ONDERBEZET OP DIV-GEBIED? Hel project E-depot bij hef Gemeenfearchief Rotterdam jDisfljConsult^ Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl Het vervullen van (tijdelijke) vacatures op het gebied van DIV is een arbeidsintensieve en prijzige aangelegenheid. DisConsult neemt deze zorg van u over. Wij hebben ja renlange ervaring in het detacheren, werven en selecteren van gekwalificeerd en gemo tiveerd DIV-personeel. Detachering DisConsult heeft personeel in dienst - uitvoerend, staf en management - waarover u voor kortere of langere tijd kunt beschikken. Werving en selectie DisConsult beschikt over specialistische kennis voor werving en selectie en beschikt over een uitgebreid netwerk. Hierdoor kun nen wij snel en doeltreffend een kandidaat selecteren die past in het door u geschetste profiel. Meer weten? Als u meer wilt weten over onze diensten, belt u dan met DisConsult, telefoon 079 - 342 95 09. Wij kun nen u dan van alle informatie voorzien. DOCUMENT MANAGEMENT KENNIS MANAGEMENT WORKELOW MANAGEMENT DIOR-OPLEIDINGEN Cifyhouse, Engelondloan 174, 2711 DW ZOETERMEER, Telefoon 079 - 342 95 09, fax 079 - 342 59 46, www.diiconsulf.nl, e-mail: info@disconsulf.nl A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG digitaal depot Vroeg of laat krijgt elke archiefdienst er direct mee te maken: de inrichting van een digitaal depot. In toenemende mate zullen niet alleen archiefstukken in digi tale vorm worden overgedragen, maar ook publicaties, foto's, geluid en bewe gend beeld. De acquisitie van digitale publicaties, foto's, geluid, bewegend beeld én websites is voor sommige archiefdiensten nu ai actueel. De afgelopen jaren is er binnen en buiten het archiefwezen veel onderzoek verricht naar eisen, methoden en technieken voor het langdurig bewaren van digitale bestanden. Ook in Nederland. Een digi taal depot bij een Nederlandse archief dienst is nog niet gerealiseerd. De hoge kosten en de onzekere uitkomst lijken voor de meeste archiefdiensten de voor naamste belemmeringen om aan de slag te gaan. Het Gemeentearchief Rotterdam heeft in 2004 samen met de Archiefschool een project gestart om in beperkte tijd en tegen aanvaardbare kosten een prototype van een digitaal depot te realiseren. Het depot wordt gebaseerd op open stan daards en open source software; niet alleen om de kosten laag te houden, maar ook om zo veel mogelijk te profiteren van wat elders al tot stand is gebracht. De kern van het depot wordt gevormd door DSpace, een digital repository voor e- pubiicaties, ontwikkeld door Massachu setts Institute of Technology en HP-labs. Deze software wordt al in tal van bibliot heken, waaronder zes Nederlandse uni versiteitsbibliotheken, voor de opslag van elektronische publicaties gebruikt. Een voordeel van DSpace is niet alleen dat het open source is, maar ook dat het kosteloos is te 'downloaden'. Aanpassing aan specifieke eisen en wensen is nog wel nodig; voor een toepassing in een archiefdienst zullen bijvoorbeeld de metadata uitgebreid moeten worden. Voor de interface en zoekfunctionaliteit wordt een Nederlands product ingezet: i- Tor, dat ontwikkeld is door het NIWI- KNAW. In 2005 hebben het Gemeentearchief Rotterdam en de Archiefschool een ver volgproject opgezet, dat als doel heeft, uitgaande van de resultaten van het pro ject in 2004, het e-depot verder te ont wikkelen. Deze ontwikkeling van het e-depot wordt gerealiseerd in een aantal deelprojecten, zoals archivering websites, archivering databases, archivering buik- bestanden en archivering multimedia, leder deelproject met daaraan gekoppel de kwaliteitseisen levert een bijdrage aan de verdere realisatie van het e-depot. Het project E-depot heeft een opzet waarin ontwerpen, ontwikkelen en ver anderen centraal staan. Geleidelijk wordt het depot ontwikkeld en krijgt het vorm. Het systeem is in 2004 ontwikkeld door middel van prototyping. Een eerste proto type, dat in juni 2004 gereed kwam, heeft de projectgroep ervaring gegeven met de software en heeft geholpen de functionele eisen duidelijk te krijgen. In het tweede prototype is de software aan gepast aan archiefeisen en is ervaring opgedaan met de archivering van bulk of samengestelde bestanden en de archi vering van een eenvoudige website. Een belangrijk doel van het project was en is: leren en kennis opdoen. Aan het eind van 2005 weten de betrokken mede werkers van het gemeentearchief wat een digitaal depot is en hebben ze competen ties ontwikkeld om digitale bestanden duurzaam op te slaan en ter beschikking te stellen. Het project beperkt zich voorlopig nog tot digital bom documenten, dat wil zeg gen bestanden die in digitale vorm zijn gecreëerd en niet om gedigitaliseerde analoge documenten. Deze scheiding is enigszins kunstmatig, maar noodzakelijk om het probleem beheersbaar te houden. Een tweede uitgangspunt is dat geen nieuw onderzoek wordt uitgevoerd maar gebruik wordt gemaakt van bestaande onderzoeksresultaten. Het systeemont werp is gebaseerd op de modellen van het InterPares-project. Ten slotte is het project strak in de tijd beperkt: 1 februari 2006 is het project afgesloten. De kosten in 2004 waren beperkt; zowel het gemeentearchief als de Archiefschool hebben geïnvesteerd. Aanvullend is een subsidie gekregen van het programma Ososs, dat het gebruik van open stan daards en open source software binnen de Nederlandse overheid stimuleert. HP heeft de server beschikbaar gesteld. In 2005 is de investering hoger. Vanwege de groei in het project was het nodig uit te breiden in hardware (servers) en meer medewerkers erbij te betrekken. Het project levert na oplevering de volgende resultaten op: Een volledig ontwerp van een e-depot. Een beschrijving van de organisatori sche en technische consequenties. Een operationele hard- en software- omgeving en systeemdocumentatie. Een plan van aanpak voor ontwikke ling van een applicatiearchitectuur samen met het ontwikkelen van een strategie voor het digitaal ter beschik king stellen (de Digitale Balie). Kennis, competenties, ervaring, strate gie en procedures omtrent de bewaring (preservering) van complexere bestan den bij medewerkers van het gemeen tearchief. Een bijdrage aan het beleid van het Gemeentearchief Rotterdam inzake duurzame opslag van digitale bestan den Verspreiding van kennis, systeemdocu mentatie en projectresultaten in gene rieke vorm ten behoeve van het Nederlands archiefwezen. Gemeentearchief Rotterdam en de Ar chiefschool stellen de resultaten van het project in 2004 en 2005 ter beschikking aan het Nederlandse archiefwezen. Waar mogelijk zuilen beide organisaties sa menwerking zoeken met andere archief diensten. Meer informatie kunt u opvragen bij Klaartje Pompe, Gemeentearchief Rotter dam, projectleider E-depot (k.pompe@ gar.rotterdam.nl) of Peter Horsman, Archiefschool, projectadviseur (p.j.hors- man@archiefschooI.nl) (wordt vervolgd) 29 K A R D E X Door Peter Horsman en Klaartje Pompe* Projectopzet maart 2005 Resultaten in 2005 Peter Horsman is docent en coördinator onderzoek van de Archiefschool, Klaartje Pompe projectleider E- depot van het Gemeentearchief Rotterdam. archievenblad I

Archievenblad | 2005 | | pagina 14