van Sn "Archie Dick Bunskoeke* ven Het Regionaal Historisch Centrum Groninger Archieven Reaionaal Historisch Centrum in Groningen zoekt een u DIRECTEUR Groninger de archiefschat M/V-1 fte Functie inhoud Als directeur van deze instelling geeft u inhoudelijk en zakelijk leiding aan een team van professionals. U bent verantwoordelijk voor: Het positioneren, vormgeven en uitbouwen van het regionaal historisch centrum tot een belangrijk en aansprekend historisch informatiecentrum in de provincie Groningen. U zoekt hierbij de samenwerk ing met andere instellingen op het gebied van de Groningse geschiedenis en cultuur. Daartoe onder houdt u een breed netwerk van contacten in de provincie. Het in samenwerking met de medewerkers ontwikkelen van de beleidsvoornemens, binnen de kaders van het archief- en cultuurbeleid van het Rijk en de gemeente en zoveel mogelijk rekening houdend met het cultuurbeleid van de provincie. Het omzetten van beleid in acties, waarbij u stuurt op resultaten. Het zorgen voor een goed werkklimaat en goede werkverhoudin gen waarin mensen optimaal kunnen functioneren. In de startfase zal speciaal aandacht besteed moeten worden aan een zorgvuldige uitvoering van de fusie. Functie-eisen en vaardigheden Ruime managementervaring, aantoonbare leiderschapskwalit eiten. Kennis en ervaring met het cultureel-historische werkterrein, dan wel aantoonbare affiniteit met cultureel erfgoed. In staat zijn om creatief invulling te geven aan het begrip "cultureel ondernemer" met behulp van kennis over de nieuwste ontwikkelin gen in deze. Heldere visie op de functie en mogelijkheden van een modern his torisch informatiecentrum in de Groningse context. In staat zijn om, in samenwerking met anderen, deze visie om te zetten in actie en resultaten. Academisch denk en werkniveau. Representatief, uitstekende en sociale communicatieve vaar digheden en bestuurlijk inzicht. De beheersing van de Duitse taal is, gelet op de euregionale ontwikkeling en setting in Groningen, een pré. Een diploma archi- vistiek kan tot aanbeveling strekken. Een assessment kan deel uitmaken van de wervings- en selectiepro cedure. Aanstelling en salariëring De functie is gewaardeerd op schaal 15 op basis van de Arbeidsvoorw aardenregeling Gemeente Groningen (ARG) Meer informatie is verkrijgbaar bij: - De heer A.K. de Zwart, directeur a.i., telefoon: 050-5992000 -De heer R.J. Bron, voorzitter bestuur RHC Groninger Archieven, tel: 050-3636896 - De heer H.J. Metselaars, Rijksarchiefdienst, telefoon: 070-3315520 Schriftelijke sollicitaties kunt u binnen twee weken na verschijning van deze advertentie sturen aan: RHC Groninger Archieven Afdeling Personeelszaken T.a.v. de heer D.C. Koning Postbus 30040 9700 RM Groningen E-mail: d.koning@groningerarchieven.nl www.groningerarchieven.nl Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. In het najaar 2001 kwam het Regionaal Historisch Centrum Groninger Archieven in Groningen tot stand door fusie van het Rijksarchief en het Gemeentearchief in Groningen. Deze nieuwe organisatie wil zich ontwikkelen tot een belangrijk informatiecentrum voor de geschie denis van stad en provincie Groningen. Daarbij is samenwerking en program mering met andere organisaties op het terrein van geschiedenis en cultuur in Groningen en de aansluitende Euregio belangrijk. De ontwikkelingen in het archief wezen zijn in volle gang. Archieforganisaties worden steeds meer publieksgerichte instellingen en richten zich op een breed publiek. Dat betekent meer dan alleen de wet telijke taak van het beheren van de archiefcollectie en die voor raadpleging aan het publiek ter beschikking stellen. Daarnaast zijn nieuwe benaderingen van het publiek en nieuwe vormen van presentatie nodig, onder andere langs digitale weg en via educatieve activiteiten. De nieuwe organisatie is een openbaar lichaam op basis van de Wet Gemeen schappelijke Regelingen. Het bestuur wordt gevormd door vertegenwoordi gers van het Rijk (Ministerie OCW) en de gemeente Groningen. De medewerkers van de organisatie zijn in dienst van het openbaar lichaam. De organisatie heeft de functie van rijksarchiefbewaarplaats in de provincie Groningen en de gemeente lijke archiefbewaarplaats van Groningen. De archiefschat Op de eerste pagina van dit blad heb ben we de afgelopen tijd kennis kunnen maken met een grote verscheidenheid aan ervaringen en archiefstukken. Het was zoveel, dat je er eenvoudig stil van wordt: spitsvondig, verheiderend en vooral bijzonder zijn woorden die hierbij passen. En dan krijg je opeens zelf de vraag voorgelegd of er in dit kader iets te melden is! Heus, het is geen valse bescheidenheid, maar dan verbleekt opeens toch alles wat je zelf zo bijzonder vond? Zeg nu zelf: op deze plaats moet toch wel iets gepresen teerd worden dat ver boven het maaiveld uitsteekt, iets dat de eigen regio of het hobbyisme van de archivaris ontstijgt. Dan begint het grote zoeken. Natuurlijk moet er zoiets te vinden zijn, we gaan ervoor! Maar met het verstrijken van de dagen groeit de angst dat het niet gaat lukken. Vragen dan maar. Wat vinden de collega's ervan, hebben zij nog heldere ideeën? Maar steeds weer flitst de gedachte door je heen dat het niet speci aal of bijzonder genoeg is, dat het ande ren niet zal boeien. Je voelt je kleiner worden en bijna dreig je een minder waardigheidscomplex te krijgen. Maar dan zie je het ineens. Eigenlijk wist ik het direct al: het moest verrassend anders worden dan wat ik tot nog toe had gelezen. Iets wat andere schatten van ons archief voor het voet licht zou halen. Gevaarlijk is dat wel, want sommigen zullen dat zien als typisch provinciaals, anderen zullen het flauw vinden, maar... ik ga ervoor. Volgens mij hebben wij een stel echte archiefschatten in huis met de mensen die ons streekarchivariaat vertegenwoor digen. Op 30 oktober is dat weer geble ken! Met de komst van de kwaliteitsmonitor is het steeds duidelijker geworden: de waar dering van het publiek heeft veel te maken met onze opstelling als professio nals. Uiteraard moeten er middelen zijn, of het nu werkplekken of openingsuren zijn. Doorslaggevender is echter hoe we daarmee omgaan. Natuurlijk wisten we dat al. In alle gele dingen van de maatschappij gonst het van de klantvriendelijkheid. Van het gra tis kopje koffie bij de supermarkt tot het gemeentelijk loket op internet, we wor den overal in de watten gelegd. Maar soms voelen we instinctief dat het een maniertje is, iets wat ons moet aanzetten om te kopen of positief over onze bestuurders te denken. Dat past uitste kend bij het 'voor wat hoort wat'. Niet dat ik daar wakker van lig, je kunt immers zelf kiezen of je daarin meegaat of niet. Toch is er iets bijzonders aan de hand bij onze beroepsmatige aanpak. Het is helaas voor steeds minder mensen in onze maatschappij weggelegd, zodat je het bijna niet durft te formuleren. Wij, archi varissen, archiefassistenten en andere niet verwonderlijk dat er WAO'ers aan de slag komen en weer met plezier aan het werk zijn. Dan is het ook niet vreemd dat collega's vijfentwintig jaar op dezelfde plek enthousiast en inspirerend kunnen zijn. Dan is het duidelijk dat archivaris letterlijk 'de baan van je leven' is. Dan durf je er ook voor uit te komen dat je van je favoriete bezigheid je werk hebt kunnen maken. Dan voel je dat je een gewaardeerde taak in de samenleving hebt, waar je je niet voor hoeft te scha men: je bent een schat van het archief. Dick Bunskoeke is streekarchivaris bij het Streekarchivariaat Regio Achterhoek. medewerkers, hebben nog plezier in ons werk. Wij vinden het echt leuk! Er is niets mooiers dan een bezoeker goed te helpen en hem of haar te verrassen met de zaken die wij beheren. Het is goed om te merken dat de zaken die wij als heel gewoon beschouwen anderen kun nen verbazen, enthousiast maken of tevreden stellen. Ja, archief is (met een grote glimlach op je gezicht) inderdaad emotiel Denk nu niet dat ik een soort Utopia aan het schilderen ben. Bij vele collega's en op alle werkplekken die ik als archivaris de afgelopen vijftien jaar heb gehad was het te zien. Het is waar! Dan is het ook V.l.n.r. staand Henk Nijman,Willem Willemsen, Jules Gervers, Dick Bunskoeke, Ellen ten Brink, Sylvia Gijsbers; hurkend Peter Meerdink, Peter Bresser en Marchel Konniger; Eleonore Eggink ontbrak toen de foto werd gemaakt. december 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 1