Digitalisering: elk denkbaar ori www.pictura-im.nl erzekerd van vrijwilligers, rijwilligers verzekerd Compactus® Archieflijn compactus® keep it smart powered by bruynzeel unieke Eilers kleurenfoto's van voor 1935 - waaronder 300 nieuwe digitale separatiemontages de praktijk Meta van Woudenberg, coördinator informatieteam van de Vrijwilligerscen- trale Arnhem, zegt dat er een tendens is dat vrijwilligers, vooral jonge, zich niet meer voor lange tijd willen binden. "Vrijwilligers zijn steeds meer in voor korte klussen. Bedrijven organiseren bij voorbeeld steeds vaker een dag vrijwilli gerswerk voor hun personeel in plaats van het traditionele personeelsuitje." Het GenLias-project startte in 1998 en veel voluntairs doen al jarenlang mee. Van Woudenberg vermoedt dat dit komt doordat de deelnemers aan het GenLias- project zich nauw betrokken voelen bij het onderwerp, de genealogie. "Mis schien doen jullie ook extra dingen voor de mensen." De Vrijwilligerscentrale Arnhem is een professionele non-profit- organisatie, opgericht in 1972, met als doel de ontwikkeling van vrijwilligers werk in de Gelderse hoofdstad te stimule ren. Enkele vrijwilligers kwamen bij het Gelders Archief terecht via de Vrijwil ligerscentrale, velen echter ook via ande re kanalen, zoals oproepen in huis-aan- huisbladen en via de plaatselijke radio, van-mond-tot-mondreclame via het sociale netwerk, oproepen in het huis blad en op de website van het archief. Wat doet het Gelders Archief voor zijn vrijwilligers? Sinds 12 mei 2002 heeft de organisatie een speciaal vrijwilli- gersbeleid. Nieuwe mensen krijgen een uitgebreide introductie. Ze krijgen een contactpersoon toegewezen, die regelma tig het werk met hen evalueert. Het Gelders Archief gaat een schriftelijke overeenkomst aan met zijn vrijwilligers. Hierin staan onder andere de werkzaam heden en werktijden. Voluntairs ontvan gen een vergoeding voor hun reiskosten op basis van openbaar vervoer. Het Gelders Archief heeft onder meer een aansprakelijkheids- en ongevallenverze kering voor zijn vrijwilligers afgesloten. Voluntairs doen automatisch mee in het vrijwilligersfonds. Dat wil zeggen dat zij jaarlijks kunnen deelnemen aan een excursie, speciaal georganiseerd voor en door de vrijwilligers, en dat zij bij ziekte, jubileum of dienstverlating een cadeau tje ontvangen. Op maandag 19 mei 2003 maakten de vrijwilligers een dagexcursie naar Den Bosch. Ruim vijftig belangstel lenden namen deel aan het uitstapje, dat door twee van hen was georganiseerd. Ze bezochten 's ochtends enkele kastelen en huizen in de omgeving van de Brabantse hoofdstad, 's middags maakten ze een boottocht. In de voorafgaande jaren kon den de voluntairs onder andere deelne men aan excursies naar het Openlucht museum in Arnhem en het Koninklijk Huisarchief in Den Haag. Vrijwilligers hebben straks toegang tot het intranet, waar een informatiebulletin voor hen is opgenomen. Er is een vrijwil- ligersraad, die de directeur adviseert over het vrijwilligersbeleid. Bovendien coördi neert de raad de informatievoorziening en organiseert hij periodieke vrijwilli- gersbijeenkomsten. Van de vrijwilligers wordt verwacht dat zij zich aan de huis regels van het Gelders Archief houden. Ze verrichten uitsluitend aanvullende werkzaamheden die niet door beroeps krachten worden gedaan. 15 Bruynzeel filing and storage Tel.: (077) 306 90 00 Fax: (077) 306 90 35 info@brfs.nl, www.brfs.nl Het belang van informatie als bedrijfsmiddel is groter dan ooit tevoren. Deze informatie moet aanwezig zijn en blijven. Snel en eenvoudig be schikbaar zijn voor iedereen. Bruynzeel filing and storage heeft een ruime ervaring in het op maat inrichten van archieven en depots. De Compactus® Archieflijn onder steunt alle bekende archiverings- en organisatie middelen en kan uitgerust worden met vele accessoires. Zo kan in de archiefruimte maxi male opgeslagcapaciteit worden gerealiseerd. de gehele collectie is te zien tijdens de tentoonstelling Bernard F. Eilers, van 21 november tot eind februari, in het Gemeentearchief Amsterdam alle foto's zijn te bestellen via de webshop en binnenkort op: www.beeldbank.amsterdam.nl te zien memorix webbeheergereedschap webhosting implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, groot formaat printen, drukwerk) Door Elio Pelzers* Bij het Gelders Archief werken ruim zestig vrijwilligers in huis. Daarnaast werken er nog enkele tientallen op andere locaties. Verreweg de meeste voluntairs zijn actief in het GenLias-project, het digitale stamboom project. Anderen doen specialistisch werk, zoals het inventariseren van zegels of het samenvatten van middeleeuwse leenregis- ters. De aantallen wijken niet sterk af van die bij andere archiefdiensten. Samen met onder meer filmhuizen, ziekenhuizen, ande re zorginstellingen en sportverenigingen lij ken archiefinstellingen aantrekkelijke orga nisaties om de tijd zinvol te besteden voor mensen die meer willen dan alleen televisie kijken, het gazon maaien of het onkruid tussen de tegels verwijderen. Uitjes en een cadeau bij ziekte Vrijwilligers aan het werk bij het Gelders Archief. Vrijwilligersprojecten in getallen Genlias: circa 90 vrijwilligers, gestart in 1998; ingevoerde gegevens: 150.000 overlijdensakten in 2002, 120.000 Arnhemse overlijdensakten afgerond in augustus 2003 en 340.000 Gelderse huwelijksakten afgerond in 2001. Leenregisters: 1 vrijwilliger. Zegels beschrijven: 1 vrijwilliger; 2100 zegels beschreven eind 2002. Elio Pelzers is communicatieadviseur bij het Gelders Archief. november 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 7