De concurrentie vooruit! MAIS RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament DocumentenWacht MMyM'HiÉMii MAIS-Flexis is dé professionele oplossing voor flexibel en toegankelijk archiefbeheer Gebruiksvriendelijk Multi-user Gecontroleerd beschrijven Flexibel inrichten Multimedia Depotbeheer Internet- en intranetfuncties DE REE O archiefsystemen Kijk op www.de-ree.nl voor meer informatie, of bel voor een demonstratie. I STERKEN I m ATELIER m Brieven Archieven Boeken Banden Kaarten Wandkaarten Prenten Grafiek Charters Zegels De Cloese 7-9, 7339 CM Ugchelen (Apeldoorn) T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.lnfo@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl de praktijk nieuwe wegen. Gelukkig gaan sinds de jaren zeventig productontwikkeling en kwaliteit bezien vanuit de klant hand in hand. Een com binatie van een doorbraakstrategie met kwali teitsmanagement kan de winst van beide bena deringen maximaliseren. Archiefinstellingen doen er goed aan om bij het bouwen van een site veel meer te denken vanuit de gebruiker. De grootste valkuil bij het maken van een websi te blijkt het streven om alle doelgroepen te willen bedie nen. Een site moet tegemoet komen aan de behoeften en wensen van de belangrijkste doelgroepen. Bij de bouw van een site is het wezenlijk de stappen die de doelgroep zet te volgen. Nu is usabililty nog een stief kind, maar dat gaat snel veranderen. In het Sectieplan 2005 van DIVA zijn naast bestaande producten als de kwaliteitsmonitor en de work shop werkprocessen ook nieuwe producten opgenomen als een Quickscan website, waarbij de grootste gebruikersknelpunten worden opge spoord en een gezamenlijke Usabilitytest, waarbij medewerkers van vier archiefinstellingen en gebruikers de usability van de sites testen. Bovendien kan er ook van onderdelen van het opleidingsprogramma van de bibliotheken gebruik worden gemaakt. samen te vlechten tot een gezamenlijk actiepro gramma. Een belangrijk onderdeel van dit actie programma vormt het antwoord op de vraag hoe het beste gekomen kan worden tot meer uniformiteit van websites en welke zoekmetho de het beste aansluit op de wensen en behoeften van de belangrijkste doelgroepen. In concreto kan daarbij gedacht worden aan een landelijke sitegenerator in combinatie met een landelijke toegang. Bij de afweging vormen publieksbereik, kosten/financiering en gemak voor zowel bezoe kers als instellingen belangrijke criteria. Dat hoeft de sector gelukkig niet alleen te doen. Karei Elderink wijst er in het Biblotheekblad op dat bibliotheken er goed aan doen ook buiten de eigen sector allianties te sluiten. Maak de musea en archieven tot uw partner, zeker als het gaat om een gezamenlijke internetstrategie!3 Net als bij de bibliotheken is het nodig om col lectief de lokale en landelijke ontwikkelingen 17 Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen 050-3112600 ederee@de-ree.nl 1 Calamiteitenservice, zorg en beheer DocumentenWacht is een service van restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie. DocumentenWacht is de officiële dealer van Isotron Nederland BV voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Een goed voorbeeld binnen de culturele sector waaruit blijkt dat met één site verschillende doelgroepen bereikt kunnen worden is www.datbewarenwe.nl. Deze site is zowel gericht op leerlingen van de basisschool als op docenten. Leerlingen en docenten maken gebruik van hetzelfde format. Leerlingen om de lessen te maken en docenten om de lessen kant-en-klaar uit te draaien en nieuwe lessen op de site te zetten. Genealogen aan het werk in de studiezaal van het Gemeentearchief Tholen in Sint-Maartensdijk. Genealogen, die bekend staan als tevreden studiezaalbezoekers, blijken dit als internetbezoeker een stuk minder te zijn. Fred Schot is projectleider bij DIVA. Noten 1. 'Van klantgericht naar klant- gestuurd. De mens wordt weer de maat van alle din gen', in: Jaarboek 2004, Stichting Archief Publicaties. 2. Bibliotheekblad 19, 2004. 3. Bibliotheekblad 11/12, 2004. februari 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 9