ooooioeooooo School-artikelen in het Rijksarchief in Noord-Holland Open avonden Streekarchief Bommelerwaard groot succes Nieuwe geschiedschrijving van Leiden compleet Voorlichtingsbijeenkomst De WoonOmgeving Nieuwe commissie informatie- en record- management Katholiek Documentatie Centrum blijft op Radboud Universiteit Nijmegen Kunstwerk voor gevel Roosendaals gemeentearchief nieuws uit het veld Het Rijksarchief in Noord-Holland beheert zo'n twintig kilometer archief. Om een aantal onbekendere archieven eens wat meer aandacht en bekendheid te geven heeft het Rijksarchief, in samen werking met de Archiefdienst voor Ken- nemerland, een webtentoonstelling samengesteld onder de titel 'School-arti kelen in het archief. Scholen, schoolge bouwen en leerlingen van onder andere de HBS Haarlem en het klein-seminarie Hageveld zijn onderwerpen die in deze tentoonstelling aan bod komen. Leer- lingenlijsten van de Rijkskweekschool Haarlem, de Rijksakademie van Beelden de Kunsten te Amsterdam en de Militaire School Haarlem zijn verwerkt tot een aan tal databases. Via de link op de tentoon stelling, of via 'on-line personen zoeken' op de website van het Rijksarchief in Noord-Holland (www.noordhollands- archief.org), kan de virtuele bezoeker de naam opzoeken van bijvoorbeeld Piet Mondriaan, die eind negentiende eeuw de Rijksakademie bezocht. Of die van Theo Thijssen, die zijn opleiding tot leraar kreeg aan de Rijkskweekschool Haarlem. Of van dat familielid dat naar de Militaire School in Haarlem ging. Dit jaar deed het Streekarchief Bom melerwaard vanwege drukke andere bezig heden niet mee aan de Landelijke Archievendag. Een van die bezigheden was de organisatie van een reeks open avonden voor alle kernen in de streek. In januari 2003 begon het archief met een maande lijkse open avond, waarbij telkens de aan dacht uitging naar één van de vele plaat sen: van Aalst tot Zuilichem. De inwoners konden telkens terecht van 19.00 tot 22.00 uur. Het streekarchief wilde nadrukkelijk de bewoners van alle plaatsen laten zien wat men zoal in huis heeft over de geschie denis van 'hun' dorp of stad. De reeks is een groot succes geworden. Op 9 november was de laatste, druk bezochte avond. In totaal hebben bijna 1100 Bommelerwaarders, onder wie velen die de dienst nog nooit bezocht hadden, een kijkje genomen in de depots met hun rijkdom aan historisch materiaal. De opzet met specifieke aan dacht voor de 'eigen woonplaats' heeft hiertoe zeker bijgedragen. Algemene open dagen werden in het verleden wel goed bezocht, maar niet in de mate zoals de open avonden de afgelopen twee jaar. Op dinsdag 18 januari organiseert DIVA een voorlichtingsbijeenkomst over De WoonOmgeving. Het toekomstige beheer van de website zal hier uitgebreid aan de orde komen. Ook kunnen belang stellenden die zich aan willen sluiten bij het project zich hier infomeren. NEN, het centrum van normalisatie, heeft een commissie opgericht voor infor matie- en recordmanagement. Dit komt voort uit het feit dat iedere organisatie gebaat is bij duidelijke afspraken rond (digitale) archivering en omdat wet- en regelgeving slechts ruime kaders bieden en jurisprudentie nog nauwelijks beschik baar is. De Nederlandse Normcommissie Informatie- en recordmanagement wil in deze leemte gaan voorzien. Hoewel er veel ervaring aanwezig is, bestaat er nog geen samenhangend kader voor archiefvorming en -beheer. Zeker met het oog op ontwikkelingen als e-com- merce en de elektronische overheid, is een dergelijk kader wenselijk. Een belangrijke stap voorwaarts is de ontwikkeling van NEN-ISO 15489-1 Information and docu mentation - Records management. Deze norm biedt een algemeen geaccepteerd kader, waarop organisaties hun informa tiehuishouding kunnen baseren. NEN heeft deze internationale norm in een Nederlandse vertaling uitgebracht onder de titel 'Informatie en documentatie - Informatie- en archiefmanagement'. NEN- ISO 15489-2 bevat richtlijnen over hoe NEN-ISO 15489-1 toe te passen. In de normcommissie zijn belanghebben de en deskundige partijen op het terrein van archiefbeheer vertegenwoordigd. Zo participeren het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, het Ministerie van VROM, het Nationaal Archief, Doxis, SOD Oplei dingen en Stichting HMDI erin. Drs. A.J.M. den Teuling heeft in sep tember 2004 zijn werkzaamheden als secretaris en projectleider van de com missie Actualisatie Selectielijst Archief bescheiden Provinciale Organen overge dragen. Hij gaat korter werken en stoot daarom enkele taken af. Opvolger is de heer drs. C.E. Schabbing, adjunct provin ciaal archiefinspecteur in Noord-Hol land. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl De Radboud Universiteit Nijmegen blijft zelf de verantwoordelijkheid hou den voor het volledige beheer van het Katholiek Documentatie Centrum. Deze beslissing is genomen na een zorgvuldige verkenning van de mogelijkheid om het beheer van de KDC-archieven uit te besteden aan het Gemeente Archief Nijmegen. Bij dit besluit hebben uiteindelijk finan ciële overwegingen een doorslaggevende rol gespeeld. De verwachting was dat samenwerking met het Gemeente Ar chief Nijmegen tot synergie en kostenbe sparing zou leiden. De totale uitgaven bij uitbesteding van het archiefbeheer van het KDC aan het Gemeente Archief Nijmegen komen echter dusdanig hoog uit, dat het niet verantwoord is een lang durige overeenkomst met de gemeente Nijmegen aan te gaan. Mede door de BTW-verplichting en het feit dat de uni versiteit bij uitbesteding van het archief beheer wel financieel verantwoordelijk blijft voor de resterende bibliotheekfunc tie van het KDC, zouden de uitgaven op korte termijn 50 procent hoger uitvallen; op langere termijn is zelfs sprake van ver dubbeling. De universiteit zal de zorg voor het haar toevertrouwde materiaal nu ook in de toekomst zelf blijven behartigen. Ze heeft daarvoor in het Gymnasion ook nieuwe mogelijkheden. De medewerkers van het KDC hebben zeer positief gere ageerd op het besluit van het College van Bestuur. Voor de universiteit heeft het weten schappelijk onderzoek van het rijke materiaal van het Katholiek Documen tatie Centrum vanzelfsprekend prioriteit. Dit heeft onlangs een nieuwe impuls gekregen. Mede dankzij het werk van een commissie onder leiding van oud-staats secretaris en oud-burgemeester van Heerlen, de heer Van Zeil, zijn van de kant van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap fondsen voor onderzoek beschikbaar gekomen. Daar mee is de directe betekenis van de collec tie van het Katholiek Documentatie Centrum voor onderzoeksdoeleinden duidelijk versterkt. De commissie-Van Zeil, die in nauw contact staat met ver schillende bruikleengevers van het KDC, ondersteunt de beslissing van het College van Bestuur van de Radboud Universiteit Nijmegen van harte. De gevel van het Roosendaalse gemeentearchief is onlangs opge sierd door een kunstwerk van de plaatselijke kunstenaar Johan Jan sen. Het kunstwerk stelt een boek voor, waarvan de omslag is uitge voerd in lood en de pagina's van glas zijn. Wethouder S. Adriaansen ont hulde het kunstwerk op de Lande lijke Archievendag. Op deze dag stel de het archief zijn deuren open. Vele belangstellenden namen een kijkje in de depots of volgden een work shop. Tijdens de Week van de Geschie denis is het laatste deel verschenen van de vierdelige serie Leiden. De geschiedenis van een Hollandse stad, uitgegeven door de Stichting Geschiedschrijving Leiden. Een team van redacteuren en auteurs, onder de bezielende leiding van hoofdre dacteur prof.dr. R.C.J. van Maanen, adjunct-archivaris van het Regionaal Archief Leiden en bijzonder hoogleraar Stadsgeschiedenis, heeft zich ingezet voor de totstandkoming van de nieuwe geschiedschrijving van Leiden. De serie is gebaseerd op nieuwe kennis, nieuwe inzichten en nieuw onderzoek. NIEUWS uit december 2004 archievenb ad het veld FotoT. Binnenkamp, Haarlemmerstraat met Hartebrugkerk op de achter grond, 1924. Collectie Regionaal Archief Leiden december 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 3