BuroDenBoer Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl <$tZ? mer ^°°r Restauratie-Atelier Helmond bv f Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar op: 06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. OnN ass\s doe^ op A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws Voor het voetlicht: Harry Strijkers Archivaris bij het Centraal Archief DSM te Heerlen 'Kroniekschrijver neemt afscheid', zo pronkte DSM in zijn 'Nieuws'. Harry Strijkers nam per 1 oktober jl. na 44 jaar dienstverband afscheid van 'zijn' DSM. Hij maakt gebruik van de prepensioenregeling om vooral leuke dingen te gaan doen en te gaan genieten van zijn vrije tijd. Iets wat deze zestigjarige, bourgondisch ingestelde levensgenieter uiteraard is toevertrouwd. Toch geeft hij wat het archiefwerk betreft nog niet geheel de pijp aan Maarten. Voorlopig blijft hij ons zeer gewaardeerd redactielid om onder andere deze rubriek te verzorgen. De kop in DSM-Nieuws laat al zien, dat Harry zich niet alleen met de archieven van DSM en voorheen Staatsmijnen heeft beziggehouden. Hij heeft een groot aantal publicaties over de DSM-historie op zijn naam staan. Het meest recente voorbeeld zijn de DSM-kronieken die hij schreef in het kader van het eeuwfeest van DSM in 2002. "De hoogtepunten van elk jaar heb ik toen gebundeld en gepubliceerd op de intranetsite van het Centraal Archief ('Wat gebeurde er in....') en als speciaal thema nummer in 'Het Land van Herle', histo risch tijdschrift voor oostelijk Zuid- Limburg. Ik heb nog nooit zo hard gewerkt als in 2002. Dat was echt monnikenwerk." Eerder schreef hij over 'De opkomst en ondergang van het muziekkorps Maurits'. Hoe kwam hij op dit onderwerp? Harry Strijkers: "Mijn vader had heel zijn leven bij het muziekkorps gemusiceerd en ik was gewoon nieuwsgierig. Ik ben in de historie gedoken en voordat ik het wist was er een artikel." (In: Tijdschrift Heemkundevereniging Geleen, 1985, nr. 1.) in 1992 vroeg toenma lig directeur Dick van Waes van de divisie Chemicals hem om de geschiedenis van DSM Chemicals te beschrijven (DSM Chemicals. Een terugblik (1975-1991), 1992). "In datzelfde jaar kwam Jacques van Gooien met het verzoek om de historie van de Caprolactamfabrieken in kaart te brengen bij gelegenheid van het veertigja rig bestaansfeest (Veertig jaar caprolactam bij DSM (1952-1992), 1992). Vervolgens wilde Special Products in 1994 ook wel een spe ciaal boekje bij het 25-jarig bestaan (Van Hobby naar Hoeksteen. 25 jaar Speciale Produkten bij DSM, 1994). In 1995 heb ik samen met brandweermedewerker Jos Dols de geschiedenis van de DSM-bedrijfs- brandweer beschreven (DSM Bedrijfs brandweer in historisch perspectief, 1995). Persoonlijk vind ik het boekwerk over 50 jaar Centraal Archief uit 1998 het best gelukt (Vijftig jaar Centraal Archief DSM, 1998). Dat is een hele mooie uitgave geworden." Harry Strijkers kwam in 1960 bij DSM als leerling op de vakopleiding procesopera tor. Tot 1979 heeft hij er gewerkt als meet- kameroperator in de meet- en regelkamer van de Methaankraakinstallaties in de voormalige Ammoniakfabriek van het Stikstofbindingsbedrijf. Na enige tijd op de loonadministratie te hebben gewerkt, maakte hij in 1984 de overstap naar het archief op locatie Noord van de Chemi sche Bedrijven van DSM. Harry: "Ik heb toen wel eerst een tweejarige opleiding tot bedrijfsarchivaris gevolgd in Den Haag." In 1990 werd hij bedrijfsarchivaris bij de divi sie Chemicals Fertilizers en in 1997 bij het Centraal Archief DSM. Enige jaren later begon ook zijn actieve bijdrage aan de NVBA. Hij werd vast redactielid van NVBA-nieuws en daardoor ook van het Archievenblad. Bij even doorvragen blijkt dat Harry in zijn vrije tijd altijd een actief baasje is geweest. In zijn voormalige woonplaats Urmond was hij lange tijd actief in het Kindervakantiewerk en het Oranje Comi té. Twintig jaren was hij bestuurslid van de Stichting Oogstdankfeest van zijn geboor teplaats Berg aan de Maas en van 1970 tot 1979 daar actief in de plaatselijke afdeling van de Industriebond NKV. Als vakbonds lid was hij overigens binnen DSM van 1972 tot 1997 nog actief binnen verschil lende overlegorganen. Maar zijn hart gaat vooral uit naar de streekgeschiedenis en de geschiedenis van de Limburgse blaasmu ziek. "Ik ben al jaren bezig met de inventa- risatie van alle Limburgse dirigenten van de Limburgse harmonieën en fanfares. Nu ik wat meer vrije tijd heb, hoop ik de inventarisatie af te ronden en zal dat boek wel binnen enkele jaren van de per sen rollen." Binnen het historische wereldje rond Sittard is Harry geen onbe kende. Hij was onder andere mede oprichter en is nog steeds secretaris-pen ningmeester van de Stichting Charles Beltjens, was enige tijd bestuurslid van 'Heemkunde zonder grenzen', Streek museum Schippersbeurs te Elsloo en sinds 1980 bestuurslid van de sectie genealogie van het Limburgs Geschied en Oudheidkundig Genootschap en daarnaast vanaf 1990 hoofdredacteur van het Limburgs Tijdschrift voor Genealogie. Dat hij voor al die verdien sten in 1998 geridderd werd in de orde van Oranje Nassau, is dus niet verwon derlijk. Harry is dan wel met prepensioen, maar nog niet buiten beeld. Hij blijft zijn enigszins uit de hand gelopen hobby zeker voortzetten en actief binnen de historische wereld. Daarvan getuigt bij voorbeeld zijn onlangs aangenomen bestuurslidmaatschap van de Stichting Museum en Expositie Geleen. Ook de productie van historische artikelen zal nog niet stoppen: "Ik heb nog zoveel ideeën voor nieuwe onderwerpen voor artikelen dat ik voorlopig nog wel voor uit kan. Aan inspiratie heb ik in elk geval geen gebrek." (Bron: DSM Nieuws, september 2004) 37 Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 -55 39 90 Fax: +31(0)492-552442 E-mail: infoSrestauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Onze medewerker die verspreid over heel het land wonen en werken, hebben jarenlange ervaring op het vakgebied van documentaire informatievoorziening, en een gedegen vakopleiding (minimaal SOD-2). Ze zijn daardoor direct op iedere plaats binnen de informatievoorziening inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat ondermeer: detachering van dossiervormers inventarisatie inhaaloperaties Invallen tijden ziekte- of vacatureperioden advisering interim-management - consultancy Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel. 01 11 -46 20 24 fax. 01 11 -46 35 50 www.burodenboer.nl E-mail: info@bdb.nl r KARDEX Bedrijfsarchivaris Nevenactiviteiten Foto: DSM. Roelof Braad november 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 18