W landelijke archievendag landelijke archievendag! I A Impressies van de Landelijke Archievendag Groninger Archieven In samenwerking met het Huis van de Groninger Cultuur en Vereniging Stad en Lande heeft het RHC Groninger Archieven op 30 oktober de 'Dag van de Groninger Geschiedenis' georganiseerd. Deze dag stond in het teken van het thema 'Ter Leeringhe ende Vermaeck', wat terug te zien was in de activiteiten die plaatsvonden. Zo werd de dag geo pend door 'Ubbo Emmius' (zie de foto), las 'Jan Goeverneur' voor uit eigen werk, werden er diverse lezingen gehouden en kon men een broescursus Gronings vol gen van een strenge schoolmeester, zoals dit in vroeger dagen op school ging. Daarnaast was er een theatervoorstelling voor kinderen waarin oude Groninger sprookjes tot leven kwamen en werden twee oude films getoond waarbij livemu ziek werd gespeeld. Tal van historische verenigingen en boekhandelaren presen teerden zich op de informatiemarkt, waar ook een gemeenschappelijke stand aan wezig was voor de archieven van ver schillende gemeenten en waterschappen. Tijdens rondleidingen door de depots werden bijzondere stukken van het archief getoond. En tussen alle activi teiten door zorgde de muziek groep Torf voor gezellige dansmuziek en kon men buiten van een kleine kermis en gratis pof fertjes genieten. De dag werd afgesloten met een Groninger Geschiedenisquiz waarin het publiek zijn kennis over Groningen kon tes ten en uiteindelijk drie kandidaten voor de prijs streden. Al met al kunnen wij terugkijken op een zeer ge slaagde dag waar ruim 1500 bezoe kers op af zijn gekomen. (Monique Banda) Zeeuws Archief De eerste Landelijke Archievendag was voor het Zeeuws Archief een geslaagd eve nement! Veel nieuwsgierige bezoekers, van jong tot oud, wilden graag eens een kijkje nemen in de schatkamers van hun regiona le geschiedenis. En oog in oog staan met oude en belangrijke documenten, die stuk voor stuk een verhaal vertellen uit de roem- ruchte Zeeuwse geschiedenis. Veel belang stelling was er voor een brief van Michiel de Ruyter van 27 september 1666, ten tijde van de Tweede Engelse Oor log, geschreven aan boord van het admi raalsschip De Zeven Provinciën dat dan zeven mijl van Duinkerken ligt. Naar aan leiding van brieven die De Ruyter ontving van de Staten Generaal en van raadspen sionaris Johan de Witt, klaagt hij bij de Staten van Zeeland over het ontoereiken de aantal schepen om iets uit te kunnen richten. Maar ook de fraai uitgevoerde alba amico- rum, voorlopers van het ons bekende poë ziealbum, wekten veel bewondering. Het opmerkelijke feit dat deze fraai uitgevoerde vriendschapsboekjes ontstaan zijn onder studenten, mannen derhalve, en pas tegen het eind van de negentiende eeuw bij meisjes in zwang kwamen, bleek bij velen onbekend. Andere geliefde toppers waren het oudste stuk uit de schat kamers van het Zeeuws Archief, te weten een oorkonde uit 1189 waarin de bisschop van Utrecht de parochianen van Hogelande toestem ming verleent voor de stichting van een eigen kapelletje, enke le fraaie brocaatpapie- ren schriften uit de Rekenkamer van Zeeland (achttiende eeuw) en de uit spraak in een geschil tussen West watering en Oud-Nisse door prins Willem van Oranje in 1582. Veel bezoekers gingen vervolgens direct naar de studiezaal om daar stukken op te vragen uit de eigen familiegeschiedenis. Daarnaast waren de meeste bezoekers vooral ook geïnteresseerd in demonstraties op het restauratie-atelier. Hoe worden aangevreten perkament, beschadigde kaarten en beschimmelde boeken gecon serveerd en gerestaureerd? Goed bekeken werden bovendien de pas uitgekomen documentaire 'De Draad, een zoektocht naar klein-België' door de Zeeuwse filmmaker Rieks Soepenberg en de tentoonstellingen 'Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden' en 'Suriname in beeld'. Het Zeeuws Archief mocht op deze dag ruim 330 bezoekers verwelkomen. (Marjan de Kort) Streekarchief Hollands Midden De eerste Landelijke Archievendag op 30 oktober op het Streekarchief Hollands Midden was een groot succes. Bijna hon derd mensen brachten die dag een bezoek aan het streekarchief om kennis te maken met de diensten van het archief of deel te nemen aan de activiteiten. Veel animo was er voor de verkoop van dubbele foto's. Ook de rondleidingen langs de depots, waarbij onder andere diverse bijzondere boeken, archiefstuk ken, kaarten en oorlogsaffiches getoond werden, trokken veel belangstelling. Daarnaast kon men oude foto's laten determineren door een deskundig panel. Vragen over bijvoorbeeld de ouderdom van foto's werden hier opgelost. Menigeen is tevredengesteld en wijzer vertrokken. Foto: www.govda.com Op het programma stonden verder nog demonstraties van het gebruik van de website van het streekarchief voor allerlei onderzoek en een videopresentatie van oude filmpjes van Gouda. (J.W.E. Klein) Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie Als thema voor de Landelijke Archie vendag had het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie gekozen voor Egodocumenten van de oorlog. Het NIOD bezit duizenden egodocumenten, waarin bekende en onbekende Nederlanders hun ervaringen tijdens de oorlog hebben verwoord. In de hal van het instituut was speciaal voor deze dag een tentoonstel ling van originele dagboeken ingericht. Deze expositie is nog te zien tot 31 december 2004. Ook uit brieven spreekt de oorlog. Brieven over alledaagse din gen, maar ook aangrijpende afscheids brieven geschreven net voor een terecht stelling. Een aantal daarvan werd bij de ingang van het depot tentoongesteld. In de buitenhal werden doorlopend filmfrag menten vertoond van het dagelijks leven tij dens de bezetting. Daarnaast werden er lezingen gehouden over de bewerking van dagboe ken die de aandacht trokken van veel bezoekers. Hoe wordt een dagboek bewerkt en toegankelijk gemaakt voor het publiek? Ook de rond leidingen door het gebouw en in het depot waren zeer gewild. De boekentafel die het NIOD had ingericht voor de ver koop van oude oorlogsboeken trok even eens veel belangstelling. Wij hopen dat het publiek dat het NIOD bezocht een goede indruk heeft gekregen van ons werk en van het belang documenten uit de oorlog te bewaren. Heeft u een dag boek of brieven van uzelf of andere fami lieleden of vrienden in huis en zoekt u er een goede bestemming voor, dan kunt u bij het NIOD terecht. Wij zorgen ervoor dat het geschikt wordt gemaakt voor inzage en onder goede klimatologische omstandigheden wordt bewaard. Dat was de boodschap. Of we daarin geslaagd zijn, zal de tijd leren. Voor ons was het een dag om met plezier op terug te kij ken. Tussen de 120 en 150 mensen heb ben het NIOD bezocht. Voor een groot deel mensen die anders niet gauw een bezoek aan het NIOD brengen, maar wel belangstelling hebben voor de oorlog en alles wat daarmee samenhangt. Zij kre gen nu de gelegenheid om rond te kijken en kennis te maken met de wijze waarop de collecties van het NIOD worden bewaard en toegankelijk gemaakt. (Elly Touwen-Bouwsma) Rijksarchief in Noord-Holland Het Rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem werd druk bezocht op de Landelijke Archievendag. Hier was een speciale dag georganiseerd rond het thema onderwijs. Voor deze dag had het Historisch Museum Zuid-Kennemerland een klein schooltje ingericht met school banken en oude schoolplaten. Tegen de 500 bezoekers bezochten het archief voor een lezing of een rondleiding door depots en restauratieatelier. Velen beke ken ook de tentoonstelling van klassenfoto's waarvoor de bezoe kers zelf oude foto's hadden laten scannen. Een deskundige uit het Rijksmuseum, Hans Roosenboom, kreeg de hele dag bezoekers met oude foto portretten om die te dateren. Ook de index op de notariële archieven en de index op de archieven van het vredegerecht Haarlem 1811-1838 werden veelvuldig geraadpleegd. De medewerkers en de vrij willigers van het Rijksarchief in Noord- Holland kunnen op een succesvolle dag terugkijken. (Annabella Meddens) Regionaal Archief Tilburg Het begon allemaal met de publici teit rondom het dagboek van Helga Deen en eindigde met een goed bezochte open dag tijdens de eerste Landelijke Archievendag op zaterdag 30 oktober. Twee weken lang was het in het Regionaal Archief Tilburg een drukte van belang. Een korte terugblik. Na anderhalve week media-aandacht in binnen- en buitenland was het zaterdag 30 oktober Landelijke Archievendag. Tilburg had gekozen voor het thema 'archiefschatten rond oorlog en bevrij ding'. Er werden veiligheidsmaatregelen genomen: extra bewaking, een extra beveiligde vitrine, overleg met hulpdien sten. Uiteindelijk was de organisatie van de dag goed in de hand te houden. Er was geen onhandelbare stormloop, maar het bleef bij een gezellige drukte. Zonder lange wachttijden maakten ongeveer 550 Tijdens de Landelijke Archievendag in Tilburg lieten bezoekers, jong en oud, ballonnen op met een (vredes)wens voor de toekomst. bezoekers van de gelegenheid gebruik om een kijkje te nemen in het onderzoe kerscentrum en het ondergronds archief depot. Daarnaast bekeken zij historische films en archiefdocumenten over oorlog en bevrijding, en woonden zij diverse demonstraties bij. Natuurlijk sloeg nie mand het dagboek van Helga Deen over. (John Boeren) Streekarchivariaat Regio Achterhoek In het kader van de Landelijke Archievendag was door het Streek archivariaat Regio Achterhoek gekozen voor het thema 'boerener ven in Achterhoek en Liemers'. Er was een tentoonstelling ingericht met stukken uit zeer uiteenlo pende 'agra rische' archieven. Ruime aan dacht werd geschonken aan het feno meen van de wis selwerking tussen boerderij- en familie namen en welke mogelijk heden en onmogelijkheden die kan ver oorzaken. Een uitgebreide leestafel maak te het geheel compleet. Er werden flink wat bezoekers ontvangen, vooral 'nieuw' publiek, mensen die nog niet eerder een archief hadden bezocht. Kortom, een geslaagde dag die zeker voor herhaling vatbaar is. (Henk Nijman) Het Utrechts Archief Voor HUA was 30 oktober al weer de vierde open dag, we krijgen onderhand routine! Het aantal bezoekers was lager dan in voorgaande jaren, maar ze von den het zelf al druk genoeg. De redenen voor hun bezoek waren uitermate geva rieerd. Eén bezoeker vertelde dat hij als

Archievenblad | 2004 | | pagina 8