JALEMA Oudste archief 's-Hertogenbosch ontsloten mm Eindelijk een map die aan alle wettelijke eisen voor duurzaam archiveren voldoet. Zes archieforganisaties werken nauw samen op ICT-gebied infinioo L» Studiedag 'De toekomst van het onderwijs' Kies nu voor de map van morgen. Infinio. division office supplies nieuws uit het veld Op donderdag 25 november 2004 is tijdens de studiedag 'De stad geboek staafd' de 'Inventaris van het archief van de stad 's-Hertogenbosch 1262-1810' gepresenteerd. Deze inventaris is het resultaat van meer dan een kwart eeuw werk onder leiding van mr. Jozef Hoekx en zijn opvolger drs. Valentijn Paquay, medewerkers van het Stadsarchief 's-Hertogenbosch. Met dit omvangrijke werk is het oude administratieve archief, het belangrijkste archief van de stad 's-Hertogenbosch, toegankelijk gemaakt voor een breed publiek. De inventaris ver vangt onder meer twee voorgangers die nog uit de negentiende eeuw dateren. Het is heel bijzonder voor Nederland dat een inventaris van een dergelijke omvang (ca. 1000 pagina's) in deze tijd het licht ziet. Het archief van de stad 's-Hertogenbosch uit de periode 1262-1810 is het oudste en meest omvangrijke archief dat in de depots van het Stadsarchief 's-Herto- genbosch bewaard wordt. Het bevat in hoofdzaak de perkamenten en papieren neerslag van het handelen van het stads bestuur en de stedelijke secretarie vanaf de eerste eeuw na de stadsrechtverlening tot aan de periode van het Franse Keizerrijk (1810-1813). Vanwege zijn ouderdom, omvang en inhoud is dit bestand met recht het belangrijkste archief van 's-Hertogenbosch te noemen. Het archief, dat originelen bevat vanaf de dertiende eeuw, kent historische gege vens van voor 1200. Het ruim vijf eeu wen omvattend archiefmateriaal beslaat globaal ca. 400 strekkende meter papie ren documentatie en ruim duizend per kamenten oorkonden, in totaal bijna 10.000 inventarisnummers. In het archief bevinden zich onder meer de rijke collectie oorkonden, fraaie privile geboeken, perkamenten rolrekeningen, maar ook lange reeksen notulen- en reke ningenboeken. Bekende stukken als het vriendschapsverdrag met de stad Leuven uit 1262, het capitulatieverdag na de ver overing door Frederik Hendrik uit 1629 en het fraaie Rood Privilegeboek maken er deel van uit. Behalve informatie over het stadsbestuur, het archiefbeheer, stedelijke financiën en eigendommen bevatten de stukken ook veel gegevens over relaties tot de centrale overheden van Brussel, later Den Haag, maar ook over buitenlandse, kerkelijke, sociale en onderwijsaangelegenheden. Met het verschijnen van het lijvige boek werk wordt een nieuwe aanzet gegeven tot onderzoek naar de geschiedenis van 's-Hertogenbosch. In de afgelopen maanden tekenden zes archieforganisaties een convenant over een nauwere samenwerking op het gebied van informatie- en computer technologie. De betrokken partijen zijn: Gelders Archief, Historisch Centrum Overijssel, Nieuw Land Erfgoedcen trum, Rijksarchief Noord-Brabant, Het Utrechts Archief en Zeeuws Archief. De archieforganisaties streven naar een identieke technische infrastructuur en schaffen in de toekomst software aan in overleg. De deelne mers aan het conve nant denken op deze manier schaalvoor delen te halen en kennis uit te wisse len over technische systemen, software en webapplicaties. Er is onder meer een gezamenlijk regio naal ICT-team dat de zorg draagt voor de technologische infrastructuur van de archiefinstellin gen. Het Gelders Archief coördineert de werkzaamheden. Aanleiding voor de samenwerking is het feit dat de archieforganisaties vrij wel gelijke bedrijfsprocessen hebben en dat steeds meer (toegangen op) collecties digitaal raadpleegbaar zijn. IP Op donderdag 16 december a.s. vindt op initiatief van de KVAN en DIVA in de Koninklijke Biblotheek in Den Haag een studiedag plaats over beroepsprofielen voor de archiefsector en de structuur van de archiefopleidingen. Op initiatief van de Adviesraad van de Archiefschool is dit voorjaar de commissie beroepsprofielen ingesteld. De commissie is gevraagd beroepsprofielen te formuleren voor de archiefsector. In eerste instantie heeft de commissie zich beperkt tot het samenstel len van beroepsprofielen voor het open baar archiefwezen. Het werk van de com missie is dit najaar afgerond en de beroepsprofielen kunnen nu worden aan geboden aan de Adviesraad. Kern van de thematiek is de vraagstelling wat archiva rissen die werkzaam zijn in het openbaar archiefwezen moeten kennen en kunnen om hun beroep naar behoren te kunnen uitvoeren. Met behulp van beroepsprofie len kunnen opleidingen gericht curricula ontwikkelen die aansluiten bij de beroepspraktijk. De belangstelling voor de toekomst van de archiefopleiding in ons land is groot. De sector en het archiefvak zijn sterk in beweging. Reden genoeg om de discussie met het veld te voeren over het beroep en de opleidingen. Jalema introduceert Infinio: een representatieve, documentvriendelijke mappenlijn met een ICN i, 2 en 12 goedkeuring. Dat is uniek in Nederland, want het betekent dat zowel karton als hechtmechanieken vol doen aan de strenge richtlijnen van de Nederlandse Archiefwet (artikel 4.1 Regeling Duurzaamheid Archiefbescheiden). De mappen zijn zuurvrij en kunnen dus perfect gebruikt worden in de dagelijkse werkomgeving. Doordat het karton voldoet aan de ICN-eisen, zijn de mappen bovendien geschikt voor duurzame archivering. De prijs van Infinio is ronduit aantrekkelijk, dus waarom zou u voor een minder duurzame oplossing kiezen? Archiveren wordt conserveren met Infinio. Infinio uitproberen? Ga naar www.infinio.nl voor een gratis proefpakket. V.l.n.r. Jo Jamar van Het Utrechts Archief, Ralph Keuning van het Nieuw Land Erfgoedcentrum, Frank Keverling Buisman van het Gelders Archief en Bert Looper van het Historisch Centrum Overijssel. 1 1 december 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 4