O Tentoonstellingen BINNEN- E (BUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda •1 38 agenda Bijeenkomsten 39 t/m 12 april Speeltuinen Het gemeente archief Roosendaal heeft uit haar col lectie een expositie samengesteld van foto's van speeltuinen en speelplaatsen in Roosendaal door de jaren heen. Van spe lende kinderen in de zandbak van het Emile van Loonpark in 1935 tot de hyper moderne binnenspeeltuin Ballorig. De eer ste openbare speeltuin werd in 1880 in Amsterdam geopend. Men zag toen de straat als een onveilige en ongezonde plek om op te groeien. Speeltuinen waren toen niet alleen veilige speelplekken, kinderen werden er ook opgevoed om betere men sen te worden en zich 'ordelijk en gedisci plineerd' te gedragen. In 1947 opende de eerste Roosendaalse speeltuin St.-Joseph. Een jaar later volgde speeltuin Vrouwen hof, die jaarlijks door duizenden kinderen uit het hele land bezocht werd. In de jaren vijftig openden meer speeltuinen hun poorten. Roosendaal kent nu nog drie speeltuinen: speeltuin Vrouwenhof, speel tuin Kade en de eerste Roosendaalse speel tuin St.-Joseph. Openbare bibliotheek, Markt 54, Roosendaal Info: tel. (0165) 552 080 of www.roosen- daal.nl I t/m 22 mei Marokko door Nederlandse ogen, 1605-2005. Verslag van een reis door de tijd De tentoonstelling gaat aan de hand van drie tijdvakken in op de relatie tus sen Marokko en Nederland zoals deze is opgetekend en verbeeld door Nederland se reizigers. In het eerste deel van de ten toonstelling vinden we gezanten van de Detail van de grote prent (260 bij 54 cm) van Adri. Matham 'Zicht op Marrakech'. Matham vervaardigde de prent na terugkomst van zijn reis van november 1640 tot maart 1641 in Nederland. De prent is in zijn geheel te zien in de tentoonstelling. Coll.Rijksprentenkabinet Amsterdam. nokiilub' HCfiic M~yi staat, scheepsofficieren, avontuurlijke kooplieden en bevrijde slaven, die in de zeventiende en achttiende eeuw hun gedane zaken, ervaringen en ontberin gen schriftelijk vastlegden. In het tweede deel komen schrijvers en kunstenaars aan het woord die rond 1900 naar Marokko gingen, op zoek naar inspiratie en onderwerpen voor hun werk. Tot slot wordt de periode na 1960 belicht, waarin onder meer aandacht is voor de migratie naar Nederland en het toerisme naar Marokko. Ook het werk van Nederlands- Marokkaanse auteurs komt aan bod. Museum Meermanno, Prinsessegracht 30, Den Haag Info: tel. (070) 346 27 00 of www.meermanno.nl ZEEMflNSïEVEf t/m 22 mei Zeemansleven Met de ten toonstelling 'Zeemansleven' wil het Maritiem Museum Rotterdam aan 'landrotten' een beeld schetsen van hoe het is om te wonen en te werken op een schip, gesitueerd vanaf 1850 tot op de dag van vandaag. Tevens wordt gepro beerd het beeld te nuanceren dat vele mensen van een zeeman hebben: de stoere, ruwe zeebonk, met zijn tatoeages en 'in ieder stadje een ander schatje'. In de tentoonstelling komen de volgende thema's aan bod: arbeid, geld, vrouwen, eenzaamheid en avontuur. In boeiende en interactieve decors worden deze aspecten in beeld gebracht door voorwer pen, foto's en schilderijen, maar ook door persoonlijke verhalen in de vorm van brieven, (reis)journalen en geluids fragmenten. Maritiem Museum Rotterdam, Leuvehaven 1, Rotterdam Info: tel. (010) 413 26 80 of www.maritiemmuseum.nl t/m 4 juni Wie schrijft die blijft! Zij drukten hun stempel op de Zeeuwse geschiedenis In het Zeeuws Archief worden veel handgeschreven, bezegelde documenten bewaard: van prachtige twaalfde-eeuwse archievenblad maart 2005 NDA perkamenten oorkon den tot twintigste-eeuw- se notariële akten. Belangrijke documenten werden vroeger bezegeld om ze rechtsgeldig te maken. Die zegels wer den gemaakt door een zegelstempel of een zegelring, waarop bijvoorbeeld een familiewapen of initia len stonden, af te drukken in was of lak. Ook hebben vele overheden, instellin gen, organisaties en personen hun schrif telijke sporen in het archief nagelaten. Al deze documenten gunnen ons boeiende inkijkjes in organisaties én in het per soonlijke leven van mensen. Deze ten toonstelling is gewijd aan het leven van negen beroepsgroepen uit de Zeeuwse samenleving: een edelman, een monnik, een wijnkoopman, een regent, een onderwijzer, een ambtenaar, een visser, een schilder en een boer. Zeeuws archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 67 88 00 of www.zeeuwsarchief.nl t/m 9 januari 2006 Theater in de Tweede Wereldoorlog Aan de hand van de resultaten van een onder zoek dat het Theater Insti tuut Nederland sinds 2002 verricht naar de periode van WO II in de Nederlandse theatergeschiedenis, is een tentoonstelling ingericht die laat zien welke theateractiviteiten er tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederland door Nederlanders werden ondernomen en wat daarvan te zien was. De expositie confron teert de bezoeker aan de hand van onder andere persoonlijke documenten, publici tair materiaal, film- en geluidsmateriaal met de keuzes die theatermensen in bezet tingstijd hadden. Theater werd door de bezetter gebruikt om de 'nieuwe orde' te propageren, terwijl tegenstanders de spel vorm gebruikten om zich te verzetten. Het grootste deel van de theatermensen paste zich echter aan. De database over Theater in de Tweede Wereldoorlog, te raadplegen via www.theaterindetweedewereldoor- log.nl, biedt een overzicht van alle in Nederland gespeelde theaterproducties in de oorlog en is voorzien van tal van illus traties. Theatermuseum, Herengracht 168, Amsterdam Info: tel. (020) 551 33 00 ofwww.tin.nl en www.theatenndetweedewereldoorlog.nl Koninklijke Bibliotheek 23 maart Kranten in beeld Symposium georganiseerd door de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag ter gelegenheid van de afronding van het pilotproject Kranten in Beeld. Voor dit project zijn 76 jaargangen van vier grote Nederlandse dagbladen digitaal beschik baar gesteld en doorzoekbaar gemaakt via de KB-krantensite. Deelname aan het symposium is gratis. Tijd: 13.00-16.30 uur. Locatie: Aula Koninklijke Bibliotheek, Prins Willem-Alexanderhof 5, Den Haag Informatie en aanmelding: www.metamorfoze.nl 24 maart Het Historisch Informatiepunt in de openbare bibliotheek In Overijssel is het afgelopen jaar een nieuw samenwerkingsconcept voor archie ven en bibliotheken ontwikkeld: het histo risch informatiepunt (HIP). De vormge ving van dit zogeheten HIP maakte deel uit van een landelijke pilot, waarin archie ven en bibliotheken gezamenlijk zoeken naar nieuwe methoden om de persoonlij ke en lokale geschiedenis beter toeganke lijk te maken. Geprofiteerd wordt van de sterke kanten van zowel de archieven als de bibliotheken. De openbare bibliotheken in Haaksbergen, Hengelo en Zwolle hebben sinds kort als eerste hun dienstverlening uitgebreid met een historisch informatiepunt. Samen met het Historisch Centrum Overijssel is een structuur gecreëerd waarin een levendige uitwisseling van historische informatie plaatsheeft. Zo worden er bijvoorbeeld diverse activiteiten rond historische the ma's voor een breed publiek georganiseerd. Op 24 maart wordt het historisch informa tiepunt officieel en feestelijk gepresen teerd. Het Historisch Centrum Overijssel organiseert in samenwerking met de bovengenoemde bibliotheken op die dag een symposium over het HIP. Een histo risch informatiepunt is natuurlijk vanuit alle archieven in Nederland in iedere openbare bibliotheek op te zetten. Daarom willen we in een luchtig programma zo veel mogelijk informatie uitwisselen over de resultaten en ervaringen van het pro ject. Verder worden de mogelijkheden gepresenteerd om het concept van het his torisch informatiepunt over te nemen. Het symposium is bedoeld voor collega's uit het archiefwezen en van de openbare bibli otheken. Toegang is gratis Tijd: 14.00- 16.00 uur, met aansluitend een borrel. Locatie: oude Statenzaal van de Openbare Bibliotheek, Diezestraat 80, Zwolle Informatie en aanmelding: info@hcov.nl 13 april Het Landschap van GIS Op woensdag 13 april vindt in Felix Meritis in Amsterdam het congres 'Het Landschap van GIS' plaats. Dit congres staat in het teken van de digitale ontslui ting van geo-informatie binnen het erf goed, de wetenschap en de ruimtelijke ordening. Sprekers uit deze sectoren vertel len over toonaangevende projecten binnen hun vakgebied. Daarnaast kan tijdens de pauzes inspiratie opgedaan worden bij de vele postersessies. Dit zijn korte, informele parallelsessies waar de bezoeker kan 'shop pen' bij verschillende projectpresentaties. Zo krijgt de congresbezoeker een goede indruk van de vele mogelijkheden van GIS. Om 14.00 uur opent staatssecretaris Medy van der Laan van Cultuur het webportaal KICH. Kennis Infrastructuur CultuurHisto- rie, een innovatieve GIS-applicatie, bundelt vanaf dat moment de informatie van ROB, RDMZ, CultGis en Histland. KICH is straks hét webportaal voor het ontsluiten, koppe len, bundelen en stapelen van cultuurhis torische informatie. Naast de presentaties vormt deze feestelijke lancering een hoog tepunt van het congres. Info: www.den.nl/gis 14 april www.stedengeschiedenis.nl De Werkgroep Stedengeschiedenis organiseert in samenwerking met de Faculteit Letteren van de Universiteit Utrecht een studiemiddag over de digitale presentatie van stadshistorische informa tie. Sprekers zijn drs. Joost Cox (Gemeen tesecretaris Alkmaar) over 'Stadsrechtelijke steden en www.stadsrechten.nl', dr. Gerrit Verhoeven (Regionaal Historisch Cen trum Delft) over 'Het Historisch GIS van Delft: een "schakelbord" voor onderzoek' en ir. Annelei Engelberts (Engelberts Advies, Voorburg) over 'Archieven uit de vergetelheid met behulp van een clickable map'. Toegang is gratis. Locatie: Sweelinckzaal, Drift 21, Utrecht. Info: Jan van den Noort, tel. (010) 436 60 14 I 19 april KVAN Studiedag 2005. Aan het netwerk! De KVAN organiseert samen met DIVA en de Archiefschool ook dit jaar weer een Studiedag voor archivarissen! De dag zal in het teken staan van lobbyen op ver schillende niveaus: hoe creëer je draagvlak voor een idee, of voor je organisatie? Verder wordt er aandacht besteed aan de volgende onderwerpen: collectievorming, fondsenwerving, 'hoe komt mijn instelling op de bestuurlijke/politieke agenda', samenwerkingsprojecten en het werven van professionals/stagiaires/vrijwilligers. Locatie: De Lindenhof, Delft Info: www.kvan.nl.www.divakoepel.nl. of www.archiefschool.nl 19 mei Kwaliteit op het web De DIVA-sectie Kwaliteit organiseert op donderdag 19 mei een studiedag over de 'Kwaliteit op het web' in het Nationaal Archief in Den Haag. Het ochtendpro gramma is opgebouwd uit presentaties en het middagprogramma uit works hops. Tijdens de lunchpauze kunt u de tentoonstelling 'De verdieping van Nederland' bezoeken. Info: www.divakoepel.nl maart 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 19