Bookkeeper PreservationTechnologies nu mam 4 4. li fH 1 Werken, werken, werken! Archiefondersteuning Benelux specialisten in: - semistatische archieven - statische archieven - beeld- en geluidscollecties Adviseren Ondersteunen Beheren Julianalaan 30, 5707 HR Helmond. Tel. 06-53 99 99 63 06-53 95 57 58. www.archiefondersteuning.nl JANSSEN FILM AUDIO SERVICES A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229 - 211 211Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl Jate S&S -ff m] m der Dames. Maar liefst 44 dames uit de gegoede stand werden lid van het nieuwe genootschap. We komen daarbij namen tegen van bekende patriciërsfamilies als Van Citters, Van den Brande en Schorer. De gemiddelde leeftijd van de dames was 38 jaar en tweederde was gehuwd. Later zou dit veranderen. Natuurkundige genootschappen waren in de achttiende eeuw vrij algemeen. Soms stonden ze ook open voor vrou wen. In de tweede helft van de Eeuw van de Verlichting veranderde dit en werden het steeds exclusievere mannenbolwer- ken. Een verklaring waarom juist in Middelburg, weliswaar in de achttiende eeuw na een absolute bloeitijd in de zeventiende eeuw nog steeds een belang rijke stad, een Damesfysica werd opge richt is niet goed te geven. Ook Sturken- boom komt daar mijns inziens niet goed uit. Ik houd het op een samenloop van omstandigheden en de aanwezigheid van een bijzondere persoonlijkheid als Van de Perre. Feit is wel dat dit unieke damesgezelschap meer dan honderd jaar heeft bestaan. De leden kwamen regel matig in de wintermaanden bijeen en lie ten zich dan onderrichten door (manne lijke) docenten. In de negentiende eeuw verbeterde het (natuurkunde)onderwijs aanzienlijk en waren er 'concurrerende' genootschappen van vooral sociale aard (hulp aan minvermogenden), waaraan dames uit de betere kringen hun aan dacht geacht werden te geven. Uitein delijk waren er in 1887 nog maar zeven tien actieve leden van het Natuurkundig Genootschap der Dames. De gemiddelde leeftijd was toen 57 jaar en negen van hen waren ongehuwd. Sturkenboom heeft uitgebreid onderzoek verricht in met name het Zeeuws Archief en de Zeeuwse Bibliotheek. Achterin haar boek heeft ze een naamlijst van alle ach terhaalde leden van het genootschap opgenomen (blz. 315-323). 'De elektrieke kus' bevat zeventig tamelijk kleine en helaas veelal slecht afgedrukte afbeeldin gen, waarvan de herkomst of verblijf plaats niet steeds correct is vermeld. De tekst bevat enkele feitelijke onjuistheden (bijvoorbeeld over het nieuwe havenka naal dat Middelburg met het Veerse Gat, i.e. de Oosterschelde, en niet met de Westerschelde verbond, blz. 197, en over de schouwburg, blz. 207). Deze kleine onvolkomenheden laten onverlet dat 'De elektrieke kus' een goed en goed geschreven boek is. De auteur laat de zes hoofdstukken van haar 336 blz. tellende boek telkens beginnen met romanachtige beschrijvingen van ge beurtenissen. Beschrijvingen die op de bronnen stoelen en ervoor zorgen dat je als lezer meteen 'in de materie zit'. Daarnaast is dit een belangwekkende publicatie aangezien er uitgebreid inge gaan wordt op de rol van de vrouw in de kennisvergaring in de achttiende en negentiende eeuw op het gebied der natuurkunde. ISBN 90-71840-64-6, 176 blz., 18,75 De tegenstelling kon bijna niet groter zijn. Drie dagen na de moord op Theo van Gogh, terwijl de emoties hoog oplie pen over de vermeende dreiging vanuit de Marokkaanse en Turkse gemeenschap, werd in Tilburg een boek gepresenteerd, dat vanaf de eerste tot de laatste pagina de tegenovergestelde sfeer ademt. Het boek 'Werken, werken, werken!' vertelt de geschiedenis van de gastarbeiders in Tilburg tussen 1963 en 1975. Het is een geschiedenis die grotendeels verteld wordt door de gastarbeiders zelf en door de Nederlanders die in het eerste decennium met hen te maken hadden. De journalist Paul Spapens heeft ze opge zocht en geïnterviewd en vervolgens hun verhalen grotendeels in zijn eigen be woordingen opgeschre ven. Daar door is het geen echt oral history- boek gewor den, maar een verhaal uit de tweede hand. Dat is jammer, want de korte fragmenten achterin het boek, waarin ze zelf wél aan het woord komen, bewijzen dat het boek voor een veel groter deel gedragen had kunnen worden door de (levens)verhalen der gastarbeiders zelf. Ondanks dat bezwaar is het een leerzaam boek voor iedereen die een mening heeft over de allochtonen in ons land. Al was het maar om ons de geschiedenis nog eens te herinneren en ons te realiseren hoe ze ooit in ons land werden ontvangen. Als de eerste elf mannen - die door een paar Brabantse bedrijven in Turkije zijn geron seld - in 1963 op het station van Tilburg arriveren, is de halve stad uitgelopen en speelt de harmonie een welkomstmars, geëscorteerd door drie fabrieksdirecteuren. In de weken erna maken de Tilburgers ruzie over de vraag wie als eerste een Turk thuis mag uitnodigen. Een halfjaar later doen ze al volop mee aan het carnaval, waar ze blijkens de foto's succes hebben bij de Brabantse dames. Hoe welkom ze zijn merken de Turken ook op een andere manier. Al snel krijgen ze in hun pension bezoek van andere werkgevers, die hen graag in dienst wil len nemen. Vreemd is het dus niet dat die eerste Turken snel worden aangevuld met nieuwe landgenoten, die maar wat graag komen. Want de ontvangst in andere plaatsen was even enthousiast als in Tilburg. En zo kan het gebeuren dat de 22 Turken en drie Marokkanen die er in 1960 in heel Nederland te vinden zijn, vijf jaar later zijn vermeerderd tot respectievelijk 9000 en 4500. In de loop van de jaren zeventig gaat de groei nog sneller. Steeds meer gastarbeiders komen dan immers tot het inzicht dat ze maar beter het idee kunnen laten schieten om na een paar jaar geld verdienen terug naar hun vader land te gaan. Ze besluiten hier te blijven. 35 AoB Film scanning (pos.-neg.) naar (digitaal) video - DVD Reparatie/reiniging 8 -16 - 35mm film Omblikken - labelen - archief gereedmaken van films Re-recorden geluid: - verbetering optisch geluid - bewerking - mixage perfotapes (16-17,5mm) - overzetten M.C.'s en ƒ4" tapes naar b.v. CD-R Film Supplies: Aan- en afloopstroken 8 - 9,5 -16 - 35mm Perfotapes 16 -17,5 - 35mm Producent van 'Crystal Clear' lastapes 8 -16 - 35mm Perforatie reparatietape voor 16 en 35mm Plakpersen voor (S)8 - 9,5 -16 -17,5 - 35mm Importeur van filmblikken (o.a. staal gegalv.) voor 8 -16 - 35mm Vinegar Syndrome tester Keizersveld 31, 5803 AM Venray Holland TeL(0478) 63 03 00, Fax (0478) 69 00 07 E-mail: info@janssenfilm.com Internet: http://www.janssenfilm.com sales, rental services Benelux 109 nummer t Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt in de eerste week van maart 2005. ODDff p Vervolg van pagina 33 Peter Sijnke Jan Stads, Paul Spapens en Henk van Doremalen Nederlands Centrum voor Volkscultuur, Utrecht, 2004 Lees verder op pagina 37 ken, werken, werl februari 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 19