Presentatie Gendawin en Weerter Historische Database RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV r Van Bilsen Consultancy Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament s&s Documenten W acht ARCHIEFSCHATTENAGENDA GROOT SUCCES Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229-211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl Brieven Archieven Boeken Banden Kaarten Wandkaarten Prenten Grafiek STERKEN ATELIER m Charters Zegels De Cloese 7-9, 7339 CM Ugchelen (Apeldoorn) T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.lnfo@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl nieuws uit het veld ic Al jaren zijn zo'n tweehonderd vrij willigers in Limburg bezig met het ver vaardigen van indexen op de registers van de burgerlijke stand, de oude doop-, trouw- en begraafboeken van de kerken en de notariële archieven. Al deze bestan den en ook andere voor genealogen en lokale geschiedvorsers interessante gege vens zijn nu ondergebracht in één databa se. Deze database met 1,7 miljoen feiten is behalve in het Stadsarchief Sittard-Geleen nu ook te raadplegen in het Gemeente archief Weert (voor meer informatie: www.gendawin.nl). In de toekomst zullen nog veel meer gegevens in deze database komen, zoals onder andere de burgemees tersrekeningen. In Gendawin (Genealo gische Databank Windows) kunnen met deze gegevens complete historische over zichten en genealogieën worden gemaakt. Door de extra raadpleegmogelijkheid wordt het Gemeentearchief Weert een waar paradijs voor genealogisch en histo risch onderzoek. Op vrijdag 1 oktober 2004 was een feestelijke themamiddag georganiseerd ter gelegenheid van de ingebruikname van deze nieuwe digitale bestanden. Gemeentearchivaris Jos Was- sink, trotse gastheer, gaf in zijn welkomst toespraak een terugblik op de totstandko ming van dit unieke project. Zo werd op 21 juli 1997 door de gezamenlijke Lim burgse archivarissen de Stichting BLAT, Beheer Limburgse Archieftoegangen, op gericht. Het voornaamste doel is het bevorderen van samenwerking tussen archiefbeherende instellingen en vooral heemkundeverenigingen en vrijwilligers voor de ontsluiting van bronnen van belang voor de Limburgse geschiedenis. De verdere ontwikkeling en het gemeen schappelijk beheer van een geautomati seerd systeem van klappers, indices en andere nadere toegangen, in welke vorm In augustus van dit jaar verscheen de eerste Archiefschattenagenda, een promotieproduct van DIVA voor een breed publiek ten behoeve van de gehe le archiefsector. Nog voor de agenda dan ook, op archief bronnen van belang voor de Limburgse ge schiedenis staan daar bij voorop. De beno digde bouwstenen voor samenwerking, het uit te bouwen in formatiesysteem en de vrijwilligersorgani satie, waren voor wat betreft de indicering van de doop-, trouw en begraafboeken door Stichting Ge schiedkunde 'De Maaskentj' te Stein (SGM) en stichting Genealogisch Achief (LGA) al grotendeels gereed. Wassink bekende dat hij er in het begin niet zo'n groot vertrouwen in had dat door de samenwerking zo'n grote database in Limburg er echt zou komen. Maar nu is deze er, de programmatuur werkt en de gegevens van vele bronnen en plaatsen zijn inmiddels in het systeem te raadplegen. Toch is het systeem nog niet geheel gevuld. Er moeten en kunnen nog vele gegevens aan worden toegevoegd, ook van andersoortige bronnen. De techneuten en de gebruikers, de men sen van de SGM en het LGA, waren dus al een heel eind op weg voordat de BLAT was opgericht. Het heeft enige tijd geduurd voordat de verschillende groe pen tot een win-win-situatie kwamen. Gelukkig werkten de programmeurs, met name Mart Pfeifer en Arie Marchal van SGM, keihard door en is het er toch van gekomen. BLAT en LGA werkten aan de uitbouw van de vrijwilligersorganisatie voor het invoeren en de controle van de gegevens door het zoeken naar nieuwe officieel aan staatssecretaris van Cultuur, mw. Medy van der Laan, kon worden aangeboden, berichtte uitgever Bekking al dat de agenda was uitver kocht. De agenda verscheen dit jaar vrijwilligers en naar mogelijkheden de coördinatie van de vrijwilligers te profes sionaliseren. Ter motivatie organiseren zij jaarlijks een 'Limburgse dag van de indicering' waar de vrijwilligers in het zonnetje worden gezet en ervaringen kunnen uitwisselen. Tom Geuns, coördinator vrijwilligers voor Gendawin in de regio Weert, hield hierna een powerpoint-presentatie over de invoerkant van Gendawin en stond ook stil bij de werkzaamheden van de vrijwilligers. Arie Marchal schetste in grote lijnen hoe Gendawin in elkaar zit en wat men er allemaal aan de uitvoer- kant mee kan doen. Een vrijwilligersklus van formaat heeft met de raadpleegmo gelijkheid in Weert een goede nieuwe stap voorwaarts gezet. In de nabije toe komst zal de plaatsing van de gegevens bij de overige Limburgse archiefdiensten volgen en op middelllange termijn zal de Limburgse database ook via het internet te gebruiken zijn. voor het eerst. Mede met behulp van de vele reacties uit het veld zal DIVA alles in het werk stellen er volgend jaar een nog beter product van te maken. efUMtea- Het volgende nummer van het verschijnt in de eerste week van december 2004. Archievenblad Calamiteitenservice, zorg en beheer DocumentenWacht is een service van restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie. DocumentenWacht is de exclusieve partner van Isotron Nederland BV voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Vrijwilligers Harry Strijkers november 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 4