BINNEN- E UITENLANDSE EVENEMENTEN Tentoonstellingen Het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie bezit duizenden ego documenten, waarin bekende en onbe kende Nederlanders hun ervaringen tij dens de oorlog hebben verwoord. Naast de dagboeken van Anne Frank zijn nog meer dan duizend dagboeken aanwezig van verzetsstrijders, NSB'ers, dwangarbei ders, studenten, huisvrouwen en ambte naren. In de hal van het instituut is een tentoonstelling van een selectie uit deze originele dagboeken ingericht. over de verdedi- Delft van de Tentoonstelling gingswerken van Middeleeuwen tot de negen tiende eeuw. Aan de hand van tekeningen en foto's uit de collectie van het gemeentearchief van Delft en zeven tiende- en achttiende-eeuwse geschilder de stadsgezichten van schilders als Hendrik Cornelisz Vroom is nog goed te reconstrueren hoe de voormalige stads wallen van Delft er moeten hebben uit gezien. De expositie geeft een levendig en veelzijdig beeld van de geschiedenis van Sint-Nicolaas. Aan de hand van iconen, bidprent jes, centsprenten, sculpturen, kin derboeken, sinterklaasliedjes, waaronder twiatig versies van 'Oh, kom er eens kij ken', politieke spotprenten, reclame uitingen, een elektrische zwaaiklaas en nog veel meer krijgt de bezoeker ant woord op vragen als waar Zwarte Piet vandaan komt en wat Santa Claus met Sinterklaas van doen heeft. Op deze tentoonstelling ter gelegen heid van het verschijnen van de nieuwe bijbelvertaling, zijn bijbels te zien uit de collectie van het museum Meermanno. Uitgangspunt is daarbij de bijbel als boek en hoe deze in verschillende tijden, voor verschillende doelen en voor verschillende gebruikers steeds op een andere manier is vormge geven. De opzet van de tentoonstelling is in hoofdzaak chronologisch en begint met een Latijnse bijbel uit de zesde eeuw en eindigt met de nieuwe bijbelvertaling uit 2004, waarvan de bezoekers van elke uitvoering een exemplaar kunnen door bladeren. Dit jaar is het vijf jaar geleden dat het Streekar- chivariaat Tiel- Buren-Culemborg en het Streekar- chivariaat KLEM- gemeenten fuseer den tot het Regio naal Archief Rivie- renland. Dit feit is aangegrepen als aan leiding om eens een aantal spectaculaire stukken uit de archieven en collecties van deze instellingen te exposeren. Regionaal Archief Rivierenland, Het Gemeentearchief Kampen heeft in de Koornmarktspoort van Kampen een tentoon stelling over de geschiede nis van het Kampense be drijf Koffie- en Theebranderij Kanis Gunnink samengesteld. Directe aanleiding hiervoor is de afronding van de inventarisatie van het archief Kanis Gunnink, dat Sara Lee/Douwe Egberts NV in 2002 aan het Gemeentearchief in bewaring gaf. Tentoongestelde documen ten en objecten zijn onder meer de origi nele oprichtingsakte uit 1885, diverse bouwtekeningen, koffie- en theeblikken en verpakkings- en reclamemateriaal. Speciale aandacht is gegeven aan de uit gegeven plaatjesalbums, waarvoor de plaatjes bij de aankoop van pakken koffie gespaard konden worden. Verder zijn de verschillende reclamefilms te zien, die Kanis en Gunnink in de loop der tijd uit zond. Cursussen Bij het beheer van een website en/of intranet verzorgt een CMS niet alleen de feitelijke publicatie van informatie, een CMS faciliteert ook de structuur van de agenda site. Deze eendaagse workshop van Stichting GO behandelt de methoden die er zijn om informatie te structureren (zoals taxonomie, thesaurus en ontolo gie) en welke systematiek in specifieke gevallen de meest geschikte is. Na afloop van de workshop zijn de deelnemers in staat om voor hun organisatie relevante vaktermen en hun onderlinge relaties te selecteren en deze op effectieve wijze onder te brengen in een onderwerpssche- ma. In het voorjaar van 2005 organiseert Doxis weer de cursus klassiek inventarise ren, bestemd voor iedereen die uit inte resse of beroepshalve een archief van een klassieke toegang wil voorzien. Het Erfgoedhuis Zuid-Holland heeft een interessant programma samengesteld met negentien cursussen op het gebied van musea, monumentenzorg, ruimtelij ke ordening, archivering, geschiedenis, public-relations en marketing. Een scala aan onderwerpen, bedoeld voor verschil lende beroeps groepen binnen de erfgoedsec tor, met als ge- meenschappe- lijk doel erfgoed te helpen behouden, benutten en bele ven. Daarnaast dienen de cursussen als platform voor gelijkgestemden om elkaar te ontmoeten en ervaringen uit te wisse len. Bijeenkomsten Afgelopen jaar is op initiatief van de adviesraad van de Archiefschool de com missie beroepsprofielen aan het werk geweest om profielen te formuleren voor de archiefsector. Het uitgangspunt was daarbij wat archivarissen, werkzaam in het openbaar archiefwezen, moeten ken nen en kunnen om hun beroep naar behoren te kunnen uitoefenen. De beroepsprofielen kunnen opleidingen behulpzaam zijn bij het ontwikkelen van gerichte curricula die aansluiten bij de beroepspraktijk. Deze studiedag, georganseerd door DIVA en KVAN, is bedoeld om met het veld meningen en visies uit te wisselen over de beroepsprofielen en de structuur van de archiefopleidingen. Toegang is gratis, maar het aantal plaat sen is beperkt. Symposium georganiseerd door het Gemeentearchief Rotterdam, het Histo risch Museum Rotterdam en de Histori sche Steekproef Nederlandse bevolking (HSN). De lezingen op deze bijeenkomst zijn gebaseerd op het databestand van de HSN, dat ernaar streeft zo compleet mogelijke levensgeschiedenissen te ver krijgen voor een representatief deel van de negentiende- en twintigste-eeuwse bevolking van Nederland. Het databe stand is gebaseerd op een steekproef uit de geboorteregisters uit de periode 1812- 1922. Voor Rotterdam zijn daarnaast steekproeven getrokken betreffende Zeeuwse, Brabantse, Italiaanse en Duitse migranten. DIVA organiseert in samenwerking met de gemeentearchieven van Amster dam en Rotterdam en de vereniging DEN een studiemiddag over e-depot. Deze middag is bedoeld om medewerkers van archiefdiensten kennis te laten maken met e-depot en de ontwikkelingen rond e-depot. Tijdens presentaties van de twee gemeentearchieven worden verschillen de aspecten van e-depot uitgelicht. Informatie en aanmelding: www.divakoepel.nl Symposium georganiseerd door Art Conservation en mw. Hofft, gediplo meerd restauratrice schilderijen en sculp turen. Specialisten uit verschillende beroepsgroepen geven presentaties over restauratie, opslag, conservering, taxaties en tentoonstellen van museum- en archiefstukken. 39 I t/m 31 december Egodocumenten van de oorlog Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumen tatie, Herengracht 380, Amsterdam Info: tel. (020) 523 38 00 ofwww.njod.nl I t/m 2 januari 2005 Delft in de verdediging Museum Het Prinsenhof, St. Agathaplein 1, Delft Info: tel. (015) 260 26 38 of www.prinsenhof-delft.nl t/m 8 januari 2005 Van Sinterklaas tot Santa Claus Veluws Museum Nairac, Langstraat 13, Barneveld Info: tel. (0342) 415 666 of www.barneveid.com/nairac I t/m 20 januari 2005 Het woord is boek geworden. De bijbel in hand schrift en druk van de zesde eeuw tot nu S I Ji. genesis isP^fer^ ----- £2sv£=-5 Museum Meermanno, Prinsessegracht 30, Den Haag Info: tel. (070) 346 27 00 of www.meermanno.nl I t/m eind januari 2005 Archiefschatten in het rivierenland archievenblad december 2004 Sint Agnietenstraat 28, Tiel Info: tel. (0344) 631 504 of www.regionaalarchiefriverenland.nl 1 10 december t/m 31 januari 2005 Kanis Gunnink... méér dan gewoon koffie en thee Locatie: Koornmarktspoort, IJsselkade 1, Kampen Info: tel. (038) 337 07 70 of e mail: r.spanings@kampen.nl 1 18 januari 2005 Workshop informatiestructuren in CMS en ECM Informatie: tel. (070) 351 23 80 (contactper soon Peter Becker) of www.stgo.nl (voorjaar 2005 Klassiek inventariseren Locatie: Stadsarchief Dordrecht Data: 28 februari, 1 maart, 4 en 5 april en 2 mei 2005. Informatie: Chaja Beck, tel. (070) 317 71 72, e-mail: chaja.beck@doxis.nl voorjaar en najaar 2005 Erfgoed om te weten. (Bij)scholingsactiviteiten voor professionals en vrijwilligers in de erfgoed sector Informatie en bestellen cursusboekje: Erfgoedhuis Zuid-Holland, tel. (071) 513 37 39 of www.erfgoedhuis-zh.nl 16 december De toekomst van het archiefonderwijs Locatie: Koninklijke Bibliotheek, Den Haag Informatie en aanmelding: tel. (020) 462 77 22 of e-mail: diva@divakoepel.nl I 21 januari 2005 Rotterdammers van binnen en van buiten. Demografische en sociale ontwikkelingen in Rotterdam in de 19e en 20e eeuw Locatie: Gemeentearchief Rotterdam, Hofdijk 651, Rotterdam Kosten: 20,00 (inclusief lunch, borrel en congresboek), te voldoen bij de zaal Informatie: prof.dr. P. van de Laar, e-mail: g.vandelaar@hmr.rotterdam.nl, dr. K. Mandemakers, e-mail: kma@iisg.nl of R.W. Spork, tel. (010) 243 46 00, e-mail: r.spork@gar.rotterdam.nl) Aanmelding: Gemeentearchief Rotterdam, t.a.v. R.W. Spork, Hofdijk 651, 3032 CG Rotterdam of e-mail: r.spork@gar.rotterdam.nl 27 januari 2005 Studiemiddag e-depot I 24 maart 2005 Art Conservation 13 en een halfjaar Kosten: 75,00 (incl. koffie/thee, lunch en borrel), diner incl. drankje 60,00 Informatie: tel. (010) 234 02 91 of e-mail: info@artconservation.nl Aanmelding: met vermelding van NAW-gegevens en e-mailadres voor 1 maart 2005 via fax: (010) 460 34 37 of e-mail: info@artconservation.jil en tegelijkertijd overmaking van het bedrag op rekening Rabobank 12.54.35.223 t.n.v. Art Conservation BV, Vlaardingen december 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 19