Calamiteiten Verzekering Calamiteitenposter Gratis te bestellen Calamiteitenservice, zorg en beheer 1 isotronM Een beredderingsabonnement op de DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: Bijna 500 instellingen hebben al een calamiteitenverzekering van DocumentenWacht Ondersteuning bij het behoud en beheer van archieven, bibliotheken, collecties en verzamelingen. Diensten DocumentenWacht 5 literatuur 'Wat nu?', zei Pichegru. De Franse Tijd in Nederland 1795-1813 Verzameld Verleden. Gedenkwaardige momenten en figuren uit de vaderlandse geschiedenis ISBN 90-6550-465-6, 176 blz., 15,00 'Wat nu?', zei Pichegru is deeltje 23 in de serie Verloren Verleden. Het boekje behan delt de Franse Tijd (1795-1813). Het begint, zoals geschiedenisboeken beho ren te beginnen, met een pakkend ver haal: een beeldende beschrijving van het vertrek van stadhouder Willem V vanaf het Scheveningse strand naar Engeland (januari 1795). Toen de Franse opmars in de Republiek in de winter van 1794/95, onder andere vanwege logistieke problemen, dreigde vast te lopen zou de Franse bevelhebber Pichegru uitgeroepen hebben: 'Wat nu?' Maar toen de grote rivieren bevroren, konden de Fransen probleemloos opruk ken en verdween de tegenstand van het stadhouderlijke leger en Engelse en Pruisische hulptroepen als sneeuw voor de zon... Zoals bekend kan de Franse Tijd ver deeld worden in de Bataafse Republiek (1795-1806), het Koninkrijk Holland (1806-1810) en de periode waarin Nederland deel uitmaakte van het Napoleontische keizerrijk (1810-1813). In dit aardige en goed geïllustreerde boekje wordt op boeiende wijze verslag gedaan van deze voor het moderne Nederland zo cruciale periode. Vooral de periode 1806-1810 komt tamelijk uitge breid aan bod, terwijl de periode van de inlijving bij Frankrijk er met nog geen vier bladzijden wat bekaaid afkomt. Als laatste deel in de serie Verloren Verleden verscheen Verzameld Verleden met bijdragen van diverse auteurs onder redactie van Els Kloek, die ook de eind redactie over de gehele serie voerde. In haar woord vooraf bij dit 24ste deel schrijft zij: 'Wanneer zijn de Nederlandse onderwijzers ermee opgehouden spannende verhalen ('gedenkwaardige tafereelen') als de kern van hun geschie denisles op te vatten? Voorzover ik weet is dit nooit goed uitgezocht, maar ik ver moed dat de scheidslijn na de Tweede Wereldoorlog getrokken moet worden.' (blz. 6). Ik denk echter dat die lijn wat later is te trekken en wel na de invoering van de Mammoetwet en de opeenvol gende onzalige onderwijsexperimenten in de jaren zeventig en tachtig toen het geschiedenisonderwijs (met name in het voortgezet onderwijs) grotendeels naar de filistijnen geholpen werd. Met als resultaat dat de gemiddelde Nederlander van onder de 45 jaar weinig tot niets van zijn eigen geschiedenis weet. Zelf heb ik in de jaren vijftig op mijn Rotterdamse lagere school les gehad van een enthou siaste onderwijzer die prachtige verha len vertelde bij de plaatjes die wij in onze schriften mochten plakken. Toen is mijn liefde voor geschiedenis geboren en dat is nooit meer overgegaan. Els Kloek wilde de 'klassiekers' uit de vaderlandse geschiedenis op een moder ne manier terugbrengen. Zij zocht een redactie bij elkaar, die een serie van 23 deeltjes samenstelde. Een hele mooie en hele nuttige serie, die door uitgeverij Verloren voorbeeldig werd uitgegeven. En die eigenlijk door alle Nederlanders van achttien jaar en ouder zou moeten worden gelezen. Een nadeel vind ik wel dat de deeltjes vol strekt willekeurig verschenen. Een chro nologische reeks (wellicht met een tijd balk als leiddraad door de hele serie) had me nu juist zo aardig geleken. In dit laat ste afsluitende deeltje, dat extra dik is, zijn veertig verhalen van Karei de Grote tot Pim Fortuyn, die geen plaats vonden in eerdere deeltjes, verzameld. Naar aanleiding van de voltooiing van de reeks is in museum Simon van Gijn te 'Wat nu?', zei Pichegru Verzameld verleden Dordrecht de tentoonstelling Verzameld verleden - spraakmakende figuren en feiten uit de vaderlandse geschiedenis ingericht, die nog tot en met 10 april 2005 te bezichtigen is. (PS) 33 DocumentenWacht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in shockfreezer tot minus 40 graden, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering 24 uurcalamiteitendienst l/ Collectie- en depotinspecties s/ Schade rapporten, schade-inventarisatie en restauratieplannen Schimmel-, insectenbestrijding en reiniging van collecties s/ Ontijzeren, ver- en herverpakken Massa ontzuring IGeconditioneerde archiefopslag Archief- en bibliotheekverhuizing van stelling tot stelling DocumentenWacht is een service van restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie DocumentenWacht is de officiële dealer van Isotron Nederland BV voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. STERKEN m l co ATELIER m Wat te doen bij een calamiteit, alle informatie die nodig is om snel en juist te handelen staat op deze poster. U kunt deze poster gratis bestellen bij DocumentenWacht 055-5423147 of www.documentenwacht.nl Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. lnfo@sterken.nl Meer informatie op www.documentenwacht.nl - www.sterken.nl - www.isotron.com Judith Amsenga en Geertje Dekkers Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2004 ISBN 90-6550-464-8, 96 blz., 10,00 Els Kloek (redactie) Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2004 De Franse Tijd in Nederland, 1795-1813 EVeertig gedenkwaardige momenten en figuren uit Kade vadèriandse geschiedenis maart 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 16