Bookkeeper* PreservationTechnologies Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl Restauratie-Atelier Helmond bv A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar op: 06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG de praktijk gezien het feit dat beiden zich toch al op eikaars terrein begeven, schaalvoordeel op. Men hoeft niet langer dubbel werk te doen. Gezamenlijk kunnen dan afspraken worden gemaakt over zaken als het verzamelen en uitwisselen van gegevens, de aandachtspunten bij inspecties en dergelijke. De huidige plaats van de gemeentearchivaris (en/of de gemeentelijk inspecteur) in de gemeentelijke organisatie, waarbij hij onder bevelen van B en W zijn toezichtstaak uitoefent, zou daarbij echter voor belangenverstrengeling kunnen zorgen. Er bestaan vaak meer relaties tussen archiefdienst en archiefbeheerder (inspecteur, adviseur, overnemende partij, medebelanghebbende, onderdeel van dezelfde organisatie), die voor conflicten of tegengestelde belangen kunnen zorgen. Hierdoor kan de onaf hankelijkheid van het toezicht in gevaar komen. Verplaatsing van het interne toezicht (toezicht op het beheer bij provincies, gemeenten en waterschappen) naar het externe vlak is daarom wel een noodzakelijke voorwaarde. Daarbij is het wel zaak dat: het instellen van een dergelijk toezicht for meel (bij wet) en dwingend wordt geregeld (en niet vrijblijvend, zoals op dit moment bij gemeenten het geval is); dit toezicht een onafhankelijke positie krijgt ten opzichte van het te controleren orgaan (extern in plaats van intern); dit toezicht zich ook uitstrekt tot het beheer van overgedragen archieven; de adviserende functie van de gemeentearchi varis gehandhaafd blijft; er afstemming plaatsvindt tussen toezicht houder (de externe dienst of functionaris) en adviseur (de gemeentearchivaris). De positie, werkwijze en effectiviteit van deze functie zou nader moeten worden onderzocht. Uit het onderzoek blijkt namelijk ook, dat louter extern toezicht in de huidige constructie geen garantie is voor optimale effectiviteit. Een ander punt is het gevaar dat met het verplaatsen van het toezicht op het beheer naar het externe vlak, de adviserende rol van de gemeentearchivaris voor conflicten zorgt. Dit kan worden opgelost door onderlinge afstemming tussen toezichthouder en adviseur. Scheiding van advisering en controle is essentieel, om de onafhankelijkheid van de con trolerende dienst of functionaris te waarborgen. Advisering vanuit de gemeentelijke archiefdienst blijft echter wenselijk, aangezien daar de benodig de kennis aanwezig is en omdat de noodzaak van het maken van afspraken en het bespreken van de voorwaarden rondom overdrachten blijft bestaan. De positie van een extern toezicht zou bijvoor beeld geregeld kunnen worden door dit te koppe len aan de rekenkamerfunctie, die de gemeente raad sinds de duaiisering kent. Aan deze raad kan dan worden gerapporteerd over de stand van zaken voor wat betreft het archiefbeheer. De raad zou vervolgens het college van B en W kunnen confronteren met eventuele gebreken, die vervol gens intern kunnen worden opgelost. Door een scheiding van taken wordt de archief dienst in staat gesteld zijn rol als adviseur waar te maken en wordt hij niet langer belast met een controlerende taak, die momenteel voor interne conflicten kan zorgen in verband met het feit dat de inspecterende dienst en de geïnspecteerde administratie voor dezelfde werkgever werken. Ook voor gemeenten zonder archivaris zou deze oplossing, althans voor wat betreft het toezicht, een uitkomst kunnen bieden. Zoals eerder al werd geconstateerd is voor de inspecties in deze gemeenten veel minder tijd beschikbaar. Daarnaast worden deze inspecties uitgevoerd door één inspectiedienst, in plaats van twee. Niet voor niets vertoont het archiefbeheer in deze gemeen ten dan ook meer gebreken dan dat in gemeenten waar sprake is van een dubbel toezicht, hoewel ook andere factoren (bijvoorbeeld beschikbare middelen) hierin een rol kunnen spelen. Indien de inspectie op het beheer in de voorgestelde vorm bij wet verplicht zou worden gesteld, zal ook in deze gemeenten een toezichthouder moeten worden aangesteld. In het licht van het huidige onderzoek naar de toekomstige inrichting van het archieftoezicht verdient het aanbeveling om ook de mogelijkheden tot herinrichting van het inter ne toezicht te onderzoeken, naast de mogelijkhe den tot herinrichting van het bestaande externe toezicht. De hamvraag bij dit alles is of het politiek wense lijk wordt geacht om het interne toezicht dermate te verzwaren. Het bij wet verplichten ervan lijkt moeilijk haalbaar, mede gezien het feit dat in het verleden de van verschillende kanten voorgestel de verplichting tot het benoemen van een gemeentearchivaris, met het oog op de gemeente lijke autonomie en het streven naar deregulering, nooit door de wetgever in de wet is opgenomen. Daarnaast zal ook de kwestie meespelen wie er voor dit toezicht moet betalen en of dit toezicht tot dusdanige verbeteringen in het beheer leidt dat het zich loont om het in te stellen. En de vraag is natuurlijk, wie dat controleert... 25 Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+31(0)492 - 5539 90 Fax+31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoa>restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl r KARDEX Joost Salverda is historicus, studeerde in september 2004 af in de archivistiek aan de Universiteit van Amsterdam en werkt daarnaast als archiefinspecteur en medewerker acquisitie bij het Stads- en Streekarchief in Zutphen. december 2004 archievenblad Noten 1. Convenant archieven 2002 (Zoetermeer, 3 juli 2002) 3 (art. 6), 7 (toelichting op art. 6). 2. Drs. J.P. Salverda, Zorg(en) voor en overeen goed archiefbeheer. Een vergelij kend onderzoek naar het onderscheid tussen archief- zorg en archiefbeheer bij archiefinspectie op het niveau van gemeenten (Amsterdam 2004). De scriptie is opgenomen in de bibliotheek van de Archiefschool en verschijnt binnenkort als uitgave van, het Stads- en Streekarchief Zutphen.

Archievenblad | 2004 | | pagina 12