colofon |06 Het archief van de Marine 130 Ontsluiting van archieven en collecties met behulp van ScopeArchive. Vaste rubrieken Citaat van de maand 'In Nieuw-Guinea waren er al veel eerder headhunters dan bij de Nederlandse organisatiebureaus.' noot van de redactie 5 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beck, Barbara Boender, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdre dacteur), Maarten Broek (eindredactie). Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Harry Hendriks (NVBA), Eric Hennekam, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA). Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Bert Looper, GerritValk, Else Laura Rademaker, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 66,50 buitenland (binnen Europa) 80,00 buitenland (buiten Europa) 96,00 losse nummers 8,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Cover dia© Corbis Stock Market/ William Westheimer Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt op 4 december 2003. N H 0 U D S Verzekerd van vrijwilligers, vrijwilligers verzekerd De praktijk: Elio Pelzers Inlichtingendienst als cultureel- antropologische bron. Onbekend Nieuw-Guinea opgetekend (2) Nieuw-Guinea: Erik van der Doe [20 Het wenselijke met het mogelijke verbinden. Handvest Dienstverlening Kwaliteitshandvest: Fred Schot [22 'Al die oude rommel verbranden'. Onderzoek naar de gemeentelijke registratuur De praktijk: Peter Horsman Het poëtisch archief De woonomgeving: Bert Looper Wat te doen met tien miljoen gegevens? De praktijk: Frans Smit 3 De archiefschat L± Nieuws uit het Veld [29 Column [32 Literatuur [36 Verenigingsnieuws [42 Agenda Constatering van uw hoofdredacteur bij de samenstelling van dit nummer. archievenblad november 2003 Het archief van de Marine Inlichtingendienst als cultureel-antropologische bron. Verzekerd van vrijwilligers, vrijwilligers verzekerd Onbekend Nieuw-Guinea opgetekend (2) Door Elio Pelzers Het Gelders Archief maakt gebruik van ongeveer negentig vrijwilligers. Elio Pelzers vertelt hoe deze vrijwilligers worden geworven en wat er wordt gedaan om ze vast te houden. Het tweede deel over het archief van de Marine Inlichtingendienst (MARID) in Nieuw-Guinea 1945- 1963), dat onlangs is overgedragen aan het Nationaal Archief. 'Al die oude rommel verbranden'. Onderzoek naar de gemeentelijke registratuur Gemeente Dordrecht. O S 1. E ft W K ft I" 1 r 1 Door Peter Horsman Het poëtisch archief Door Bert Looper Voordat de code VNG werd omarmd, hanteerden gemeenten diverse al dan niet zelf ontwikkelde regi stratuurstelsels voor de gemeenteadministatie. Peter Horsman heeft zich op de registratuurgeschiedenis geworpen en doet daarvan verslag. Bij de opening van de website www.dewoonomgeving.nl hield Bert Looper een gloedvol betoog over het poë tisch archief. In navolging van Julian Spalding, auteur van The poetic museum; reviving historie collections, wil hij bezoekers confronteren met de fysieke archiefstuk ken. Elk archiefstuk heeft volgens Looper de potentie om object van verwondering te zijn. november 2003 archievenblad Koppensnellen Soms heb ik weieens overwo gen me bij een bekend Neder lands headhunterbureau te laten inschrijven. Je krijgt dan opdrachten voor interim- management of mogelijk ook een nieuwe vaste baan aange boden. Het nadeel is echter dat binnen ons vakgebied daar nauwelijks een archief dienst gebruik van maakt. En misschien maar goed ook. Het kost meer geld. De gladde jongens die zich via een der gelijk bureau laten bemidde len vragen voor hun salaris meer dan we gebruikelijk in de personeelsadvertenties in dit blad aangeboden zien. Daarnaast is het ook niet zon der risico's: het kan je de kop kosten als je je op een wat ongeplaveide weg waagt. De overeenkomst met de head hunters in Nieuw-Guinea is dan buitengewoon groot. Het enige verschil is dat je kop dan niet valt door de head hunters van het bureau, maar door het volk op de ongepla veide wegen. Dus toch maar niet doen, dacht ik dan. Het is er dus nooit van gekomen om deze salarisvermeerderende maatregel te nemen. Wie weet in welke onbekende oorden ik anders terechtgekomen was. In dit nummer leest u het ver volg op het boeiende verhaal over de documentatie van die headhunters in Nieuw-Guinea. Maar ook nog vele andere wetenswaardigheden. Bijvoorbeeld over vrijwilligers contracten. Zelf heb ik de ervaring dat als je voor de archiefdienst aan de slag gaat om vrijwilligers te werven en hun rechtspositie goed regelt, je door de medezeggenschap al gauw voor kannibaal wordt uitgemaakt. De verdediging dat het werk dat we de kopjes die we willen vangen voor conversie, digitalisering en indicering, additioneel is, bevindt zich nogal in het grij ze circuit. Gelukkig willen onze vrijwilligers zelf de soep graag koken, zodat we meestal wel toestemming krijgen om ze hun gang te laten gaan. Maar dan nog: het zou niet ver keerd zijn als archiefdiensten niet van deze diensten afhan kelijk waren. Maar ja, met al die bezuinigingen op allerlei fronten... Zouden we zonder de gevangen kopjes van onze gekoesterde vrijwilligers über haupt de klantkant van onze toko wel zo goed kunnen run nen? Dus snel nog maar wat koppensnellen. Roelof Braad

Archievenblad | 2003 | | pagina 2