oooowooodooo Jong in Zeeland 2005Jaar van de Folklore Audiovisueel archiefmateriaal in gevaar Oud-gemeentearchivaris Gerrit Valk promoveert op geschiedenis AZ Archief oud-ADO-speler naar Haags Gemeentearchief nieuws uit het veld Directeur Beeld en Geluid: nieuws uit het veld NIEUWS u i t Michiel van de Kaaij heeft na zes jaar afscheid genomen als directeur van de Stichting Erfgoed Actueel. Hij wordt directeur van de Federatie Kunstuitleen (FKU). Daarnaast wil hij zich gaan toeleg gen op advieswerk op het gebied van cul tuureducatie. Zijn functie zal tot het aan treden van een nieuwe directeur worden overgenomen door Fieke Krikhaar, die deze functie ad interim zal vervullen. Algemeen directeur Edwin van Huis van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid is toegetreden tot het hoofdbe stuur van de wereldorganisatie van televi siearchieven FIAT/IFTA. Met ingang 1 april 2005 is drs. Douwe de Graaf benoemd als directeur van het Regionaal Historisch Centrum Limburg (RHCL). Momenteel is De Graaf directeur van het Natuurhistorisch Museum in Maastricht. Hij is geboren in Groningen en heeft daar aan de Rijksuniversiteit bio logie gestudeerd. Sinds 1978 woont hij in Maastricht en is hij werkzaam bij het Natuurhistorisch Museum, eerst in de functie van assistent-conservator, later van conservator, om vervolgens als hoofdconservator in 1996 directeur te worden. Samen met de medewerkers heeft De Graaf het museum laten uitgroeien tot een bloeiende publieksvriendelijke organisatie met een naar verhouding groot aantal bezoekers. Gelet op zijn staat van dienst, gecombineerd met zijn expertise, wordt verwacht dat het RHCL onder zijn leiding uit zal groei en tot hét informatiecentrum voor de geschiedenis van de stad Maastricht en de provincie Limburg. Door bezuinigingen van overheidswege ziet het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid zich genoodzaakt om op conservering van historische audiovisuele collecties dras tisch te bezuinigen. Beeld en Geluid omvat het grootste audiovisuele archief in Nederland, waarin onder andere de bedrijfsarchiefcollectie van de publieke omroepen, Polygoon-jour naals, overheidsfilms en (televisiedocu mentaires van Nederlandse cineasten zijn ondergebracht. Bij elkaar meer dan 700.000 uur beeld en geluidmateriaal vanaf circa 1898 tot op de dag van vandaag. De Raad voor Cultuur besliste vorig jaar dat Beeld en Geluid geen geld ontvangt uit de Cultuurnota voor 2005-2008, ondanks dat deze conserveringsopdracht aan alle kanten in woord wordt bekrachtigd door de Raad en door het Ministerie van OCW. Een apart pro bleem is de collectie nitraatfilm, de oudste en meest waardevolle collectie van het instituut. 'Het nitraat eet zichzelf op,' aldus algemeen directeur van Beeld en Geluid Edwin van Huis. 'Maar de staatssecretaris trekt in de cultuurno ta geen geld voor conservering uit. Daardoor is deze collectie, bestaande uit overheidsfilms en documentair materiaal uit de periode 1895- 1950 gedoemd tot zelfvernietiging'. Voor hergebruik van audiovisueel archief materiaal is in toenemende mate belangstel ling onder zowel programmamakers als parti culieren. Aan de hand van audiovisueel archiefmateriaal wordt de geschiedenis van een land, van een cultuur op geheel eigen wijze gezicht gegeven. Het belang van het bewaren en beheren ervan wordt door ieder een in het culturele veld onderstreept. Dat de basis voor voortbestaan van deze audiovisuele archieven onder druk komt te staan door onder meer bezuinigingen is dan ook zeer tegengesteld aan de vraag naar dit materiaal. Oud-gemeentearchivaris van Alkmaar Gerrit Valk is op 23 november 2004 gepro moveerd op het proefschrift AZ is de naam! Het proefschrift beschrijft de geschiedenis van het betaalde voetbal in Alkmaar. Op 14 augustus 1954 werd in Alkmaar de eerste Nederlandse profwedstrijd gespeeld tussen Alkmaar '54 en Venlo. Daarmee deed het betaald voetbal na een jarenlange discussie zijn intrede in Nederland. De Alkmaarse club fuseerde in 1967 met FC. Zaanstreek tot AZ '67, later kortweg AZ geheten. In zijn vijftig jarig bestaan kende AZ zowel hoogtepunten als dieptepunten. Valk heeft onderzocht welke maatschappelijke ontwikkelingen invloed hebben gehad op de voetbalclub. Een grote zorg voor archieven, programmama kers, wetenschappers en culturele instellingen. Ter onderstreping van de wereldwijde proble matiek van archivering en digitalisering van audiovisuele archieven heeft Emanuel Hoog, de president van de internationale federatie van televisie-archieven FIAT/IFTA een petitie ontworpen die vraagt om meer aandacht voor de conservering ven audiovisueel materiaal. Hij wil deze petitie tijdens de FIAT/IFTA-confe- rentie in New York in september 2005 aanbie den aan de VN. Meer informatie hierover is te vinden op www.fiatifta.org/petition. Daarbij besteedt hij aandacht aan de invloed van sponsors en de gemeentelijke politiek. Ook de spelers, de toeschouwers en het sup- portersgeweld komen aan de orde, dit alles voorzien van memorabele feiten en levendi ge anekdotes. Gerrit Valk heeft een groot deel van zijn onderzoek kunnen baseren op de archieven van voetbalclub AZ. Dit waar devolle materiaal werd door Valk zelf geac- quireerd in zijn periode als gemeentearchiva ris van Alkmaar en wordt nu bewaard in het Regionaal Archief Alkmaar. Gerrit Valk, AZ is de naam! - geschiedenis van het betaald voetbal in Alkmaar. Amsterdam, L.J. Veen, 2004. ISBN 90-2-4-0596-9, 320 blz. archievenblad maart 2005 het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Aan de vooravond van het jubileum van ADO heeft het Haags Gemeente archief het voetbalarchief verkregen van oud-ADO-speler Bernard Philipsen. Op 2 februari 2005 bestond ADO honderd jaar. Bernard Philipsen maakte vanaf begin jaren twintig tot 1928 deel uit van het eerste elftal van ADO. Hij speelde op ver schillende plaatsen in het elftal, maar kreeg landelijke bekendheid als de links halfvan het eerste. In 1927 bij de promo tie van ADO tot de eerste klasse was Philipsen een van de belangrijke spelers. Dit team dat ADO kampioen maakte, kende vele bekende namen zoals de internationals Wim Tap, Gerard Tap en keeper Kees Quax. In 1928 moest Philipsen na een aantal ernstige kniebles sures zijn actieve voetballeven vaarwel zeggen. Na zijn carrière als voetballer was Philipsen vele jaren lid van het ADO- bestuur. In 1955 was hij medeorganisator van het gouden jubileum van ADO. Met name de vele foto's uit de jaren twin- Op deze foto van 2 april 1944 staat Bernard Philipsen op de achterste rij, als derde van links. tig van de vorige eeuw zijn een belangrij ke aanwinst voor de geschiedenis van ADO en de Haagse sportgeschiedenis. Het archief van Philipsen beslaat de jaren ca. 1915-ca. 1955. Het archief van ADO- speler Bernard Philipsen is volledig open baar. Het Nederlands Centrum voor Volks cultuur heeft het jaar 2005 uitgeroepen tot het Jaar van de Folklore. Folklore is volgens het Nederlands Centrum voor Volkscultuur - het landelijk instituut voor het immateriële erfgoed - niets oubolligs. Integendeel, folklore is voor honderden groepen en individu en een springlevende manier om het verleden te beleven. Vandaar ook het motto voor dit themajaar: folklore is onvoltooid verleden tijd. Inmiddels zijn er al zo'n vierhonderd activiteiten bekend. Er zijn klederdrachthappenings, muziekdagen, dansavonden, voor stellingen van living history, kook- wedstrijden, reuzenoptochten en nog veel meer. Een wekelijks bijgewerkt programma staat op www.jaarvandefol- klore.nl. De activiteiten in het Jaar van de Folklore lopen het hele jaar door. De officiële startmanifestatie vindt plaats op zaterdag 14 mei, met een grote klederdrachtendag in Terneuzen. Daarvoor en daarna zijn er vele grote en kleine activiteiten, kriskras door het land. Het Nederlands Cen trum voor Volkscultuur heeft veel ervaring met grote projecten. In 2004 was het mede-initiatiefne mer van de succesvolle eer ste Nationale Verteldag. Dit keer worden de beoefenaars van folklore in het zonnetje gezet. Het centrum wordt nu bijgestaan door een aantal sleutelorganisaties op folkloregebied: de Federatie van Folkloristische Groepen in Neder land, het Platform Nederlandse Folklore, de Stichting Traditionele Sporten en Spelen, het Culinair Historisch Kook- museum, Stichting Folkart en Oculare. Voor meer info: www.volkscultuur.nl en www.jaarvandefolklore.nl. De Zeeuwse Bibliotheek en het Zeeuws Archief zijn op zoek naar foto's die een beeld geven van de jon gerencultuur in Zeeland gedurende de afgelopen vijftig jaar. Alle Zeeuwen worden opgeroepen voor 1 april jeugdfoto's in te sturen. Een selectie van de foto's maakt deel uit van een reizende tentoonstelling door de provincie. Bovendien dingen alle inzendingen mee naar een leuke prijs. De reizende tentoonstelling is een onderdeel van het samenwer kingsproject 'Vijftig jaar jeugd- en jongerencultuur Zeeland'. maart 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 3