Een arcliiefcalamiteitenplan: géén ver-var ons-bed-show! de praktijk de praktijk Team (LRT) een aantal diskettes met vertrouwe lijke informatie ontvreemd. Het bleek dat de beveiliging onvoldoende was. In 1999 ontstond in het Limburgse Susteren als gevolg van hevige regenval in de gemeentelijke archiefbewaar plaats, tevens archiefruimte, een omvangrijke schade. Een ander incident kwam voor in Pekela en Zutphen. Onopgemerkte defecten aan de kli maatbeheersing leidden ertoe dat archieven met schimmel werden besmet. De vuurwerkramp in Enschede en de cafébrand in Volendam bevestigen nut en noodzaak van een goede documentatie en archivering van rele vante bescheiden. In februari 1995 werden veel instellingen in het rivierengebied in Limburg, Gelderland en Zuid-Holland geconfronteerd met de acute drei ging van een archiefcalamiteit op grote schaal. Als gevolg hiervan moesten alle archieven van het Streekarchivariaat Bommelerwaard in Zalt- bommel worden geëvacueerd naar 's-Hertogen- bosch. Toen kwam pijnlijk aan het licht dat niet alleen onvoldoende kennis en ervaring paraat was, maar bleek ook een organisatie met de juis te hulpmiddelen te ontbreken. Tijd dus voor de instelling van een werkgroep risicobeheersing archieven, ingesteld door het Landelijk Overleg van Provinciale Archiefinspec teurs (LOPAI). Deze werkgroep kwam met een aantal aanbevelingen, waaronder het opstellen van een calamiteitenplan voor gemeenten en waterschappen die beschikken over een speciaal daartoe ingestelde archiefdienst, alsmede voor de regiopolitie en instellingen op basis van de Wet Gemeenschappelijke Regelingen en voor de provinciale organen. Dit calamiteitenplan heeft tot doel het voorkomen en beperken van schade tijdens een noodsituatie waarbij archieven beschadigd of verloren dreigen te gaan. Om tot een verantwoord calamiteitenplan te komen is een aantal stappen noodzakelijk, die voornamelijk gericht zijn op het voorkomen van schade. In het kort dienen achtereenvolgens de volgende stappen te worden gezet, waarbij per stap dient te worden aangeven welke voorzienin gen in de praktijk moeten worden getroffen: 1. Het aanstellen van een 'crisismanager' (hoofd actiecentrum archieven) die ten tijde van een calamiteit de leiding heeft. 2. Het uitvoeren van een risicoanalyse om na te gaan tegen welke calamiteiten men zich wenst te beschermen. Bovengenoemde gebeurtenis in Wijk bij Duurstede is geen op zichzelf staand feit. In de afgelopen jaren hebben zich in de Nederlandse archiefwereld allerlei calamiteiten voorgedaan die landelijk de aandacht trokken. Eind jaren tachtig werd het Ryksargyf in Friesland gecon fronteerd met een acute schimmelexplosie. Deze was veroorzaakt doordat een besmet archief in een van de depots was geplaatst. In 1990 kwam als gevolg van een met water uit het Eindhovens Kanaal volgelopen bouwput het souterrain van het Nutsbedrijf Eindhoven onder water te staan. Hierin bevond zich het volledige 600 meter tel lende archief. In 1992 werd brand gesticht in een hoop rommel bij de aanzuigopening van het klimaatsysteem van het Gemeentearchief Amsterdam en in 1995 werd bij de Centrale Archief Selectiedienst (CAS) in Winschoten een aantal daar op bewerking wachtende Friese archieven beschadigd door waterschade als gevolg van een lekkend dak. En in 1996 kwam als gevolg van een gesprongen waterleiding een groot deel van het Tweede Kamergebouw in Den Haag onder water te staan, waaronder de archiefkelder, met als gevolg dat vele kamerstuk ken beschadigd raakten. Eveneens in 1996 werd uit het kantoor van het Landelijk Recherche sche archieven, een overzicht van geau tomatiseerde bestanden en back-ups en regelgeving omtrent bewijskracht van adequaat handelen. Sinds 1 januari 2004 dient iedere gemeente te beschikken over een dergelijk documentair structuurplan, op grond van artikel 3 van de ministerië le regeling 'Geordende en toegankelijke staat archiefbescheiden'. Uit een oogpunt van adequate archiefzorg is het ook belangrijk de mogelijkheid te onderzoeken tot het afsluiten van een reconstructieverzeke ring voor de analoge en digitale gege vensbestanden. Deze verzekering dekt de kosten van het opnieuw verzamelen en vastleggen van verloren gegane of beschadigde gegevens. Dit levert meestal een enorme kostenpost op bij een cala- I 13 3. Het maken van een overzicht van de inhoud van de archieven en op basis hiervan het maken van een prioritei tenlijst. 4. Het in kaart brengen en evalueren van bestaande preventieve voorzie ningen en maatregelen. 5. Het maken van een lijst van perso neelsleden en van externe organisa ties die in geval van een calamiteit gewaarschuwd moeten worden. 6. Het bepalen van de te gebruiken beschermingsmethoden. 7. Het maken van plannen voor herstel van archieven. 8. Het anticiperen op contacten met de media. 9. Het schrijven van een calamiteiten plan voor archieven. 10. Het opleiden van het personeel. 11. Het oefenen van het calamiteiten plan voor archieven. 12. Het evalueren van het calamiteiten plan voor archieven. miteit. Is een dergelijke verzekering reeds afgesloten, dan verdient het aanbeveling na te gaan of deze ook met name het opnieuw verzamelen en vastleggen van beschadigde of verloren gegane digitale gegevens afdoende dekt. Verder dienen intern sluitende afspraken te worden gemaakt over de naleving van de verze- keringsvoorwaarden. Belangrijk is dit vast te leggen in de interne richtlijnen met betrekking tot de documentaire informatievoorziening. Een hulpmiddel bij het opstellen van een reconstructieverzekering is zeer zeker een documentair structuurplan. Dit bevat immers elementen als inventarissen van de dynamische, semi-statische en stati- In de afgelopen jaren is aan alle gemeenten en overige lagere publiek rechtelijke organen een leidraad voor het maken van een calamiteitenplan voor archieven gezonden. De leidraad is geen organisatieoverzicht, noch een waar- schuwings- en afsprakensysteem voor het adequaat kunnen optreden bij cala miteiten. Deze bevat dus ook geen con crete voorschriften en procedures die voor iedere instelling direct toepasbaar zijn. Dit betekent dat elke lagere over heid zelf haar eigen maatwerk zal moe ten verzorgen in de vorm van een cala miteitenplan voor archieven. Intussen hebben reeds verschillende gemeenten en instellingen daadwerkelijk een calamiteitenplan ingevoerd. De pri meur had de Limburgse gemeente Helden-Panningen. Op 11 november 2003 keurde het college van B en W het calamiteitenplan goed. Hopelijk volgen er spoedig vele andere instellingen. Het congres in Wijk bij Duurstede kan hierbij wellicht een handje helpen. Door Harry Strijkers* Werkgroep risicobeheersing Stappen Tijdens een tweedaags congres op 17 en 18 maart 2005 in Wijk bij Duurstede zal de overstromings ramp die het streekarchief in Wijk bij Duurstede trof in oktober 2002 het centrale thema zijn. Het con gres is bedoeld voor medewerkers van archiefdien sten en restauratieateliers en wil hen overtuigen van de noodzaak een calamiteitenplan voor hun eigen organisatie te maken. De archiefbewaarplaats van de gemeen te Susteren een dag na de overstroming van 4 juli 1999 als gevolg van hevige regenval. Foto's: Archief Echt-Susteren. archievenblad maart 2005 Reconstructieverzekering maart 2005 archievenblad 1 Primeur Harry Strijkers is redacteur van het Archievenblad.

Archievenblad | 2005 | | pagina 6