S*> van Werken voor WAALWIJK! Past deze cultuur bij jou? MEDEWERKER INFORMATISERING EN BEWERKEN MN - VOOR 36 UUR PER WEEK Willy van der Most Gemeente Waalwijk de archiefervaring "Naar Nijmegen, waarom?" Dat was wat mijn directeur in 1991 vroeg toen ik tij dens een werkbespreking meldde dat ik voor mijn onderzoeksproject naar Nijmegen moest gaan. Het ongeloof en het wantrouwen waren van zijn gezicht te lezen. Ik was in Lelystad net begonnen met het samenstellen van een Bronnenoverzicht Zuiderzee-/ljsselmeer- gebied. Dit moest een naslagwerk wor den met alle vindplaatsen van archieven, collecties beeld en geluid, kaarten- en atlassenverzamelingen, kranten en overi ge documentatie, die betrekking hadden op het Zuiderzeeproject, het ontstaan en de inrichting van Flevoland en de geschiedenis van de rand van het IJsselmeer. Een bespreking eerder had ik al een OV-jaarkaart geclaimd met het argument dat ik voor dit project heel Nederland door zou moe ten reizen en nu wilde ik ook nog twee dagen naar Nijmegen, de stad waar ik daarvoor in verband met mijn studie Historische Pedagogiek met bijzonder veel plezier zes jaar had gewoond. Ik geef toe: vol doende reden voor enig wantrouwen! We wisten van tevoren dat voor dit onderzoeksproject veel gereisd zou moe ten worden. Een allesomvattend over zicht van alle documentatie van het vroegere Zuiderzeegebied bestond niet. Bezoeken aan minstens vijf aangrenzen de provincies (Friesland, Overijssel, Gelderland, Utrecht en Noord-Holland) en Den Haag stonden op het program ma. De per 1 januari 1986 ingestelde pro vincie Flevoland had nog geen eigen rijksarchief en veel informatie over het Zuiderzeegebied was verkaveld over een groot aantal instellingen, waterschap pen, archieven, bibliotheken en musea in het randgebied. Toch moet ook ik toege ven dat Nijmegen als vindplaats van een Flevolandse collectie wel verrassend genoemd mocht worden. Hoe ik op het spoor van deze verzameling ben geko men weet ik eigenlijk niet meer. Misschien wel via de kaartenbakjes die aanwezig waren bij het Centraal Register van Particuliere Archieven (CRPA) in Den Haag. Ik herinner me dat ik via het CRPA en de vriendelijke en behulpzame dames die daar werkten op het spoor van menig interessante collectie ben gezet. Met blijdschap kon ik mijn directeur melden dat ik een verwijzing had gevon den naar het archief van ene dr. J.W. Cramer en dat dit archief werd bewaard door de Nederlandse Provincie der Jezuïeten in Nijmegen. Volgens een sum miere beschrijving zou dit archief stuk ken bevatten van circa 1860 betreffende de 'Zuiderzee-aktie', wat dit ook mocht betekenen, en krantenartikelen over de droogmaking en indijking van de Zuiderzee. Gelukkig waren mijn collega onderzoekers ook verrast door deze vondst. Archivaris Roxana Chandali had nog niet eerder van dit archief gehoord en wetenschappelijk medewerker Andre Geurts, die zelf ook in Nijmegen had gestudeerd, vond met mij dat een nader onderzoek van de stukken gerechtvaar digd en op zijn plaats was. De directeur werd over de streep gehaald na mijn belofte dat ik een artikel zou schrijven voor ons Cultuur Historisch jaarboek voor Flevoland als de archiefvondst van vol doende belang zou blijken te zijn. Naar Nijmegen dus! Telefonisch had ik mijn komst al aangekondigd bij de pater archivaris. Hij zou het archief van dr. J.W. Cramer voor me klaarleggen. Wat bedoeld was als een klein onderzoekje dat twee dagen zou gaan duren, werd uit eindelijk een hele week. Het archief bleek J namelijk alle stukken te bevatten van de Nederlandsche Maatschappij voor Grond-Krediet, een in 1865 in Amster dam opgerichte organisatie van vermo gende, voor een deel intellectuele en adellijke heren, die onder aanvoering van president-directeur J.W. Cramer her haaldelijk hadden geprobeerd van de regering een concessie te verkrijgen voor het droogmaken van een deel van de Zuiderzee. De rol van Cramer in de katholieke beweging in de negentiende eeuw had zijn archief doen terechtko men in Nijmegen. Hoewel het gehele onderzoeksproject van het samenstellen van de 'archieven- gids' kan worden omschreven als een bij zondere archiefervaring, vond ik het bezoek aan de Nederlandse Provincie der Jezuïeten wel heel bijzonder. Als bezoe ker werd ik zeer gastvrij onthaald en ruimschoots van koffie voorzien. Tijdens het middaguur werd er soms zelfs een bordje soep gepresenteerd. De archivaris verdween daarna voor een uurtje, maar liet me gewoon doorwerken. Het was er heerlijk rustig; ik geloof dat ik tijdens mijn bezoek van een week maar één andere bezoeker heb bespeurd. Misschien was het wel een heel rustige week, dat kan natuurlijk. De gevonden stukken boden voldoende stof tot schrijven en het onderzoeksresultaat is dan ook gepu bliceerd in ons Jaarboek. De gemeente Waalwijk zet zich in voor de burgers die in de stad en haar kernen met veel plezier willen wonen, werken en recreëren. Waalwijk is 700 jaar oud en heeft 45.000 inwoners. De stad bestaat sinds 1997 uit drie kernen: Waalwijk, Sprang-Capelle en Waspik. We zijn als gemeentelijke organisatie ontwikkelings- en vraaggericht. Werk je bij ons, dan kom je in een organisatie terecht die aansluiting zoekt bij de vragen van de (interne) klant. Daarin passen flexibele mede werkers die open communiceren. Een bedrijfsmatige werkhouding past daar ook bij. Onze kernbegrippen zijn dan ook: open houding, consistent, samenwerken en verbeteren. Wij zoeken voor het gemeentearchief (onderdeel van de afdeling Burgerzaken) een Waalwijk, een stad met ambitie, centraal gelegen in Midden-Brabant, wil zich verder ontwikkelen tot een centrum in de regio waar het goed wonen, werken en recreëren is. De organisatie is opge bouwd uit drie sectoren (twee burgergerichte secto ren, Grondgebiedszaken en Inwonerszaken en een facili taire sector Centrale Onder steuning). Je versterkt het gemeentearchief, dat naast de overgebrachte archieven van de gemeente Waalwijk een groot aantal particuliere archieven en collecties beheert. De cluster bestaat na invulling van de vacature uit 5 personen en 20 vrijwilligers. Jouw taken Je onderhoudt en werkt met automatise ringssystemen in gebruik bij het gemeente archief, waaronder verschillende applicaties van Access, MAIS-flexis en SIS. Je beheert digitale bestanden en je verzorgt de eigen website van het gemeentearchief. In je werk stuur je een aantal vrijwilligers aan die ondersteuning bieden bij het archiefwerk. Je onderhoudt regelmatig contact met het onderwijs om het belang van archiefwerk onder de aandacht te brengen. Tevens bewerk je nog niet geïnventariseerde 19e en 20e archieven. Onze vraag Je hebt een HBO-werk en denkniveau en bent in bezit van het diploma Archivistiek-B (opleiding middelbaar archiefambtenaar). Je hebt enige jaren aantoonbare ervaring op het gebied van automatisering en het werken met een statisch archief. Je bent in staat om zowel zelfstandig als in teamverband te werken en hebt een flexibele en dienstverlenende instelling. Je hebt belangstelling voor lokale en regio nale geschiedenis. Ons aanbod Wij bieden een interessante, veelzijdige en afwisselende functie in een dynamische en bruisende gemeente. Het salaris hangt af van leeftijd, opleiding en ervaring en bedraagt bij een volledige werkweek maximaal: 3.164,- per maand (CAR/UWO salarisschaal 9). Verder bieden we een uitstekend pakket aan secundaire arbeids voorwaarden. Meer weten: Mocht je meer informatie over de functie willen hebben, dan kun je contact opnemen met dhr. Lau de Graaff, gemeentearchivaris, telefoonnummer (0416) 683 413. Direct reageren? Stuur dan je sollicitatiebrief met Curriculum Vitae voor 21 mei 2004 naar gemeente Waalwijk, Afdeling P O, t.a.v. mw. Jorgi van Meer, Postbus 10150, 5140 GB Waalwijk. Vergeet daarbij niet het volgende vacature nummer te vermelden: I/04/003. Mailen mag ook: vacatures@waalwijk.nl. Acquisitie n.a.v. deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. Motiemhiit O NT W E R P TOT INDIJKING EN DROOGMAKING VAN EEN GEDEELTE DER ZUIDER ZEE. r.nkhu Hoorn Siygwu haam Moiinikendn 1I/.S TKKU.IM Harderwijk 'Jnirk-n i/iiiif met Êtm tevxt/o US 4-4. Dijken 7wtyè/'o. f d ek ld r/uur/ SPECTEUR V. D WATERSTAAT A BEU ERIN CK Willy van der Most is werkzaam bij Nieuw Land Erfgoedcentrum te Lelystad. Zij is afdelingshoofd Onderzoek en Collecties. juni 2004 archievenblad SSSBS3&SSBKI&

Archievenblad | 2004 | | pagina 1