Breukelen Van Bilsen Consultancy Medewerker documentaire informatievoorziening m/v gemeente ARCHIEF COLLECTIEF WIE? ARCHIEF COLLECTIEF! Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl om binnen een jaar de achterstanden in ons dynamisch en semi-statisch archief weg te werken. iteratuur Het gevolg daarvan is de zogeheten 'gezinshereniging', waarbij ze hun vrouw en kinderen laten overkomen en hun pensions verruilen voor echte huizen en daardoor de armste wijken van de indus triesteden 'zwart' kleuren. Dan beginnen ook de eerste problemen tussen autochtonen en allochtonen. Maar daar gaat dit boek niet over, het stopt in 1975, het jaar waarin volgens de auteurs de periode der gastarbeiders ein digt en die van de allochtone Neder landers begint. Dat het boek kon worden geschreven, was op het nippertje. Schriftelijk materi aal over deze migratiegeschiedenis bleek onvoldoende aanwezig. Het moest dus grotendeels van de ooggetuigen zelf komen. Maar van de eerste generatie was inmiddels lang niet iedereen meer in leven en anderen waren verhuisd en onvindbaar geworden. De auteurs vinden het wenselijk dat het Tilburgs stadsmuseum en het Regionaal Archief Tilburg de verhalen van de gastar beiders gaan optekenen, hun foto's veilig stellen plus de voorwerpen die ze als nieuwkomers meebrachten: 'Het is een symbolisch gebaar van "wij horen er ook bij" als zulk materiaal hier wordt bewaard.' Het is een behartigenswaardige tekst, zeker anno 2004. Vlaamse Archief-, Biblio theek- en Documentatiegids 2005 (Vlabidoc), Adresboek van in Vlaanderen en Brussel gevestigde archieven, bibliotheken en documentatiecentra, zesde herziene uitgave ISBN 90-72679-28-8, 544 blz., 65,00 Deze publicatie is een naslagwerk voor degenen die hun weg willen vin den in de vele cultuurbeherende instel lingen in Nederlandstalig België. De uit gave bevat meer dan veertienhonderd adressen en contactpersonen en wordt om de twee jaar herzien. Verder bevat de gids meer dan honderd landelijke en regionale organisaties, samenwerkings verbanden en opleidingsinstituten en zestien elektronische discussielijsten als mede registers op namen, instellingen en personen. Een overzicht van het archief-, bibliotheek- en documentatie wezen completeert deze mooi verzorgde uitgave. Het wordt hoog tijd dat we in Ne derland de kop pen bij elkaar ste ken en de han den ineen slaan om een dergelijk naslagwerk uit te brengen. De gids is tevens als databank beschikbaar op de website www.wbad.be. (PB) Kriegsberichter. Nederlandse SS-oorlogsver- slaggevers 1941-1945 ISBN 90-77503-09-9, 424 blz., 29,90 Foute verslaggevers, een boek daar over bestond nog niet. Kriegsberichter voorziet in deze leemte. Gerard Groene veld combineerde archiefonderzoek (on der andere in het NIOD, het Bundes- archiv in Berlijn en de National Archives in Washington), literatuurstudie en oral history (interviews) en vervaardigde op basis daarvan een boeiende en goed lees bare publicatie. Kriegsberichter bevat de geschiedenis van de Duitse propagandacompagnieën (PK) en in het bijzonder het aandeel van de Nederlandse SS-oorlogsverslaggevers daarin. De auteur begint met een vrij uitgebreide beschrijving van de organi satie en historie van de Duitse PK, die waren opgezet volgens de strakke richt lijnen van Goebels. Zo was er een Gruppe Wort, een Gruppe Bild en een Gruppe Film. Toen in 1941 het Oost front tegen Rusland geopend werd ver trokken daar ook Nederlandse SS'ers naartoe, en daarbij bevonden zich PK- mannen. Deze oorlogsverslaggevers (propagandisten is eigenlijk een beter woord) vielen weliswaar onder de krijgs tucht, maar werden strikt genomen geacht niet aan gevechtshandelingen deel te nemen. De theorie strookte ech ter niet altijd met de praktijk. Naast de berichten van het Oostfront wordt in het boek ingegaan op andere oorlogsge bieden, zoals Kroatië, Italië en West- Europa. In hoofdstuk 8 geeft Groeneveld een soort minibiografieën van enkele foute verslaggevers, zoals de schrijver George Kettmann Jr. en de journalist Joop Pollmann (over wie in 2000 een biografie in stripvorm -Kraut- door zijn zoon Peter Pon- tiac verscheen). Er waren ruim vijftig Neder landse SS-oor logsverslagge vers, een naam lijst is op blz. 404 opgenomen. De mees ten van hen kwamen uit steden in het westen of het noorden van ons land. Vrijwel allemaal hadden ze enige journa listieke ervaring en ze waren bijna alle maal lid van de NSB. Het rijk geïllustreerde boek (met onder meer een kleurkatern, waarin fraaie pro- pagandaprenten zijn opgenomen) om vat 424 bladzijden en bevat als bijlage een cd met geluidsfragmenten van radioprogramma's uit de periode 1940- 1943. (PS) februari 2005 37 MCHIEFCQLLECTIEF Een samenwerkingsverband van ArchiefService Ike en Archidoc4u. Gespecialiseerd in: Achterstanden terugbrengen tot werkvoorraad Selectie op bewaren of vernietigen Inventariseren Vervanging personeel Advisering Coaching en begeleiding projecten Jaarlijkse inspectie en controle Quick scan ONZE KRACHT: WIJ KOMEN ZELF U kunt contact opnemen voor een brochure of een vrijblijvend gesprek met Archidoc4u M.R. de Zoete 06-21680597 Almere ArchiefService Ike J.H. Ike 06-20562063 Assen Archief Collectief www.archiefcollectief.nl Breukelen telt ongeveer 14.500 inwoners, drie woonkernen en enkele bedrijventer reinen. De gemeente combineert een rijke erfenis aan monumenten, een prachtig plas- sengebied en een beschermd weidelandschap onder de rook van de randstad met een levendige dorpsgemeenschap waarbinnen vee! gebeurt en vee! mogelijk is. Bij de gemeente werken - verdeeld over 5 afdelingen - 120 personeelsleden in een orga nisatie die zich kenmerkt door korte lijnen, een collegiale aanpak, persoonlijke aandacht en rechtstreekse contacten met inwoners. De afdeling Algemene Zaken telt zo'n 25 mede werkers en bundelt taken die voor het totaal van de organisatie onmisbaar zijn: een bodedienst, receptie, post- en archiefzaken, personeel en organisatie, communicatie, automatisering en juridische zaken (waaronder integrale veiligheid). Ter versterking van post- en archiefzaken zoeken wij een Het gaat om een tijdelijke fulltime vacature (56 uur per week) maar deze kan ook door twee parttimers (van elk minimaal 24 uur per week) vervuld worden. Meer informatie over de functie, functievereisten en arbeidsvoorwaarden vindt u op www.breukelen.nl, in de rubriek actueel/vacatures. Nog vragen? Bel (maandag t/m donderdag) of mail Micky Cohen de Lara, hoofd Algemene Zaken, tel. (0346) 26 04 44 of mickv.cohendelara@breukelen.nl. Solliciteren? Stuur binnen veertien dagen na verschijning van dit blad uw brief met persoonlijke gegevens naar P&O, Postbus 116, 3620 AC Breukelen. Mailen kan ook naar P&O via aemeente@breukelen.nl. Acquisitie nemen wij niet in behandeling. Vervolg van pagina 35 Kees Slager Signalementen door Patricia Böschen en Peter Sijnke. VVBAD, Antwerpen, 2004 Vlaamse Archief-, Bibliotheek Documentatiegids Gerard Groeneveld Uitgeverij Vantilt, Nijmegen, 2004 Kriegsberichter archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 20