Kanis Gunnink... méér dan gewoon koffie en thee GEMEENTEARCHIEF KAMPEN INVENTARISEERT BEDRIJFSARCHIEF de praktijk I 27 Of'// co// VERVOERM J DOELEN KOFFIE Door Robert Spanings* december 2004 archievenblad I slim in op het toenemend aantal vluch ten van de KLM. Het adverteerde: 'Vliegt u mee naar Indië, van Amsterdam naar Batavia. Laat uwe kinderen deze plaatjes sparen. Het is leerzaam, prettig en twee vliegen in één klap: Geurige koffie en thee en gratis genoegen voor uw kinde ren.' In die vooroorlogse jaren voerde de onderneming merken als 'Plantage' (20 cent per pak), 'Groenband' (28 cent) en 'Merk D', het toppunt van melange, ver krijgbaar voor 35 cent. In de periode tussen de beide wereldoor logen breidde het bedrijf zich sterk uit. Men verhuisde naar steeds grotere pan den in Kampen. De Tweede Wereld oorlog zorgde voor veel bedrijven, waar onder Kanis en Gunnink, dat de produc tie verminderde. Daarbij kwam dat men vanwege een tekort aan grondstoffen overging op de productie van surrogaat koffie. In de jaren na de Tweede Wereldoorlog bloeide het bedrijf weer op. In 1950 ver huisde het bedrijf naar de IJsseldijk en in 1969 begon men aan de nieuwbouw op het Kamper industrieterrein. De produc tie was inmiddels verdrievoudigd. Het aantal werknemers steeg tot 182 en ach ter de reuzen Van Nelle en Douwe Egberts bezette de onderneming de derde plaats op de Nederlandse koffie- en thee- markt. Onderdeel Douwe Egberts-concern Het familiebedrijf kon echter niet langer opboksen tegen de groeiende con currentie. Omwille van de noodzakelijke groei en werkgelegenheid zocht men aansluiting bij een groter concern. In 1969 werd Kanis en Gunnink een zelf standige werkmaatschappij van Douwe Egberts. De overname door Douwe Egberts zorgde voor verdere groei. Op 10 maart 1980 sloeg men de eerste paal voor een nieuwe fabriek, met een productieca paciteit van 350 ton koffie per week. In 1985 begon de verplaatsing van de ver koopafdeling naar Utrecht, waar deze werd geïntegreerd in Douwe Egberts Nederland. Het jaar daarop werd Kanis en Gunnink een productievestiging. In 1990 werd de naam van het bedrijf gewijzigd in DECAF Kampen. De nieuw bouw van de DECAF-fabriek vergde een investering van vijftig miljoen gulden. Op dat moment waren er 113 mensen in het bedrijf werkzaam. In 1996 integreerde DECAF in Douwe Egberts Nederland. Alle kantoorfuncties, met uitzondering van de fabrieksadministratie, gingen naar Utrecht. Op 31 oktober 2001 produceerde men de laatste koffie in Kampen. De pro ductie werd verplaatst naar Utrecht. De DECAF-fabriek werd gesloten. Anno 2004 is Kanis en Gunnink naast Douwe Egberts het tweede filterkoffiemerk van Douwe Egberts Nederland. Archief Na de sluiting van de vestiging in Kampen en de verplaatsing van de pro ductie naar Utrecht kwam het archief van de Koffiebranderij en Theehandel Kanis en Gunnink terecht in het Archief Infocenter van Sara Lee/Douwe Egberts Op 23 augustus 1879 kreeg koopman Hendrik Kanis een hinderwetvergunning voor het plaatsen van een 'stoomwerktuig' in een koffiebranderij. Dit stoomwerktuig wordt in de archiefstukken als volgt omschreven: 'De machine en ketel hebben een vertikale stelling, de machine is van 2 P.K. De ketel heeft ruim 2 meter oppervlak te en kan als hoogste spanning werken op 5 Atmospheren. De machine is bestemd tot het drijven der Koffiebranderij.' Na het ver lenen van de hinderwetvergunning opende Hendrik Kanis een winkel in groot-koloniale waren onder de naam Firma H. Kanis. Later werd dit een grossierderij. Op dat moment werkte Frans Gunnink als winkelbediende bij Hendrik Kanis. Zijn opleiding aan de plaatselijke Hogere Burger School beperkte zich tot drie leerjaren. Hij leerde als winkelbe diende het vak in de praktijk. Dat ging hem beter af dan het leren op school. In december 1884 verzocht hij zijn baas tuigde hem ervan dat hij dat 'kerstge schenk' niet kon weigeren. Zo ontstond op 1 januari 1885 de firma Kanis en Gunnink. De beginjaren Op 1 januari 1885 gingen Hendrik Kanis en Frans Gunnink een vennoot schap aan tot het uitoefenen van een grossierderij en winkel in kruidenierswa ren onder de naam 'Kanis en Gunnink'. Het gemeenschappelijk startkapitaal bedroeg 100.000 gulden. De vennoot Kanis bracht aan onroerende en roerende goederen een bedrag van 90.000 gulden in. De onroerende goederen bestonden uit een winkel-, woon- en pakhuis aan de Voorstraat, wijk 2 nr. 424, een pakhuis achter het bovenstaande gelegen in de Hofstraat wijk 2 nr. 332 en een pakhuis in de Buiten-Nieuwstraat, wijk 4 nr. 342 te Kampen. Het aandeel van de vennoot Gunnink bestond uit een bedrag aan contanten van 10.000 gulden. re ontwikkeling van het bedrijf, dat uit groeide tot een gerenommeerde stoom- koffiebranderij en theehandel. Frans Gunnink maakte in 1914 een afspraak met zijn zoon Berend om later ook in de zaak te komen, nadat de intre de van Jan Kanis, zoon van mede-oprich ter Hendrik Kanis, was aangekondigd. Berend studeerde op dat moment in Londen. Dit voornemen werd wreed ver stoord. Berend sneuvelde op het slagveld tijdens de Eerste Wereldoorlog. Een tegenslag voor familie en bedrijf. De tweede zoon van Frans, Julius Everhar- dus, had voor de Eerste Wereldoorlog werkervaring opgedaan bij een Duits bedrijf in Düsseldorf. Hij kwam ook in het bedrijf werken. In 1915 trok Jan Kanis zich terug uit het bedrijf. De familie Gunnink zette het bedrijf voort. Jan David Gunnink, zoon van Julius Everhardus, werd de nieuwe directeur. De naam 'Kanis en Gunnink' bleef om historische en verkooptechni sche redenen gehandhaafd. Het briefhoofd van de firma Kanis en Gunnink op een brief uit 1899. Gemeentearchief Kampen, Archief Kanis en Gunnink. Hendrik Kanis beleefd hem te ontslaan. De reden was dat hij zijn geluk wilde beproeven als leraar in Zuid-Afrika. Om de veelbelovende winkelbediende in de zaak te houden bood Kanis hem een compagnonschap aan. Zijn moeder over- Langzaam maar zeker groeide het bedrijf. Frans Gunnink ging op klantenbezoek langs de groothandels en de kruideniers. Op 12 september 1901 verwierf het tweetal het predikaat 'Hofleverancier', in die dagen een fel begeerde, maar voor weinig bedrijven weggelegde onderschei ding. De nazaten van het duo zouden later hun beste krachten wijden aan de verde- Klantenbinding Vijftig jaar na de oprichting had het bedrijf een stevige plaats veroverd op de nationale koffie- en theemarkt. Het bedrijf presenteerde zich regelmatig 'met propaganda door borden, biljetten en reclamelicht' en verwierf steeds meer klanten. Kanis en Gunnink deed net als zijn con currenten Van Nelle en Douwe Egberts aan klantenbinding. Hierbij probeerde men de verkoop van producten te verho gen door jonge klanten voor zich te win nen. Vrijwel net zo bekend als het plaat jesboek 'Kabouter Piggelmee en het toovervisje' van Van Nelle werd in de jaren dertig van de twintigste eeuw het zogeheten 'KG-Honderd Dierenboek' met verhaaltjes over de avonturen van onder meer Rein de Vos en Zwans de Gans. Een ander voorbeeld van klantenbinding was de uitgave van verschillende albums, waarvan de plaatjes bij de pakken koffie zaten. Veel kinderen vroegen dan ook hun ouders om weer een nieuw pak kof fie te kopen, om zo de benodigde plaatjes bijeen te sparen. Het Kamper bedrijf trok met name klanten uit Overijssel en Noord-Nederland. In de herfst van 1932 speelde het bedrijf archievenblad december 2004 Hendrik Kanis. Archief Infocentrum Douwe Egberts Utrecht. N.V. in Utrecht. In 2002 werd het samen met het archief van de door Sara Lee/Douwe Egberts overgenomen Siga renfabriek Smit en Ten Hove uit Kampen overgedragen aan het Gemeentearchief Kampen. In 2003 werd begonnen aan de inventarisatie van beide belangrijke bedrijfsarchieven, met een gezamenlijke omvang van circa dertig strekkende meters. Na inventarisatie bedraagt de omvang van beide archieven 24 meter, waarvan achttien meter Kanis en Gunnink en zes meter Smit en Ten Hove. De omvang van beide archieven is ver minderd door de vernietiging van dubbe le archiefstukken en het verwijderen van het oorspronkelijk verpakkingsmateriaal. Daarnaast waren de oorspronkelijke archiefdozen niet altijd volledig gevuld. In de inventaris is als bijlage een plaat singslijst opgenomen van een aantal archiefstukken betreffende Kanis en Gunnink, die in bezit zijn van J.D. Gunnink, de laatste telg van de familie Gunnink werkzaam in het bedrijf. Het betreft waardevolle archiefstukken als de oprichtingsakte en koopakten betreffen de het fabriekscomplex aan en nabij de Oudestraat te Kampen. De inventaris wordt in december 2004 in gedrukte vorm uitgegeven. Robert Spanings is archiefmedewerker bij het Gemeentearchief Kampen. H Gemeentearchief Kampen, Archief Kanis en Gunnink.

Archievenblad | 2004 | | pagina 13