SCHEEREf^ JB.V. BuroDenBoer Restauratieatelier De Tiendschuur Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke èn adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. rt(ov,^e PaarcK*ef Papierconservering. Archiefmateriaal verkeert vaak in een slechte staat. In veel gevallen zijn archiefstukken openbaar. Om de culturele nalaten schap van onze voorouders veilig te stellen is restauratie en con servering noodzakelijk. De papierafdeling van restauratie-atelier De Tiendschuur restaureert o.m. boeken, chatters, handschriften, leren banden, kaarten en prenten. Kunstobjectenrestauratie. Beschadigde kunstobjecten kun nen ook worden gerestaureerd. De soorten te behandelen objecten kunnen sterk variëren: litho's, foto's, schilderijen en zeefdruk ken. De behandelingen zijn uit eenlopend. Ze betreffen bijvoor beeld reiniging, reconstructie, bedoeken en retoucheren. Calamiteitenbehandeling. In geval van calamiteiten kunt u een beroep doen op de Tiendschuur. Bij snel ingrijpen kan vocht- en roetschade worden geminimaliseerd. Invriezen stopt het schadeproces. Vocht onttrekken aan objecten kan met onze vacuümvriesdroog apparatuur, welke een capaciteit heeft van 10 m\ Reukschade kan behandeld worden met de ozonisator. Diamantgroep Restauratieatelier "De Tiendschuur" Insulindestraat 5 5013 BA TILBURG Tel: (013)464 1777/Fax: (013)464 1771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl 11 -46 35 50 Nieuw-Guinea is met de cartotheek van de dorpen. Het betreft de zogenaamde 'Marinegids Neder lands Nieuw-Guinea' en die is in een aantal gevallen nog uitvoeriger dan de verzame ling fiches in het MARID-archief. Dit uit meerdere delen bestaande overzicht geeft eveneens per dorp bijzonderheden over de bevolking en de middelen van bestaan. En ook hiervoor geldt dat er een min of meer standaardindeling in trefwoorden is. Bij beschikking van de Commandant Zee macht Nieuw-Guinea van 2 juli 1955 (no. 11496-65 DDO) is dit overzicht aangelegd en bijgehouden. De Marinegids is samen gesteld ten behoeve van de Mariniers in Nieuw-Guinea. In de inleiding staat ver meld dat bij bezoek aan de dorpen de gege vens geverifieerd, dan wel verzameld die nen te worden (conform de Order van Blijvende Aard Nieuw-Guinea (OBANG) nr. A 46). De gids werd in meervoud gemaakt (gestencild) en verzonden naar onder meer de regionale commandanten van de Mari niers, de gouverneur van Nieuw-Guinea, de Bevelhebber der Zeestrijdkrachten, het hoofd Bureau Inlichtingen van de Marine staf en de commandanten van de Marine schepen in het gebied. De status van de gids was 'dienstgeheim'. In tegenstelling tot de cartotheek is dit overzicht geordend naar afdeling, onderafdeling en district en vervolgens per dorp. In deel 1 zijn een overzicht van de exacte geografische gren zen tussen de districten (met meridiaanme ting) en een alfabetisch register op dorps naam opgenomen. De Marinegids geeft per dorp de omvang van de bevolking, het aantal en soort hui zen, de stand van zaken betreffende gods dienst, onderwijs en gezondheid, handel en middelen van bestaan, verkrijgbare voe dingsmiddelen en drinkwater (handig om te weten voor de patrouilles) en bijzonder heden hoe het gebied te bereiken is tot en met welke paden, verbindingen er zijn en informatie over de aanwezigheid van stran den (met mededelingen over gevaren, zoals het voorkomen van krokodillen, haaien, zaagvissen, sterke stroming of ontoeganke lijk oerbos), soms zeer uitgebreid, bijvoor beeld bij laagwater moet circa 20 meter door de modder worden gelopen, tenzij gebruik kan worden gemaakt van een omgevallen boomstam'. Ook zijn er uitge breide beschrijvingen van wat men onder weg tegenkwam, zoals hoe prauwen en uit geholde boomstammen werden gemaakt. Onder het trefwoord 'bijzonderheden' wordt informatie over de bevolking gege ven, zoals houding, taal e.d. Opgeschreven werd of de bevolking vriendelijk, terughou dend of bang was ('een oefening met licht- granaten veroorzaakte een paniek!') en soms is zelfs vermeld of er voorouderbeeld jes worden gemaakt. Bij de dorpsbeschrij vingen zijn ook (in totaal een paar hon derd) kaartjes gevoegd en als bijlagen zijn er soms aparte beschrijvingen over onder andere de terreingesteldheid, bijzondere geografische omstandigheden, 'navigatori- sche gegevens' en de geschiedenis van het gebied (gebaseerd op wat men heeft gezien of gehoord of uit literatuur). Trefwoorden Marinegids Nieuw-Guinea Sommige bronnen zijn verstopt in archieven waar je zoiets niet zo gauw ver wacht. Zelfs ervaren onderzoekers, hoezeer ze soms speuren naar gegevens die voor hen van belang kunnen zijn, zullen niet alles ontdekken. En ook in bronnenuitga ven, zoals het prachtige recent verschenen overzicht van het Instituut voor Neder landse Geschiedenis, kun je niet apart sociale of volkenkundige aspecten in bepaalde archieven traceren.12 In het van- uit een politiek en militair oogpunt gevormde archief van de MAR1D bevinden zich gegevens over de inheemse bevolking van Nieuw-Guinea die vooral voor cultu- reel-antropologisch onderzoek bijzondere informatie opleveren, temeer omdat die dateren uit een tijd dat er nauwelijks sprake was van invloeden van buitenaf. En nog geldt dat het eiland een tamelijk onbekend gebied is. Daarbij is er de afgelopen jaren een groeiende belangstelling voor andere volken en culturen (denk ook aan populai re tv-programma's als die van Boudewijn Büch en Discovery). De wereld is steeds gemakkelijker bereisbaar en cultuurtoeris me reikt tot in de verste uithoeken. Maar het archief is evenzeer van belang voor de geschiedenis van de Papoea's zelf. Omdat hun cultuur niet is gebaseerd op of overge leverd via het schrift, is hun geschiedenis nauwelijks opgetekend. Ook de dekoloni satiegeschiedenis van Nederland in Nieuw- Guinea is nog niet uitvoerig beschreven. Het archief van de MARID en andere Nieuw-Guinea-Marine-archieven vragen om nader onderzoek, en dat in meer dan één opzicht. 9. NA, Ministerie van Koloniën, Collectie Memories van Overgave, 1849-1962 (toegangsnr. 2.10.39). Organisatienaam Naam contactpersoonM/V Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Onze medewerker die verspreid over heel het land wonen en werken, hebben jarenlange ervaring op het vakgebied van documentaire informatievoorziening, en een gedegen vakopleiding (minimaal SOD-2). Ze zijn daardoor direct op iedere plaats binnen de informatievoorziening inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat ondermeer: detachering van dossiervormers inventarisatie inhaaloperaties Invallen tijden ziekte- of vacatureperioden advisering interim-management - consultancy Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Rene: tel. 01 11 -46 20 24 fax. 01 www.burodenboer.nl E-mail: info@bdb.nl V »se Plaats geografische aanduiding Huizen soort en aantal woningen Bestuur naam (onderafdeling en district en naam kam ponghoofd en wakil Godsdienst aanhang en naam leraar Onderwijs aanwezigheid school en aantal leerlingen Gezondheid voorkomen van ziekten Navigatorische bijzonderheden landingsmogelijkheden en havenfaciliteiten Handel producten Voedingsmiddelen aanwezige producten en drinkwater Verbindingen paden, prauwen, radioverbinding Datum bezoek bezoek door patrouille of schip Bijzonderheden houding van de bevolking, taal Conclusie november 2003 Erik van der Doe is hoofd Bewerken op het Nationaal Archief en was projectleider voor de overdracht van het MARID-archief. Noten 1. Archievenblad 107/8 (oktober 2003), p. 10-15. 2. Nationaal Archief (NA), archief Marine Inlichtingen dienst in Nederlands Oost-lndië en Nieuw-Guinea (MARID N0ING), inv.nr. 953. 3. NA, MARID N01NG, inv.nr. 733. 4. NA, MARID N01NG, inv.nrs. 2367-2375. 5. NA, MARID N0ING, inv.nrs. 2315-2366. 6. NA, MARID N0ING, inv.nrs. 2324, 2325. 7. NA, MARID N0ING, inv.nrs. 2377, 2378. 8. NA, MARID NOING, inv.nr. 825. Zie over Memories van overgave ook M.A.P. Meilink-Roelofz, 'Memories van overgave van bestuursambtenaren in het voormalige Nederlands-lndië', in: Nederlands Archievenblad 72 (1968), p. 14-18. 10. Later gepubliceerd (met andere foto's) als Het witte hart van Nieuw-Guinea. Met de Nederlandse expeditie naar het Sterrengebergte, door L.D. Brongersma en G.F. Venema (uitgave Scheltens Giltay, Amsterdam i960). 11. Zie hiervoor o.a. R.E. van Holst Pellekaan, I.C. de Regt en J.F. Bastiaans, Patrouilleren voor de Papoea's. De Koninklijke Marine in Nederlands Nieuw-Guinea, 1945-1960, 2 dln. (Amsterdam 1989/1990). 12.P.J. Drooglever, M.J.B. Schouten en Mona Lohanda, Guide to the archives on relations between the Netherlands and Indonesia (ING Research guide, Den Haag 1999). archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 9