RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament Landelijke Regeling geordende en toegankelijke staat ardiiefbeschetden Van Bilsen Consultancy ËÓU DocumentenW acht Database Vrouw en Recht' online Collectie Clara Wichmann Instituut beschikbaar via IIAV Archievendag 2005 Evaluatiecommissie vraagt naar praktijkervaringen KVAN Studiedag: Aan het netwerk! Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl datalogger testo 175-H2 temperatuur- vochtregistratie Brieven Archieven Boeken Banden Kaarten Wandkaarten Prenten Grafiek STERKEN ATELIER m Charters Zegels Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.lnfo@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl nieuws uit het veld De waardevolle collectie op het ge bied vrouw en recht van het Clara Wich mann Instituut (CLWI) blijft behouden. De literatuur en documentatie van dit voormalige expertisecentrum op het gebied van vrouw en recht is de afgelopen maanden ondergebracht bij het Inter nationaal Informatiecentrum en Archief voor de Vrouwenbeweging (IIAV). De col lectie is opgenomen in de database 'Vrouw en Recht' en online te raadplegen op www.iiav.nl/vrouw-en-recht. Het IIAV heeft de collectie boeken, tijd schriften, artikelen en archieven geïnte greerd in zijn algemene catalogus en online beschikbaar gesteld in de database. Hier is een schat aan informatie te vinden over specifieke rechtsgebieden, zoals sek sueel geweld, arbeidsrecht, personen- en familierecht, gezondheidsrecht, vreemde lingen- en vluchtelingenrecht, ouderlijk gezag en omgangsrecht na echtscheiding, ongewenste intimiteiten enzovoort. Het CLWI sloot op 1 oktober 2004 zijn deuren. Het is een van de vele vrouwenor ganisaties die de laatste jaren slachtoffer zijn geworden van de bezuinigingen van de landelijke overheid. Om ervoor te zor gen dat de collectie literatuur en docu mentatie beschikbaar zou blijven voor juristen, advocaten, rechters, journalisten en andere belangstellenden nam het CLWI contact op met het IIAV. Gelukkig bleek ook het Ministerie van Justitie het belang van de collectie te onderkennen. Dat was bereid fondsen ter beschikking te stellen voor zowel de integratie, als het voortzetten van de CLWI-collectie op het IIAV. Het thema van de Landelijke Archie vendag op zaterdag 29 oktober 2005 is 'buren'. Op de Landelijke Archievendag, georganiseerd door DIVA, presenteren de archiefbeherende instellingen zich aan het publiek, onder andere met tentoon stellingen, lezingen en bezoek aan het depot. De Landelijke Archievendag maakt deel uit van de Week van de Geschiedenis. Deze Week van de Geschiedenis, georga niseerd door Anno in samenwerking met Historisch Nieuwsblad, gaat officieel van start tijdens de Nacht van de Geschiedenis op 29 oktober in Madurodam. De Week van de Geschiedenis eindigt op zondag 6 november. Het thema 'buren' laat veel ruimte voor creativiteit. De grens wordt niet gelegd bij de belendende huizen, ook buurten, buur landen en zustersteden staan centraal. De commissie die op verzoek van staatssecretaris Medy van der Laan van OCW de 'Regeling geordende en toeganke lijke staat archiefbescheiden' evalueert, roept gebruikers van deze regeling op hun ervaringen en opmerkingen met haar te delen. Hiertoe is een digitaal formulier beschikbaar op www.digitaleduurzaam- heid.nl. De regeling is op 3 maart 2002 in werking getreden. De commissie, onder voorzitter schap van mw. Irmgard Broos van de pro vinciale archiefinspectie Utrecht, onder zoekt de regeling op uitvoerbaarheid, effec tiviteit en handhaafbaarheid. Daarvoor gebruikt zij verschillende methoden, één ervan is de enquête onder de gebruikers. De commissie brengt volgend jaar advies uit aan de staatssecretaris van OCW. Op grond van de aanbevelingen van de commissie kan de staatssecretaris besluiten de regeling aan te passen. De Regeling geordende en toegankelijke staat archiefbescheiden is een uitwerking van artikel 12 van het Archief- besluit 1995, die geldt voor de hele over heid. Hierin staat omschreven aan welke eisen van toegankelijkheid papieren en digitale archiefstukken moeten voldoen. De belangrijkste eisen zijn dat de blijvend te bewaren informatie vindbaar, authentiek en leesbaar moet zijn. Voor digitale archief bescheiden gelden extra eisen. Het gaat dan onder meer om het vastleggen van techni sche gegevens over conversie, migratie en opslagformaten. Archieven en Oranje: 'Agenda 2006 De Archiefschattenagenda 2005 prijkt inmiddels op menig bureau, er zijn 4000 exemplaren van verkocht. DIVA is ondertussen druk doende om voor 2006 een agenda van hoge kwaliteit samen te stellen. Ook deze keer kon DIVA weer rekenen op enthousiaste medewerking van vele archiefinstellingen. Er is een selectie gemaakt van documenten en foto's van en over het Nederlandse koningshuis. Het wordt een bijzondere agenda vol verrassende archiefschatten. U kunt de agenda bij DIVA bestellen tegen gereduceerd tarief. Op de website van DIVA vindt u het bestelformulier: www.divakoepel.nl/agenda2006.html. Een leuk idee voor in de archiefwinkel, voor uw medewerkers of uw relaties! In het archiefveld wordt steeds meer de waarde onderkend van het onderhou den van een goed relatienetwerk. Of het nu gaat om het acquireren van bijzondere archieven, het organiseren van een grote tentoonstelling, het profileren of positio neren van de archiefdienst of het binnenhalen van fondsen: een benadering van uit de archivistische inhoud schiet dan tekort. Een project of instelling is gebaat bij visie en strategie. De beste resultaten worden dan ook bereikt door een combinatie van visie, inhoud én het eigen netwerk. Is het tijd voor inspiratie? Meldt u nu aan voor de KVAN Studiedag op 19 april in Delft. U vindt het programma en het aanmeldingsformulier op www.kvan.nl. De KVAN Studiedag wordt georganiseerd in nauwe samenwerking met DIVA en de Archiefschool. betrouwbare klimaatbewaking van uw kostbare archief stabiele en nauwkeurige vochtsensor duidelijk afleesbaar display met actuele waarde groot (ring)geheugen voor langdurige metingen ook uitleesbaar via printer, datastick of ethernetadapter snel leverbaar, incl. kalibratieprotocol Bel voor meer informatie of advies DocumentenWacht is een service van restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie. DocumentenWacht is de officiële dealer van Isotron Nederland BV voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Calamiteitenservice, zorg en beheer archievenblad maart 2005

Archievenblad | 2005 | | pagina 4