Calamiteiten Verzekering i Calamiteitenposter Gratis te bestellen Calamiteitenservice, zorg en beheer 1 isotronj Een beredderingsabonnement op de DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: Bijna 500 instellingen hebben al een calamiteitenverzekering van DocumentenWacht Ondersteuning bij het behoud en beheer van archieven, bibliotheken, collecties en verzamelingen. Diensten DocumentenWacht was en in andere de gemeentepolitie of marechaussee. Voor de analyse van de invloed van 'omstanders' op de overlevingskansen van de joden is met name de mate van verzuiling in de gemeentes onderzocht, uitgaande van de hypothese dat naarma te er meer verzuiling was (d.w.z. minder integratie en minder sociale relaties tus sen de 'zuilen') het moeilijker zou zijn voor joden om onderduikmogelijkheden te vinden. De 'tegenstanders' zijn de actieve leden van het verzet. Aangezien er niet genoeg gegevens zijn om een analyse van het gehele land te maken, hebben de auteurs de gemeentes van Overijssel onderzocht in een poging vast te stellen in hoeverre de politieke en religieuze achtergronden de sterkte van het plaatselijke verzet beïnvloedden en met name in welke mate de omvang van verzetsactiviteiten met de overlevingskans van joden samen hing. Daarna zijn demografische gegevens over de slachtoffers zelf geanalyseerd tegen over de overlevingskansen, waaronder geslacht, leeftijd, nationaliteit, sociale klasse en tijdelijke vrijstelling. Gezien het gebrek aan voldoende landelijke gegevens zijn deze factoren voor de gemeentes in de provincie Utrecht geanalyseerd. De laatste twee hoofdstukken van het boek testen de hypotheses die op dynami sche wijze tijdens het werk werden opge steld en ten slotte wordt er een multilevel- analyse uitgevoerd waarmee de verschil lende factoren tegen elkaar en tegen de overlevingskansen worden afgezet. Vele resultaten van het onderzoek van Croes en Tammes versterken bestaande veronderstellingen over de factoren die een rol speelden bij de overlevingskan sen van joden in Nederland, maar er zijn ook een aantal opvallende resultaten, die bestaande opvattingen lijken tegen te spreken. Zo bleek bijvoorbeeld dat in gemeentes met een overwegend katholie ke bevolking de overlevingskansen groter waren. Bovendien bleken de overlevings kansen kleiner naarmate het plaatselijke verzet actiever was. Zoals de auteurs zelf concluderen, kan dit soort statistisch onderzoek alleen feiten vaststellen, maar niet de redenen daar voor. Dit vereist verder uitgebreid onder zoek. Er bestaat geen twijfel dat vergelij king van de resultaten van dit onderzoek met vergelijkbaar plaatselijk onderzoek in andere landen kan aantonen of lokale karakteristieken het landelijk gemiddelde misschien meer beïnvloeden dan de ver onderstelde nationale verschillen. Dit is geen makkelijk boek. De gekozen titel, ontleend aan een toespraak van één van de Nazivertegenwoordigers in Nederland, geeft niet alleen duidelijk aan met welk verschrikkelijk onderwerp dit onderzoek zich bezighoudt, maar nog meer welke verwrongen ideologieën ach ter deze gebeurtenissen stonden, leder die zich betrokken voelt bij deze donkere periode, en speciaal wie zelf vele familieleden onder de slachtoffers heeft, zal het aanvankelijk moeilijk vinden het enorme leed in uitgebreid geanalyseerde statistische tabellen 'uitgemeten' te zien. Doch bij verder lezen wordt duidelijk dat dit soort analyses een belangrijke bijdra ge kunnen leveren aan het beter begrij pen van deze trieste periode. Ik moet hier meteen aan toevoegen dat de auteurs erin zijn geslaagd het boek toch leesbaar te houden. De tabellen en statistische analyses worden voortdurend onderbroken met archiefstukken die in verhalende taal plaatselijke gebeurtenis sen weergeven en die het menselijk leed, en vaak de menselijke wreedheid, van achter de cijfers naar voren brengen. De duidelijke onderverdeling in hoofdstuk ken met ieder een eigen conclusie, maken het boek ook bruikbaar als naslagwerk voor wie meer materiaal zoekt over één van de 'actoren' die worden besproken. De elektrieke kus. Over vrouwen, fysica en vriendschap in de 18de en 19de eeuw ISBN 90-457-0013-1, 336 blz., 22,50 Dorothee Sturkenboom heeft een mooi boek over een bijzonder gezelschap geschreven. Bovendien draagt het boek een intrigerende titel, die verwijst naar een populaire proef met een elektriseer machine, waarbij een dame 'onder stroom gezet werd' en waardoor letterlijk de vonken eraf sprongen als een heer haar wilde kussen. De titel is tevens op te vatten als een metafoor voor de aantrek king en afstoting tussen vrouwen en de sterk opkomende natuurwetenschappen in de achttiende en negentiende eeuw. Tijdens een congresbezoek in Austin, Texas, hoorde de auteur voor het eerst van het bestaan van het Natuurkundig Genootschap der Dames te Middelburg. Met een Amerikaans stipendium begon zij enkele jaren later met een onderzoek naar dit unieke gezelschap, dat voor zover bekend de eerste natuurweten schappelijke vereniging voor vrouwen is geweest en dat bestond van 1758 tot 1887. Helaas bleken er slechts weinig archiefstukken van dit genootschap over geleverd te zijn. Meer was te vinden over het 'moedergenootschap' van de Dames- fysica, het Natuurkundig Gezelschap. Ook diverse familiearchieven leverden de nodige gegevens op. Johan Adriaen van de Perre, prominent lid van het Middelburgse Natuurkundig Gezelschap en enthousiast liefhebber van natuurkundige experimenten (hij publiceerde weerwaarnemingen en liet in 1784 de eerste Zeeuwse luchtballon op), was de grote promotor en eerste voorzit ter van het Natuurkundig Genootschap 33 DocumentenW acht l/ 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in shockfreezer tot minus 40 graden, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering 24 uurcalamiteitendienst Collectie- en depotinspecties Schade rapporten, schade-inventarisatie en restauratieplannen Schimmel-, insectenbestrijdingen reiniging van collecties s/ Ontijzeren, ver- en herverpakken Massa ontzuring Geconditioneerde archiefopslag Archief- en bibliotheekverhuizing van stelling tot stelling DocumentenWacht is een service van restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie DocumentenWacht is de exclusieve partner van Isotron Nederland BV voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. 1 STERKEN m ATELIER m Wat te doen bij een calamiteit, alle informatie die nodig is om snel en juist te handelen staat op deze poster. U kunt deze poster gratis bestellen bij DocumentenWacht 055-5423147 of www.documentenwacht.nl De Cloese 7-9, 7339 CM Ugchelen (Apeldoorn) T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. lnfo@sterken.nl Meer informatie op www.documentenwacht.nl - www.sterken.nl - www.isotron.com Vervolg van pagina 31 Yossi Beck MA is afgestudeerd in de politie ke wetenschappen en werkt als directeur van de afdeling Ontwikkeling en Reclassering bij het Israëlische gevangeniswezen. Dorothee Sturkenboom Uitgeverij Augustus, Amsterdam/Antwerpen, 2004 Lees verder op pagina 35 februari 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 18