivaris kan voor zijn werk zaamheden in elk Taakdomein het schrift en de taalvarianten) die in het archief worden gebezigd pas- sief (begrijpend) lezen. De archivaris kan vigerende wet- en regelgeving interpreteren, verklaren (ook voor derden) en toepassen bij zijn werkzaamheden en voor de kernactiviteiten van de instelling. BEROEPSTAKEN (Voorbeelden) Verwerven en uitdragen van i° kennis van de bronnen in het 'eigen' archief en 2° inzicht in de historisch-institutionele context en verbanden. b. Optreden [in voorkomende gevallen] als Gemeentearchivaris, Waterschapsarchivaris of Rijksarchivaris. c. Invulling geven aan de taken van de gemeente en de aangesloten regiogemeenten op het gebied van het beheer van cultureel erfgoed. Openbaarheidsbeperkingen toepassen, (auteursrechten van AV-materiaal beoorde len, WOB-verzoeken beoordelen en hierover adviseren. e. Signaleren van wettelijke en vakinhoudelijke ontwikkelingen die van belang zijn voor de gemeentelijke organisatie. Beroepsprofiel archievenblad maart 2005 maart 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 7