in Leidschendam-Voorburg en Bangladesh ICA-congres In contacten met collega-archivaris sen in België, Polen, Turkije, Chili, Suriname, Nigeria, Australië, Bangladesh, Japan en Iran komen deze hoofdtaken van het archief - kwaliteit van het be stuur, cultureel erfgoed en geschiedenis - steeds weer aan de orde. Uitwisseling van kennis en ervaring zijn dan ook heel goed mogelijk, een traditie in de archief wereld die teruggaat tot het eerste con gres van archivarissen in Parijs in 1900. In het Brussels internationale congres van 1910 speelden Nederlandse archief kennis en professionele uitgangspunten een hoofdrol. De regels voor het ordenen en beschrijven van archieven door de Nederlandse archivarissen Muller, Feith en Fruin waren toen al in de wereldtalen vertaald en richtinggevend voor het archiefbeheer in veel landen. In 1966 besloot de toen bijna twintig jaar oude ICA (International Council on Archives) tijdens haar congres in Washington ont wikkelingsprogramma's voor archiefbe heer in Azië, Latijns-Amerika en Afrika te starten. In augustus 2004 stond een archiefpro ject in Bangladesh op het programma van het ICA-congres, waar 3000 archiva rissen uit alle delen van de wereld bijeen kwamen om beroepsontwikkelingen te bespreken. De ICA is gesticht in 1948 vanuit de UNO en de UNESCO en heeft als leden de archiefdiensten en archiva rissen vanuit de gehele wereld. In een workshop over samenwerking tussen archiefdiensten uit verschillende wereld delen en in een sessie over opleiding van archivarissen in ontwikkelingslanden hield ik mijn voordrachten. In het pro ject BARM Bangladesh Archives Records Management), begonnen in 1995, gaat het om invloeden in archief ontwikkeling vanuit Bangladesh, Neder land, Australië, Turkije en Engeland. Het belang voor met name Bangladesh is de zuiverende werking die van goed archiefbeheer uitgaat op het functione ren van de overheid en de terugdringing van corruptie en wetteloosheid. Een bevordering van welvaart en democratie kan niet goed zonder archiefbeheer plaatsvinden. Internationale samenwer king geeft de mogelijkheid van elkaar te leren en de hoofdzaken van het vak (informatie- en archiefbeheer) scherper in beeld te brengen door kennisuitwisse ling en het delen van ervaringen. Ontwikkeling van het vak en de eigen vakdeskundigheid en anderzijds onder steuning van de archiefontwikkeling in Bangladesh waren goede redenen voor het gemeentebestuur van Leidschendam- Voorburg om mijn voordracht en kennis uitwisseling op het ICA-congres in Wenen financieel mogelijk te maken. Eerst iets over archief- en informatie beheer als smaakmaker in bestuur en maatschappij van een land. Een maat schappij in een land heeft - om zo veel mogelijk de belangen van alle bewoners te dienen - een systeem nodig (staat, rechtspraak, wetten) om gewelddadig heid te beperken en ongelijkheid in macht en mogelijkheden tegen te gaan. Verschillen in belangen en ideeën tussen alle deelnemers aan een maatschappij moeten tot hun recht komen door mid del van gecontroleerde botsingen van belangen en meningen, geordend in een rechtssysteem; ook via een gecontroleer de tegenstelling van bestuur en volksver tegenwoordiging; of in de verhouding tussen nieuwsgierige, kritische lezers en kijkers naast onthullende of openbaren de nieuwsmedia. Als dat minder gecon troleerd en georganiseerd zou gaan, dan zou een land of maatschappij al spoedig in geweldsexplosies en burgeroorlogen ten onder gaan. Het min of meer beschaafd omgaan met tegenstellingen, als het ware het zelfrei nigend vermogen van een maatschappij, is sterk afhankelijk van de beschikbaar heid van de belangrijkste grondstof bij communicatie: uitwisseling van informa tie. Dan gaat het om gegevens in archie ven, gegevensbestanden bij de overheid, bedrijven, scholen, ziekenhuizen enz. Gegevens van bestuurshandelingen, besluiten, overeenkomsten, registraties van grondbezit en allerhande rechten en plichten vormen de grondstof waarmee mensen communiceren in de maatschap pij. In Bangladesh en Nederland verschillen de interactie tussen de overheidsdienst verlening en de maatschappij sterk. Hoe werkt dat uit in het archief- en informa tiebeheer? Een archiefvormer of archiva ris in Bangladesh beperkt zich tot opslag en bewaring (passief aanbod) van zijn dossiers, registers en andere informatie bronnen. Raadplegers (andere ambtena ren, bestuurders, burgers, advocaten, wetenschappelijk onderzoekers) moeten zelf alle initiatief nemen om toestem ming te vragen om archiefstukken in te mogen zien, uittreksels te krijgen enz. In Nederland richt een archiefmedewerker zich op het ingaan op de vraag naar gege vens en informatie, het uitlokken van raadplegers, het motiveren van mensen om interesses voor raadpleging en onder zoek te ontplooien. Dat verschil tussen aanbodbepaald en vraaggericht werken van archieven en andere overheidskantoren heeft een ster ke impact op het soort verhouding tussen overheid en burgers. In Bangladesh is die verhouding er een van een almachtige overheid tegenover nederige burgers die haren op snaren moeten zetten om hun rechten te bewijzen en de overheid tegenwicht te bieden. In Nederland is die verhouding er een van een makkelijk aan te pakken overheid tegenover mondige burgers die zelfbewust en zelfverzekerd hun gelijk halen bij de overheid. De democratie moet in het eerste geval onder druk van zo'n staat en maatschappij tegen de stroom op roeien en heeft het in het tweede geval een stuk makkelijker. Het is een wel erg zwart-wit afgeschilderde tegenstelling tussen Nederland en Bangladesh, waarbij nogal wat af te din gen valt op de gunstige indruk die van Nederland wordt gegeven. Maar er zit genoeg kern van waarheid in de tegenstel ling om deze als uitgangspunt te kiezen bij de kijk op het archiefproject Bangladesh. In 1995 werd, op verzoek van een Bangladeshi historicus met veel archief ervaring, docent aan Dhaka University prof.dr. Ratan Lal Chakraborty, een begin gemaakt met het BARM-project. Het ini tiatief kreeg door verdere uitbouw samen met nog andere hoogleraren geschiede nis van universiteiten in Bangladesh, de Bengaalse beroepsvereniging van histori ci en de directeur van de National Archives in Dhaka (hoofdstad van het land) gestaag meer uitwerking. In de loop van de tijd raakte de Internationale Archiefraad in BARM geïnteresseerd. Ook organisaties als VNO/NCW en de VNG waren van mening dat het project om het archiefwezen van Bangladesh op een kwalitatief en kwantitatief hoger peil te brengen van grote betekenis voor de ont wikkeling van het land kon zijn. Tot heden bracht ik negen werkbezoeken, steeds van zo'n vijf weken, aan Bangladesh, de laatste keer in december 2003/januari 2004. De BARM-activiteiten richten zich op het opzetten van een databank over het archiefbeheer in Bangladesh, voor de 22.000 overheidsor ganisaties die archief produceren; maar ook op het aankweken van archiefbe- wustzijn en het opzetten van een eigen Bangladeshi school voor archiefvormers, informatiebeheerders en archivarissen. Op 6 januari 2004 was er een afscheidsbijeenkomst in het Computer Information Sciences Department van de International University of Business, Agriculture and Technology (IUBAT). Een zaal met enkele tientallen docenten, stu denten en facilitaire medewerkers. Enkele sprekers vertelden over hun erva ringen met BARM in de achterliggende weken, er waren gezamenlijke voor drachten, seminars, vergaderingen en ontmoetingen op de gang. Mij werd gevraagd aan het slot iets te vertellen over mijn eigen ervaringen en indruk ken. Vanachter de katheder, voor een schoolbord keek ik in een volle, broeie rige ruimte, flauw verlicht door tl-buizen (de winterse dagen in Bangladesh doen aan onze zomer denken, maar dan gecombineerd met december: laat licht en vroeg donker). De sfeer was ernaar om iets te zeggen over een overvol land waar de armoede nooit uit je blikveld raakt, met prachtige groene akkers, rivierboor- den, wijdse stromen, suikerrietvelden, kleine intieme dorpen, half drooggeval len visvijvers en kleine meertjes. De kleine stadjes waar kramen, hokken, halfvergane schuurtjes en een enkele halfgesloopte bus of vrachtwagen kleine winkels en buurtmarkten (de 'Bazars') herbergen. Aardige, beleefde mensen, ook wantrou wige, verlegen dorpskinderen, kleine vroegoude, frêle vrouwen die gehuld en gesluierd in sari met soms onwaarschijn lijk grote of zware lasten op het hoofd langs de weg gaan, mannen bij wie de felgekleurde hmgi (omslagdoek als een rok vanaf het middel gedragen) contras teert met een macho snor. Omgangs vormen die dikwijls weldadig aandoen tegen wat je de rest van het jaar in Nederland gewend bent. Een dikwijls overweldigende gastvrijheid die bij de gast verlegenheid oproept, omdat moeite noch kosten gespaard worden uit een meestal zeer smalle beurs. Ontroering omdat zowel volwassenen maar zeker kinderen en jongelui dikwijls ook wel laten merken hoeveel aardigheid ze als 'Gastgeber' aan het verzetje van het vreemdelingenbezoek hebben. De colle gialiteit van de mensen van de National Archives en de universiteit die de betrek kelijke kilheid van dat begrip verre te boven gaat. De problemen van het land waar het archiefproject een antwoord op moet geven, hoe aanmatigend dat ook klinkt. Corruptie, armoede, wetteloos heid, een overheid die overal een vinger in de pap moet hebben maar daar als 'zwakke staat' ontzettend weinig positiefs van maakt. Uit het niets dook de herinnering op aan Primo Levi, schrijver van indringende boeken over de menselijke verwoesting die de concentratie- en vernietigings kampen in '40-'45 en daarna hebben aan gericht. Levi overleefde zijn langdurige verblijf in Auschwitz-Birkenau en keerde in de loop van 1945 na een maandenlan ge tocht in zijn Italië terug. Het kamp als een overvolle, kunstmatige economie en samenleving waar door de onvrijwillige bewoners uit pure overlevingsdrang alle voorrang gegeven moet worden aan de naarste eigenschappen om dikwijls ten koste van de lotgenoten de eigen onder gang uit te stellen. Waar ook in de werk verhoudingen niet de doelmatigheid van productie en dienstverlening voorop staat, maar een baan of functie door de werknemer of ambtenaar op de eerste plaats uitgebaat wordt als een machtsfac tor in de netwerken en een uitvalsbasis om voor net wat meer bestaanszekerheid te vechten. In zo'n maatschappij duikt overal geregeld de 'strijd van allen tegen allen' op. Voor de meerderheid van de Bangladeshi werkt hun eigen land dik wijls als een concentratiekamp: niets te kiezen hebben en enkel overleven. Als je voor de negende keer Bangladesh bezoekt, weet je intussen wel hoe allerlei dagelijkse dingen toegaan. Dat laat even wel ruimte genoeg voor verwondering of hulpeloosheid in situaties die je niet ver trouwd zijn, op het moment dat je ermee te maken krijgt. Je leert op je eigen manier naar je omgeving te kijken en die te duiden. Een voorbeeld: op mijn rit van het vliegveld naar de stad doemt al spoe dig bij nadering van de stad de enorme fly-over in aanbouw op, die in de toe komst de verkeersader tussen vliegveld en Dhaka moet ontlasten. Een gigantisch gevaarte, kilometerslang, in aanbouw genomen door Chinese bedrijven. Bengaalse arbeiders voeren het werk uit onder leiding van Chinese ingenieurs en onderaannemers. In het optimisme van zo'n weerzien na een jaar Nederland bekijk je het vooral met een gevoel van tevredenheid dat het karwei aangepakt Archiefbeheer Door Floor Geraedts* Cultureel erfgoed en geschiedenis bepalen de eigenheid van mensen als individuen, maar ook als bewoners van een wijk, plaats, streek of land. In Leidschendam- Voorburg, in versneld tempo in verandering sedert de laatste vijftig jaar, is ook de belangstelling voor het eigen verleden sterk toegenomen. Veranderingen in leefomge ving prikkelen ook de interesse in de eigen geschiedenis. Als gemeentearchivaris richt je je in ons land onder de werking van de Archiefwet vooral op het verzekeren van de openbaarheid van informatie, beschikbaar stelling van gegevens en kennis voor beleid en bestuur. Maar ook op het behoud van het culturele erfgoed en de bevordering van de geschiedschrijving. Openbaarheid is in feite het keurmerk van een democratische maatschappij met een rechtsstaat. Titelblad van een Westbengaalse bestuursregeling uit 1932 voor archiefbeheer in een Bangladeshi dorp. Smaakmaker Wat doet archiefbeheer voor een land en maatschappij als Bangladesh? Indrukken van Bangladesh 22 archievenblad november 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 11