Zeeuwse overlijdensakten tot 1940 op internet Prijs voor Drents verhalenkabinet Gemeentearchief Delft en Archeologie samen verder als RHC Dagboekfragmenten razzia op flevolandbovenwater.nl Studiedagen DIVA drukbezocht nieuws uit het veld Streekarchieven gefuseerd 8 nieuws uit het veld Het Zeeuws Archief heeft in december het AKON-project (Algemene Klapper Overlijdens-akten Nederland) feestelijk afgesloten. Dit project behelsde het invoe ren van de overlijdensakten van de Bur gerlijke Stand van Zeeland. In tien jaar tijd hebben meer dan veertig vrijwilligers van het Zeeuws Archief 600.000 overlijdensak ten in de computer ingevoerd. Het resul taat is nu via internet door iedereen te raadplegen. De overlijdensakten zijn nu samen met andere genealogische bronnen - zoals geboorte- en huwelijksakten van de Burgerlijke Stand, lijs ten van inwoners en emigranten - beschik baar via de genealogi sche database van het Zeeuws Archief (ISIS): http://database.zeeuws- archief.nl. De enorme klus is in 1994 opgestart door de Stichting Historische Steekproef Nederlandse bevolking te Amster dam (HSN) en het Zeeuws Archief. De HSN doet onderzoek naar levensgeschiede nissen van Nederlan ders. Van een bepaald percentage Nederlanders die in de negen tiende en twintigste eeuw hebben geleefd, worden alle gegevens verzameld om een beeld te krijgen van de mensen die in ons land woonden. Om het overlijden van deze mensen en hun families makkelijker terug te kunnen vinden, ontwikkelde de HSN een programma voor het invoeren van de overlijdensakten. Aangezien de Zeeuwse akten van de Burgerlijke Stand worden bewaard bij het Zeeuws Archief zocht de HSN in Zeeland samenwerking met deze archiefinstelling. Voor het invoeren van de vele honderdduizenden akten stelden behalve enkele vrijwilligers van het Zeeuws Archief, ook leden van de Nederlandse Genea logische Vereniging afde ling Zeeland hun diensten ter beschikking. Immers, voor genealogisch onder zoek zijn de overlijdensak- Francois de Reu.de oudste Zeeuw in de negentiende eeuw. Hij overleed te Nieuwvlietop I april 1899 op 103- jarige leeftijd! Hij was geboren in de achttiende eeuw, op 16 maart 1796, nog voor het begin van de Burger lijke Stand. Foto: Genealogisch Centrum Zeeland. ten eveneens zeer belangrijk. Alle overlijdensakten van de Burgerlijke Stand van de in totaal 153 (voormalige) gemeenten in Zeeland over de periode 1811-1940 zijn nu ingevoerd. Aangezien de Burgerlijke Stand in Zeeuws-Vlaanderen al op 22 september 1796 begon, zijn van dit gedeelte van Zeeland de akten vanaf dat moment ingevoerd. Per akte is hiermee een groot aantal gege vens digitaal beschikbaar: de naam van de overledene, diens leeftijd bij overlijden, geboorteplaats, burgerlijke staat en beroep. Ook gegevens over de partner en de ouders (inclusief leeftijden en beroepen) zijn, als deze in de akten genoemd zijn, ingevoerd. Ze geven zo een goed beeld van de identi teit van de overledene en raadpleging van de originele akte is daardoor in veel geval len niet meer nodig. Sinds 1 januari is het streekarchief Hollands Midden gefuseerd met het streekarchief Krimpenerwaard te Schoonhoven. De nieuwe organisatie gaat verder onder de naam streekarchief Midden-Holland met als vestigings plaats Gouda. Het Drents Archief heeft met het samenwerkingsproject 'Het Drents verha lenkabinet' op 21 december de Prijs voor het meest innovatieve ICT-project van de provincie Drenthe ontvangen. De prijs bestaat uit een oorkonde. Eerder heeft de adviescommissie van het provinciaal bestuur al een subsidiebedrag van 70.000 euro aan het project toegekend. Het pro ject is in samenwerking met GGZ Drenthe en Waag Society te Amsterdam ontwik keld. Het Drents verhalenkabinet is een vervolg op het project Geheugen in Beeld waarbij historisch fotomateriaal is ingezet om dementerende ouderen te activeren. Het Drents verhalenkabinet is een echt meubelstuk dat historisch beeld- en geluidsmateriaal bevat uit het Drents Audiovisueel Archief (DAVA). Gebruikers van het kabinet kunnen kiezen welk frag ment ze willen bekijken of beluisteren; je zou het kunnen vergelijken met een juke box met historisch materiaal. Het kabinet is speciaal ontwikkeld voor ouderen met het idee dat naar aanleiding van de films en het geluidsmateriaal onbekende herin neringen en verhalen worden uitgelokt. Herinneringen vastleggen Met Het Drents verhalenkabinet kunnen senioren daarnaast hun herinne ringen en verhalen samen met eigen materiaal als foto's en film digitaal vast leggen en zo via het kabinet voor ande ren toegankelijk maken. Dit materiaal komt tevens via een website voor een veel bredere groep beschikbaar. Lokaal en regionaal erfgoed wordt op deze manier behouden en toegankelijk gemaakt. Het is de bedoeling dat het verhalenkabi net een bijdrage zal leveren in de kwali teit van wonen, zorg en welzijn van ouderen in en rondom zorginstellingen. De bewoners en bezoekers van zorgcen trum Dekelhem in Gieten (onderdeel van GGZ Drenthe) kunnen het verhalenkabi net in de loop van 2005 voor het eerst in de praktijk gebruiken. De jury schreef over Het Drents verhalen kabinet: 'Een goed project waarin meer dere doelstellingen samenkomen. Het is nieuw voor Drenthe en levert op een hele laagdrempelige manier toegang tot Drents cultureel erfgoed. Het project integreert op een innovatieve manier moderne ICT-technologie en cultureel erfgoed. De opzet sluit goed aan bij de doelgroep en bij succes kan dit project breder benut worden.' archievenblad februari 2005 Het Gemeentearchief Delft en het gemeentelijke vakteam Archeologie zijn per 1 januari 2005 officieel samengevoegd tot één organisatie: het Regionaal Histo risch Centrum Delft, afgekort RHC Delft. Op die datum is ook Cees Vanweesen- beeck als nieuwe directeur van het RHC aangetreden. De archieven en het archeologische erf goed van Delft worden beheerd en voor het publiek toegankelijk gemaakt vanuit één organisatie: het RHC. Het woord 'regionaal' in de nieuwe naam geeft al aan dat beide instellingen een groter gebied bestrijken dan de gemeente Delft. Het gemeentearchief bedient ook Pijnacker- Nootdorp, Midden-Delfland en Rijswijk. Archeologie werkt behalve voor Delft ook voor Midden-Delfland en er zijn overeen komsten in de maak met Pijnacker- Nootdorp en Westland. Dat de instellingen verwante taken hebben en bovendien beide actief zijn in de regio, maakt samen werking logisch en organisatorische ver sterking noodzakelijk. Het RHC krijgt een zelfstandiger positie in de Delftse gemeentelijke organisatie en een eigen directeur. Gemeentearchivaris Gerrit Verhoeven gaf leiding aan het RHC- in-oprichting. Omdat hij de directeurs functie niet ambieerde en bovendien kor ter gaat werken, is afgelopen zomer een wervingscampagne gevoerd. De sollicita tiecommissie koos uit 141 kandidaten Cees Vanweesenbeeck. Hij was directeur van de sector Cultuur in Bergen op Zoom en eerder gemeentearchivaris van die stad. Hij heeft als opdracht gekregen van het RHC een stevige organisatie te maken en gaat bovendien met de directeur van de Gemeentemusea onderzoeken hoe de samenwerking met die instelling verder kan worden versterkt. De deskundigheid en de collecties vullen elkaar immers prachtig aan. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de succesvolle gezamenlijke tentoonstel lingen en het tijdschrift Delf. Cultuurhisto risch Bulletin Delft dat Gemeentearchief, Gemeentemusea, Archeologie en Bouw- historie al sinds 1997 samen uitgeven. Op 17 november 2004 was het pre cies zestig jaar geleden dat bij een grote razzia in de Noordoostpolder honderden mannen door de Duitsers werden opge pakt. Ter gelegenheid hiervan is op de website www.flevolandbovenwater.nl een deel van een dagboek geplaatst van iemand die de razzia persoonlijk heeft meegemaakt en destijds naar Duitsland werd gevoerd. In 1942 viel de Noordoostpolder droog, de tweede polder in het Zuiderzeeproject. Bij de ontginning waren duizenden jonge mannen betrokken die uit alle stre ken van het toen door Nazi-Duitsland bezette Nederland kwamen. Het werken in de polder was aantrekkelijk omdat de arbeiders waren vrijgesteld van Arbeitseinsatz in Duitsland. Aan het einde van de oorlog was de situatie voor de bezetter zo nijpend geworden dat de Duitse autoriteiten besloten een einde te maken aan de uitzonderingspositie voor de polderwerkers. In november 1944 werd de Noordoostpolder hermetisch afgeslo ten en zo'n 1800 jongens en mannen werden gearresteerd. De meesten werden in de buurt van Lingen, niet ver van de Nederlandse grens, tewerkgesteld. Ze wer den ingezet bij de bouw van een verdedi gingslinie die tot doel had een geallieerde invasie in Duitsland tegen te houden. Op de website www.flevolandbovenwa- ter.nl is een dagboekfragment geplaatst van de heer Hans Muis, woonachtig te Emmeloord. Hij was ten tijde van de raz zia 24 jaar oud en werkte als ploegbaas bij het Centraal Magazijn bij Vollenhove. Hij werd, zoals vele anderen in de Noordoostpolder, opgepakt en naar Duitsland gevoerd. Het dagboekfragment geeft een bijzondere kijk van binnenuit op deze dramatische gebeurtenissen. De onzekerheid en de angst voor wat hen te wachten stond zijn voelbaar aanwezig in dit ooggetuigenverslag. Hans Muis zou pas in april 1945 uit Duitsland terugke ren. Op 1 en 9 december jl. organiseerde DIVA weer twee drukbezochte studieda gen. Het thema van de studiedag Edu catie, over het opstellen van een educa tiebeleidsplan, bleek een schot in de roos. Het Drents Archief in Assen, voor loper op het gebied van educatie en beleid, leverde het voorbeeld voor de dag. De studiedag van de sectie Kwaliteits zorg, 'Transparantie in Dienstverlening', bracht zo'n negentig mensen naar Apeldoorn. De resultaten van de Kwali teitsmonitor 2004 wer den gepresenteerd door Evidens. Op nietsont ziende wijze werd daar na een oordeel geveld over de toegankelijkheid van sommige archief websites door een grote klant, de Nederlandse Genealogische Vereniging. Ten slotte werd met behulp van de deelnemers door de site-testers van Happy User gekeken wat er dan pre cies moet worden gedaan om een web site overzichte lijk en transpa rant te maken. Ook is er naar aanleiding hiervan gespro ken over het opstellen van concrete eisen waaraan een goede web site van een archiefinstelling moet vol doen. De presentaties van de beide dagen zijn, evenals de foto's, te zien op de website van DIVA. februari 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 5