Calamiteiten Verzekering Calamiteitenposter Gratis te bestellen Calamiteitenservice, zorg en beheer Gemeentearchief Delft zet onderwerpen voor on line 1 1 isotronU Een beredderingsabonnement op de DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: ^16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in shockfreezer tot minus 40 graden, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering Bijna 500 instellingen hebben al een calamiteitenverzekering van DocumentenWacht Ondersteuning bij het behoud en beheer van archieven, bibliotheken, collecties en verzamelingen. Diensten DocumentenWacht 24 uurcalamiteitendienst l/ Collectie- en depotinspecties l/ Schade rapporten, schade-inventarisatie en restauratieplannen t/ Schimmel-, insectenbestrijdingen reiniging van collecties l/ Ontijzeren, ver- en herverpakken Massa ontzuring l/ Geconditioneerde archiefopslag Archief- en bibliotheekverhuizing van stelling tot stelling De Cloese 7-9, 7339 CM Ugchelen (Apeldoorn) T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. lnfo@sterken.nl Meer informatie op www.documentenwacht.nl - www.sterken.nl - www.isotron.com nieuws uit het veld een belangrijke rol gespeeld. Vooral de directeur, maar ook docenten en studen ten ondervonden de steun in raad en daad van Slicher van Bath en zijn mede curatoren. Dat gebeurde overigens juist in de tijd dat Slicher in zijn Wageningse afdeling betrokken raakte in allerlei con flicten, die er tenslotte toe leidden dat hij in 1972 het hoogleraarschap daar opgaf: 'voor mij een bevrijding', schreef hij. Hij werd directeur van het in Amsterdam gevestigde Centrum voor studie en docu mentatie van Latijns-Amerika CEDLA. Van 1976 tot 1981 was Slicher in Leiden bijzonder hoogleraar in Latijns- Amerikaanse geschiedenis. In 1976 trad Slicher af als lid van de Archiefraad en eind 1980 als voorzitter van het curatorium van de rijksarchief- school. In die twee hoedanigheden heeft hij de Nederlandse archivarissen aan zich verplicht, maar meer nog is het archiefwe zen ingrijpend veranderd door wat Slicher als vernieuwer van het historisch onder zoek en de historische methode teweeg bracht. Binnen het archiefwezen zou hem dat niet gelukt zijn. Kort geleden heeft Marnix Beyen de lotgevallen van de Nederlandse rijksarchivarissen tijdens en kort na de Tweede Wereldoorlog beschre ven (in Oorlog en Verleden. Nationale geschiedenis in België en Nederland, 1938- 1947). Tot de toen opgekomen generatie archivarissen (onder wie Hardenberg, Formsma, Van Schilfgaarde, Van de Ven) behoorde Slicher van Bath. Van die gene ratie was Slicher, volgens Beyen, 'de meest ambitieuze en avontuurlijke historicus' en dus geschikter in de toga van de historicus Fruin dan in de stofjas van de algemene rijksarchivaris Fruin. Als historicus kon Slicher de goudmijn van het Overijsselse Statenarchief ontginnen, als historicus kon Slicher aan de archivarissen tonen hoeveel meer er met de archieven gedaan kon worden - en hoeveel beter dat kon. Medewerkers dienstverlening wor den er geregeld mee geconfronteerd: jeugdige bezoekers die langskomen (of nog vaker: zich melden per e-mail) en vragen om een kant-en-klaar-informatie- pakket voor een werkstuk dat in opdracht van een leerkracht gemaakt moet worden. Doorgaans gaat het om brede thema's als 'de economische ont wikkeling in de zeventiende eeuw' of 'Delft in de Middeleeuwen', onderwerpen die leerlingen uit de hoogste klassen van het basisonderwijs en in de onderbouw van het voortgezet onderwijs kiezen voor het vak geschiedenis. Met een adequate verwijzing naar enkele monografieën en handboeken in de studiezaal is het gros van deze vragenstellers naar tevreden heid geholpen. Moeilijker is het voor veel scholieren uit de bovenbouw van het voortgezet onder wijs om een geschikt onderwerp te bedenken voor een profielwerkstuk of scriptie. Het vinden van passende archiefbronnen bij een onderwerp is al helemaal een zware hindernis. Dat heeft (helaas) alles van doen met de relatieve onbekendheid van archiefonderzoek en van archiefdiensten. Zelfs voor geschie denisdocenten met archiefervaring is het vinden van de 'link' tussen onderwerp en bron een lastige. Als het goed is, is de stu diezaalmedewerker ook bij zulke verzoe ken de ideale informatiebemiddelaar. Een praktische uitvoering van deze taak is echter bijna onmogelijk, vooral omdat de benodigde tijd om veel leerlingen van dienst te zijn simpelweg ontbreekt. Toch is het van het grootste belang dat jongeren kennismaken met het culturele en historische erfgoed. Zo'n kennisma king kan fungeren als maatschappelijk bindmiddel en opent de mogelijkheid van een blijvende belangstelling voor het historisch erfgoed. Het Gemeentearchief van Delft wilde de leerlingen uit de bovenbouw van het voortgezet onder wijs dan ook graag behulpzaam zijn bij het zoeken van een onderwerp en bij het vinden van materiaal. Omdat de gevolgde werkwijze ook van belang kan zijn voor collega's, leek het goed om een en ander zwart op wit te zetten. Recent heeft het gemeentearchief een lijst opgesteld met mogelijke onder werpen voor profielwerkstukken en scripties, met daarbij aangegeven welke bronnen er over het thema te vinden zijn. Dat lijkt een grote klus, maar in de praktijk viel het mee. De oplossing lag in het benutten van een breed overheidsar chief, geordend op VNG-code, namelijk het Secretariearchief over de jaren 1939- 1970. De onderwerpsgewijze ordening maakt de bron zeer geschikt voor het opstellen van een lijst van onderwerpen. Aan de hand van de dossierinventaris werden geschikte thema's gekozen, gevolgd door een vluchtige blik in de dossiers zelf, om de geschiktheid enigs zins globaal te kunnen beoordelen. Secretariearchieven bevatten materiaal over vele uiteenlopende maatschappelij ke onderwerpen (enkele voorbeelden: dierenbescherming, gezondheidszorg, milieuverontreiniging, politiek, sociale zorg, stadsuitbreiding en -vernieuwing, werkloosheid etc.). Een bijkomend voor deel is dat thema's die te maken hebben met de Tweede Wereldoorlog (nog steeds een gewild onderwerp) in ruime mate terug te vinden zijn in dit archief. De stukken zijn door de administratie zaaksgewijs bijeen gebracht en de leerling treft belangrijke en soms minder belang wekkende informatie bij elkaar aan in één of meerdere mappen. Een niet onbelang rijk facet bij het onderzoek is dan ook dat leerlingen de gevonden informatie op waarde leren te schatten, de belangrijkste aspecten van een onderwerp uit het dos sier kunnen opdiepen, analyseren en beschrijven. Mede daarom is de lijst vooral bruikbaar voor de hoogste klassen van vwo en havo. Uiteraard wordt de leerling ook verteld dat het goed is om te beginnen met het inlezen in een onderwerp aan de hand van literatuur. De lijst is toegestuurd aan scholen in Delft en omgeving en staat ook op de site van het gemeentearchief (www.delft.nl/archief, onder de link 'school'). Deze versie wordt waar mogelijk aangevuld en zo nodig herzien. I *3 DocumentenWacht DocumentenWacht is een service van restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie DocumentenWacht is de exclusieve partner van Isotron Nederland BV voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. 1 STERKEN 20 m CO po ATELIER m Wat te doen bij een calamiteit, alle informatie die nodig is om snel en juist te handelen staat op deze poster. U kunt deze poster gratis bestellen bij DocumentenWacht 055-5423147 of www.documentenwacht.nl Eric Ketelaar december 2004 Peter Hofland, hoofd dienstverlening bij het Gemeentearchief Delft archievenblad I

Archievenblad | 2004 | | pagina 6