O Tentoonstellingen UITENLANDS E EVENEMEN TEN agenda In 2003 heeft de Koninklijke Acade mie van Beeldende Kunsten (KABK) haar collectie buitenland se affiches in bewa ring gegeven aan het Haags Gemeente archief. In de tentoonstelling 'La Belle Epoque' zijn buitenlandse affiches uit de collectie van de KABK uit de periode 1880- 1914 te zien. Met de term 'La Belle Epoque' wordt niet zozeer een stijlperiode in de kunsten aangeduid, alswel een tijd vak dat aan het einde van de negentiende eeuw inzette in de welvarende en bloeien de stad Parijs. 'La Belle Epoque' was een vredige, rijke periode, ook voor andere landen in Europa, die abrupt afliep toen de Eerste Wereldoorlog uitbrak. In De Affiche Galerij zijn zestig affiches uit dit tijdvak te bewonderen. In deze tentoonstelling, samengesteld ter gelegenheid van het 150-jarig jubileum van Thialf, wordt uitgebreid ingegaan op de talrijke hoogtepunten in de geschiede nis van Thialf, de tradities van de ijsvereni- ging, de ijsfeesten en gekostumeerde op tochten en de uitbundige viering van de verschillende jubilea. Uiteraard zijn er veel schaatsen te zien; van de oudste benen schaats tot de klapschaats. Verder zijn er verhalen, voorwerpen, documenten, fo to's, filmfragmenten van Thialfs geschie denis en de schaatskampioenen van toen en nu te bewonderen. Ook wordt een beeld gegeven van het langebaanschaatsen in Nederland en de toonaangevende posi tie die Thialf inneemt in de internationale schaatssport. tropische tentoonstelling een kijkje in de bijzondere fotocollectie van oliemagnaat Adriaan Stoop (1856-1935) die sinds 1988 door het SFA wordt beheerd. De koloniale fotografie bracht niet het werkelijk dagelijks leven in Indië in beeld, maar veeleer hoe de kolonialen destijds tegen het land en de bewoners aankeken. Die beelden van de toentertijd vreemde en exotische cultuur, de prachtige tropi sche landschappen, de ontginning van de oerwouden, de plantagesamenleving en de luisterrijke buitenverblijven vormden zeker tot in de eerste decennia van de twintigste eeuw voor de mensen in Ne derland ook het enige venster op de verre kolonie. Ze hielden de idylle in stand. Spaarnestad Fotoarchief, In 1905 schreef Albert Einstein drie baanbrekende artikelen die de weten schappelijke wereld op zijn kop zetten. Met zijn theorieën kwam hij op geniale wijze tot nieuwe inzichten over het heel al en de natuurwetten. In 2005 is dat pre cies honderd jaar geleden. In dit herdenkingsjaar houdt Museum Boerhaave een kleine presentatie over de bijzondere band van Einstein met Neder land. Hij stond in nauw contact met Nederlandse topfysici, zoals Lorentz, Kamerlingh Onnes en Ehrenfest. Naast intensieve wetenschappelijke contacten werden levenslange vriendschappen gesloten. Einstein was regelmatig in ons land te vinden. Vanaf 1920 bekleedde hij in Leiden een bijzonder hoogleraarschap. Op de tentoonstelling wordt ook aan dacht besteed aan Einstein in de hoeda nigheid van uitvinder, experimentator en instrumentmaker. Behalve unieke in strumenten vindt de bezoeker foto's en persoonlijke correspondentie met be roemde Nederlandse natuurkundigen. Museum Boerhaave, Het Gemeentearchief Amsterdam onderhoudt al jaren een nauwe band met de fotograaf Frits Weeda. Vanaf de vroege jaren zestig werd zijn werk aangekocht en onlangs is zijn complete fotoarchief van ruim zesduizend foto's in beheer geno men. Dat is de directe aanleiding om een tentoonstelling van zijn werk samen te stellen. Weeda's foto's geven een unieke en persoonlijke kijk op het Amsterdam van rond 1960. Op de meest tot de verbeelding sprekende foto's van Weeda zien we de oude stad als een vrijwel verlaten decor uit een onbestemde tijd. Cursussen De Archiefschool heeft een seminar cyclus ontwikkeld waarin niet-archivaris- sen archivistische kennis en inzicht kun nen opdoen; een inleiding op de Archivistiek. De cyclus beslaat acht dagde- 40 agenda len, samengevoegd tot vier dagen. Elk dagdeel staat een bepaald thema centraal, waarvoor een specialist is aangezocht als docent. De werkvorm is vooral discussie, uitgaande van een concrete casus. De seminarcyclus is bestemd voor leidingge vende en/of inhoudelijke medewerkers van archiefinstellingen of samenwerken de erfgoedinstellingen die géén archivisti sche opleiding hebben gevolgd, maar wel uit hoofde van hun functie vertrouwd die nen te zijn met de bijzondere eigenschap pen van 'archief', zonder daarmee dage lijks bezig te zijn. tel. (020) 524 11 66 ofwww.archiefschool.nl Vaak is het een lastige beslissing of documenten bewaard of vernietigd moe ten worden. Ook doemt regelmatig de vraag op of het voldoende is van een document alleen de digitale versie te be waren. Tijdens deze tweedaagse work shop worden voldoende handvatten aan gereikt om verantwoorde keuzes te maken bij het selecteren en vernietigen van documenten. Na het volgen van de workshop is de cur sist in staat om een goed onderbouwde analyse te maken ten behoeve van het formuleren van een bewaar- en vernieti- gingsbeleid voor diens organisatie. Informatie en aanmelding: tel. (070) 351 23 80 of www.stgo.nl Bijeenkomsten DisConsult organiseert voor de vierde achtereenvolgende maal de Landelijke Contactdag Document Management (LCDM 2005). Net als in voorgaande jaren belooft het weer een spectaculaire dag te worden met tal van interessante sprekers, leuke workshops en het is uiteraard dé ontmoetingsplaats voor specialisten op het gebied van document management uit het gehele land en uit alle geledingen van de maatschappij. De bezoekers zijn afkomstig uit rijks-, provinciale en gemeentelijke overheid en bedrijfsleven. Locatie: Stadstheater Zoetermeer Toegang is gratis (incl. koffie/thee, lunch en borrel) In 2005 is het alweer tien jaar geleden dat de Archiefwet 1995 in werking trad. Destijds een ingrijpende verandering. Vooral de verkorting van de overbren gingstermijn, duurzaamheidseisen en de mogelijkheid om archiefbescheiden te vervangen door reproducties hebben nog steeds invloed op onze dagelijkse werk zaamheden. Wat de laatste jaren gebeurd is in het vakgebied kon niemand tien jaar geleden bevroeden. Tijdens deze studieda gen wordt een blik in de toekomst gewor pen en kennis gemaakt met de documen taire informatievoorziening in 2015! Deelnamekosten: met overnachting: leden 360,-/€ 390,-, niet-leden 400,- 425,-; zonder overnachting: leden 335,-, niet-leden 395,-. Tijdens deze ledenvergadering zal een herzien Meerjarenbeleidsplan 2006- 2008 aan de leden ter goedkeuring wor den voorgelegd. De directe aanleiding voor dit con gres is de overstromingsramp in oktober 2002 van het streekarchief in Wijk bij Duurstede. Het tweedaagse congres wil de deelne mers, die vooral werkzaam zullen zijn bij archiefdiensten en restauratie-ateliers, op een aantrekkelijke manier confronteren met de noodzaak om een calamiteiten plan voor hun eigen instelling te maken en om kennis en ervaringen over archief calamiteiten op te doen of uit te wisselen. Als een rode draad door het congres lopen de belangrijkste stappen uit de Leidraad voor het maken van een intern calamiteitenplan voor archieven van het Landelijk Overleg van Provinciale Archiefinspecteurs (LOPAI) uit 2002 en uit de Handleiding voor het maken van een calamiteitenplan voor collectiebeherende instellingen van het Instituut Collectie Nederland (ICN) uit 2003. De sprekers zijn afkomstig uit het openbaar bestuur, het archief-, restauratie- en verzekerings wezen en de advocatuur. Deelnamekosten: 175,- voor twee dagen; 110,- voor één dag. De KVAN organiseert, samen met DIVA en de Archiefschool, ook dit jaar weer een studiedag voor archivarissen. De dag zal in het teken staan van lobbyen op verschillende niveaus: hoe creëer je draag vlak voor een idee, of voor je organisatie? Verder wordt er aandacht besteed aan de volgende onderwerpen: collectievorming, fondsenwerving, 'hoe komt mijn instel ling op de bestuurlijke/politieke agenda', samenwerkingsprojecten en het werven van professionals/stagiaires/vrijwilligers. Locatie: De Lindenhof, Delft Informatie: vyyyw.kvan.nl, www.divakoepel.nl of www.archiefschool.nl Buitenland Met dit jaar als thema 'gevaar'. Dit thema wordt door de Vlaamse erfgoedin stellingen benaderd vanuit twee invals hoeken: 'Erfgoed in gevaar' en 'Gevaar in erfgoed'. t/m3maart La Belle Epoque Locatie: De Affiche Galerij in het Souterrain (tramtunnel), station Spui (ingang Kalvermarkt), Den Haag Info: tel. (070) 353 70 03 of www.gemeentearchief.denhaag.nl t/m 6 maart Wereldwijd schaat sen. 150 jaar Koninklijke IJsvereniging Thialf Museum Willem van Haren, Minckelerstraat 11, Heerenveen Info: tel. (0513) 62 34 08 of www.willemvanharen.nl t/m 13 maart Tropische cultures. Koloniale fotogra fie van Neder- lands-lndië In de kou- Nieuwe brug voor de smalspoor- de Wintermaan- lijn in de bergen van Sumatra,ca. den geeft Spaar- 1900. cyanotypie (blauwdruk), nestad Fotoar- Foto toegeschreven aan Ing.Th. chief (SFA) met F.A. Delprath, collectie Stoop/SFA deze exotische, Groot Heiligland 47, Haarlem Info: tel. (023) 518 51 52 of www.spaarnefoto.nl t/m 20 maart Einstein Nederland Lange St. Agnietenstraat 10, Leiden Info: tel. (071) 521 42 44 of www.museumboerhaave.nl t/m 20 maart Foto's van Frits Weeda. Amsterdam 1958-1965 Tentoonstellingsruimte van het Gemeentearchief in het Asschergebouw, Tolstraat 129, Amsterdam Info: tel. (020) 572 02 02 of www.gemeenteachief.amsterdam.nl ■- 17 en 24 maart, 7 en 21 april Seminarcyclus archivistiek voor niet-archivarissen archievenblad februari 2005 Locatie: Archiefschool, Keizersgracht 630, Amsterdam Informatie en aanmelding: 1 14 en 21 april Workshop werken met bewaartermijnen 1 28 februari Landelijke Contactdag Document Management 2005 Informatie en aanmelding: www.lcdm.nl 10 en 11 maart 51e SOD Studiedagen: 'DIV in 2015' Locatie: conferentiecentrum 'De Werelt', Lunteren Informatie en aanmelding: www.sod-opleidingen.nl 14 maart Ingelaste extra DIVA-ledenvergadering Locatie: IISG, Cruquiusweg 31, Amsterdam Informatie: www.divakoepel.nl 17 en 18 maart Congres archiefcalamiteiten Informatie: tel. (0343) 59 55 28 of e-mail: mvnimvyegen@wijkbijduurstede.nl Aanmelding: www.archiefcalamiteitencongres.nl 19 april Algemene ledenvergaderingen KVAN Studiedag2005 17 april jaarlijkse erfgoeddag in Vlaanderen en Brussel Informatie: www.erfgoeddag.be februari 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 22