u Het Archievenblad: van charter tot chip HET ORGAAN 18 24 Ifift Da SocfalisfiseSie Militair Li ll1 Archiefschool verhuisd naar Amsterdamse gracht 13Z colofon noot van de redactie Vaste rubrieken 3 De archiefschat Li Nieuws uit het veld 131 138 Citaat van de maand 'De stomme getuigen van wat er allemaal is gebeurd, liggen er nog steeds, bij duizenden. En altijd laat dat zwijgende archief kleine fragmenten los.' VEREENIGING VAN LANDSTORM PU CH TIG EN 'N NEDERLAND I I II Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beck.Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie), Mathilda van Geem,Tamara Groot, Eric Hennekam, Peter Sijnke, Harry Strijkers, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Barbara Boender, Bert Looper, Gerrit Valk, Else Laura Rademaker, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 68,00 buitenland (binnen Europa) 80,00 buitenland (buiten Europa) 96,00 losse nummers 5,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem Foto's cover Stadsarchief s-Hertogenbosch ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin maart 2005. NHOUDSCPGAVE |14 Archiefsites: de ontwikkeling van etalage tot zoekmachine De praktijk: Fred Schot 118 Niet voor God en niet voor het vaderland en nauwelijks in de archieven te vinden! De praktijk: Ron Blom enTheunis Stelling De praktijk: Marieke de Haan 122 Een toekomst voor het onderzoeksarchief De praktijk: Patricia Böschen Googelen door inventarissen De praktijk: Mare Holtman |4Q Agenda Column Literatuur KVAN Nieuws Geert Mak, Een kleine geschiedenis van Amsterdam, Amsterdam 1995, 2004 (30ste druk), p. 7- Archiefsites: de ontwikkeling van etalage tot zoekmachine Door Fred Schot Archiefsites zijn nu nog meestal etalages die uitnodi gen tot een bezoek. Om te voldoen aan de wensen van het publiek zullen ze moeten worden ontwikkeld tot zoekmachines. Een toekomst voor het onderzoeksarchief Door Patricia Böschen Eind november werd in Amsterdam een studiedag georganiseerd over het behoud van wetenschappelij ke archieven. Door het ontbreken van selectiecrite ria is er een reëel gevaar dat waardevolle weten schappelijke informatie niet behouden en toeganke lijk blijft. Niet voor God en niet voor het vaderland en nauwelijks in de archieven te vinden! 15 MAART 1017 Opt. 10.000 Kxcnip! VAN DE Algemeen Adres: Hoefkade 537. Den Haag. IN VAN DEN BOND VAN SOCIAAL-DEMOCRATISCHE MOBILISATIECLUBS Door Ron Blom enTheunis Stelling Ron Blom en Theunis Stelling promoveerden vorig jaar op een onderzoek naar linkse soldaten, matro zen en hun organisaties tijdens de mobilisatie van 1914-1918. Ze doen verslag van hun speurtocht naar archieven. Googelen door inventarissen DE BURGEMEESTER. VAN AMSTBRDAM No. 470/80 Kab.Bi Amsterdam, 11 november 1982 Beste Jolanda en Ilonka, Jullie brieven heb ik met belangstelling gelezen. Ik vind het erg aardig dat jullie mij schrijven over de rellen in Amsterdam. Gelukkig is het nu weer rustig en is alle schade hersteld. Dat heeft een boel geld gekost. Maar veel erger is natuurlijk dat allerlei mensen gewond zijn geraakt. Politieagenten, die de pellen moesten laten ophouden, en jongens en meisjes, pie bij de rellen waren. Ik hoop dat dat nooit weer sebeurt in Amsterdam. Uit jullie brieven blijkt dat jullie nooit rellen villen maken. Daar ben ik blij om. Door Mare Holtman Het aantal bezoekers van de website van het Ge meentearchief Amsterdam is verdubbeld sinds de introductie van een nieuw zoeksysteem. Alle online- inventarissen zijn doorzoekbaar gemaakt voor inter- netzoekmachines. Roelof Braad Archieven en 2005 In dit eerste nummer van Anno Domini 2005 past het om eens vooruit te blikken op wat komen gaat. Achteraf gezien was 2004 een jaar met vele verrassingen, met als klapstuk wel de enorme ramp door de zeebeving en tsoe- nami in Azië. Een ramp als nooit tevoren? Er zijn in de geschiedenis van de mensheid grotere rampen geweest. De holocaust bijvoor beeld. In 2005 zullen vele archie ven weer niet eerder gepubliceer de verhalen prijsgeven bij het gedenken van zestig jaar bevrij ding. Elke keer een nieuw klein fragment dat een nieuw licht geeft op onze geschiedenis... Er blijken nog diverse dagboeken, brieven en rapporten te zijn die nooit eer der aan de openbaarheid werden prijsgegeven. Archieven zullen ook geopend worden om te zoeken naar lokale en nationale feiten rond onze koningin die op 30 april haar zil veren jubileum viert. Archivarissen hebben in hun archieven al ijverig naar fraaie 'Oranje'-stukken gezocht voor de Archievenagenda 2006. Maar lokaal en bij de rond gang door de provincies door de koningin zullen onze notabele burgemeesters en commissarissen der koningin historische wapenfei ten van Beatrix te berde willen brengen. Ook de uitgevers staan al te popelen om te putten uit de diverse fotoarchieven. Over al deze activiteiten en nog veel meer hopen we in ons qua huisstijl aangepaste Archievenblad weer uitgebreid verslag te doen. We hopen dat u het met belang stelling zult volgen. Maar ook dat u als (trouwe) lezer de redactie daarbij zult helpen door uw pers berichten met nieuws en artikelen voor plaatsing aan te bieden. Als redactie zullen we in ons thema nummer in september 'Archieven en Europa' eens goed over de grens gaan kijken. En: wellicht komt er weer een nieuwe landelij ke archievendag waar we eens op een heel andere manier het gebruik van onze archieven kun nen laten zien dan door alleen het tonen van 'archiefschatten'. Dit jaar zal de aandacht zeker onverminderd uitgaan naar ver dergaande ontsluiting en digitali sering en verbetering van dienst verlening en websites. Wat dat betreft wensen we al onze colle ga's een succesvol jaar toe met veel nieuwe kansen en mogelijk heden. archievenblad februari 2005 februari 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 3