door inventarissen de praktijk In november 2004 zijn de Amster damse gemeentelijke secretariële archie ven uit de periode 1970-1990 formeel overgedragen aan het Gemeentearchief Amsterdam: 35 archieven, in totaal onge veer 288 strekkende meter. Het betreft een roerige periode uit de geschiedenis van de stad. In de archieven is onder meer infor matie te vinden over het Vondelpark als slaapplaats voor jongeren, de ontruiming van de Lucky Luyk, de Nieuwmarktrellen en het inhuldigingsfeest op 30 april 1980 ('geen woning, geen kroning'). Naast dos siers met bestuurlijke stukken zijn er ook dossiers waaruit de persoonlijke reactie blijkt van de burgers op de gebeurtenis sen. Zo is in het archief van het Kabinet van de Burgemeester een dossier te vinden met klachten van burgers over het optre den van de politie tijdens de ongeregeld heden bij de inhuldiging van Beatrix. Onderzoek op basis van deze nu openbaar geworden archieven zal wellicht nieuw licht kunnen werpen op het handelen van het gemeentebestuur in deze periode. De inventarissen op de archieven zijn opgenomen in een nieuw zoeksys teem op de website van het gemeentear chief. Hiermee zijn deze - en alle andere inventarissen van het gemeentearchief - voor een breed publiek online beschik baar geworden. Maar zijn de gegevens dan ook vindbaar op het web? Voor iemand die onderzoek wil gaan doen naar reacties op de ongeregeldhe den tijdens de inhuldiging van Beatrix hoeft het niet vanzelfsprekend te zijn dat het Gemeentearchief Amsterdam een goed startpunt voor dit onderzoek is, en dat daarbij bovengenoemd dossier uit de secretariële archieven een waardevolle bron zou kunnen vormen. In de praktijk begint een zoektocht naar informatie op het web steeds vaker met het intikken van één of meerdere zoektermen in een zoekmachine zoals Google, Alta Vista of Yahoo. Op basis van de opbrengst volgen eventuele vervolgstappen. Een belangrijke beperking van internet- zoekmachines is echter dat ze alleen in de 'bovenste laag' van een website kijken, dat wil zeggen in de tekstuele informatie in de HTML-web- pagina's en eventueel hier aan toegekende meta-tags. Inhoud in achterliggende databases wordt niet door zocht. Dit betekent dus dat zonder extra maatregelen ook de inventarissen via de zoekmachines niet doorzoek baar zouden zijn. De zoeker die via Google naar reacties op de inhuldiging van Beatrix zoekt, zou op basis van de gangbare zoekmetho- dieken bovengenoemde brie ven dus waarschijnlijk nooit te lezen krijgen. Om deze reden was optimale vind baarheid van de gegevens op het web een wezenlijk aan dachtspunt bij de ontwikke ling van het nieuwe zoeksys teem. De bouwer van het zoeksysteem - Toutatis Internet Publishing Software - heeft een volledig nieuwe techniek ont wikkeld waarmee de inhoud van de inventarissen door zoekmachines geïn dexeerd wordt. Als we in Google bijvoor beeld zoeken op 'reacties burgers ongere geldheden inhuldiging' dan krijgen we het volgende resultaat te zien: Google p Door op de link te klikken opent de inventaris zich in uitgeklapte vorm en worden de zoektermen geel gemarkeerd weergegeven. Hoe gaat dit in zijn werk? Met de vorm en structuur van de gegevens zoals die aan het publiek worden gepresen teerd kunnen robots van zoekmachines zoals gezegd niet veel beginnen. Om de inhoud van de inventarissen voor zoek machines toch doorzoekbaar te maken, worden er binnen de applicatie twee ver sies van de inventarissen gepubliceerd. Eén versie bevat de structuur en gegevens voor presentatie aan de bezoeker. De tweede versie bevat een compleet over- 2 4 de praktijk zicht van alle inventarissen en bestaat uit louter 'platte tekst'-gegevens. Dit over zicht is zodanig opgebouwd dat robots de inhoud optimaal kunnen begrijpen. Voor menselijke consumptie is het echter niet geschikt en alleen robots hebben daarom toegang tot deze versie. Dit is mogelijk omdat de meeste robots zich keurig iden tificeren aan de server. Robots die dat niet doen worden 'ontmaskerd' omdat er een continue monitoring van het verkeer op de server plaatsvindt. Het doorzoekbaar maken van de inventarissen met behulp van deze methodiek is één, maar hiermee zijn twee andere aspecten - snelheid en gebruikersvriendelijkheid - nog niet gegarandeerd. Inventarissen zijn com plexe bestanden die enkele megabytes groot kunnen worden. Het binnenhalen van een dergelijk bestand zou zelfs met een breedbandverbinding enkele secon den duren, en dat is niet acceptabel. Er is daarom gekozen voor een oplossing waarbij de inventarissen in de versie voor het publiek worden opgeknipt in soms wel duizenden losse 'snippers' die elk afzonderlijk gedownload kunnen wor den. Hierbij wordt gebruik gemaakt van Inhoud inventarissen Gemeentearchief Amsterdam volledig doorzoekbaar voor zoekmachines op het web een technologie die in de nieuwe versies van Internet Explorer (vanaf 5.5), Mozilla en Netscape beschikbaar is en waarmee via JavaScript tekstuele infor matie 'on the fly' binnengehaald, doorge stuurd en ingevoegd kan worden op de pagina. Bij het laden van een inventaris wordt met behulp van deze techniek niet de hele inventaris geladen, maar alleen de snippers uit dat deel dat is opge vraagd. JavaScripts op de pagina vertellen vervolgens hoe die losse snippers tot een leesbaar, hiërarchisch geheel moeten worden herleid. Deze dynamisch opgebouwde pagina's zijn verder voorzien van een zoekfunc tionaliteit die ervoor zorgt dat het 'zware' werk door de computer van de gebruiker wordt uitgevoerd en de interactie met de server zo beperkt mogelijk wordt gehou den. Dit heeft twee voordelen: zoekacties verlopen zeer snel (mits de gebruiker over een moderne computer beschikt) en de server wordt een stuk minder belast. Dit laatste zorgt weer voor een bijzonder korte responsietijd van de server. Omdat de hoeveelheid dataverkeer met deze techniek tot een absoluut minimum kan worden beperkt, levert het naast een snelle afhandeling van zoekvragen tevens een aanzienlijke kostenbesparing op. Voor een gebruiker die vanuit het resul taat in een zoekmachine doorklikt naar een inventaris lijkt het alsof de zoekma chine zich in de vertakkingen van de pagina 'graaft'. Dit is echter geen techno logie die van de zoekmachines afkomstig is, maar een samenwerking tussen de brute kracht van een 'platte tekst'-zoek- machine en de interne, relationele data base van het Gemeentearchief. De appli catie zorgt er door de publicatie van twee verschillende versies voor dat de gege vens uit de relationele database zowel naar de zoekmachines als naar de bezoe kers worden vertaald. Op het moment dat een bezoeker vanuit de internetzoek- machine - die door de 'platte tekst'-versie zoekt - doorklikt naar een inventaris wordt de zoekopdracht doorgekoppeld naar de publieksversie. Hier herkent de JavaScript-software dat de vraag uit een zoekmachine afkomstig is en op basis van de zoekopdracht wordt vervolgens een uit snippers bestaande inventaris opgebouwd. Het aantal bezoekers op de website is na de lancering van het zoeksysteem met meer dan honderd procent gestegen. Daarnaast neemt ook het aantal vragen van bezoekers via telefoon en mail, en het aantal bezoekers op de studiezalen toe. Vaak vertellen bezoekers dat ze naar aan leiding van de inventarissen op het web een stuk willen raadplegen. We kunnen dus zonder meer stellen dat het doorzoek baar maken van de inhoud van databases voor internetzoekmachines een belangrij ke en relevante stap is in de ontwikkelin gen van online-zoeksystemen. Maar zijn we er nu met deze techniek? Het antwoord hierop is dat we het vooral moeten beschouwen als een eerste stap in de toepassing van een methodiek die nog verder ontwikkeld en verfijnd kan worden. Opbrengsten na zoekacties in een zoekmachine op termen die in alge mene zin al veel voorkomen zitten bij voorbeeld nog relatief ver achter in het resultaat. Ook vereist een goede match - en dus opbrengst - dat de termen vrij nauwkeurig met elkaar overeenkomen. Verdere ontwikkeling zowel aan de kant van het zoeksysteem als de zoekprogram ma's op het internet zijn dus zeker nog aan de orde. Daarnaast ligt er ook een taak bij de archiefontsluiters, omdat bij het maken van beschrijvingen terdege rekening moet worden gehouden met het gedrag van de zoeker. Terminologie die aansluit op het dagelijkse taalgebruik vergroot de vindbaarheid. Webstatis tieken kunnen hierbij verder een waarde volle bron vormen. En ten slotte, een logische volgende stap in de digitale dienstverlening is uitbrei ding met een mogelijkheid om de archiefstukken daadwerkelijk via het web te kunnen raadplegen, bijvoorbeeld via een on-demand-scanfunctie. Dat we in de inventarisbeschrijvingen de reacties van burgers op de ongeregeldheden bij de inhuldiging van Beatrix nu via Google kunnen vinden is mooi, maar daarna wil len we natuurlijk ook gewoon door kun nen klikken en die brieven kunnen zien en lezen. Kortom: wordt vervolgd. 25 Door Mare Holtman* De inhoud van alle online-inventarissen van het Gemeentearchief Amsterdam is voor zoekmachines op internet doorzoekbaar gemaakt. Dit heeft geresulteerd in een stij ging van het aantal bezoekers op de websi te met meer dan honderd procent. DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM No. 470/80 Kab.Bm. Amsterdam, 11 november 1982 Beste Jolanda en Ilonka, Jullie brieven heb ik met belangstelling gelezen. Ik vind het erg aardig dat jullie mij schrijven over de rellen in Amsterdam. Gelukkig is het nu weer rustig en is alle schade hersteld. Dat heeft een boel geld gekost. Maar veel erger is natuurlijk dat allerlei mensen gewond zijn geraakt. Politieagenten, die de rellen moesten laten ophouden, en jongens en meisjes, die bij de rellen waren. Ik hoop dat dat nooit weer gebeurt in Amsterdam. Uit jullie brieven blijkt dat jullie nooit rellen willen maken. Daar ben ik blij om. Met vriendelijke groeten, Ilonka Kroon en Jolanda Asbreuk, Basisschool De Wiekslag, klas 6 A, B. v. Ommenstraat 34, 7651 BS TUBBERGEN. Inventarissen online Hel Internal readies burgers ongeregeldheden inhuldig" Zoeken Hel web doorzoeken r Zoeken in pagina's in hel Nederlands Resultaten 1 - 5 van circ Inventaris Archief van het Kabinet v; Koningin Beatnx. 30 apnl 1960 Readies van bnirjeis op de aanpak van de ontjeieijeldlieilen tijdens de Inhuldiging, mei beantwoording, garneenltarchiel amslerdam nl/ «rchiw»n/cii/inwnl*ru/3Q004 html I0lk In tuttig Goi'^wyanjioe won Gemeente Amsterdam Raadsanffie POF/Adobe Aerobe! - HTML versie een melding dat er opnieuw sprake was van ongeiegehlheden In de leedles op wat er gebeurd is. zie transparantie in aan te brengen zodat buigeis zelf kunnen wa-w kmstei.lam ••ir(ontent','f>joe'..'HlVM.'M3d'i4 in iy ,:i.,6 .n-ui j..n 'r,)i POF/Adobe Aorobat HTML versie 1905) en verslag van erewacht in Amsterdam bij de Inhuldiging van Koningin 184 Verslag evacuatie Nederlandse htugais bij de Wisselmeren en de geïnterneerden FOKifrontpaae Nieuws Woede over ME optreden Nitmeoen Aanleiding voor deze wens zijn de ongeregeldheden op hemehaartsdag in Bij de politie zijn inmiddels door buigeis al aangiftes 41 views 143 leedles, reageer. frontpage lok nl'news fokhd'Wi4 - H41 Toegevoeiide zoekresultaten In tajhr - and Toch gaven de buigeis de stnjd voor een Ondanks de vele ongeiegeldheden en verwoestingen, was de overwegend katholieke Vlaanderen heftige reacties uit met in-'-'-' wi.im/,ii/i/zi.'ii' ".uiAUjiceowa.7F,i7. Archief van het Kabinet van de Burgemeester Toegangarv 30004f "nucha aangatagenhpdan -oarbald Iscntpptnix* zorg lonfwthkiïlrng an - oovoading rtdigia jreacues burgers ong 52-665 Uodoworiong 00 Oraalboakvooranbr 1960-1900 i7-0/i Stukksn oetroirvnda d» 'nMiMtging v Raactlss van burgars op de aanpak vai da inhuldiging, mal beantwoording 1980- Vargadaralukkan van de Mlnlatentle Werkgroep Troonswisseling, met aantekeningen en nontles van an voor da burgemeester ri Koningin eeatra, 30 april de ongeregeldheden tijdens Twee verschillende versies archievenblad februari 2005 - 1 siëSös Dynamisch opgebouwde pagina's Verdubbeling aantal websitebezoekers Mare Holtman is senior medewerker digitale informa tievoorziening bij het Gemeentearchief Amsterdam. Websites Zoeksysteem en statistieken (openbaar): gemeentearchief.amsterdam.nl Bouwer: toutatis.com Een test op het zoeksysteem: www.archieven.org februari 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 13