ooootooooooo Haagse fotografieprijs 2004 uitgereikt I sni 1 1 Digitaal Genootschap van het Verleden leids Gemeentearchief voortaan Regionaal Archief leiden enootschaj l.JCJ? H Producten- en bedrijvennieuws Collectie fotojournalist naar Historisch Centrum Leeuwarden nieuws uit het veld per 1 december 2004 benoemd tot direc teur van het Historisch Documentatie centrum voor het Nederlands Protestan tisme (1800-heden) aan de Vrije Univer siteit Amsterdam. Harinck (1958) studeer de geschiedenis aan de Leidse universiteit en promoveerde in 1993 aan de Vrije Universiteit op het proefschrift 'De Reformatie. Weekblad tot ontwikkeling van het gereformeerde leven 1920- 1940'. Sinds 1995 is hij werkzaam aan het Historisch Documentatiecentrum. Daar naast is hij bijzonder hoogleraar geschie denis aan de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken te Kampen en directeur van het Archief- en Docu mentatiecentrum te Kampen. Harinck heeft veel gepubliceerd op het gebied van het Nederlands protestantisme en was mede-organisator van tal van congressen, studiedagen en tentoonstellingen op dit terrein. Hij volgt ais directeur prof.dr. J. de Bruijn op, die om gezondheidsredenen deze functie neerlegt. De Bruijn blijft als senior-onderzoeker bij het Historisch Documentatiecentrum werkzaam. Hij blijft tevens werkzaam als bijzonder hoogleraar aan de faculteit der rechtsge leerdheid. Eddy de Jonge is door het Bestuur van het Regionaal Historisch Centrum Gro ninger Archieven benoemd tot algemeen directeur van het RHC Groninger Archie ven. Hij volgt mw. G. During-Buis op, die per half januari afscheid heeft genomen. In maart zal De Jonge starten in zijn nieu we functie. Momenteel is hij adjunct directeur van het Groninger Museum. De Jonge studeerde sociologie aan de Rijks universiteit Groningen, waarbij hij zich specialiseerde in de historische en wijs gerige sociologie. In 1987 begon hij zijn loopbaan als conservator bij het Veenkoloniaal Museum te Veendam. In 1989 werd hij aangesteld als direc teur van het Veenkoloniaal Museum dat onder zijn leiding in 1994 de Prins Bernhardfonds Museumprijs ontving als beste regionale museum van Nederland. Sinds 1996 is hij adjunct directeur van het Groninger Museum waar hij tevens ruim een jaar lang als plaatsvervangend directeur is opgetre den. Op 9 november 2004 heeft de Algemene Ledenvergadering van de NVBA Dirk van der Bijl tot nieuwe secretaris benoemd. Hij volgt Katja Laurijssen op die actief blijft in de ver eniging, met name in het secretariaat van de Regio Zuid van de NVBA. Om de uitgebreide informatie binnen het provinciaal bestuurlijk apparaat beter beschikbaar te maken voor ambtenaren, bestuurders en inwoners van de provincie Gelder land, gaat de provincie een allesom vattend documentinformatiesysteem (DIS) invoeren. Voor het beheer van dit systeem is na openbare inschrij ving gekozen voor Split-Vision uit het Brabantse Leende. De software, die de toegankelijkheid enorm verbetert en daarmee veel tijdwinst oplevert, wordt verkocht onder de naam 'Meta data-Manager'. In april 2004 nam de provincie Gelderland het besluit tot een organi satiebrede invoering van een DIS- systeem. Dit is gebaseerd op Docbase van Acanthis, terwijl voor het invoeren, beheren en gebruiken ervan gebruik wordt gemaakt van de Metadata- Manager van Split-Vision. Met het DIS worden procesgerichte metagegevens van en over documenten beheerd, gebruikt en beschikbaar gesteld. Documentenbeheer binnen de provincie Gelderland beperkt zich op dit moment voornamelijk tot het traditioneel regi streren en beheren van documenten, archiefbestanden en foldermappen. Op verschillende plaatsen binnen de provin cie bevinden zich documentbestanden, die gebruikt worden ter ondersteuning van de correspondentie binnen de diver se bedrijfsprocessen. Gezien haar wens naar openbaarheid van bestuur en het streven naar samenwerking met andere overheden en instanties heeft de provin cie behoefte aan het makkelijk en snel toegankelijk beheren van duidelijk op de bedrijfsprocessen afgestemde meta gegevens. De doelstelling van het project is dan ook dat de provincie Gelderland aan het begin van het tweede kwartaal van 2005 voor alle 1.500 medewerkers beschikt over een geautomatiseerd sys teem, waarmee de relevante documen ten en hun procesgebonden metagege vens worden beheerd en gebruikt. Medewerkers die daartoe geautoriseerd zijn, zullen al hun documenten en hun metagegevens op een uniforme manier kunnen opvragen, toevoegen, wijzigen of verwijderen. Voor informatie: tel. (040) 206 33 44 of www.splitvision.nl. De collecties van het Historisch van het weekblad De Spiegel, waarvoor hij treren. De neerslag van deze laatste acti- Centrum Leeuwarden (HCL) zijn verrijkt veel toeristische reportages maakte, eind- viteiten is te vinden in zijn negatieven- met de belangrijke foto- en negatieven- redacteur van het maandblad van de verzameling, die circa zevenduizend verzameling van de Leeuwarder fotojour- Rijkspolitie en van het toeristisch negatieven omvat. Een groot deel van de nalist Bas den Oudsten (1927-1989). De maandblad Dit is Friesland. Daarnaast opnamen heeft betrekking op Leeuwar- verzameling is op 10 december door zijn schreef hij jongensboeken en het boek den, maar er zit soms ook belangrijk zoon Peter den Oudsten, voormalig wet- Nederland, trefpunt van Europa, dat in vier materiaal in voor Friesland en andere houder van Leeuwarden en tegenwoor- talen verscheen. Ook werkte hij voor delen van Nederland, dig burgemeester van Meppel, overgedra- radio en televisie. Van 1971 tot 1983 was De collectie-Den Oudsten zal door het gen aan het HCL. hij gemeentelijk voorlichter van Smal- HCL ten dele worden gedigitaliseerd en Bas den Oudsten was sinds 1951 noorde- lingerland. ook op de beeldbank Leeuwarden lijk redacteur van Het Parool en vervulde In veel van deze functies hanteerde Den (www.beeldbankleeuwarden.nl) beschik- daarnaast nog een aantal andere journa- Oudsten ook de fotocamera, om zijn baar worden gesteld, listieke functies. Zo was hij medewerker geschreven woord met beelden te illus- nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: biireau@kvan.nl Op dinsdag 14 december heeft de Haagse wethouder van Financiën en Cultuur, Else L. van Dijk-Staats, de fotografieprijs 2004 uitgereikt aan Bas den Bakker. Zijn sfeerimpressie van het binnenhoffestival is niet alleen technisch van goede kwaliteit, maar valt tevens op door de artistieke weergave van dit Haagse cultuurevenement. Alle inzendingen zijn door een deskundi- - -5 i ge jury beoordeeld en zijn door het Haags Gemeentearchief in een tentoon stelling verwerkt, die nog tot en met 19 maart voor het publiek te bezichtigen is. Een deel van de foto's komt in aanmer king voor opname in de fotocollectie van het Haags Gemeentearchief. Dit zullen vooral de foto's met een documentaire of historische waarde zijn. De directie Voorlichting en Externe betrekkingen zal een deel van de foto's ter profilering van Den Haag gebruiken. In juli 2004 stelde het college van B en W een jaarlijkse fotografieprijs in, met een waarde van 1.500 euro. Ieder jaar zal er voor de fotografieprijs een thema worden gekozen. Dit jaar was het thema 'cultuur, Europa en trots op Den Haag'. Het thema voor volgend jaar moet nog worden vast gesteld. Het Leids Gemeentearchief heeft zich de laatste jaren ontwikkeld van een Leidse tot een regionale bewaar plaats van archieven. Dat het niet alleen de archieven van Leiden beheert, maar ook die van Zoeter- woude, Warmond, Rijnsburg en Leiderdorp wil het ook graag in zijn naam tot uitdrukking brengen. Het Gemeentearchief Leiden en omstre ken gaat daarom sinds 1 januari definitief door het leven als Regionaal Archief Leiden. Onlangs is men gestart met de ont wikkeling van de software voor het Digitaal Genootschap van het Verleden (DGV). Naast een goede functionaliteit van de software wordt vooral rekening gehouden met de uiteindelijke gebrui kers van DGV. Het opgeleverde program- digitaa! van het verleden j/ -Jt ■kil ma moet over een duidelijke en vriende lijke interface beschikken en uitnodigen met DGV aan de slag te gaan. Om dit te bewerkstelligen zal een gebruikerspanel steeds betrokken worden bij de ontwik- keifase. In de loop van het voorjaar moet bruikbare software opgeleverd worden. Kijk op www.digitaalverleden.nl voor de laatste ontwikkelingen. NIEUWS u i t De historicus prof.dr. George Harinck is Provincie Gelderland kiest voor informa- tiestructurering Split-Vision archievenblad februari 2005 het veld REGIONAAL ARCHIEF LEIDEN februari 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 4