mm Alkmaars album amicorum digitaal beschikbaar Producten- en bedrijvennieuws Essaywedstrijd 'Grenzeloze samenwerking tussen archieven, bibliotheken en musea' Nieuw artikel 15a in Archiefwet 1995 nieuws uit het veld Bomefa richt nieuwe archief Beeld en Geluid in Jalema introduceert documentvriendelijke map pen met ICN-goedkeuring nieuws uit het veld Archief Millingen 1811-1948 naar Nijmegen Het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid is bezig met de nieuw bouw van een enorm centraal archief op het Mediapark in Hilversum. In deze nieuwbouw, waarvan het eerste gedeel te eind 2006 in gebruik wordt geno men, kunnen alle collecties op klimato logisch verantwoorde wijze worden ondergebracht. Met de definitieve opdracht voor het inrichten van alle archiefruimtes heeft Bomefa een zeer grote, bijzondere order in de wacht gesleept. Voor de inrichting van de audiovisuele depots is een archief voorzien met een capaciteit van circa 53.000 m1, onderge bracht in stationaire en ver rijdbare stellingen van het BlOOO-systeem. Honderd duizenden beeld- en geluids objecten zullen worden be waard in kasten die zorgdra gen voor optimale omstan digheden om dergelijke kostbaarheden te bewaren voor het nageslacht. De tota le archiefinrichting is onder verdeeld in klimaatzones, passend bij de te archiveren media. Daarnaast wordt archiefruimte geleverd voor de afdeling klantenservice en voor het zogenaamde 'hoogfrequent archief, waarin audiovisueel materiaal dat fre quent wordt opgevraagd wordt be waard. Met de inrichting wordt nog dit jaar begonnen: de railsystemen worden op de vloeren gesteld, waarna de afwerk- vloeren worden aangebracht. In 2006 wordt circa 60 procent van de beschik bare depotruimte ingericht; de resteren de 40 procent volgt in de daarop vol gende jaren 2007 tot 2012. Kwaliteit, veiligheid en duurzaamheid Sinds 1962 is Bomefa producent van stalen meubilair voor de Europese markt. Functioneel meubilair zoals boe kenkasten, presentatiekasten, en (spe ciale) werkplekken voor bibliotheken, scholen, overheden, bedrijven en instellingen. Was de archief-inrichtingsmarkt tot enkele jaren geleden geen grote omzetpost voor Bomefa, nu is daar verandering in gekomen omdat ook in deze branche kwaliteit, veilig heid en duurzaamheid, naast prijsniveau, een steeds grotere rol spelen. De archiefin richter vindt dan ook steeds vaker de weg naar de vaste en verrijdbare archiefkasten van BomefalOOO. Dit systeem heeft in het afgelopen jaar enkele belangrijke verande ringen ondergaan. Zo hoort een emissie vrije vloer tot de mogelijkheden en zijn alle kasten leverbaar met afsluitbare schuifdeu ren. De kasten zijn op vele manieren in te richten en verkrijgbaar in vele lengte-, breedte- en dieptematen. Dit, gecombi neerd met de grote kleurkeuze maakt BI000 toepasbaar in elke ruimte. Meedenken met de klant en proberen samen tot op lossingen te ko men is een bewe zen meerwaarde van Bomefa. Diver se schijnbaar niet invulbare wensen hebben geleid tot de ontwikkeling van spe ciale archiefproducten. Voor de inrichting van een archiefdepot waren bijvoorbeeld archief- en tekeningenkasten nodig met zeer speciale afmetingen. Dit was geen pro bleem voor Bomefa. Bij Bomefa zijn pro ductontwikkelaars en productieafdelingen in hetzelfde pand gehuisvest. Hierdoor is het maken van een ontwerp, een prototype en het uiteindelijke product altijd een goed gestroomlijnd proces en durfde men de uit daging aan te gaan. Naast vele extra diepe en hoge vaste en verrijdbare kasten zijn ladekasten geleverd met de uitzonderlijke maten 270 cm breed, 150 cm diep en maxi maal 6 cm hoog. Grootste probleem vorm de het feit dat een lade moest worden gemaakt die niet doorboog, zonder inspan ning uit te trekken en volkomen veilig was. Na vele proefmodellen werd uiteindelijk een eindproduct gerealiseerd dat heeft geleid tot een zeer tevreden klant. Voor informatie: www.bomefa.nl. Omdat Nederlandse overheidsor ganen verplicht zijn om voor de archi vering van papieren uitsluitend goed gekeurde opbergmiddelen te gebrui ken, heeft Jalema onlangs onder de naam Infinio een documentvriendelij ke mappenlijn met accessoires geïntro- duceerd die voldoet aan de kwaliteitsei sen van het Instituut Collectie Nederland (ICN). Infinio is momenteel het enige complete assortiment omsla gen, mappen en hechtmechanieken in Nederland dat aan de ICN-kwaliteitsei- sen 1, 2 én 12 voldoet. Dat houdt onder andere in dat de mappen zuurvrij zijn. De kwaliteitseisen worden omschreven in artikel 4.1 van de Regeling Duurzaamheid Archiefbescheiden, uit gegeven door het Ministerie van OCW op 6 september 2001. Jalema is in het bezit van de officiële geschiktheidsver klaringen afgegeven door het ICN. De Infinio-Iijn biedt een gevarieerd programma van vijf mappen en diver se accessoires. Jalema heeft ernaar gestreefd om voor zo veel mogelijk toe passingen een map of accessoire te ont wikkelen. Zo zijn er mappen voor los bladig en gehecht opbergen. De acces soires bestaan uit een bijlagenpocket, archiefomslagenkarton, scheidings stroken en hechtmechanieken. Infinio-producten beschermen docu menten op langere termijn en ze zijn tegelijkertijd handzaam voor dagelijks gebruik. De combinatie van het ont werp en de stevige uitvoering zijn toe gespitst op veelvuldig gebruik. Deze lijn is niet alleen geschikt voor archie ven van de Nederlandse overheid, maar voldoet ook aan de internationa le normen (ISO-9706) die aanbevolen worden voor langdurige opslag. Voor informatie: www.jalemaofficesup- plies.com. 10 archievenblad maart 2005 De afgelopen jaren wordt veel gesproken over de vele kansen die een samenwerking tussen bibliotheken, archieven en musea zou bieden. Kansen voor de betrokken organisaties, kansen voor de subsidiegevers, maar ook kansen en voordelen voor de gebruikers. Hier en daar in Nederland en in het bui tenland wordt de gedachte van samen werking al in enigerlei vorm in de praktijk fS gebracht. Men kan zich echter afvragen of de mogelijke voordelen wel op zullen wegen tegen de nadelen. Het Victorine van Schaickfonds heeft een essaywedstrijd uitgeschreven rond het thema 'grenzelo ze samenwerking tussen archieven, bibli otheken en musea'. Het Victorine van Schaickfonds werd in 1977 opgericht ter herinnering aan Victorine van Schaick (1917-1977). Zij was werkzaam in verschillende bibliothe ken en gaf les aan de bibliotheekoplei ding te Den Haag waar ze als docent vele studenten enthousiast maakte voor een loopbaan in het bibliotheek- en informa tievak. Het fonds reikt jaarlijks een pubü- catieprijs uit, maar wil daarnaast vakge noten nog actiever stimuleren en inspireren. Vandaar de essaywed strijd. ledereen die op enigerlei wijze betrokken is bij het informatie vak in brede zin kan aan de wedstrijd deelnemen en maakt kans op een geldprijs van 750 euro. Het winnende essay van maximaal 3000 woorden zal gepu bliceerd worden in een passend vak blad, op een website of als afzonderlijke publicatie, dit ter beoordeling van de jury. De sluitingsdatum is 29 april 2005. Meer informatie over het onderwerp en het wedstrijdreglement is verkrijgbaar via de secretaris van het Victorine van Schaick Fonds, Marianne Pothoven (marianne.pothoven@kb.nl). Of kijk op www.kb.nl/bst/wsf/essaywed- strijd2005.html. Een van de meest waarde volle bezittingen van het Regionaal Archief te Alkmaar is het album dat de in Alkmaar geboren schrijfster A.L.G. Bos- boom-Toussaint in 1882 ter gelegenheid van haar zeven tigste verjaardag ontving. Het bevat vele tot dusver onbeken de aquarellen en tekeningen van kunstenaars behorende tot de Haagse School. In het kader van het programma Metamorfoze van de Konin klijke Bibliotheek is het album gedigitaliseerd. Het volledige album is sinds kort voor iedereen te zien op de sites van het Geheugen van Nederland (www.geheugenvannederland.nl) en het Regionaal Archief te Alkmaar (www.archiefalkmaar.nl). Het album amicorum bestaat uit een ver zameling losse bladen, vergezeld van een vastbladig register met de namen van degenen die er aan hebben meegewerkt. Meisje op een duin. Aquarel uit het album amicorum door David Adolphe Constant Artz 1837-1890). De lijst van medewer kers aan het album geeft een mooie dwarsdoorsnede van de negentiende-eeuw- se culturele elite. Schrijvers, dichters, geleerden, componis ten, politici en beken de kunstenaars werk ten er aan mee. Zo treffen we gedichten aan van Franqois Haverschmidt ('Piet Paaltjens'), Nicolaas Beets en J.L.L. ten Kate. Tekeningen en aquarellen zijn aan wezig van de hand van onder meer L. Alma Tadema, Isaak en Josef Israels, Anton Mauve, en Hendrik W. Mesdag. Het album geeft aan dat 'Truitje' Bosboom-Toussaint door haar tijdgenoten als een groot letter kundige werd gezien. Met ingang van 14 februari 2005 is in de Archiefwet 1995 een nieuw artikel 15a ingevoegd: 1. Artikel 15, eerste lid, aanhef en onder c, is niet van toepassing voorzover in de archiefbescheiden milieu-informatie als bedoeld in artikel 19.1a van de Wet milieubeheer is neergelegd. 2. Voorzover in de in de archiefbewaar plaats berustende archiefbescheiden milieu-informatie als bedoeld in artikel 19.1a van de Wet milieubeheer is neer gelegd, laat de zorgdrager, in afwijking van artikel 15, derde lid, de ingevolge artikel 15, eerste lid, aanhef en onder c, of tweede lid, aan de openbaarheid gestelde beperkingen ten aanzien van een verzoeker buiten toepassing. 3. In afwijking van artikel 15, eerste en tweede lid, worden geen beperkingen aan de openbaarheid gesteld voorzover in de archiefbescheiden neergelegde milieu-informatie als bedoeld in artikel 19.1a van de Wet milieubeheer betrek king heeft op emissies in het milieu. 4. Voorzover in de in de archiefbewaar plaats berustende archiefbescheiden milieu-informatie die betrekking heeft op emissies in het milieu is neergelegd, laat de zorgdrager in afwijking van arti kel 15, derde lid, ten aanzien van de in de archiefbewaarplaats berustende ar chiefbescheiden, de ingevolge artikel 15, eerste of tweede lid, aan de open baarheid gestelde beperkingen ten aan- 1 zien van een verzoeker buiten toepas sing. (Wet uitvoering Verdrag van Aarhus, Stb. 2004, 519, in werking getreden met ingang van 14 februari 2005, ingevolge K.b. van 1 februari 2005, Stb. 66). Zie verder www.aarhus.nl. Het archiefblok 1811-1948 van Millingen aan de Rijn is onlangs verhuisd naar Het Archief, Centrum voor Stads- en Streekhistorie Nijmegen. Het archief van Millingen wordt in Nijmegen bewerkt als voorbereiding op de formele overdracht. Vanwege de bewerking is het archiefblok het komende halfjaar niet toegankelijk. maart 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 5